Çocuklarda Kabızlık Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Çocuklarda Kabızlık Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Çocuklar için doğa yollarla kabızlık geçirme, her ebeveynin bilgi sahibi olması gereken bir konudur. Belirli bir yeme içme düzeni bulunmayan çocuklarda zaman zaman kabızlık şikayetleri gözlenebilir. Bu yaş grubundaki insanlarda kabızlık şikayeti için ilk olarak ilaçlara yönelmek yanlış bir davranıştır.

Çocuklarda görülen kabızlık, uzun süreli ve sıkıntılı bir hal almaya başladığında yapılması gereken bir doktora gözükmektir. Yalnızca doktorlar, bu konuda kesin sonucu veren uygulamalarda bulunabilirler. Ancak daha kısa süreli kabızlık şikayetleri için evde kolaylıkla yapabileceğiniz yöntemleri ile çocuklarınızdaki kabızlığı giderebilirsiniz.

Kabızlık nasıl giderilir diye endişelenen annelerin gönül rahatlığıyla uygulayabileceği bu yöntemleri öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı, çocuklarda görülen kabızlığın geçirilmesinde kullanılan en yaygın yöntemdir. Aktarlardan veya büyük marketlerden temin edebileceğiniz keten tohumu yağını kullanarak kısa sürede kabızlıktan kurtulabilirsiniz. Bu tedavi yöntemi için yapmanız gereken, çocuğunuza, kabızlığı geçene kadar her gün 1 yemek kaşığı keten tohumu içirmektir. Her gün içilen 1 yemek kaşığı keten tohumu yağı doğal bir müshil görevi görür ve kabızlığı kısa sürede giderir.

Keten tohumu yağı temin edemediğiniz durumlarda 1 yemek kaşığı keten tohumunu blenderdan geçirdikten sonra çocuğunuza yedirebilirsiniz.

Zeytinyağı ve Limon

Zeytinyağı ve limondan oluşan karışım, çocuklarda kabızlık tedavisi için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Mutfağınızda kolayca bulabileceğiniz bu malzemelerle yapacağınız karışım, doğal bir müshil görevi görür ve çocuğunuzun bağırsak hareketlerini kısa sürede arttırır.

Zeytinyağı ve limondan oluşan kabızlık tedavisini hazırlamak için 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırmanız gerekmektedir. Daha sonra bu karışımı her sabah çocuğunuza kahvaltıdan önce içirerek bu şikayeti kısa sürede giderebilirsiniz.

Kuru Üzüm

Kuru üzüm hem yetişkinler, hem de çocuklar için kabızlığa kesin çözüm bağlayan yöntemlerin başında gelir. Kuru üzümü ister aktarlardan ister marketlerden kolayca temin edebilirsiniz. Kuru üzümü kabızlık tedavisinde kullanmak için yapmanı gereken, 1 avuç kuru üzümü bir gece önceden suya bırakmaktır. Kuru üzümler sabaha kadar şişerek kabızlık tedavisi için hazır hale gelir.

Sabah, kuru üzümlerin suyunu süzerek elde ettiğiniz 1 avuç kuru üzümü yedirin. Her sabah yediğiniz 1 avuç kuru üzüm kısa sürede kabızlık sorununu ortadan kaldıracak. Kuru üzümün lifli yapısı çocuklarda doğal bir müshil işlevi görür.

Hint Yağı

Hint yağı, çocuklarda görülen kabızlık problemini kısa sürede gideren yöntemlerden biridir. Hint yağına halihazırda sahip değilseniz, evinize en yakın aktardan temin edebilirsiniz. Hint yağını kabızlık tedavisinde kullanmak için ihtiyacınız olanlar 1 tatlı kaşığı hint yağı ve 1 bardak süttür. 1 tatlı kaşığı hint yağı karıştırdığınız sütü, çocuğunuza her gün kahvaltıdan önce içirmeniz gerekmektedir.

Hint yağı formülü ile çocuğunuzun kabızlık problemini kısa sürede gidermiş olursunuz. Aynı yöntem, yetişkinlerde görülen kabızlık şikayetleri için de etkilidir.

Rezene Tohumu Çayı

Rezene tohumu, kabızlık tedavisinde en sık kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Sindirim sistemi faaliyetlerini düzenleyip bağırsakların çalışmasını destekleyen rezene tohumu, düzenli olarak tüketildiğinde kabızlık problemini ortadan kaldırır.

Rezene tohumunu kabızlık tedavisinde kullanmak için, 2 bardak suya koyacağınız 1 tatlı kaşığı rezeneyi bir cezvede kaynatmanız gerekmektedir. Kaynayan rezeneli suyu süzdükten sonra çocuğunuza gün içinde istediğiniz zaman içirebilirsiniz. Düzenli kullanımda rezene tohumu çayı kabızlığın giderilmesini sağlayacaktır.

Su

Günde en az 2 litre su tüketimi, kabızlığın önündeki en önemli engeldir. Düzenli ve yeterli su tüketimi, bağırsak faaliyetlerini düzenler. Bu nedenle, kabızlık gözlemlendiği durumlarda yapılması gereken ilk şey, çocuğunuzun yeterli su içmesini sağlamaktır.

Bu sayede kabızlık şikayetinin kısa sürede giderilmesini ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlamış olursunuz. Su tüketimi, kabızlık dışındaki rahatsızlıkların da giderilmesini sağlar. Bu nedenle günde en az 2 litre su tüketimi ihmal edilmemelidir.

Tüm bu yöntemler, kabızlığın ilaca başvurulmadan giderilmesini sağlar. Bu tarz doğal yöntemler, çocuklarda görülen hastalıklarda sıklıkla tercih edilmelidir. Kabızlık hemen nasıl geçer diye endişelenen ebeveynlerin çocukları için uygulayabileceği yöntemler ile çocuğunuzun kabızlık şikayetini kısa sürede çözebilirsiniz. Ancak problemin devam ettiği durumlarda muhakkak doktora gidilmesi ve ilaç kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.