Çocuklarda Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda kalp hastalığı belirtilerine, tedavi yöntemlerine ve nedenlerine yazımızdan bakabilirsiniz. Mutlaka uzman hekimin tedavi etmesi gereken çocuklarda kalp rahatsızlığı hakkında bilinmesi gerekenler yazımız içerisinde bulunmaktadır.

Çocuklarda Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda kalp hastalığı ile birlikte görülen belirtiler morarma, nefes almada zorluk, kalp ağrısı şeklinde sıralanabilir. Çocukta kalp hastalığı olup olmadığını anlamak için mutlaka uzman bir hekimin hastayı muayene etmesi gerekir. Belirtiler olmadan da düzenli kontrol yapılması hayati önem taşır. Bazı kalp hastalıklarının hiçbir belirti vermeden geliştiği bilinmektedir. Bu hastalıkların tespit edilebilmesi için kontrolden geçmek zorunludur. Özellikle kalbi besleyen damarların çeşitli nedenlerle tıkandığı durumlarda belirtiler hastalık çok ilerlediği zaman ortaya çıkabilir.

Çocuklarda kusma nedenleri ve tadavisi hakkında bilgilere yazımızdan bakabilirsiniz.

Kalp Hastalığının Görülme Olasılığını Artıran Faktörler Nelerdir?

Kalp hastalığının görülme olasılığını artıran faktörler arasında:

 • Şeker hastası olmak,
 • Yağlı yiyeceklerden zengin beslenmek (Fast food, hazır yiyecekler ve abur cubur gibi),
 • Sürekli strese maruz kalmak,
 • Orta yaşın üzerinde olmak,
 • Sigara kullanmak ya da sigara kullanılan yerde olmak,
 • Hareketsiz olmak,
 • Olması gerektiğinden daha kilolu olmak,
 • Ailede kalp hastası olan başkalarının olması yer alır.

Kalp Hastalığı Olanlarda Hangi Belirtiler Ortaya Çıkar?

Kalp hastalıklarında ortaya çıkan belirtiler arasında:

 • Bayılma,
 • Çarpıntı,
 • Mide bulantısı,
 • Ağrı
 • Göğüs kısmında ağrı ve sıkışıklık,
 • Tıkalı damarın beslediği organlarda problemler yer alır.

Bu ve bunlara benzer belirtiler ile karşılaşmanız halinde muhakkak doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekir.

Çocuklarda Kalp Hastalığı Nefes Darlığı Eşlik Eder

Çocuklarda kalp hastalıkları ile birlikte görülen nefes darlığı hastalığın tipik belirtileri arasında yer alır. Hasta özellikle koştuğu zaman ve fiziksel hareketini arttırdığı anda nefes darlığı yaşar. Eğer kişi oturduğu zaman nefes darlığı problemi ile karşılaşıyorsa bu durum kalp hastalığının ilerlemiş olduğuna işaret eder. Kişi nefes darlığı yaşadığı zaman nefes almaya çalışır fakat yinede kendini boğuluyor gibi hisseder. Bu durum tıpta nefes açlığı olarak adlandırılır.

Özellikle akciğer ve karaciğer hastalıkları görüldüğü zaman kişi aynı nefs darlığı problemini yaşayabilir. Yani hastalığın belirtisi her zaman spesifik olmayabilir. Kişi nefes darlığı problemini başka bir duruma bağlayabilir. Bu nedenle düzenli kontrol yapmak önem taşır. Kalp testleri size en doğru sonucu verecektir. Kimi zaman kalp hekimlerinin kendisi bile durumun neden kaynaklandığın tam olarak tespit edemez. Böyle bir durumda işin içine akciğer doktorlarının da girmesi gerekir.

Çocuklarda Diyabet Hastalığı Varsa Kalp Hastalıklarına Dikkat

Şeker hastası olan çocuklarda kalp hastalıkları görülme ihtimali 10 kata kadar artabilir. Şeker hastalıkları ile birlikte görülen kalp rahatsızlıkları daha ciddi vakalardır. Sonunda ölüm ve felç gibi ciddi problemler ortaya çıkabilir. Tip 2 diyabetin görüldüğü insanlarda kalp hastalığı görülme riskinin normal insanlara göre 4 kata kadar daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Tip 1 diyabet hastalıklarında durum daha kötüdür. Bu kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma oranları 10 kata kadar artar. Yapılan çalışmalar şeker hastası olanlarda kalp hastalıklarının daha yüksek oranda ölüme neden olduğunu ortaya koymuştur.

Diyabet hastalarında normal insanlardan farklı olarak, kalp hastalıklarının belirtilerini anlamak daha zor olabiliyor. Bu nedenle diyabet hastalarının normal insanlardan daha çok kalp testlerine girmeleri gerekiyor. Normal insanların yılda en az 1 kere muayene edilmesi gerekirken, şeker hastalarının en az 2 kere olmaları gerekiyor. Bir de duruma aile öyküsü ekleniyor. Ailesinde kalp hastalığı olanlar mutlaka kalp hastalıklarına yakalanıyorlar.

Fazla Kilolu Çocuklar Kalp Hastalığına Yakalanmakta Risk Altında

Fazla kilolularda kalp hastalıkları görülme ihtimali diğerlerine göre kat be kat daha fazla. Fazla kilolar kalp hastalığı başta olmak üzere diğer hastalıkların görülme ihtimalini de artırıyor. Aşırı yağlanma yüzünden bütün vücut olumsuz etkileniyor. Yapılan araştırmalar göbek tipi yağlanmanın kalp hastalıklarının görülmesinde büyük belirleyici olduğunu ortaya koymuştur. Fazla kilolu olanların mutlaka ideal beden kitle indeksini yakalamaları gerekiyor.

Göbek tipi yağlanma olup olmadığını anlamak için basit bir ölçüm yapmak yeterli oluyor. Eğer kadınlarda bel çevresi 88’den, erkeklerde bel çevresi 102’den fazla oluyorsa göbek tipi yağlanma varlığından söz edilebilir. Bu kişiler bel çevrelerine odaklanarak egzersiz yapmalı ayrıca yediklerine dikkat etmeli.

Akdeniz ipi beslenmenin kalp hastalıklarını önlemede büyük etkisi bulunuyor. Zeytinyağı kullanımı, bol yeşillik ve az et yemek kalp hastalığı görülme riskinin azalmasına yardımcı oluyor. Mümkün olduğu kadar az fast food tüketmek, ev yemekleri yemek ve zararlı gıdalardan kaçınmak gerekiyor.

Egzersiz Yapan Çocuklar Kalp Hastalıklarından Korunuyor

Egzersiz yapan çocuklarda kalp hastalıkları görülme riski daha az oluyor. Uzmanlar yüzme ve hızlı tempo yürüyüşün kalp hastalıklarına karşı korunmak adına en etkili iki egzersiz olduğunu söylüyorlar. Her iki egzersiz de, kalbin ritminin artmasını sağlayarak vücuttaki kan akışının artmasına yardımcı oluyor. Ağır egzersizler yapmadan önce mutlaka hekim önerisini almak gerekiyor.

Spordan önce ve sonra beslenmede önemlidir. Sporla birlikte vücuttan atılan su mutlaka geri yerine konmalıdır. Özellikle yaz aylarında vücudun dehidrasyona uğramasının önüne geçmek gerekir. Spordan sonra kasların kendini onarması için protein tüketmek gerekir. Yumurta kaliteli bir protein kaynağıdır. Spordan önce yapılan aktivitenin yoğunluğuna göre enerji vermesi için karbonhidrat tüketmek gerekir. Yulaf, tam tahıllı ekmek ya da kepekli makarna iyi birer karb kaynağıdır. Spor önce ve sonrasında yediklerinize gereken özeni gösterirseniz, spordan daha iyi verim alır, kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Doğal yollarla çocuklarda kabızlık sorununu gidermek istiyorsanız, yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kalp Hastalıklarına Yakalanmamak için Sigaradan Uzak Durun

Kalp hastalığında korunmak için sigara içmemek çok önemlidir. Sigara içen kişilerde kalp hastalığı görülme oranı kat be kat artıyor. Yalnızca direk sigara içenler değil, sigara içilen ortamda bulunan kişilerin de vücudu sigara dumanından etkileniyor. Bu duruma pasif içicilik adı veriliyor.Normal insanlara oranla sigara içen insanlarda kalp hastalığı görülme ihtimali 4 kata kadar artıyor.

Sigarayı bırakan kişilerin vücutlarında 1 sene içinde önemli iyileşmeler oluyor. 1 senin sonunda kişilerde yüzde 50’ye varan iyileşme meydana geliyor. Sigarayı bırakmak için yardım alabilirsiniz. Sigara bırakma poliklinikleri, eczanelerde satılan nikotin bandı gibi ürünler sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir.

Aterosklerotik Kalp Hastalığının Görülme Nedenleri Nelerdir?

Kalp hastalığının görülme nedenleri aşağıdaki sebeplerden kaynaklanıyor olabilir:

 • Endokrin bozukluklar,
 • Yeterince hareket etmemek,
 • Kanda lipit miktarının fazla olması,
 • Fazla strese maruz kalmak,
 • Aşırı kilolu olmak,
 • Yüksek tansiyonu olmak,
 • Dolaşım problemleri olmak kalp hastalıklarına davetiye çıkarır.

Aterosklerotik Kalp Hastalığına Yakalandığımı Nasıl Anlayabilirim?

Aterosklerotik kalp hastalığına yakalanıp yakalanmadığını anlamak için hastalıkla birlikte görülen belirtilere bakabilirsiniz. Bu belirtiler arasında:

 • Ayak tırnaklarının kalınlaşması,
 • Ayaklarda şişme,
 • Geçici felç hastalığı,
 • Kangren olmak,
 • Baldırlarda güç kaybı yaşanması,
 • Yüksek tansiyon hastası olmak,
 • Bacakların uyuşması,
 • Kendini dinlenmeye rağmen sürekli yorgun hissetmek,
 • Bölgesel ağrı şikayetleri yer alır.

Eğer bu tarz belirtiler sizde mevcutsa mutlaka kalp hastalığından şüphe etmeniz gerekir. Hastalığın tanısını koyacak olan uzman doktor olacaktır. Muayenelerinizi aksatmamanız ve hekiminizin size kullanmanızı söylediği ilaçları kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Aksi halde tedavi sürecini geriletmiş bir manada baltalamış olursunuz.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.