Civanperçemi Çayı’nın Faydaları ve Zararları

A+
A-

Civanperçemi Çayı’nın Faydaları ve Zararları, Öksürükten kansere kadar sınırsız şifası kaynağıdır. İşte bu bitkinin tüm faydası ve zararları.

Civanperçemi Çayı’nın Faydaları ve Zararları

Civanperçemi faydaları saymakla bitmez. Binbiryaprakotu, barsamaotu, akbaşlı ve kandilliçiçeği olarak da bilinen civanperçemi, Anadolu’da çok eski zamanlardan beri yabani olarak yetişen bitkilerden biridir. Bu bitkinin faydaları oldukça fazladır. Öksürükten kansere kadar aklınıza gelebilecek her türlü sağlık sorununa mucizevi çözümler sunar.

Civanperçeminin zararları ise oldukça sınırlıdır. Gebelerin tüketmemesi önerilir ve alerjisi olan kişiler uzak durmalıdır. Bu durumlar dışında civanperçemi herkes için şifa kaynağıdır. Eskiden askerlerin tedavisinde de kullanılan civanperçemi, hem çayı hem de yağı yapılabilen bitkidir.

Asıl faydası yağında olmasıyla beraber, çayında da birçok faydalı özellik yer almaktadır. Bu bitkinin birçok türü bulunmaktadır. Bir iki türü zehirlidir. Bu sebeple doğada yabani olarak yetişen bu bitkiye bilmeden kullanamamanız gerekir.

Civanperçeminin Faydaları:

Civanperçemi, Anadolu’da uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir. Bu bitkinin birçok faydası bulunmaktadır. Açık yaralardan akciğer kanserine kadar, birçok hastalıkta şifa kaynağıdır. Civan perçemi çayı aynı zaman ağız yaraları için şifa kaynağıdır.

Civan perçeminin faydaları saymakla bitmese de, bu özelliklerin en önemlileri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Alerjik reaksiyonları olan kişiler bu bitkiye kullanmadan önce dikkat etmelidir. Ancak bu durumun yanı sıra, civanperçemi alerji tedavisinde de kullanılmaktadır. Doktorunuza danışarak civanperçemi kullanabilirsiniz.
  2. Mide ve bağırsaktaki gaz oluşumunu engelleyen civan perçemi, aşırı kullanımlarda gaz yapabilir. Her şeyde olduğu gibi, bu bitkinin de kararında kullanılması önemlidir.
  3. Özellikle adet düzensizliği yaşayan kişiler için birebirdir. Civanperçemi faydalarının en çok görüldüğü durum kadın hastalıklarıdır. Adet düzensizliklerini önleyen civanperçemi, menopoza girmiş kadınlar için de şifa kapısıdır. Menopoz dönemlerinde yaşanan ateş basması, terleme, bunalma gibi durumların ortadan kalkmasına fayda sağlar. Aşırı kanamalı adet dönemlerinde de civanperçemi kullanımı bu durumu ortadan kaldıracaktır.
  4. Civanperçemi genital bölge için de kullanılır. Burada çıkan yara ve enfeksiyonların tedavisinden de kullanılır.
  5. Yatıştırıcı özelliğiyle, özellikle depresyonda olan insanlar için sakinleştiricidir.
  6. Akciğer kanseri, rahim ağzı kanseri, meme kanseri gibi birçok kanserle savaşır. Bu özelliği uzun yıllardır bilinmekte olduğu için doktorlar tarafından da önerilmektedir.
  7. Bel ağrıları gibi eklem ve kemik ağrıları için de civanperçemi kullanılabilir. Bunun için çayını tüketmeniz yeterli olacaktır.
  8. Civanperçemi taze toplandığında, öksürük ve benzeri solunum problemleri için de iyi gelir.

Civanperçemi Adet Söktürücü

Civan perçemini ilginç bir bitki kılan özelliklerden biri ise, bu bitkinin öğle vaktinde toplanması gerektiğidir. Bunun sebebi ise, bitkinin salgıladığı faydalı sıvıların en çok öğle vaktinde salgılanmasıdır. Civanperçemi adet söktürücü olarak da kullanılır.

Civanperçemi Çayı Nasıl Yapılır?

Birçok bitkinin çayının yapılabilmesi için uzun süreler kaynatılması gerektiği söylenir. Ancak civanperçeminde bu durum farklıdır. Uzmanların görüşüne göre civanperçemi kaynatıldığında özellikleri yitmektedir. Bu sebeple bitki kaynatılmadan ılık suda bekletilerek demlenmelidir.

Bu şekilde bitkiden maksimum faydayı elde edebilirsiniz. 1 su bardağının içine 1 tatlı kaşığı civanperçemi koyarak demleyerek civanperçemi çayı yapabilirsiniz. Civanperçemi çayında bilinmesi gereken başka bir özellik ise, bu çayın hemen tüketilmesi gerektiğidir.

Bir demlemeyle üç beş gün gibi sürelere uzatmanız sağlıklı olmayacaktır. Civanperçemi faydaları ve zararları bulunan bir bitki olsa da, faydası zararını aşmıştır. Bu sebeple herkesin düzenli olarak kullanması gereken bir bitkidir.

İster Civan perçemi yağını isterseniz çayını kullanabilirsiniz.

Civanperçemi Zararları Nelerdir?

Birçok bitkinin yanı sıra civanperçeminin yan etkileri ve zararları oldukça azdır. Civanperçemi ne işe yarar diye soran kişiler, faydalarına dair uzun listelerle karşılaşabilirler. Ancak zararları oldukça azdır. Kanser tedavisinde dahi oldukça iyi sonuçlar veren civanperçemi, açık yaralardan ve kadın hastalıklarında da faydalıdır.

Civanperçemini kullanan kişiler kullanım dozuna dikkat etmelidir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi, bu çayı da aşırı miktarlarda tüketmemeniz gerekir. Civanperçemi alerji tedavisinde kullanılan bir bitki olsa da, alerjisi olan kişilerin bu bitkiyi kullanmadan önce doktoruna başvurması oldukça önemlidir. Aksi takdirde, boğma, yanma gibi yan etkilerle karşılaşabilirler. Civanperçemi doğada yabani olarak yetişen bir bitkidir.

Özellikle Anadolu’nun iç kesimlerinde kolaylıkla civanperçemine rastlayabilirsiniz. Ancak bazı civanperçemi türleri zehirlidir. Bu yüzden kullanmadan önce bir bilene danışmanız gerekir. Aksi takdirde olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Civanperçemi adet söktürücü bir özelliğe sahip olduğu için, özellikle hamilelerin bu çayı kullanmaktan imtina etmesi gerekir. Aksi takdirde düşükle sonuçlanabilir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.