CRP Türbidimetrik ve Nefelometrik Nedir, Tahlili ve Değeri Kaç Olmalı?

A+
A-

CRP türbidimetrik yüksekliği (0.10, 1.5, 6, 11, 13, 16, 17, 20, 25) ne anlama gelir, kaç olmalı, antibiyotikle düşer mi; normal değerler (bebeklerde, çocuklarda, hamilelerde) nedir? CRP nefelometrik değeri (normal değerler) kaç olmalıdır, bitkisel tedavisi var mıdır? Konu hakkında detaylar yazımızda.

CRP Türbidimetrik ve Nefelometrik Nedir, Tahlili ve Değeri Kaç Olmalı?

CRP türbidimetrik ve nefelometrik testleri sadece uzman bir doktor ve sağlık kuruluşu tarafından yapılmaktadır. Bilimsel olarak C – Reaktif Protein olarak ifade edilen CRP, vücudun genellikle enfeksiyona bağlı olarak ürettiği protein miktarının normalden fazla ya da düşük olmasını ifade etmektedir. Birçok kişi için CRP nedir? Sorusu bu kadarla sınırlı kalmaktadır. Ancak CRP değerleri vücudun birçok farklı açıdan tehlikeli hastalıklara açık olduğunu da işaret ediyor olabilir.

C – Reaktif Protein (CRP) Nedir?

C – Reaktif Protein en bilinen şekliyle CRP olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsan vücudunda iltihap vb. çeşitli hastalıklar sırasında normal kan değerlerinde miktarı artış gösteren, karaciğer ve önemli yağ hücrelerince üretilen bir protein türüdür. Akut faz reaktanları başlığı altında incelenen bu proteinlerin, kan değerlerinde yükselmesi ya da haddinden fazla düşük olması birçok önemli sağlık sorununa kapı aralayabilmektedir. Birçok farklı nedenden dolayı CRP seviyesi artış ya da düşüş gösterebilir. Bu nedenle tek bir hastalığı belirgin bir sebep olarak göstermek neredeyse imkansızdır. CRP düşüklüğü bu yönüyle vücudun sağlıklı olduğuna işaret etmektedir. CRP değerleri hastanelerde yapılan kapsamlı testler sonucu, laboratuar ortamında gözlemlenebilmektedir.

CRP Türbidimetrik Nedir

Kanda bulunan C – Reaktif Protein (CRP) seviyesini ölçmek için kullanılan en önemli test yöntemlerinden biri CRP türbidimetrik kan testidir. CRP türbidimetrik normal değerleri gözlemlemek ya da olağan dışı yükselmeleri görmek için türbidimetrik test uygulanabilmektedir. Genellikle bu testler ameliyat sonrası vücutta herhangi bir enfeksiyon oluşup oluşmadığını anlamak için uygulanmaktadır. CRP türbidimetrik;

 • C – Reaktif Protein (CRP) değerlini ölçmek
 • Vücutta iltihap oluşumunu tespit etmek
 • Vücudun enfeksiyona sahip olup olmadığını anlamak için

Yapılmaktadır. Ancak bu test vücutta oluşan enfeksiyon ya da iltihap gibi unsurların yerini belirlemek için yeterli değildir. Sadece vücutta bu hastalıkların olup olmadığının bir göstergesi olarak görev yapar. Tedavi ve hastalık bölgesinin tespit edilmesi için başka testlerin yapılması gerekmektedir.

CRP Nefelometrik Nedir?

Vücutta meydana gelen; yaralanma, enfeksiyon, inflamasyon vb. durumların oluşması istem dışı vücudun protein değerlerinde yükselmelere neden olabilmektedir. Türbidimetrik testin bir başka benzeri olarak C- Reaktif Protein değerlerinin belirlenmesi için CRP nefelometrik testler uygulanabilmektedir. Uygulanan testler sonucu doktorunuz tarafından farklı testler de istenebilmektedir. Tek başına yapılan CRP testleri sadece vücudun sahip olduğu protein değerlerinin algılanmasını sağlamaktadır. CRP değerlerinin yüksek seviyelerde olması çeşitli hastalıklarında habercisi olabilir. Bu nedenle değerlerin mutlaka uzman bir hekim tarafından tahlil edilmesi ve gereken tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir. Hamilelikte CRP yüksekliği de yine önemli olabilir. Bu nedenle düzenli doktor kontrolü önerilmektedir.

CRP Değerleri Kaç Olmalıdır?

CRP testleri birtakım ek testlerle desteklenerek kesin sonuçlara varılmasını sağlamaktadır. Vücudun olağan dışı protein artışı göstermesi çeşitli hastalıkları işaret edebilir. Genellikle yetişkin ve normal bir kişide ideal CRP seviyesi; litrede 0 – 0,5 miligram olarak belirlenmiştir. Bu seviyeden daha yüksek olması sonucu önemli sağlık problemleri meydana gelebilir. CRP değerleri;

 • 0 mg/L seviyesi – Düşük risk
 • 0 – 3.0 mg/L seviyesi – Orta seviye risk
 • 0 mg/L + – Yüksek seviye risk

Olarak belirlenmiştir. CRP yüksekliği çoğu zaman farklı etkenler sonucu da oluşabilmektedir. Yaşam tarzı ve tüketim alışkanlıkları seviyelerin değişmesinde etkili olabilir. Bu nedenle yüksekliğin asıl sebebinin doğru anlaşılması ve buna göre tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir. Yapılan testler doktorunuz tarafından mutlaka dikkate alınacaktır.

CRP Değerlerinin Yükselme Nedenleri Nelerdir?

Birçok farklı unsur CRP değerlerinin yüksek çıkmasına neden olabilir. Bu durumlardan bazıları yüksek risk taşıdığı gibi doğal bazı nedenlerde CRP değerlerinin yükselmesinde etkili olmuş olabilir. Özellikle kalp ve damar rahatsızlıkları CRP değerlerinde yükselmelere neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra;

 • Enfeksiyon temelli rahatsızlıklar
 • Kanserli hücrelerin bulunması
 • Vücutta yanık, yaralanma ya da darbelerin oluşması
 • Yüksek oranda stres
 • Ameliyat sonrası belirtiler
 • Genetik sebepler
 • Çeşitli bağırsak hastalıkları
 • Sigara kullanımı ya da sigara dumana maruz kalmak

CRP değerlerinin yükselmesindeki en büyük etkenler arasında gösterilmektedir. Özellikle; kanser, kalp krizi ve çeşitli enfeksiyon temelli hastalıklar (Pnomoni, tüberküloz vb.) CRP değerlerinin yüksek çıkmasının tehlikeli sonuçları arasında sayılabilir. CRP yüksekliği bitkisel tedavisi vardır ancak bu yeterli olmayacaktır. Bu nedenle mutlaka uzman bir sağlık kuruluşundan destek almak gerekir. Bitkisel yöntemlerle sadece CRP yüksekliği oluşmadan basit önemler alınması sağlanabilir.

CRP Değerlerinin Düşük Olması Ne Anlama Gelir?

CRP değerlerinin düşük olması sanıldığının aksine sağlık açısından büyük tehlikeleri işaret etmez. Normal düşük seviyeler sağlıklı bir vücuda işaret ettiği gibi vücutta enfeksiyon vb. hastalıkların olmadığını işaret etmektedir. Aynı zamanda yapılan CRP testlerinde düşük sonuçların olması var olan bir hastalığın gerilediğini de işaret etmektedir. Düzenli olarak; egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve stresten uzak durmak CRP değerlerinin düşmesine yardımcı olacaktır.

CRP Yüksekliği Hangi Hastalıklara Neden Olur?

CRP değerlerinde olağan dışı yükselmeler önemli hastalıkların sinyalini vermektedir. Eğer doğru analiz ve tetkikler yapılmazsa hastalıklar kısa sürede etkisini gösterecektir. Bebeklerde CRP yüksekliği de aynı doğrultuda değişik hastalıklara işaret ediyor olabilir. Genellikle CRP değerlerinin yüksek olması;

 • Çeşitli eklem iltihapları
 • Kalp damar hastalıkları
 • Kanser vb.

Hastalıklara neden olabilmektedir. Aslında tek başına bu hastalıkların nedeni CRP değerlerinin yüksek olması değildir. Var olan bu tip rahatsızlıklar CRP değerlerinin yükselmesine neden olmaktadır. Bu nedenle oldukça geniş bir hastalık alanı sayılabilir.

Yüksek CRP Nasıl Düşürülür?

Yüksek CRP seviyesine sahip kişilerde çeşitli ilaç tedavilerinin yanı sıra yaşam tarzında değişiklik yapmaları da önerilmektedir. Diyabet rahatsızlıkları için roziglitazon, pioglitazon vb. içerikli medikal ilaçlar CRP seviyesini düşürebilmektedir. Ancak ilaç tedavisiyle yalnızca doktor kontrolünde düşürülmesi gerekmektedir. CRP seviyesini düşürmek için hastalara;

 • Düzenli egzersiz
 • Uygun diyet programı
 • Alkol, sigara vb. ürünlerden uzak durmak

Tavsiye edilmektedir. Özellikle beslenme alışkanlıkları seviyenin düşürülmesinde ve vücudun sağlıklı olmasında oldukça etkili olacaktır.

CRP Değerlerini Öğrenmek için Hangi Doktora Gidilir?

Kişide CRP değerlerinin yükselmesine bağlı olarak belirlenen durumlarda hastalık türüne göre doktor seçimi yapmak daha doğru olacaktır. Ancak genellikle CRP değerlerinin normalden fazla olması ya da daha düşük olması durumlarında hastanelerin Dâhiliye servislerine başvurmak gerekmektedir.

Hangi Besinler CRP Değerini Düşürür?

Yüksek CRP seviyesinin görülmesi birçok kişide; yorgunluk, isteksizlik ve halsizlik gibi belirtiler göstermektedir. Doktor kontrolünde yapılan testler sonucu CRP seviyesinin artmasına neden olan durum saptandıktan sonra farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Beslenme alışkanlıkları ise bu değerlerin normal seviyelerde kalmasına ve olası yükselmelerin engellenmesinde oldukça etkili olacaktır. Özellikle;

 • Zeytinyağlı, hafif ve vitamin değeri yükse besinler
 • Balık
 • Meyve – sebze
 • Lif içerikli besinler
 • C vitamini içerikli gıdalar

CRP seviyesinin korunması için tüketilmesi gereken gıdalardır. Beslenme alışkanlıklarıyla birlikte egzersiz yapılması tavsiye edilmektedir. CRP değeri 400 gibi yüksek bir seviyede seyretmesi halinde doktorunuza danışmadan asla bir tedavi yöntemi uygulamayın. En kısa süre de doktor kontrolünde değerlerini de kontrol ettirmeniz tavsiye edilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.