Çocuklarda Kusmaya Ne iyi gelir? Nedenleri, Sebepleri ve Tedavisi

Çocuğun kusması nasıl engellenir, iyi gelen yiyecekler nelerdir, ne yapmalı? Midesini üşütüp kusan çocuğa bitkisel tedavi (çözüm) var mı, kusma ve ishal birlikte varsa nasıl tedavi edilir, nasıl müdahale edilir? Konu hakkındaki bilgileri yazımızdan okuyabilirsiniz.

Çocuklarda Kusmaya Ne iyi gelir? Nedenleri, Sebepleri ve Tedavisi

Çocuklarda kusma tedavisi, ihmal edilmemesi gereken konuların başında gelmektedir. Küçük yaştaki bireylerde zaman zaman meydana gelebilen kusma durumu, sıklaştığı durumda tehlikeli bir hale gelebilmektedir. Böyle durumlarda ebeveynler, kusmaya neden olan durumları ve kusma tedavisi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini iyi bir şekilde bilmesi gerekmektedir.

Bu bilgilere sahip olmayan ve kusmaya ne iyi gelir sorusuna cevap veremeyen ebeveynler, çocuklarda görülen kusma durumunu kısa sürede kontrol altına alamayarak daha büyük problemlere neden olabilir. Çocuklarda kusma, yetişkinlerde görülen kusmaya göre farklı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Özellikle ilaç tedavisi ile kusmanın engellenmek istenmesi durumlarında muhakkak bir doktordan yardım alınmalı ve yetişkinlerde kullanılan ilaçlar aynı şekliyle çocuklarda kullanılmamalıdır.

Bu noktalara dikkat edildiği takdirde çocuklarda görülen kusma kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Çocuklar Neden Kusar?

Küçük yaştaki çocuklarda mide bulantısı ve kusma gözlemlenmesinin birçok nedeni olabilmektedir. Bu durumlar, en kısa zamanda gerekli önlemler alınmadığı takdirde tehlike oluşturabilmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda görülen kusmanın nedenleri arasına

 • Sindirim sisteminde bulunan virüsler
 • Rahatsız edici gıdaların aşırı miktarda tüketimi
 • Bazı besinlere karşı hassasiyet
 • Bazı ilaçlar
 • Kanser
 • Mide kanaması
 • Mide fıtığı
 • Sinirlenme
 • Migren
 • Araç tutması
 • Zehirlenme
 • Kansızlık
 • Sarılık
 • tiroid hastalıkları
 • Kabakulak
 • Bademcik
 • Bağırsak hastalıkları

Yeni doğan bebeklerde, kusma durumu çok daha sık bir şekilde görülebilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda kusma halini yüksek ateş, solgunluk, huzursuzluk gibi belirtiler takip etmiyorsa endişelenecek bir durum yoktur. Bebeklerde görülen kusma, büyümeyle birlikte azalacaktır.

Çocuklarda Kusma Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuklarda görülen kusmanın nedeni, tedavi yöntemi üzerinde oldukça önemlidir. Ancak bunun için öncelikle, kusmaya neden olan durumun teşhis edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda, bu nedenin belirlenmesi son derece zordur. Ancak az sonra bahsedeceğimiz işlemler aracılığı ile çocuklarda görülen kusmanın nedeni net bir şekilde öğrenilebilmektedir.

Çocuklarda kusma nedenini teşhis etmek için

 • Kan testi yapılabilir. Kan testleri, herhangi bir sindirim sistemi rahatsızlığı olup olmadığını, organların sağlık çalışıp çalışmadığını belirler.
 • eğer kan testinde herhangi bir sindirim sistemi rahatsızlığı tespit edildiyse ultrason uygulanarak çok daha detaylı bilgi edinilebilir.
 • Eğer mide bulantısı nedeni olarak beyin tümöründen şüpheleniliyorsa, BT çekilerek kısa sürede teşhis edilebilir.

Kusan Çocukların Ne Yemesi Gerekir?

Kusan çocukların rahatlamasını sağlayan yiyecek ve içecekler, yalnızca kısa vadeli rahatlama sağlamaktadır. Ancak yine de kusma sonrasında tüketilmesi, küçük yaştaki bireylerin daha sağlıklı bir şekilde güne devam edebilmesini sağlamaktadır.

Kusma sonrasında tüketilmesi gereken ilk şey sudur. Bol bol su içmek, kusma ve mide bulantısının getirdiği olumsuz etkileri kısa sürede geçirmektedir.

Nane limon, mide bulantısı ve kusma sonrasında midenin yatışmasını ve düzene girmesini sağlamaktadır.

Aynı rahatlama, yoğurt tüketerek de sağlanabilmektedir. Bunun dışında taze meyve suları ve çorbalar da kusma sonrasında mideyi rahatlatarak çok daha sağlıklı bir ortam sunmaktadır.

Çocuklarda Kusmaya İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Sık sık kusma ve mide bulantısı durumundan şikayetçi olan çocuklar, günlük hayatta kusmayı engellemek için çok daha hafif ve sağlıklı besinler tüketmelidir. Hazmı kolay olan besinler, midede herhangi bir hassasiyet yaratmayacağından, kusma halini uzun süre engellemektedir.

Mide bulantısından şikayetçi olan çocukların gün içinde tüketmesi tavsiye edilen besinler sırasıyla:

 • Pirinç
 • Elma püresi
 • Muz
 • Yulaf ezmesi
 • Patates
 • Makarna
 • Tost

Çocuklarda Kusmayı Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocuklarda ve bebeklerde kusmayı engellemek, bu duruma neyin neden olduğuna göre değişmektedir. Öncelikle yeni doğan bebeklerde, beslenme sonrasında meydana gelen kusmayı engellemek mümkün değildir. Ancak bu durum, bebeğin büyümesi ile birlikte yavaş yavaş azalarak bitmektedir. Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir diyen anneler, emzirme döneminde hazmı kolay besinler tüketerek bu sorunun önüne geçebilir.

Çocuklarda görülen kusmayı engellemek ise, beslenme düzenini değiştirmek ile mümkün olmaktadır. Gün içinde lifli ve hazmı kolay besinler tüketen bireylerin mide bulantısı ve kusma görme ihtimali oldukça düşüktür. Ancak bu çözüm yolu, kusma yaşanma ihtimalini tamamen ortadan kaldırmamaktadır. Herhangi bir besine karşı hassasiyeti olan vatandaşlar, aniden bir kusma ile karşılaşabilmektedir.

Çocuklarda Kusmanın Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Aniden ortaya çıkan kusma ve mide bulantısı, pek çok ciddi hastalığın tedavisi olabilmektedir. Bu hastalıkların bir yan etkisi olarak ortaya çıkan mide bulantısını kısa sürede tespit etmek için, öncelikle bu hastalıkların neler olduğu bilinmelidir.

Çocuklarda görülen kusmanın neden olabileceği rahatsızlıklar sırasıyla:

 • Besin zehirlenmesi
 • gastroenteritler
 • Mide ülseri
 • Migren
 • Bağırsak tıkanması
 • Mide veya bağırsak yırtılması
 • Safra kesesi taşı ve iltihabı
 • Böbrek yetmezliği
 • Diyabet
 • hormonal değişimler

Çocuklarda Kusmaya İyi Gelen Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Çocuklarda kusmaya iyi gelen bitkisel yöntemler, kusmanın kesin bir şekilde engellenmesini sağlayamamaktadır. Bu yöntemlerin çoğu, kısa vadeli bir rahatlama sağlamak için uygulanan ve bir ilaç tedavisi yerine geçmeyen yöntemlerdir. Ancak yine de, kusma ve mide bulantısına iyi gelerek çocukların iyi hissetmesini sağlamaktadır.

Bu yöntemlerden ilki, nane limondur. Herhangi bir kusma durumunda ilk başvurulan yöntem olan nane limon, oldukça kolay hazırlanmakta ve etkili bir sonuç sağlamaktadır.

Bunun dışında, içinde zencefil bulunan çaylar, ıhlamur ve rezene çayı da mide bulantısı haline iyi gelen bitkisel yöntemler olarak uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Çocuklarda Kusma Tedavisi İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Çocuklarda kusma tedavisi, ebeveynler tarafından büyük bir titizlik ile yönetilmeli ve en kısa zamanda çocuğun eski sağlığına kavuşması amaçlanmaktadır. Çocuklarda görülen kusma ve mide bulantısını engellemek için uygulanan tedavi yöntemleri, kusmaya neden olan duruma göre belirlenmektedir. Bu nedenle, kesin ve net bir yöntem bulunmamaktadır.

Çocuklarda kusmayı engellemek için hem bitkisel hem de ilaçlı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ebeveynler, en doğru tedavi yöntemine karar vermek için muhakkak bir doktora başvurmalı ve öncelikle doktor gözetiminde kontrol yapılmasını sağlamalıdır.

Çocuklarda Kusmak Tehlikeli Midir?

Çocuklarda görülen kusma, bu duruma neyin neden olduğuna göre ayırt edilmektedir. Ebeveynlerin, öncelikle kusmaya neden olan rahatsızlığın nedenini en iyi şekilde tespit etmelidir. Aşırı ve ağır yeme sonucunda meydana gelen kusma, uzun vadeli bir etki göstermeyeceğinden tehlikeli olarak nitelenmemektedir.

Ancak, günümüzde kusmanın birçok ciddi rahatsızlığın belirtisi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, sürekli mide bulantısı ve kusmayla başlayan süreç oldukça tehlikeli bir şekilde devam edebilmektedir. Özellikle çocuğun gece kusması, yakından takip gerektiren bir durumdur. Gerekli kontroller yapılarak öncelikle bu kusma haline neyin neden olduğu bulunmalı, daha sonra bu durumun herhangi bir tehlike arz edip etmediği belirlenmelidir. Tüm bu kararların, doktor tarafından verilmesi çok daha güvenilir olacaktır.

Çocuklarda Kusmanın Ardından Neler Yapılmalıdır?

Kusma durumuyla karşılaşıldığında, uygulanması gereken belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Bu adımlar, çocukların çok daha kısa süre içinde toparlanmasına yardımcı olmaktadır. Öncelikle, çocuk kustuktan sonra en az bir saat boyunca bir şey yememesi gerekmektedir. Bu süre zarfında midenin boş kalması, mide aktivitelerinin düzene girmesinin sağlar.

Bir saatin sonunda çocuğun su içmesi sağlanır. Ancak miktarı en fazla bir çay bardağı kadar olmalıdır.

Daha sonra isteğe göre çorba, taze sıkılmış meyve suyu veya kraker tüketilmeye başlanmalıdır.

Bu adımlardan sonra kusma tekrarlanıyorsa, en kısa sürede doktora gidilerek ilaç tedavisine başlanması gerekmektedir.

Midesini üşütüp kusan çocuğa ne yapmalı diye düşünen bireyler, bahsedilen adımları yerine getirerek bu şikâyetin kısa sürede çözülmesini sağlayabilmektedir.

Su Tüketiminin Kusmaya Etkisi Nedir?

Su tüketimi, kusmanın sıklıkla yaşandığı durumlarda en etkili tedavi şekillerinden biridir. Her gün tükettiğimiz su, özellikle kusma gibi sıvı kaybının had safhada yaşandığı durumlarda kurtarıcı bir etki göstermektedir.

Ancak, kusmanın ardından ilk bir saat boyunca su tüketmek, mide bulantısının tekrarlanmasına yol açabileceğinden, su daha sonraki süreçte tüketilmeye başlanmalıdır. Bu aşamada da suyu bir anda tüketmek değil, az az ama sık bir şekilde tüketmek gerekmektedir.

Çocuklarda Kusma Gerektiren Durumlarda Ne Yapılmalı?

Kusmak, her zaman engellenmesi gereken bir durum olmamaktadır. Bazı beslenme durumlarından sonra, çocuğun sağlıklı bir şekilde güne devam edebilmesi için kusması gerekebilir. Bu gibi durumların başında, besin zehirlenmesi gerekmektedir. Besin zehirlenmesi görülen durumlarda ilk yapılması gereken şey, çocuklarda mide bulantısı refleksi yaratarak kusmaya teşvik etmektir.

Bu gibi durumlarda en yaygın olarak kullanılan yöntem, dış fırçasını dilin başladığı noktaya kadar götürerek kusmanın sağlanmasıdır. Kısa sürede kusmanın sağlanamadığı zehirlenme durumlarında derhal doktora gidilmeli ve olaya kısa sürede müdahale edilmelidir.

Bebeklerde Kusmayı Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebeklerde kusmayı engellemek, çocuklara göre çok daha zordur. Özellikle yeni doğan bebeklerde, her besin alımı sonrası bir kusma gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle, bebekte görülen kusmayı tamamen engellemek yerine azaltmaya çalışmak çok daha yararlı olacaktır. Zaten bir müddet sonra bu durum giderek azalmakta ve bir süre sonra tamamen bitmektedir.

Bebeklerde görülen kusma, emziren annenin beslenme düzeniyle paralel olarak gözlemlenmektedir. Beslenmesine dikkat eden anneler, besin alımı sonrası görülen kusmanın giderek azaldığını gözlemleyebilir.

Çocuklarda Kusmayı Engellemek İçin Zencefil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda kusmayı engellemek için kullanılan en yaygın bitkisel yöntem zencefildir. Tek başına pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan zencefil, özellikle mide bulantısına karşı güçlü bir etki göstermektedir.

Zencefil, bu etkisi sayesinde, her şekilde tüketildiğinde mide bulantısını engelleyebilmektedir. Besin alımını reddeden çocukların yemeklerinde zencefil kullanmak, bir müddet sonra mide bulantısını engelleyecektir. Ancak çok daha güçlü bir etki görmek isteyen bireyler, zencefil çayı hazırlayarak mide bulantısını engelleyebilir.

Bu çayı hazırlamak için yapılması gereken tek şey, bir demlik içerisinde taze zencefil, limon ve suyu kaynatarak çocuğunuza içirmektir. Çocuklarda kusmaya ne iyi gelir diye düşünen bireyler, son derece doğal olan bu yöntemde yararlanabilir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Yöntemler

Mide bulantısı, gün içinde çeşitli nedenlerle karşımıza çıkabilmektedir. Herhangi bir hastalıktan bağımsız olarak meydana gelen kusmanın nedeni, araç tutması veya kötü koku neden olabilmektedir. Böyle durumlarda bireyler

 • Öncelikle derin nefes almalıdır. Özellikle kapalı bir alanda bulunuluyorsa açık alana geçip temiz hava almak, mide bulantısını büyük ölçüde engellemektedir.

eğer çocuğunuz ortada hiçbir fiziksel etken olmadığı halde devamlı mide bulantısı yaşıyorsa yapılması gereken, çocuklarda psikolojik kusmanın sebeplerini araştırmak ve çocuğa rahatlatıcı telkinlerde bulunmaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.