Çıban Nasıl Geçer?

Çıban Nasıl Geçer?

Çıban tedavisi için öncelikle cildinizde çıkan oluşumun çoban olduğuna emin olmalı ve yanlış bir tedavi uygulamaktan kaçınmalısınız. Sık görülebilen cilt problemlerinden biri olduğunu söyleyebileceğimiz çıban kıl köklerinde ya da yağ bezesinde bakterilere bağlı olarak meydana gelen bir sorundur.Tıp dilindeki ismini söyleyecek olursak fronkül olarak geçtiğini söyleyebileceğimiz bu problem genelde en çok ense, yüz, kaba et bölgelerinde sık sık görülmektedir diyebiliriz.

Her ortamda üreyebildiği için sık görüldüğünü söyleyebileceğimiz çıban tedavisi önemli olan problemler arasında sayılabilir. Ayrıca bir anda oluşmaya başladığı için öncesinde farkedemiyor olmanız da son derece mümkündür. Kasık, bacak arası ve koltuk altı gibi bölgelerde görülebildiği gibi ulaşması zor olan burun deliğinde de görülebilir.

Çıban Neden Ortaya Çıkan Bir Problemdir?

Derinin alt tabakasında bulunan çıban bakterilerin yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Bu mikroplar birbirinden çok farklı olabilir. İltihaplı deri döküntüsü şeklinde kendisini gösteren çıban aniden oluşur. Bu nedenle akneyle sık sık karıştırılır ve pek çok çıban sivilce zannedilebilir. Ancak birbirinden apayrı cilt sorunları olduğu için çözümlerinin de başka olduğu bilinmelidir. Çıban nasıl geçer ne iyi gelir sorusu için bitkisel yöntemlere göz gezdirmeniz gerekir.

Çıban akneden daha çok zonklar. Ayrıca etrafında da kızarıklık meydana gelir ve beyaz olması nedeniyle sivilceye benzetilse de sivilce gibi içerisinden herhangi bir iltihap akmaz. Kimi zaman da çıbanlar böcek sokması ile karıştırılabilir. Çıbanın en önemli belirtilerinden biri de kişide aynı zamanda halsizlik hissi ve ateş yapmasıdır.

Kendinizi hasta gibi hissediyorsanız cildinizde çıkanların sivilce değil çıban olduğundan şüphelenmeniz olasıdır. Sıcaklıklara bağlı olarak kıyafetlerden bile oluşacak çıbanlar cinsiyet gözetmeksizin hem kadın hem de erkeklerde görülebilir. Kör çıban nasıl geçer sorusu için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Çıban Fazla Kilosu Olanlarda Olur mu?

Fazla kilosu olan bireylerde derinin katlandığı ve hava almadığı yerler çıban oluşumuna çok müsait olduğu için uzun süreli durumlarda cildinizi havalandırmanız gerekecektir. Ter ve sürtünmeden meydana gelen çıbanlar tahrişlerin olduğu bölge de baş gösterebilir. Çok oturmak ya da uzun süre hareketsiz kalmak da çıbanlara sebebiyet verdiği için hastanede yatan pek çok hastada çıban görülebilmektedir. Aslında bu problemin oluşmasına ortam yaratan bakteriler zaten sürekli olarak bünyede bulunan bakterilerdir. Ancak temizlik ve kişisel bakım çok önemli olduğu için bakterilerin çoğalmasına fırsat yaratacak durumlardan kaçınmak önemlidir.  Eğer vücudunuzda dikkat etmenize rağmen çok fazla çıban çıktığını farkediyorsanız bu sizin bağışıklık sisteminizle alakalı olabilir. Böyle bir durumda muhakkak uzmandan yardım alınmalı ve danışılmalıdır. Çıban nasıl geçer video ve fotoğraflara baktığınız zaman da cildinizde çıkan çıbanla kıyas yapabilirsiniz.

Çıbanı Geçirmek İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Çıban nasıl geçer bitkisel yolları nelerdir sorusu için önerebileceğimiz tavsiyeler:

  • 3-5 damla kadar çay ağacı yağını bir pamuğun üzerine damlatılarak çıbanın üzerine sürebilirsiniz. Günde 3 defa bu işlemi tekrar ederseniz işe yaradığını göreceksiniz. Çay ağacı yağı anti bakteriyel özelliğe sahip olduğundan deri gözeneklerinin içine kadar girecek ve iltihabı kurutacaktır.
  • 1 çorba kaşığı kadar çörek otunu havanda iyi bir şekilde ezdikten sonra 1 tatlı kaşığı süt ekleyebilir ve lapa haline getirebilirsiniz. Daha sonra çıbanın üzerine sürmelisiniz. Lapanın üzerini gazla bezle kapatmalısınız. 2-3 saat kadar beklettikten sonra ılık suyla bölgeyi yıkayın. İltihap kuruyana kadar günde 2 defa bu işlemi tekrarlayın.
  • 1 çay kaşığı kadar zencefil ve buna ek olarak 1 çay kaşığı toz zerdeçalın içerisine 1 tatlı kaşığı süt ekleyin. Çıbanın üzerine lapa olan bu karışımı koyarak steril gazlı bezle ile sabitleyin. 2-3 saat kadar beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Günde 2 defa çıban geçene dek bu işlemi yapın.
  • 1 tane soğanı fırın içerisinde 200 derece sıcaklıkta yumuşayıncaya dek közleyin. Dış kabuk kısmını çıkarıp, içini ezerek, soğuduktan sonra çıbanın üzerine ekleyin. 2 saat kadar çıban üzerinde sararak bekletin. Bu işlemin ardından ılık suyla blgeyi güzelce durulayın. Bunu gün içide sadece 1 kez yapın.
  • Mısır unu ve zeytinyağını bir kap içerisinde güzelce karıştırarak lapa haline getirin. Sonrasında 1 çorba kaşığı mısır ununa, kıvam alıncaya kadar zeytinyağı koyun. Çıbanın tamamen geçtiğini görünceye kadar günlük uygulama yapın.

Bu uygulamaları istediğiniz bölgedeki çıbana yapabilir ve geçene kadar uygulayabilirsiniz. Ancak daha ciddi durumlar için mutlaka uzmana danışmanız gerekecektir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.