Çocuklarda İshalin Bitkisel Tedavisi

Çocuklarda İshalin Bitkisel Tedavisi

Çocuklarda görülen ishale bitkisel tedaviler uygulanması, çocukların gelişimi için son derece faydalıdır. Bu yöntemler, ebeveynler tarafından da iyice araştırılıp öğrenilerek çocuklar için uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde, çocuklarda sıklıkla görülebilen ishal rahatsızlığı tedavisi için çok miktarda ilaç kullanılması gerekir. Aynı etkiyi veren bitkisel tedaviler, ishal rahatsızlığının çözümü için çok daha işlevseldir.

İshal şikayeti bulunan çocuğunuza, birazdan bahsedeceğimiz bitkisel tedavileri uygulamadan önce durum değerlendirmesi yapmanız gerekmektedir. Bitkisel yöntemlerle çözülemeyecek kadar ciddi sorunlarda derhal bir doktora danışılması ve ilaç tedavisine başvurulması gerekmektedir. Her tıbbi problem, doğal yöntemlerle tedavi edilemeyebilir. Bu gibi durumlarda hastalığın giderilmesi için doktora danışılmalıdır.

Aynı zamanda ishal, birçok ciddi rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu nedenle, başlarda son derece masum gözüken ishal rahatsızlığının, sonradan daha büyük hastalıklara yol açmaması için süreç yakından takip edilmelidir. İshalin yanında ani kilo kaybı, mide bulantısı, yorgunluk gibi belirtiler görülmeye başlanıyorsa muhakkak bir doktora gidilmelidir.

İshal nasıl geçer diye endişelenen ebeveynlerin kolayca uygulayabileceği bitkisel yöntemleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin. Çocuklarda görülen ishalin tedavisinde kullanabileceğiniz en etkili yöntemleri sizin için derledik.

Muz

Muz, ishal tedavisinde en yaygın olan yiyeceklerin başında gelir. Yetişkin veya çocuk fark etmez, her türlü ishal şikayetinde muz iyileştirici bir görev görür. Muz, lifli yapısı ve içeriğinde bulunan potasyumu sayesinde besinlerin geri emilimini arttırarak ishal rahatsızlığını giderir.

Muz dışkının sertleşmesini sağlayan bir besin olduğu için fazla tüketildiği durumlarda kabızlığa yol açabilir. Bunun için muz tüketimini günde iki tane ile sınırlandırmak gerekmektedir.

Siyah Çay

Siyah çay, ishal rahatsızlığının çözümünde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Siyah çayın diğer ishal giderme yöntemlerinde en büyük farkı, ishale neden olan bakterilerle savaşarak ishalin tekrar görülmesini engellemektir.

Siyah çayı çocuklarda görülen ishal rahatsızlığını gidermede kullanmak için tek yapmanız gereken, siyah çayı her zamanki gibi demleyip içine birkaç damla limon sıkmaktır. Limonlu çayı, günde birkaç defa çocuğunuza içirerek ishal rahatsızlığının giderilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak günde birkaç defadan fazla tüketildiğinde çocuklara zarar verebilir.

Patates

Patates, muzdan sonra ishal hastalığının tedavisinde en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. İshal tedavisi için en etkili yiyeceklerden biri olan patates, kolaylıkla bulunabilen ve kolaylıkla hazırlanabilen bir tedavi yöntemidir.

Patates ile çocuklarda görülen ishal rahatsızlığını gidermek için, 1 adet patatesi haşlamanız gerekmektedir. Patates, içeriğindeki nişasta sayesinde, çocuğunuzda görülen ishali kısa sürede kesecektir. Ancak kabız olma ihtimalini arttırmamak adına günde bir taneden fazla haşlanmış patates tüketilmemelidir.

Zencefil Suyu

Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan zencefil, ishal rahatsızlığının tedavisi için de son derece yararlıdır. Zencefili çocuklarda görülen ishal rahatsızlığının tedavisinde kullanmak son derece kolaydır. Bunun için yapmanız gereken, 1 kök zencefili bir bardak su ile kaynatmaktır.

Ocaktan aldığınız zencefilli suyu, demlenmesi için 5- 10 dakika kadar dinlendirmeniz gerekmektedir. Daha sonra hazırladığınız zencefil suyuna tatlanması için bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Zencefil, ishal problemini çözmesinin yanı sıra bağırsaklarda bulunan zararlı bakterileri yok ederek kalıcı bir çözüm sağlar. Bunun dışında diğer sindirim organları olan mide ve kalın bağırsağın çalışmasını da düzenleyerek rahatlatır.

Türk Kahvesi

Türk kahvesi, ishal tedavisinde kullanılan yiyeceklerin başında gelmektedir. Türk kahvesinin çocuklarda görülen ishal rahatsızlığının tedavisi için kullanım alanı oldukça geniştir. Türk kahvesini kullanarak ishal rahatsızlığını gidermenin en hızlı yolu, 1 tatlı kaşığı kuru türk kahvesine 5- 6 damla limon sıkmaktır. Bu karışımı çocuğunuza yedirerek kısa sürede ishal şikayetinden kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun dışında normal olarak pişirilen türk kahvesi de ishal rahatsızlığını engellemek için yaygın olarak kullanılır.

Adaçayı

Adaçayı, sakinleştirici etkisinin yanında ishal tedavisi için de kullanılan bir yöntemdir. 1 litre suyla birlikte kaynatılan bir miktar kurutulmuş adaçayı, çocuklarda görülen ishal rahatsızlığını kısa sürede çözer.

Bahsettiğimiz çocuklarda ishale iyi gelen yiyecek ve içecekleri kolayca hazırlayarak mevcut ishalin tedavisinde kullanabilirsiniz. Evinizde kolayca yapabileceğiniz bu bitkisel tedaviler sayesinde ilaç kullanmanıza gerek kalmadan çocuğunuzda görülen ishal rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Ancak daha uzun süreli ishal şikayetlerinde mutlaka bir doktora gözükmeyi de ihmal etmeyin.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.