Çocuklarda Öksürük Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Çocuklarda Öksürük Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer sorusu, anne babaların üzülerek sorduğu sorulardan biridir. Çocuklar çok daha hassas bir bünyeye sahiptir. Çocukların hasta olması kolaydır ancak hastalıkları atlatma süresi büyüklere oranla daha uzun sürer. Bu durum da anne babaları üzmektedir. İlaçların içerisindeki kimyasallardan da ürken anne babalar, çözümü doğal yollarla tedavide ararlar.

Doğal yollarla öksürük tedavisi mümkündür ancak çocuklar daha hassas olduğu için, yetişkinlere uygulanan her öksürük tedavisi uygulanmamalıdır. Kuru öksürüğü ne geçirir sorusunun cevabı olan her yöntem, çocuklarda denenmemelidir. Özellikle balgamlı öksürükleri geçirmek çok daha zordur. Kuru öksürük tedavisiyle balgamlı öksürük tedavisi de birbirinden ayrılmaktadır. Özetle, çocuğunuzun rahatsızlığının ne olduğunu anlayarak en doğru yöntemi tercih etmeniz gerekir.

Çocuklarda Öksürük:

Öksürüğün olmasının sebebi şudur: Solunum yolu mukozası; virüs, bakteri, toz gibi yabancı maddeleri vücuttan uzaklaştıramaz. Böyle hallerde de geniz akıntısı ve öksürük meydana gelir. Özellikle balgamlı öksürükler bu şekilde meydana gelir. Bu durumun birden çok sebebi olabilir ancak genellikle böyle durumlara uzun süreli soğuk algınlıkları vücut verir. Solunum yolunun böyle sıkıntılar yaşatmasının sebebi, enfeksiyon kapmış olmasıdır. Vücutta oluşan enfeksiyon, işlevlerin yerine getirilmesini engeller ve ortaya öksürük çıkar.

Çocuklarda Öksürük Nedenleri?

Çocuklarda öksürüğün birden çok sebebi olabilir. Önemli olan öksürüğün ve hastalığın diğer belirtilerinin hızla iyileşmesi gerektiğidir. Balgamlı öksürük nasıl geçer gibi sorulara kaynak olan sebepler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Soğuk algınlığı
 2. Alerji
 3. Astım
 4. Zatürre
 5. Bronşit
 6. Üst solunum yolu enfeksiyonu

Bu tip hastalıklar, öksürüğe sebebiyet verir. Ancak sorunu bu kadar uzaklarda ve hastalıklarda aramaya da gerek yoktur. Çocuklar, nemsiz ve havasız olan ortamlarda da öksürük krizlerine girebilirler.

Çocuklarda Öksürüğü Geçirmenin Yolları:

Özellikle bebeklerde öksürük kesici yollar bulmak daha zordur. Çocuklar yetişkinlere göre nasıl daha hassassa, bebekler de çocuklara göre daha hassastır. Öksürüğü geçirmenin birden fazla yolu bulunur. Bazı yollar ilaçla tedaviyken, bazıları bitkisel çözümler olarak karşınıza çıkar. Çocuğunuzun daha az kimyasalla çözüm bulmasını istiyorsanız, doğal yolları tercih edebilirsiniz. Çocuklarda öksürüğü geçirmenin yolları şu şekilde özetlenebilir:

 1. Çocuğunuzu sigara içilen ortamlarda bulundurmayın.
 2. Kuru öksürüğü geçirmek için bol bol su içirin. Su, balgamın da atılması için en önemli yardımcıdır.
 3. Kış ayları çok daha kuru geçer. Özellikle bulunduğunuz ortamı nemlendirmek çok önemlidir. Kuru ortamlar enfeksiyonların ve öksürüğün en büyük tetikçisidir. Bunun için kalorifer sulukları alabileceğiniz gibi nemlendirici cihazlar da satın alabilirsiniz.

Çocuklarda Öksürük Geçirmenin Doğal Yolları:

Çocuklarda öksürük için şifalı bitkiler arayışı, doğal yollarla hastalıkla savaşmak isteyenlerin odak noktasındadır. İlaçlar bilmediğiniz onlarca kimyasal içerir. Üstelik yan etkileri de oldukça fazladır. Çocuklarda öksürüğü geçirmenin doğal yollarla yapılmasında gereken araçlar, hemen hemen herkesin evinde bulunan malzemelerle gerçekleştirilir.

Çocuklarda öksürüğü geçirmenin doğal yolları şu şekilde sıralanır:

 1. Bal: Faydası saymakla bitmeyen doğal bal, öksürük tedavisinde de kullanılan besinlerden biridir. Eğer ki çocuk2-5 yaş aralığında ise yarım tatlı kaşığı bal verilebilir. 12 yaşından büyükse 2 kaşık içirilebilir. Ancak 1 yaşından küçüklere içirilmemesi gerekir.
 2. Limon suyu: 1 tatlı kaşığı taze limon suyu, 1 tatlı kaşığı balı 1 büyük fincan sıcak suya ekleminizle elde edeceğiniz karışımı çocuğunuza günde 2-3 defa içirebilirsiniz.
 3. Zencefil: Hemen hemen her şifalı bitki konusunda adından söz ettiren zencefil, öksürük tedavisinde de kullanılmaktadır. Zencefilin tadı keskin olduğu için karışımlarla tatlandırılabilir. Çeyrek tatlı kaşığı kırmızı biber tozu, çeyrek tatlı kaşığı öğütülmüş zencefil, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve balı 2 çorba kaşığı su içinde karıştırarak elde edeceğiniz karışımı, günde 2 çay kaşığı olmak üzere çocuğunuza içirebilirsiniz.
 4. Elma Sirkesi: Bir bardak suya ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, özellikle balgamlı öksürüklere çok iyi gelecektir.
 5. Buhar: Soğuk algınlığı gibi durumlarda başvurulan buhar yöntemini, öksürük için de uygulayabilirsiniz. Sıcak su buharını çekerek uygulayacağınız yöntemde, sıcak suya nane ve mentol içerikli besinler atarak, burnunuzun açılmasını da sağlayabilirsiniz. Bu sayede solun yolu şikayetlerinden de kurtulmuş olursunuz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM