CRP Düşüklüğü Nedir, CRP Düşüklüğü Neyi Gösterir, Ne demek?

CRP’nin düşük olması neye işarettir, normal değerler kaç olmalıdır? CRP 100, 150, 400 gibi değerler neyi gösterir? CRP düşüklüğüne karşı bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir, hangi ilaçlar kullanılır? Konu hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

CRP Düşüklüğü Nedir, CRP Düşüklüğü Neyi Gösterir, Ne demek?

CRP düşüklüğü genellikle vücutta korkulacak herhangi bir durumun olmadığına işaret etmektedir. Tabi bu seviye eğer normal sınırlardan daha düşük değilse bu şekilde yorumlanmaktadır.

CRP, tıbbi olarak C – Reaktif Protein olarak adlandırılmaktadır. Bu protein eğer vücutta iltihap temelli bir reaksiyon varsa kanda hızlı bir artış göstermektedir. Karaciğer ve birtakım yağ hücreleri tarafından üretilen bu protein kanda yüksek değerlere sahipse önemli hastalıklar meydana gelmiş olabilir.

Genellikle CRP değerlerinin düşük olması ise uzmanlar tarafından vücudun sağlıklı olduğuna yorumlanmaktadır. Bu nedenle CRP değerlerinin düşüklüğünden ziyade yüksek olması durumunda endişe etmek daha doğru olacaktır.

CRP Nedir, CRP Seviyesi Ne Anlama Gelir?

Kan değerlerinin normal olup olmadığının anlaşılabilmesi için çeşitli testler yapılmaktadır. Bu testler sonucu vücutla ilgili birçok veriye ulaşmak mümkündür. CRP, akut faz reaktan olarak tanımlanan proteinlerden biri olarak kanda bazı önemli sağlık sorunları neticesinde artış gösterebilmektedir. Birçok farklı durumda yükseldiği gözlemlenen değerler tek bir hastalığa değil birçok farklı hastalığa işaret ediyor olabilir.

CRP değerleri bu açıdan oldukça önemlidir. Özellikle vücudun bir enfeksiyon ya da iltihaptan kaynaklı bir reaksiyon verip vermediği bu seviyelerle anlaşılabilmektedir. C – Reaktif Protein seviyesinin yüksek olması hastalıkların var olduğuna ve arttığına işaret ettiği gibi sıralı testlerde düştüğünün görülmesi de bu hastalıkların azaldığına ve iyileştiğine yorumlanmaktadır.

Kanda CRP Düşüklüğü Neye İşaret Eder?

Birçok açıdan CRP değerlerinin düşük seviyelerde olması olumlu karşılanmaktadır. Özellikle teşhis konulan bir rahatsızlık tedavi edilmeye başlandığında yüksek olan CRP seviyesi düşüş göstermişse bu durum iyileşmenin yaşandığına işaret eder. Aynı zamanda normal zamanda yapılan testler sonucu CRP seviyenin düşük olması kanserli ya da iltihaplı hücrelerin olmadığına işaret ediyor olabilir.

CRP yüksekliği nasıl tek bir rahatsızlığı işaret etmiyorsa aynı şekilde düşük seviyelerde olması da tek bir unsurdan kaynaklanmıyor olabilir. CRP testleriyle birlikte farklı testler uygulanarak değerin düşüklüğü hakkında kapsamlı bilgiler edinmek yerinde olacaktır. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde düşük CRP seviyesi için tedaviye başvurabilir.

CRP Değerleri Nasıl Ölçülür?

CRP değerlerinin ölçülmesi için uygulanan en bilindik yöntem damardan kan alımıdır. Uzman sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilen kan alma işleminin ardından kan değerleri analiz edilmek üzere laboratuara gönderilir. Yapılan analizler sonucu;

 • Romatoid artrit
 • İnflamatuar
 • Lupus
 • Kardiyovasküler riskler vb.

Çeşitli iltihap kaynaklı oluşan hastalıkların öğrenilmesi için CRP değerleri oldukça önemlidir. Düşük olması genellikle kötü bir duruma işaret etmese de bu değerin normalden yüksek olması önemli birçok rahatsızlığı işaret ediyor olabilir. CRP değerlerine göre doktorunuz tarafından farklı testler de istenebilmektedir.

CRP Testleri Neden Yaptırılır?

CRP değerleri birçok açıdan önemli bilgiler vermektedir. Özellikle hamilelikte CRP yüksekliği tehlikeli sonuçlar meydana getirebilir. Bunun yanı sıra;

 • Çeşitli bakteriyel enfeksiyonlar
 • Otoimmün hastalıklar
 • İltihap reaksiyonları ve
 • Kalp rahatsızlıkları

Tedavileri ve teşhisi için CRP testleri yaptırılabilmektedir. CRP değerlerine bakarak kesin bir hastalık teşhisi yapmak imkansızdır. Bu durum sadece vücudun belirli bir alanda sorun olduğunu işaret etmektedir. Kan değerlerinde yaşanan diğer düşük ya da yüksek verilerde benzer şekilde tanımlanabilmektedir. Bu nedenle ek testlerle CRP değerleri analiz edilmelidir.

CRP Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

CRP kan testleri çoğunlukla hastaların;

 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Öksürük
 • Yüksek ateş
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Boğaz ağrısı vb.

Şikayetlerle doktora başvurması sonucu istenmektedir. Bu gibi belirtilere sahip kişilerde enfeksiyon bazlı bir takım rahatsızlıkların ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu durumun desteklenmesi açısından CRP yani C – Reaktif Protein kan testi istenir. Bu teste ek olarak hastanın verdiği belirtiler ve şikâyetleri kapsamında farklı yöntemlerde kullanılabilmektedir. Kan tahlilinde CRP değerlerinin yüksek çıkması önemli hastalıkların başladığının sinyalini veriyor olabilir. Bu nedenle doktor kontrollerini ihmal etmeyiniz.

CRP Değerlerinin Yükselmesi Nelere Sebep Olur?

CRP değerlerinin yüksek olması özellikle kalp ile ilgili sorunları işaret ediyor olabilir. Bunun yanı sıra çeşitli kanser türleri de CRP değerlerinin yüksek olmasıyla belirti vermektedir. Birçok önemli etken CRP değerlerini yükseltebilir. Özellikle bağ dokusu hastalıkları için CRP değerlerinin takibi hastalığın ilerlememesi için yapılması gerekmektedir.

Normal CRP Değerleri Nelerdir?

Sıradan yetişkin bir bireyde ortalama CRP seviyesi; 4.9 mg/L seviyesinden daha düşük olması gerekmektedir. Bu seviyenin çok üstünde örneğin; CRP değeri 100 ya da daha fazla seviyelerde seyrediyorsa mutlaka tedavi için başka testler yapılmalı ve devamlı doktor kontrolü yapılmalıdır. CRP değerleri farklı birtakım yöntemler kullanılarak farklı hastalıklar içinde sonuç verebilmektedir. Hight Sensitivity C – Reaktif Protein testi (hs – CRP), kişilerin kalp rahatsızlıkları açısından sınırlandırılmasına yardımcı olmaktadır. Kroner arter hastalığı açısından bu değerler;

 • 0 – 1 mg/L (hs – CRP) – Düşük risk sınıfı
 • 1 – 3 mg/L (hs – CRP) – Orta risk sınıfı
 • 3 – 3+ mg/L (hs – CRP) – Yüksek risk sınıfı

Olarak belirlenmiştir. Amerikan Kalp Derneği tarafından düzenlenen bu veriler hastaların CRP değerlerinin kontrol edilmesiyle risk faktörleri belirlenmektedir. CRP testlerinin bir farklı versiyonu olan hs – CRP testi uygulanarak kalp hastalıklarına hastanın risk faktörü belirlenebilmektedir.

Hangi Hastalıklar CRP Değerini Yükseltir?

Kandaki CRP değerlerinin yükselmesi çeşitli birçok etkene bağlanabilmektedir. Özellikle bağ dokusu rahatsızlıklarının bu değerleri yükselttiği bilinmektedir. CRP değerleri genellikle;

 • Bağ dokusu hastalıkları
 • Bazı kanser türleri
 • Enfeksiyon ve iltihap kaynaklı bağırsak rahatsızlıkları
 • Lupus
 • Psoriatik artrit ve Romatoid artrit
 • Tüberküloz

Gibi hastalıkların vücutta var olması CRP değerlerinin yüksekliğinin açıklanmakta yeterli olabilir. Bu rahatsızlıklar net bir şekilde CRP değerine bakarak teşhis edilemez. Bu testlerin yanında farklı muayene ve laboratuar testleri uygulanmalıdır.

CRP Seviyesi Düşürmek İçin Hangi Tedaviler Uygulanır?

CRP seviyesi eğer önemli bir hastalık sonucu oluşmamışsa genellikle kişinin yaşam kalitesini arttırmasıyla normal seviyelere çekilebilir. Bu doğrultuda CRP türbidimetrik ve nefelometrik nedir? Sorusu daha çok tedavi yöntemi olarak algılansa da aslında bu iki tanım CRP seviyesini ölçmek için kullanılan kan testlerini ifade etmektedir. Bunun yanı sıra merak edilen bir diğer konu ise CRP antibiyotikle düşer mi? Sorusudur. CRP seviyesini düşürmek için birçok farklı ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Özellikle; statin, niyasin, roziglitazon içerikli ilaçların kullanımı CRP seviyesini düşürmektedir. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, egzersiz programı yapılması ve doktor kontrolünde çeşitli ilaç tedavileri CRP seviyesini düşürmek için uygulanabilmektedir.

CRP Seviyesini Düşürmek İçin Bitkisel Tedavi Uygulanır Mı?

Bitkisel tedavi yöntemleri birçok hastalığın tedavisine yardımcı olarak kullanılmaktadır. Ancak bu tedavi yöntemleri asla tek başına yeterli değildir. Bunun yanı sıra CRP seviyenin yüksek ya da düşük olması durumunda eğer bir bitkisel tedavi uygulanacaksa mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekmektedir. CRP yüksekliği bitkisel tedavisi için özellikle beyaz dut kurusu önerilmektedir. Bunun için;

 • 4 – 5 kaşık beyaz dut kurusunu bir bardak suya ekleyerek kaynatın
 • 7 dakika kısık ateşte kaynadıktan sonra süzerek tüketebilirsiniz.

Günde iki defa sabah ve akşam tüketildiğinde büyük ölçüde CRP seviyesinin düşmesinde etkili olacaktır. Bu yöntemi uygulamadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

 

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.