Çocuklar İçin İştah Açıcı Doğal Yöntemler

Çocuklar İçin İştah Açıcı Doğal Yöntemler

Doğal yöntemlerle çocukların iştahını açmak isteyen ebeveynler, çocuklarının yetersiz beslenmesi nedeniyle oluşacak sağlık problemlerini oluşmadan engellemek istemektedir. Yeterli beslenememe nedeniyle çocukların gelişimleri için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınamaması, sindirim sorunları başta olmak üzere bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıklara karşı oluşan direnci azaltacaktır.

Gelişim çağında olan çocukların beslenmelerine dikkat edilmeli, iştahlarının kapalı olması halinde vereceğimiz doğal yöntemler uygulanarak yeniden iştahla beslenmelerinin sağlanması gerekmektedir.

Çocuklarda İştah Açmanın Yolları Nelerdir?

Çocuklarınıza dengeli beslenmeye alıştırmak, yemek seçmemesini sağlamak ve iştahını açmak için yetiştirme sırasında dikkat etmeniz gereken püf noktalar bulunmaktadır. Çocuğun iştahı nasıl artar arayışlarınız için kullanabileceğiniz bu öneriler, çocuğunuzun tüm hayatı boyunca beslenme alışkanlıklarına etki edecek kazanımlar elde etmesini sağlamaktadır. Bu öneriler bebeklik döneminden başlayarak çocukluk evresi boyunca uygulanmaktadır. Önerilerimize uymanız halinde çocuğunuza sağlıklı bir hayat sunabilirsiniz.

 • Çocuklar acıkmadan yemek yedirilmemesi gerekmektedir. Çocuklarınızın her zaman öğün vaktinde acıkmasını bekleyemezsiniz. Bu nedenle öğün öncesi onun enerjisini atmasına yardımcı olmak, çocuğunuzun acıkmasını sağlayacaktır.
 • Türk annelerinin yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi ısrardır. Çocuklarınız doyduktan sonra yapacağınız ısrarlar onu yemekten soğutacaktır. Çocuğunuz doyduğunu söylüyorsa ona saygı duyun.
 • Çocuklar sizi rol model olarak görmektedir. Sizin seçtiğiniz bir yemek çocuğunuzun da aynı yemeği yememesine neden olacaktır. Bu nedenle çocuklarınıza iyi örnek olmak için çocuklarınızın önünde yemek ayırt etmemeye özen gösterin.
 • Çocuklarınızı sofrada yemeye alıştırın. Sofrada yapacağınız yemek sunumlarını onun dikkatini çekecek şekilde düzenlemeniz iştahını artırmada etkili olacaktır.
 • Sofranıza birkaç çeşit yemek alternatifi oluşturun. Böylelikle çocuğunuz istemediği bir yemek olması nedeniyle yemek yememek yerine yiyebileceği farklı alternatif ile sofradan soğumayacaktır.
 • Çocuklarınızın abur cubur tüketimini engelleyin. Abur cuburlar sağlığa zararlı olduğu gibi iştahı da kapatacaktır.
 • Çocuğunuzun bulunduğu ortamlarda tartışma ve gerginlik bulunması onun iştahının kapanması neden olabilmektedir. Bu nedenle çocuğunuzun önünde tartışmamaya özen gösterin.
 • Kendiniz ile aynı menüyü çocuklarınıza da uygulayın. Böylece sizle aynı şeyleri yiyen çocuğunuz iştahla öğününü tamamlayacaktır.

Bitkisel Yöntemlerle Çocukların İştahı Nasıl Açılır?

Yemek yemeyi istemeyen çocuklarınızın iştahını açmak için iştah açıcı karışımlardan faydalanabilirsiniz. Verilen tarifler kullanılarak doğal yollarla iştahsızlık problemini ortadan kaldırarak çocuklarınızın gelişimi için gereken besinleri almasını sağlayabilirsiniz.

 • Önceden kaynamış 1 çay bardağı su içerisine 1 çay kaşığı havuç tohumu atılarak kısık ateşte kaynatılarak demlenmeye bırakılır. Demlenme için 10 dakika yeterlidir. Günde 3 defa bu karışım çocuklara içirilir.
 • Ayvadan ve ahudududan yapılan kompostolar iştah açıcıdır. Çocuklarınız güvenle tüketebilir.
 • Çocuklarınızın seveceği meyveler arasında yer alan kayısı, portakal ve greyfurt iştah açıcı meyveler arasındadır. Gün içerisinde bu meyveleri tüketen çocukların iştahsızlık problemi ortadan kalkar.
 • Badem ve ceviz gibi kuruyemişler hem çocuğunuzun gelişimi için gerekli mineral ve amino asitleri sağlarken hem de çocuğunuzun iştahını açmaktadır.
 • Nane, kimyon ve kekik gibi baharatların iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Belirli bir yaşa gelmiş çocukların yemeklerinde bu baharatlar kullanılabilir.

Çocukların İştahını Açmak İçin İbrahim Saraçoğlu Önerileri Nelerdir?

Kendisine yöneltilen çocukların iştahını ne açar sorusuna iştah açmanın doğal yolları ile cevap veren İbrahim Saraçoğlu’nun ağzından verilen tarifleri evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. 3 adet kür önerisi sunan İbrahim Saraçoğlu’nun verdiği iştah açıcı karışımların tarifleri aşağıda sizlerle paylaşılmıştır:

 • 4 su bardağı suyun içerisine 20 gram kınakına ve 2 çay bardağı şeker eklenerek 30 dakika boyunca kaynatılır. Hazırlanan karışım süzülerek günde 2 kez çocuklara 1 çay kaşığı şeklinde verilir.
 • 4 su bardağı suyun içerisine 8 – 10 gram melisa eklenerek 10 – 15 dakika kaynatılır. Kaynatılma sonrası süzülen karışım günde 3 defa olmak üzere 1 fincan olarak çocuklara içirilir.
 • 4 su bardağı suyun içerisine 8 – 10 gram zencefil ve 1 yemek kaşığı şeker eklenerek 10 – 15 dakika kaynatılır. Her seferinde 1 çay bardağı olmak üzere günde 3 kez çocuklara içirilir.

Hoca’nın paylaştığı kürler içerisinde yer alan malzemeler harici kesinlikle faydalı olur düşüncesi ile herhangi bir besin maddesi veya şifalı bitki karıştırılmamalıdır. Karıştırılan bitkiler ile karışım içerisinde yer alan bitkiler çocuklar için ağır gelerek farklı sağlık sorunları oluşmasına neden olabilmektedir. Verilen tariflerden seçilen herhangi birisi uygulanarak iştahsızlık probleminden çocuklarınızı kurtarabilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.