Ciğerde Kist Kanser Yapar mı?

Ciğerde kist kanser yapar mı, kist türleri neler, akciğerde kist belirtileri neler ve kist oluşumuna etki eden faktörler nelerdir? Akciğerlerde bulunan kistlerin kanser hücresi olma ihtimali vardır. Bu yüzden geç olmadan sorunun çözümüne ulaşmak çok önemlidir. Gerekli bilgiler için yazımızı okuyabilirsiniz.

Ciğerde Kist Kanser Yapar mı?

Ciğerde kistten kanser olması mümkündür. Çünkü akciğerlerde bulunan kistler kanser hücreleri olabilir. Akciğer kistleri kist hidatik olarak da bilinirler. Mutlaka tedavi edilmeleri gerekir. Akciğerler vücudumuzun gerek duyduğu oksijen ihtiyacının karşılanması için bulunurlar. Akciğer hücreleri, akciğerin işlevini yerine getirmesi için bölünerek çoğalırlar. Ciğerde kistten kanser olmaması için kistlerin çoğalmasının önlenmesi gerekir.

Ayrıca CRP değeri ve normal değerleri nedir? İnceleyebilirsiniz.

Kist Türleri Nelerdir?

Kist türleri farklı farklı oluşurlar. Kimileri deride oluşurken kimileri organların içinde oluşur. Kistlerin oluştuğu yere göre farklı adları vardır. En çok karşılaşılan kistler arasında:

 • Dermoid kist,
 • Polikistik over sendromundan kaynaklanan kist,
 • Beyin kistleri,
 • Kist hidatik,
 • Üst deri kisti,
 • Alt deri kisti,
 • Çikolata kisti,
 • Pankreas kistleri yer alır.

Akciğerde Kist Olunca Meydana Gelen Belirtiler Nelerdir?

Akciğer kistlerinde meydana gelen belirtiler sayesinde hastalığınızın olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yine de kesin tanının konması için uzman bir hekime muayene olmanız gerektiğini unutmayın. Kistin en sık görülen belirtileri arasında:

 • Morarma,
 • Nefes darlığı,
 • Sıkıntılı solunum,
 • Ateş yükselmesi,
 • Kanlı balgam,
 • Öksürük,
 • Sancılı karın ağrısı,
 • Hafif koyu renkli sarılık yer alır.

Hormonal Dengesizlikler Ciğerde Kist Oluşmasına Neden Olabilir

Hormonal dengesizliklerden kaynaklanan ciğerde kistler diğer iç organlara da sıçrayabilir. Genellikle östrojen hormonundaki dengesizliklerden dolayı kistler meydana gelir. Hormonların dengeli salgılanması için kişinin beslenme tarzına son derece dikkat etmesi gerekir. Özellikle fazla kilolu olan kadınlarda bu hormonun salgılanması düzensiz olur ve bu durum çeşitli sağlık problemlerinin meydana gelmesine neden olur.

Hormon seviyenizi arada bir ölçtürmek olası hastalıkların önüne geçmenize yardımcı olur. Eksikse hormonu artıracak, fazla ise hormonu dengeleyecek yöntemlerden faydalanmanız gerekir. Hekimiz sizi muayene ettikten sonra sizin için en uygun tedavi yöntemini bulacaktır. Hastanın tedaviden sonuç elde etmesi için hekimin önerilerine birebir uyması gerekmektedir.

Genetik Hastalıklar Ciğer Kistlerinin En Büyük Nedenlerinden Bir Tanesi Olarak Gösteriliyor

Genetik hastalıklardan kaynaklı ciğerde kist oluşması sık rastlanılan bir durumdur. Eğer bu nedenden kaynaklı ciğerde kist meydana geldiyse, uzun zaman bu kistler belirti vermez. Dolayısı ile hasta hasta olduğunu anlayamaz. Bu noktada kişilerin düzenli olarak kontrole gitmesi fayda sağlar. İç organlarda tarama yapılmadan kistlerin bulunması mümkün olmayabilir.

Genetik hastalıklarda kaynaklı kist oluşumunda tek etken yalnızca genlerden aktarılan sebepler değildir. Çevresel koşullar ve kişinin yaşam tarzı gibi aha bir çok etken de hastalığın meydana gelmesi için uygun ortamı hazırlayabilir. Bu nedenle özellikle aile geçmişinde kist öyküsü bulunan kişilerin, hastalığa yakalanmamak için çok daha dikkatli olarak kendilerini korumaları gerekiyor.

Ciğerde Kist Oluşumuna Neden Olan Diğer Nedenler Nelerdir?

Ciğerde kist yapan diğer nedenlerden bir tanesi de sıvı birikimidir. Örneğin eğer tükürük bezlerinin ağızları tıkanırsa, tükürük bezi kisti meydana gelir. Kistin oluşma nedeni sıvıların tıkanmaya yol açarak vücuttaki genel akışın önüne geçmesidir. Yapılan araştırmalara göre özellikle deride meydana gelen kistlerin en büyük nedeni burada bulunan kıl köklerinin zarar görmesidir.

Enfeksiyonlar da ciğerde kist meydana gelmesine neden olabilir. Enfeksiyonların büyük bir kısmı, vücudun salgı çıkış noktalarının tıkanmasına neden olurlar. Enfeksiyonlardan kaynaklı kistler arasında en sık karşmıza çıkan rahim ağzı enfeksiyonu yüzünden vajinal kistlerdir.

Ciğerde Kist Tedavisi için Nasıl bir Tedavi Planı Hazırlamak Gerekir?

Ciğerde kist için tedavi planı oluştururken hekimin hasta hakkında önemli verilerine dikkat etmesi gerekir. Kişinin yaşı, kistin büyüklüğü, kistin yayılıp yayılmadığı, hastanın geçmişinde geçirdiği diğer hastalıklar ve daha bir çok nokta tedavi planında önemli yere sahiptir. Kanserin evresi, kanserin çeşidi gibi etmenler kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Bazı kistlerin tedavisi yalnızca antibiyotik kullanımı ile mümkündür. Buna karşın bazı tip kistlerin alınması şarttır, antibiyotik ile iyileştirilemezler. Kistin tipine göre hekim kist boşluğuna iğne ya da aspirat yapılmasını isteyebilir.

Kistin çok kolay erişilemez olduğu durumlarda radyolojik görüntüleme tekniklerinden faydalanmak gerekebilir. Ameliyat yapılarak kistten küçük bir numune alınır. Numune mikroskop altında incelenir. Böylece kistin içinde kanserli hücre olup olmadığının tespiti sağlanmış olur.

Akciğer Kistinde Tanı Nasıl Konulur?

Akciğer kistinde tanı konması için akciğer grafilerine bakmak gerekir. Eğer bir problem varsa bu grafiler zaten büyük oranda problemin ne olduğunu gösterirler. Nadiren tanı koymak için kan tetkitlerinden faydalanıldığı da olur. Bütün bunlara rağmen, faydalanılan yöntem ne olursa olsun, kesin tanının konması için operasyon yapılması gerekir. Özellikle kistin ilerlemiş olduğu durumlarda, vücuttan örnek alınır ve bu örnek incelenir. Bu inceleme sonrasında kistin kanserli olduğuna karar verilir.

RDW, SD ve CV nedir? Yazımızdan bakabilirsiniz.

Akciğer Kistinden Korunmak için Neler Yapmak Gerekir?

Akciğer kistinden korunmak için yapılması gereken bir takım önlemler vardır. Bu önlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Köpek ve kediler kesinlikle çiğ gıdalar ile beslenmemelidir. Ciğerde kistten kanser olmasının en sık karşılaşılan nedenlerinden bir tanesi bu kistlerdir.
 • Sahipsiz olan köpeklerin belediyelerin işçileri tarafından toplanması gerekir. Bu köpekler için gerekli olan işlemler mutlaka yapılmalıdır.
 • Hayvan kesimi yapılacağı zaman mutlaka veteriner kontrolünde işlem yapılmalıdır.
 • Kişilerin hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekir.
 • Çiğ yenecek meyve ve sebzelerin bol su ile yıkanması gerekir. İyice temizlenmeden bu gıdalar yenmemelidir.
 • İçme suyunun ve kullanılan suların temizliğinden emin olmak gerekir.
 • Kedilerin ve köpeklerin sahipleri olduğu zaman, yaptıkları kakaların sahipleri tarafından uygun şekilde atılması gerekir.

Akciğer Kisti Konusunda Risk Altında Olan Kişiler Kimlerdir?

Akciğer kistine yakalanma ihtimali yüksek olan kişiler bulunur. Hastalığın meydana gelmesini etkileyen bir takım unsurlar bulunur. Kişinin yaşam koşulları, kişinin yaptığı meslek, sosyoekonomik düzey ve eğitim seviyesi gibi etkenlerin tümü hastalık hakkında bize yakalanma riskinin ne olduğunu söyler.

En büyük risk altında olan grubun keçi, inek, köpek ve buna benzer hayvanlarla yakın temasta olan kişiler olduğu bilinmektedir. Hayvanların parazit mücadelesi yapılmadan serbest şekilde dolaşım için bırakılmaları kiste yakalanma riskini bir hayli artırmaktadır.

Hayvanların parazit yumurtası ile kontamine olan gıdaları yemeleri sonrasında, yumurta bağırsaktan geçer ve kan dolaşımına katılır. Buradan iç organlara ulaşmış olur. İç organlarda böylece kist meydana gelir. Bu durum hem hayvanlarda hem de insanlarda görülebilir. Hangi canlı yumurtanın kiste dönüşmesine neden oluyorsa ona ara konak adı verilir.

Akciğer Kisti için Ameliyat Olmalı mıyım?

Akciğer kistinden kurtulmak için ameliyat olmak hekim ile hastanın birlikte vermeleri gereken bir karardır. Kimi durumlarda kistin yapısı ve türü nedeni ile ameliyat olmaktan başka çare olamayabilir. Fakat durum her zaman böyle değildir. İlaç kullanmak da kistin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Ciğerde kistten kanser vakasının önlenmesi için kistin yapısına uygun bir önlem almak şarttır. Aksi halde kist vücutta yayılmaya devam ederek vücuda verdiği zararı artırmış olur. Tedavi olunmasına karşın kistler, ameliyattan sonra bile kendini yeniden tekrar edebilir. Bu oran yüzde 5 olarak saptanmıştır.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.