D Vitamini Eksikliği Belirtileri, D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir? Tedavisi

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır, sebepleri nelerdir? İlaç önerileri, doğal (bitkisel) tedavi yöntemleri; bebeklerde, çocuklarda, hamilelerde ve yaşlılarda D vitamini eksiliği ile tüketilmesi gereken gıdalarla (nasıl beslenilmeli?) alakalı bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri, D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir? Tedavisi

D vitamininin eksik olduğunu gösteren belirtiler D vitamini eksikliği yaşayan kişiler tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. D vitamininin eksik olması ile birlikte hastalar bir takım istenmeyen durumlar ile karşılaşabilmektedirler.

Bu durumda kişilerin hayat kalitesini düşürmekte ve genel sağlıkları açısından bir tehdit oluşturmaktadır. D vitamininin az bilinen bir özelliği, ruh hastalıkları ile olan ilişkisidir. Yani kendinizi depresif hissediyorsanız, D vitamininiz eksik olabilir.

Özellikle Kuzey ülkelerinde depresyonun sık görülme sebebi güneşi az alıyor olmalarıdır. Bu nedenledir ki d vitamini eksikliğinin teşhisi ve tedavisi kısa sürede, uygun yöntemler ile ve mutlaka bir hekim kontrolünde yapılmalıdır. Kişiler kendi başlarına eczaneden ya da daha da kötüsü internetten satın aldıkları birtakım ilaçlar, takviyeler ile tedaviye başlamalıdırlar.

Neden D Vitamini Eksikliği Yaşıyoruz?

Türk insanların %99’unda d vitamini eksikliği olduğu belirtilmiştir. Bu sayı inanılması güç miktarda fazladır. Peki neden Türk insanı D vitaminine muhtaç? Bu vitamin eksikliğine sebep olan etmenler neler?

 • Güneşten uzak duruyorsanız, d vitamininiz eksik olacaktır. Çünkü d vitamininin yüzde 95’i güneşten elde edilir.
 • Kirli havaya maruz kalmak.
 • Hayvansal yağları tüketmemek.

Bu durumların bir araya gelmesi ile birlikte D vitamini eksikliği kaçınılmaz oluyor. D vitamini eksikliği tedavisi ise şart. Doktorlar özellikle kış aylarında temiz havaya çıkıp yürümeyi öneriyor. Kış da olsa dışarıya çıkın ve güneş alın. Yürüyün ve egzersiz yapın. Temiz havayı ciğerlerinize çekin. Bol su içmeye özen gösterin. Zararlı gıdalardan uzak durun ve dengeli beslenin.

D Vitamini Eksikliği Beraberinde Pek Çok Hastalığı Getiriyor

Türk insanında oldukça sık görülen bu hastalık diğer hastalıklara sebep oluyor olabilir mi? Evet ise, D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar? D vitaminin eksik olması ilk önce kemik sağlığını etkiliyor. Buna bağlı olarak bu vitaminin eksikliğinde kişilerin kemik erimesi riski 400 kat daha fazla oluyor.

Bu kişiler kemiklerinde ağrılar hissediyorlar. Bu ağrılar sırt, boyun ve bel ağrıları olarak da karşılarına çıkabiliyor. Yalnızca kemik hastalıkları değil, d vitamini eksikliği aynı zamanda kanser ile de ilişki. Özellikle kolon kanseri ve prostat kanseri olan hastalarda, d vitaminlerinde ciddi ölçülerde düşüşler olduğu gözlemlenmiş. Bu nedenle d vitamini eksikliği kanser vakalarının oluşmasında tetikleyici bir etken olan ciddi bir rahatsızlıktır.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır diye merak eden kişiler aşağıda yer alan belirtilerin kendilerinde olup olmadığını kontrol ederek bir fikir elde edebilirler. Fakat kesin teşhisin konulması için bir doktor tarafından muayene olunması gerektiği unutulmamalıdır. Bahsedilen belirtiler şu şekildedir;

 • Mutsuzluk hissi, depresyon,
 • Kas ağrıları ve vücut hassasiyeti,
 • Kendini halsiz hissetme,
 • Sık sık grip gibi hastalıklara yakalanma,
 • Sık kabız olma,
 • Kilo verememe ya da açıklanamayan kilo alımı,
 • Tansiyonun yüksek çıkması.

Bu belirtiler siz de mevcutsa D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. D vitamini eksikliğinde görülen hastalıkların kansere kadar varan ölümcül ve son derece ciddi olan hastalıklar olduğunu unutmamalı ve en kısa sürede bir doktora başvurmalısınız.

Kilolu olan Kişilerde Daha Fazla D Vitamini Eksikliği Görülüyor

Kilolu olmak, bütün hastalıkların kapısını açan bir durumdur. Kilo problemi olan kişilerin vücutları, d vitaminini emmeye kısıtlı ölçülerde izin verdiğinden bu kişiler arasında sıklıkla d vitamini eksikliği vakaları gözlemleniyor.

Yağ hücrelerinin fazla olması d vitamininin vücutlarında dolaşmasına izin vermez. Bu da D vitamini eksikliği olarak karşımıza çıkar. Dengeli bir beslenme ile zararlı gıdaların tüketiminin önüne geçerek, kişilerin sağlıklı kilolarına ulaşmaları sağlanmalıdır. Bu D vitamini için geçerli olduğundan çok, kişilerin genel sağlıkları, hayat kaliteleri ve mutlulukları için geçerlidir.

D Vitamini Eksikliği Hastalarda Cilt Problemlerine Sebep Oluyor

Yapılan araştırmalara göre, d vitamini eksikliğinde, hastalar bir dizi cilt problemleri ile karşılaşıyorlar. Bu problemlerin başında ise vitiligo ve sedef hastalığı geliyor. D vitamini seviyesi normal değerlerde seyreden kişiler ise vitiligo ve sedef hastalıklarına ilave olarak, akne gibi cilt problemleri ile karşılaşmıyorlar.

Yapılan bir araştırmada 16 tane denek kullanılmış. Bu denekler vitiligo ve sedef hastalıklarına sahip kişilerden oluşuyormuş. Bu hastaların d vitamini değerleri kontrol edildiğinde olması gerekenden daha düşük seviyelerde çıkmış. Yapılan testlerden sonra hastalara d vitamini takviyesi yapılmış ve hastaların cilt problemlerinde gözle görülür iyileşmeler olduğu saptanmış. Bu sayede de vitiligo ve sedef hastalıklarının tedavisinde d vitamininin önemli bir rol oynadığı tespit edilmiş.

Beslenme ile D Vitamini Eksikliğini Gidermek Mümkün mü?

D vitamini eksikliği yaşayan hastalar D vitamini eksikliği ne yemeli diye merak ediyor olabilirler. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi; d vitamininin yiyeceklerden alınması yüzde 5 gibi bir orandır. Geri kalan d vitamini salgılanması ise derinin güneş ile direk olarak teması ile olmaktadır. D vitamininden zengin gıdalar vardır. Fakat bu gıdaların tüketilmesi, d vitamini eksikliğini gidermeye yetmeyecektir. D vitamini hastalarının takviye almaları (mutlaka bir doktor tarafından yazılmış olmalıdır) ve güneşe çıkmaları gerekmektedir.

D vitamini Açısından Zengin Olan Besinler Nelerdir?

D vitamini eksikliği tedavisinde her ne kadar beslenme yöntemi uygulanmasa da, kişiler tedavi yöntemlerine ek olarak D vitamininden zengin gıdalar ile beslenebilirler. Bu gıdalar hayvansal gıdalardır. Bu nedenle vejetaryen kişiler d vitamini eksikliği açısından risk altındadır.

D Vitamini Eksikliği Olan Kişilerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

D vitamininden zengin olan gıdalar şu şekildedir:

 • Somon ve sardalye olmak üzere balıklar,
 • Balık yağları,
 • Süt,
 • Yumurta,
 • Karaciğer,
 • Mantar,
 • Bazı kahvaltılık gevrekler.

D vitamini eksikliği kilo alımına da sebep olduğundan d vitamini eksik olan kişiler bahsi geçen gıdaları yeterli miktarlarda tüketmeliler ve aldıkları kalorilere dikkat etmelilerdir.

D Vitamini Eksikliğinde Kimler Risk Altında?

Bazı insanların D vitamini eksikliği yaşaması diğer insanlara göre daha muhtemeldir. Bu yaştan, cinsiyetten, beslenme düzeninden ya da hayat tarzlarından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumdaki kişilere risk altında olan kişiler de denir ve bu kişilerin D vitamini eksikliği konusunda özel önem göstermeleri gerekmektedir.

 • Belli yaşın üzerindeki kişilerde D vitamini eksikliği görülür. Özellikle 50 yaşın üzerindeki hem kadın hem de erkeklerde d vitamini takviyesi yapılması şarttır.
 • Sürekli kapalı ortamlarda çalışan kişiler en büyük risk grubu altında olan kişiler arasındadır. Eğer ofis çalışanı iseniz, d vitamini eksikliği yaşıyor olmanız muhtemeldir.
 • Karaciğer hastalığınız var ise, d vitamini eksikliği yaşama ihtimaliniz yüksektir. Bu nedenle fazladan önlem ve tedbirler alınmalıdır.
 • Mide ameliyatı olan kişiler,
 • Kemik erimesi hastalığı geçirenler.

D Vitamini Eksikliği Tedavisinde Kullanılan İlaç Nedir?

D vitamini tedavisi için ilaç takviyesi mutlaka bir doktor tarafından reçetelendirilmiş olmalıdır. Genellikle doktorlar D3 vitamin takviyesi yazarlar. Bu takviye yemekler ile beraber tüketilebileceği gibi, dileyenler suların ya da diğer sıvıların içerisine damlatarak da tüketebilirler. Ekmeğe damlatarak bile bu takviyeyi vücutlarına alan insanlar vardır.

Tedavide Kullanılan D2 ve D3 Vitaminleri Nelerdir?

D2 vitaminlerinin bitkilerde ve daha çok mantarlarda üretildiği bilinmektedir. Yani bitkisel kaynaklı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bununla birlikte D3 vitamini ise derinin güneş ile doğrudan teması ile oluşur. Bu vitamin takviyesi doktorlar tarafından, hastanın durumu da dikkate alınarak kullanılan en sık vitamin olarak karşımıza çıkmaktadır. D3 vitaminleri yalnızca güneş ışığının teması ile ortaya çıkmaz. Aynı zamanda balıklarda ve karaciğerde de bulunur. Bu nedenle D vitamininden zengin gıdalar arasında bu iki gıda yerini almaktadır.

D Vitamini Eksikliğim Var, Ne Zaman İyileşebilirim?

D vitamini eksikliği tedavisi ne kadar sürer diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu tamamen sizin d vitamini eksiklik seviyenize, yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olan bir durumdur. Bunlarla beraber bazı farklı etmenler de vardır. Bu nedenle de d vitamini tedavilerinin süreleri her kişi için özel olmaktadır. Kimileri 1 ayda tamamen iyileşebilirken kimileri için bu bir sene bile olabilir. Siz doktorunuz tarafından sizin için yazılmış olan ilacı düzenli olarak aksatmadan kullanın ve seviyelerinizi düzenli olarak ölçtürerek değişimi gözlemleyin. Zaten vücudunuzun size izin verdiği en kısa sürede sağlığınıza kavuşacaksınız.

D Vitamini Eksikliğinden Korunmak için Neler Yapılabilir?

Hasta olmadan önce önlem alırsanız ve dikkat etmeniz gereken noktalara dikkat ederseniz hiçbir zaman hastalıkla ya da belirtileri ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bu yüzden erken önlem almak, yaşamınızı buna göre düzenlemeniz son derece önemlidir.

Haftada en az 3 kez güneş ışığına çıkmaya özen gösterin. Deriniz açıkta olmalı. Eğer esmer tenli iseniz ya da yaşınız 50’nin üzerinde ise diğer insanlardan daha uzun süre güneş altında vakit geçirmeniz gerekebilir. Özellikle yaşlı insanların yaş ilerlemesi ile birlikte daha fazla d vitaminine ihtiyaç duydukları biliniyor. Kemik sağlıkları için yaşlıların bu konuda özel önem göstermeleri gerekmektedir. Yapılan son çalışmaya göre yaşlılarda günlük d vitamini ihtiyacı 800 IU olarak belirlenmiş.

D Vitamini Eksikliğinden Saçları Dökülenler

D vitamini eksikliği belirtileri saç dökülmesi, saçta kırılmalar ve vücut tüylerinde yer yer dökülmeler olarak kendisini gösterebilmektedir. Bu durumdan kurtulmak için yapılması gereken ilk şey D vitamini eksikliğinin giderilmesidir elbette.

Dökülmeyi Durduran Doğal Saç Maskesi Tarifi

Vereceğimiz bu tarif yalnızca destekleyici bir tarif olacaktır. Malzemeleri mutfakta kullandığınız ve bulması oldukça kolay olan, fiyatı uygun ve hiçbir yan etkisi de bulunmadığından dolayı bu maske sıkça yapılmaktadır

İhtiyacınız olan malzemeler:

Doğal zeytinyağı,

E vitamini ampul,

3 diş sarımsak.

Nasıl hazırlanır?

Maskeyi hazırlamak oldukça kolaydır. 3 yemek kaşığı zeytinyağının içerisine, 2 adet E vitamini ampulü koyun ve karıştırın. Ayrı bir kap içerisinde kabuklarını soyduğunuz sarımsakları dövün ve macun kıvamına getirin. Daha sonra sarımsaklar ile yağ karışımı tek kap içerisinde birleştirin. Sarımsaklar ile yağların birbiri ile güzelce özdeşleştiğinden emin olun.

Nasıl Uygulanır?

Maskeyi uygulamadan önce saçlarınızı güzelce temizleyin ve kurutun. Bir eldiven yardımı ile ya da fırça yardımı ile maskeyi uygulayabilirsiniz. Dilerseniz çıplak elle de uygulamanız mümkün. Maskeyi saç deriniz masaj yaparak uygulamanız, bölgedeki deriye giden kanın canlanmasına sebep olacağından kendinizi rahatlamış hissedersiniz. Maskeyi eşit olarak uyguladıktan sonra bir havlu ya da tülbent ile başınızı sarın. 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı bol su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 3 kere yapabilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.