Çikolata Kisti Kanser Yapar mı?

Çikolata kisti kanser yapar mı, nedir, nerelerde bulunur ve belirtileri nelerdir? Henüz çikolata kisti kanser riski ispatlanmamış olsa da aralarında ilişki olabileceği tespit edildi. Çikolata kistinin kanserle olan ilişkisi hakkında detaylı bilgiler için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çikolata Kisti Kanser Yapar mı?

Çikolata kistinden kanser olma ihtimali henüz kanıtlanmamış olsa da aralarında ilişki olduğu tespit edildi. Yapılan araştırmalara göre üreme çağında olan kadınların yüzde 15’inde, çocuk sahibi olamayan kadınlarda ise yüzde 30 oranında çikolata kisti bulunuyor. Çikolata kisti kansere dönüşüyor mu halen bir merak konusu. Bilim adamları konu hakkında çalışmalar yapmaya devam ediyorlar. Bu kist endometriozis hastalığı sonrasında ortaya çıkıyor. Genel olarak bu hastalığı olan kişilerde çikolata kisti riski görünme ihtimali çok yüksek oluyor.

Ayrıca sigara kanser yapar mı? İnceleyebilirsiniz.

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti hastalık sonucunda oluşan kist türüdür. Yumurtalıklarda yumurta üretime ek olarak diğer önemli hormonlarında üretilmesi söz konusudur. Hastalık yüzünden yumurtalıklar olumsuz yönde etkilenir. Rahim içi zarının rahim tabakası dışında oluşmasına endometriozis adı veriliyor. Bu doku normal şartlarda yalnızca rahim içinde bulunuyor. Regl döneminden sonra bu doku kalınlaşır ve bebeğin yerleşmesine olanak sağlar. Yumurtalık içinde koyu renkli olan eski kan birikir. Bu nedenle kiste çikolata kisti adı verilir.

Kistlerin içinde çeşitli sıvılar birikir. Kistin içindeki sıvılar koyu kıvamlı ve koyu renkli olur. Normal adet dönemlerinde bu kistlerin görülmesi normal kabul edilir. Bu şekilde oluşan kistler zaten kendiliğinden gerileyerek geçerler. Oysa çikolata kisti kendiliğinden iyileşmez.

Çikolata Kisti Nerelerde Bulunabiliyor?

Çikolata kistinin bulunduğu yerler arasında:

 • Mesane,
 • Vajina,
 • Fallopian tüpleri,
 • Karın ameliyatı sonrasında oluşan skarlar,
 • Rahmin dış çevresi,
 • Bağırsaklar,
 • Bağırsak arasındaki iç alan,
 • Kasık boşluğunun çevrelendiği sınırlar,
 • Vajina ve rektum arasında kalan iç alan yer alır.

Her 10 kadından bir tanesinde çikolata kisti bulunduğu belirlenmiştir. Bu hastalığa yakalanan kadınların hayatları sanıldığından daha zor olabiliyor. Hastalık ile birlikte görülen belirtiler kadınların hayatlarının kabusa dönüşmesine neden olabiliyor. Hastalık için doğru teşhis konulması ve doğru tedavi uygulanması sanıldığından zor olabiliyor.

Çikolata Kisti Olanlarda Kronik Yorgunluk Oluyor

Çikolata kisti ile birlikte kronik yorgunluk meydana gelmesi mümkündür. Sık görülen bu belirti hayat kalitesinin düşmesine neden olabilir. Kişi kendini dinlenmesine rağmen sürekli yorgun hisseder. Ayrıca odaklanma konusunda sıkıntı yaşar. Bahar dönemlerinde herkesin geçirdiği yorgunluk dönemi bu kişiler için daha uzun süreli olabiliyor. Kişilerin kendilerini iyi tanımaları gerekiyor. Anormal bir durum olduğunda vakit kayıp etmeden doktor yolunu tutmak gerekiyor.

Çikolata kisti kanser riski taşıdığından bütün belirtilerin ciddiye alınması gerekiyor. Kadınlarda en sık görülen diğer belirti olarak sırt ve bel ağrısı gösteriliyor. İnsanların çoğu bu tarz ağrıların çok yaygın görülmeleri nedeni ile aldırmasalar da her ağrının dikkate alınması şart. Özellikle uzun süren ağrı şikayetlerinde temelde yatan neden çikolata kisti olabiliyor. Hastalar çoğu zaman çok yorgun olduklarını, her yerlerinin ağrıdıklarını söyleyerek bu ve buna benzer şikayetler ile hastaneye başvuruyorlar.

Çikolata Kistiniz Varsa Tuvalete Çıkmak İstemeyebilirsiniz

Çikolata kisti olunca tuvalete çıkmak istememe durumu söz konusu olabilir. Özellikle çikolata kistinin bağırsak bölgesi üzerinde yayılması nedeni ile tuvalete çıkmak isteyen kişiler büyük problem yaşıyorlar. Yalnızca tuvalete çıkmakta problem değil, ayrıca pelvis kemiği içinde organların da çeşitli problemlerle karşılaşması mümkün oluyor. Hastalar çoğu zaman idrar yaparken ağrı ve yanma gibi şikayetler ile hastaneye başvuruyorlar.

Kısırlık ile endometriozis arasında ilişki olduğu son yıllarda sık tartışılan bir konu olmuştur. Hastalık özellikle yumurtalık bölgesinde tıkanıkların meydana gelmesine neden oluyor. Bu durumlarda kadınların gebe kalma ihtimali daha aza iniyor. Bu durum bazı durumlarda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin hastaneye gittikleri zaman durumun farkına varmalarını sağlıyor.

Çikolata kisti olan kişiler cinsel ilişki sırasında ağrı problemi ile karşılaşıyorlar. Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanması normal kabul edildiğinden insanların büyük bir çoğunluğu bu durumun bir hastalıktan kaynaklanabiliyor olacağını akıllarından bile geçirmiyorlar. Bu durum eşler arasında cinsel problemlerin yaşanmasına neden olabiliyor. Hatta sırf bu nedenle ayrılan çiftlerin olduğu bilinmektedir. Böyle bir durumda hemen ayrılmak yerine hastalıkların olabileceği akılda tutulmalıdır.

Şiddetli Regl Ağrısının Altında Yatan Sebep Çikolata Kisti Olabilir

Çikolata kisti olanlarda şiddetli regl ağrısı görülür. Kadınların bazılarında kist olmasa dahi bu problem görülmesi mümkündür. Kadınların büyük kısmı bu ağrıların reglden kaynaklı olduğunu düşüneceğinden aldırmayabilirler. Fakat jinekologlar anormal olan her acının kişiler tarafından dikkatli şekilde değerlendirilmesi konusunda uzmanları uyarıyor.

Şiddetli regl ağrısına bir de karın bölgesinde biriken gaz ile şişkinlik problemi ekleniyor. Hasta özellikle adet döneminin ilk başlarında şiddetli ağrı problemi ile karşılaşıyor. Karında şişkinliğin azaltılması için hastalığın tedavi edilmesi şart. Fakat anlık olarak bu problemin giderilmesi için de çeşitli önlemler alabilirsiniz. Maden suyu içmek karnınızdaki gazın alınmasına yardımcı olabilir. Aynı şekilde hafif tempo yürüyüş yapmak, sakız çiğnemek gibi faaliyetler de gaz problemine çözüm getiriyor.

Safra reflüsünün kanserle ilişkisini inceleyebilirsiniz.

Çikolata Kisti için Risk Altında Olan Kişiler Kimlerdir?

Çikolata kisti için risk altında olan kişilerin diğer kişiler ile kıyaslandığı zaman çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Bu kişiler arasında yer alanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Beyaz tenli olan kadınlar,
 • Yaşı 30’dan sonra olmasına karşın ilk defa doğum yapacak olan kadınlar,
 • Birinci derece akrabaların çikolata kisti olması,
 • Erken yaşta adet gören kadınlar,
 • Alkol tüketimi çok yüksek olanlar,
 • Rahimde anormallikleri bulunanlar,
 • Düşük vücut kitle indeksine sahip olanlar,
 • Vücutta çok fazla östrojen hormonuna sahip olan kadınlar,
 • Menopoza genç yaşta giren kadınlar,
 • Adet kanının vücuttan atılmasına engel olan durumlara sahip olan kişiler hastalığa yakalanma konusunda risk altındadırlar.

Yapılan araştırmalara göre hastalık adet başlangıcından bir iki sene sonrasında gelişmeye başlıyor. Hastalığın çeşitli evreleri bulunuyor.

Çikolata Kistinde Evreler Nelerdir?

Çikolata kistinin evreleri sınıflandırma sistemine göre belirlenmiştir. Evre belirlenirken hastalığın bulunduğu bölge, hastalık miktarı, hastalığın derinliği gibi etmelerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmeleri gerekiyor. İyi bir hekimin mutlaka belli başlı kriterleri dikkate alması gerekiyor. Bu kriterlerden en önemli olanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Fallopian tüplerin etkilenme miktarının ne kadar olduğu,
 • Hastalıklı dokunun diğer dokulara ne kadar yayıldığı,
 • Kadın iç organlarında yapışıklık miktarının ne kadar olduğu,
 • Tüpler ve yumurtalıkların durumu mutlaka dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Teşhis konulması için bu kriterlere bakmak yeterli olmuyor. Mutlaka jinekolojik muayeneden geçmek gerekiyor. Bunun dışında teşhis konulması adına farklı teşhis yöntemlerinden faydalanıldığı da biliniyor.

Çikolata Kistinde Teşhis Nasıl Konulur?

Çikolata kistinde teşhis konulması için hekim farklı yöntemlerden faydalanabilir. İlk olarak hekimin bulguları sormak ile başlaması gerekir. Bu noktada hastaların her bir detayı ile bulguları açık açık anlatması şarttır. Hasta kullandığı diğer ilaçlar hakkında bilgi vermelidir. Varsa diğer rahatsızlıklar hakkında hekimin mutlaka bilgisi olmalıdır. Daha sonra hekim jinekolojik muayene yapılmasını ister. Bu noktada hekim ileri testler yapılmasına gerek kalmadan çikolata kisti kanser vakasının teşhisini koyabilir. Kimi zaman ileri seviyede testlerin yapılması da gerekebilir. Bazı testlerin birden fazla yapılması gerekir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.