Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Cildi nemlendirmek pek çok cilt probleminin önüne geçmenizi sağlayacak ve sizi erken yaşlanma belirtilerinden de koruyacaktır. Özellikle kuru cilde sahip olanların daha fazla ihtiyaç duyacağı cilt nemlendirme işlemi sizlere aynı zamanda pürüzsüz ve yumuşak bir cilt sağlar.

Daha canlı ve diri bir görüntü istiyorsanız cilt bakımınıza dikkat etmeli, düzenli olarak cilt bakımınızı yaptırmalısınız. Aksi durumda erken yaşlanma belirtileri ile cildiniz kırışabilir, kuruyabilir ve pul pul dökülebilir. Kuru ciltler için ne yapmalı diye merak ediyorsanız her bir cilt tipi için farklı yöntemi deneyebilirsiniz.

Kuru bir cilde sahip olmanın kesinlikle bazı zorlukları olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle hem hazır ürünler kullanarak hem de evde yapabileceğiniz doğal maskelerle cildinizi koruyabileceğinizi biliyor muydunuz? Siz de cildinizi korumak için evinizdeki malzemeleri değerlendirebilir ve doğal bakım maskeleri hazırlayabilirsiniz.

Cildi Nemlendirmek İçin Kullanılabilecek Yöntemler Nelerdir?

Cildinizi nemlendirmek için doğal yöntemler bulmak istiyorsanız evinizde pek çok bakım kürü kullanabileceğinizi ya da doğal yöntemlerle hazırlayabileceğinizi söyleyebiliriz. En çok kullanılan yöntemlere değinecek olursak bunlar:

  • Nemlendirici maskeler yapmak: başlı başına cildi nemlendirmek için yeterli olabileceğini söylediğimiz maskeler birden fazla ürünle kullanıldığında etkisini daha fazla da gösterebilir. Evinizde maske hazırlamak istiyorsanız sadece yumurta sarısı ve süt ile nemlendirici maske hazırlayabilirsiniz.
  • Zeytinyağı kullanmak: nemlendirici özelliğe sahip olan zeytinyağı en sık kullanılan doğal ürünlerden biridir ve sadece cilde değil, saça olan yararlarıyla da bilinmektedir. Zeytinyağını cildinize sürdükten 15 dakika sonra durularsanız cildinizdeki nemliliği kısa sürede fark edebilirsiniz. İçinde bulunan antioksidan ve yağ asitleri cildin sağlığı açısından çok yararlı olacaktır diyebiliriz.
  • Bal sürmek: nemlendirme etkisi olan bir başka ilaç da baldır. Doğal balı yüzünüze uyguladıktan sonra 20 dakika kadar cildinizde tutmanız yeterlidir. Ardından yüzünüzü yıkadığınızda siz de yumuşaklığı kısa sürede hissedeceksiniz.

Nemlendirici Kremler Cilde Nasıl Uygulanır?

Eğer doğal yöntemler dışında hazır aldığınız kremleri de cildinize uygulamak istiyorsanız, bunların uygulama şekli ve uygulama sıklığı anlamında bilgi edinmeniz gerekecektir. Öncelikle bu kremlerin hem gündüz hem de gece uygulanabileceğini söyleyebiliriz. Gündüz cilde sürülen kremlerin tüm gün boyunca ciltteki nem dengesini stabil tutacağını söyleyebiliriz. Böylece dış faktörler cildinize yerleşemez ve kirli havadan cildiniz etkilenmez. Gece uygulanana nemlendiriciler ise uyku sürecinde cildi korur ve gündüz kremi gece etkisini kaybettiği için cildin gece bile nemli kalmasını sağladığı için son derece önemlidir. Yağlı ciltler nasıl nemlendirilir sorusu için de kullanacağınız gündüz ve gece kremleri farklıdır.

Nemlendirici kremleri sürerken nasıl sürdüğünüzün, kremin etkisi kadar önemi olduğunu bilmelisiniz. Genelde önerilen sürüş şekli sürme yönüne göre belirlenir. Daha canlı, sarkmayan bir cilt için mutlaka kremler yukarı doğru sürülmeli ve masaj yaparak hafif hareketler tercih edilmelidir. Göz altlarınıza ve çevresine krem sürerken parmak uçlarınızı kullanmalısınız. Göz çevresindeki kan dolaşımını hızlandırmak istiyorsanız gözlerin dışına doğru hafif çekerek de masaj yapabilirsiniz. Eğer kaslarınızın da rahatlamasını istiyorsanız nemlendirici kremlerden sonra nane yağını şakaklarınıza sürebilir ve rahatlama yaşayabilirsiniz.

Düzenli nemlendiri kullanımının ciltte etkisini kısa sürede göreceğinizi ve erken yaşlanmanın bu sayede önüne geçebileceğinizi unutmamalısınız. Satın alırken gece ve gündüz olarak ayrı kremler satın almayı, bunların farklı nem ihtiyaçlarını gidermek için kullanıldığını unutmamanız gerekir.

Cilt Nemlendirmenin Avantajları Nelerdir?

Nemli bir cilde sahip olursanız sivilce oluşumunu azaltabilirsiniz. En çok bilinen yanlışlardan biri de yağlı ciltlerin nemlendiriciye ihtiyaç duymamasıdır. Ancak yağlı ciltler de nemlendirilmediği zaman irrite olur ve problem yaşamaya daha yatkındır. Bu nedenle sivilce ve akneli ciltler için de cilt nemlendiriciler mutlaka kullanılmalıdır. Çevresel koşullara karşı nemli ciltler daha iyi korunur. Toksin ve zararlı elementleri engelleme görevi üstlenen cilt bariyerleri nemlendirilmediği zaman daha güçsüz düşer. Su ciltte yeteri kadar tutulmazsa cilt de görevini yerine getiremeyecektir. Bu nedenle nemlendiricinin rolü büyüktür.

Nemlendiriciler aynı zamanda makyajdan önce de sürülür. Böylece makyaj malzemeleriyle gelen kimyasalların zararı da nemlendirici sayesinde biraz kırılmış olur. Ayrıca makyajın daha pürüzsüz ve hoş gözükmesini sağlar. Cildi sakinleştiren nemlendiricilerin bir diğer görevi de canlılık ve tazelik kazandırmasıdır. Aksi durumda ciltler renksiz, soluk, mat ve kaba bir görüntüye de sahip olabilir. Bu nedenle cildin nem kazanmasını sağlamak önemlidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.