D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır? D Vitamini Eksikliği Tedavisi için Ne Yemeli?

D vitamini eksikliğinin belirtileri (bebeklerde, çocuklarda, hamilelerde, yaşlılarda) nelerdir, nasıl giderilir? Bu durum saç dökülmesine yol açar mı, kilo değişir mi, hangi hastalıklara sebep olur? D vitamini eksikliğinde hangi ilaç kullanılmalı, doğal tedavisi var mı? Detaylar yazımızda.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır? D Vitamini Eksikliği Tedavisi için Ne Yemeli?

D vitamininin eksik olduğunu gösteren belirtiler en çok merak edilen konular arasında geliyor. Çünkü yapılan araştırmalar Türk halkının yüzde 99’unda D vitamini eksikliği gösteriyor. Bu kişiler kilo problemi, saç dökülmesi, halsizlik gibi etkiler ile karşılaştıklarından, gündelik yaşamlarının kaliteleri bir hayli düşüyor.

Bundan daha da önemlisi uzun süre d vitamini eksikliğinin tedavisi yapılmadığı durumlarda bu hastalık kansere varana kadar ciddi hastalıklara sebep oluyor.

D Vitamini Teşhisi Ve Tedavisi

Bu nedenlerden dolayı da halkın bilinçlenmesi ile birlikte, d vitamini eksikliğine karşı hassasiyet artmış ve eksikliğin teşhisi ve tedavisi yapılması adına önlemler alınmaya başlanmıştır. Teşhis ve tedavinin doğru olması son derece önemlidir. Bunun için de bir doktordan yardım almak bir zorunluluktur.

Özellikle çevreden insanların yönlendirmesi, internette yer alan kirli bilgiler, bilinçsiz olmak gibi nedenlerden dolayı maalesef insanlar d vitamini eksikliği ve diğer hastalıklar konusunda yanlış adımlar atabiliyorlar. Burada akıldan çıkarılmaması gereken nokta, kişilerin kendi başlarına bir doktorun haberi olmaksızın tedaviye başlamaması, tedaviyi terk etmemesi ve doktoru tedavinin her aşamasında bilgilendirmesidir. Böylece olası hataların önüne geçilmiş olacaktır.

D Vitamini ve Beslenme İlişkisi

D vitamini eksikliği ne yemeli diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Malum yediklerimiz sağlığımız üzerinde önemli etkilere sahip. Fakat D vitamini yiyeceklerden alınan bir vitamin değildir. D vitamini güneşin deri ile doğrudan teması sonucunda vücutta salgılanır. D vitaminini yüzde 95 oranında doğrudan güneş teması ile almak mümkündür.

Beslenme ile D Vitaminini Yenmek Mümkün Müdür?

Bunun dışında D vitamini içeren meyveler, sebzeler, etler ya da diğer gıdalar ile alınabilecek olan en fazla d vitamini yüzde 5 oranındadır. Yani d vitamini eksikliği yaşıyor iseniz, güneşlenmeniz çok daha iyi bir tedavi yöntemi olacaktır.

D Vitaminden Zengin Olan Gıdalar ile Destekleyici Tedavi Uygulayabilirsiniz

Az önce belirttiğimiz gibi yüzde 5 oranında besinlerden alınan d vitamini, bazı besinlerde zengin miktarda bulunur. Her ne kadar besinlerin d vitamini üretilmesinde etkisi az olsa da yine de aldığınız D vitamini takviyesi varsa ya da doktorunuzun önerilerine uyuyorsanız, beslenmenizi destekleyici bir tedavi yöntemi olarak kullanabilirsiniz. Özellikle somon balığı d vitamini açısından son derece zengindir. Bununla beraber et ve süt ürünlerinin de d vitamini açısından zengin olduğu bilinmektedir. Karaciğer ve ciğer etleri bu et ürünleri arasında ilk sıralarda akla gelen gıdalar arasında yer alıyor.

D Vitamini Eksikliğine Ne Sebep Oluyor?

D vitamini eksikliği kişilerin cinsiyetine, yaşına ve özellikle de yaşam tarzlarına bağlı olan nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor. D vitamini eksikliğinin ana sebebi ise güneşten uzak durmak. Bu nedenle sürekli kapalı alanlarda vakit geçirenler, ofis çalışanları, güneşi sevmediği için güneşten uzak duranlar büyük risk altında olan kişiler oluyor. Bununla beraber havanın kirli olması ve dengesiz beslenme de d vitamini eksikliğine sebep olan nedenler arasında gösteriliyor. Kişiler yaşlanmaya başladıkça, vücutlarındaki d vitamini seviyesi gittikçe düşüyor. Bu nedenle de özellikle 50 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara, hiçbir hastalık görülmeksizin, d vitamini takviyeleri yazılıyor.

D Vitamini Eksikliği Yaşıyorsanız Bazı Hastalıklara Yakalanma Şansınız Çok Yüksek

Vitaminler vücutlarımızın görevini doğru şekilde yerine getirmesi için şarttır. Eksikliğinde ise bir takım hastalıklar ve problemler kendini göstermeye başlar. Bu noktada aklınıza D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar sorusu gelebilir. Yapılan araştırmalar sonucunda d vitamini eksikliği olan kişilerde kemik erimesi yaşandığı tespit edilmiş. Yani d vitamini eksikliği yaşıyor iseniz sizin de ileride kemik hastalıklarına yakalanma şansınız bir hayli yüksek. Bununla birlikte D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar her zaman bu kadar masum olmuyor. Yapılan araştırmalar sonucunda d vitamini eksikliği ile kanser arasında bir ilişki olduğu ortaya konmuş. Özellikle kolon kanseri hastalarının d vitaminleri seviyesi oldukça düşük çıkmış ve d vitamini takviyesi yapılması ile hastaların iyileşmesinde ilerleme kayıt edilmiştir. Eğer siz de d vitamini eksikliği yaşıyorsanız, kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanmamak için erkenden bir doktora görünmelisiniz.

D Vitamini Eksikliğim Olup Olmadığını Nasıl Anlayacağım?

Vücudumuz her ne kadar bizimle kelimenin tam manası ile konuşmasa da bazı belirtiler sayesinde bize bir şeyler anlatmak ister. Hasta bir vücut, vücudun sahibine hastalık belirtilerini göstererek konuşur aslında. Ve tedavi edilmek ister. Bu durum d vitamini eksikliği için de böyledir. Aşağıda yer alan belirtiler, d vitamini eksikliği yaşayan bir vücudun sahibine gönderdiği mesajlardır. Sizde de bu belirtiler yer alıyor ise mutlaka bir doktora danışın. Asıl teşhisi bir doktorun koyabileceğini ve internette yer alan bilgilerin yanıltıcı olabileceğini asla aklınızdan çıkarmayın.

 • Depresyon,
 • Bağırsak problemleri; sık ishal ve kabız olma,
 • Yüksek tansiyon,
 • Yorgunluk, halsizlik, güçsüzlük hissi,
 • Kilo almak ve kilo vermede zorluk,
 • Saç dökülmesi,
 • Kırılgan tırnaklar.

Obezler ve Kilolu Kişiler Arasında D Vitamini Eksikliği Daha Yaygın

D vitamini eksikliği kilo ile yakından ilişkilidir. Yapılan çalışmalar ile birlikte, obezler ve kilolu insanlar arasında d vitamini eksikliğinin daha yaygın olduğu ortaya çıkmış. Bunun sebebi ise vücutta yer alan fazla yağ hücreleri, d vitaminlerinin vücutta dolaşmasına engel olması şeklinde açıklanmış. Kilo veren kişilerde ise d vitamini seviyesi kendiliğinden düzelmiş. Kilolu olmak yalnızca d vitamini için değil aynı zamanda pek çok diğer hastalık için uygun bir ortam hazırlar. Bu nedenle kişiler kendilerine uygun bir diyet programı ile ideal kilolarına kavuşturulmalıdır. Bu onları hem sağlıklı hem de mutlu bireyler yapacaktır.

Vitiligo ve Sedef Hastalıkları ile D Vitamini Arasında Bağlantı Bulundu

Cilt hastalıklar ile savaşıyorsanız, sebebi d vitamini eksikliği olabilir. Yapılan araştırmalara göre vitiligo ve sedef hastalıkları başta olmak üzere, d vitamini cilt hastalıklarına sebep oluyor. Akne gibi daha basit olan cilt problemleri ile savaşmada ise doktorlar, içeriğinde d vitamini olan ürünlerin kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Vitiligo ve sedef hastalarından oluşan denek grubuna d vitamini takviyesi yapıldığı zaman, cilt problemlerinde gözle görülür iyileşmeler olduğu belirtilmiş. Böylece bu cilt hastalıkları ile d vitamini arasında sıkı bir bağ olduğu tespit edilmiş olmuş.

D Vitamini Eksikliğinde Tedavi Süreci Ne Kadar Zaman Alır?

D vitamini eksikliğim var D vitamini eksikliği tedavisi ne kadar sürer diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Öncelikle şunu belirtmek de fayda var. Hiçbir hastalığın tam olarak şu kadar gün tedavi süresi vardır demek doğru olmaz. Bu d vitamini tedavisinden tutun, kansere ve hatta grip de bile böyledir. Çünkü herkesin vücudu biriciktir. Bu nedenle tedavi süreçleri de kişiden kişiye değişmektedir. Çok yaşlı olan bir kimsede d vitamini eksikliğini gidermek daha zor olacağından bu kişilerin tedavi süreçleri daha genç olan kişiler ile kıyaslandığı zaman daha uzun olacaktır örneğin. Ya da düzenli olarak güneşlenme şansı bulunan bir kişi ile, kapalı bir ofiste çalışan kişilerin tedavi süreçleri aynı uzunlukta olamayacaktır. Buradan kişilerin biyolojik özelliklerinin olduğu kadar, yaşam tarzlarının, yaşlarının hatta kalıtımsal özelliklerinin bile aslında tedavi sürecinde ne kadar büyük bir etken olduğunu görmüş oluyoruz.

D Vitamini Eksikliği Yaşamamak için Alınabilecek Bazı Önlemler

Hastalıklardan korunmak için ilaç tedavilerinin yanı sıra, kişilerin bireysel olarak aldıkları önlemler son derece önemlidir. Bu basit ve önemsiz gibi görünen ufak noktalar, hastaların sağlığı için ve hasta olmayan kişilerin hastalıklara yakalanmaması için oldukça önemlidir. Bu öneriler herkes tarafından kolayca uygulanabilecek, ücretsiz, efor gerektirmeyen yöntemler olduğundan dolayı uygulanmasında tembellik edilmemelidir.

 • Bol bol güneşlenmeye çalışın. Güneşlenirken üzerinizde mümkün olduğunca az kıyafet olması gerekir. Özellikle güneşlenirken eklem yerlerinin açıkta bırakılması gerekir. Kıyafetleriniz ile güneşe çıktığınız zaman, d vitamini salgılayamayacağınızı unutmayın. Güneş işe direk yani doğrudan temas sağlanması şarttır.
 • D vitamini eksikliğinde her ne kadar beslenmenin etkisi fazla bulunmasa da, d vitamininden zengin gıdalar ile beslenmeniz destekleyici etki yaratacaktır. Hem de bahsi geçen sağlıklı gıdalarla beslendiğinizde genel sağlığınız için olumlu etkiler ile karşılaşacaksınız.
 • Eğer ideal kilonuzda değilseniz ideal kilonuza gelin. Fazla kilolar bütün hastalıkların kapısını açar. D vitamini de bu hastalıklardan bir tanesidir.
 • Doktorunuza giderek düzenli olarak kontrollerinizi yaptırın. D vitamini eksikliği ve diğer tüm hastalıkların varlığında erken teşhis hayat kurtarıcı bir rol oynar. Kontrollerinizi eksik etmeyin ve hastalıkların önüne geçin.

D Vitamini Eksikliği Yaşaması Muhtemel Olan Risk Altında Bulunan Kişiler Kimlerdir?

D vitamini eksikliği belli durumların bir araya gelmesi ile birlikte, kaçınılmaz olur.

 • Örneğin 50 yaş üstü insanlarda artık d vitamini eksikliği söz konusudur. Bunun için mutlaka önlem almak gerekir. Çoğu durumda doktorlar test dahi istemeden d vitamini takviyesi yazarlar bu kişilere.
 • Kapalı bir ofiste uzun saatlerinizi geçiriyorsanız, yüksek olasılıkla d vitamini eksikliği yaşayacaksınız. Bunun sebebi kapalı alanlarda fazla zaman geçiriyor olmanızdan kaynaklanır. Zamanının geçmesi ile birlikte d vitamini depoları tükenecek ve d vitamini eksikliği belirtileri ile karşılaşacaksınız.
 • Geçmişte karaciğer hastalığı geçirdiyseniz, D vitamini eksikliği yaşamanız yüksek bir ihtimaldir.
 • Obez ya da fazla kilolu iseniz, d vitamini eksikliği kaçınılmaz olarak yaşanır.

Hangi Kişilerin D Vitamini Takviyesi Alması Zorunludur?

Bazı insanların diğer insanlara göre daha fazla d vitaminine ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Örneğin; iki yaşın altındaki çocukların sağlıklı kemik gelişimi için mutlaka d vitamini almaları önerilir. Koyu renk saçlara sahip çocuklar ve esmer kişiler de güneş ışığından daha az miktarda yararlandıklarından mutlaka takviye almalıdırlar. Bununla birlikte vegan ve vejetaryen beslenme düzeni uygulayan kişiler risk altında olan grupta yer alan kişiler olduklarından mutlaka takviye almalıdırlar. Vegan olmayan kişiler yine de et ürünlerini yemiyor ise bu kişilerin de takviye almalarında fayda vardır. Hamile kadınların da diğer bazı takviyelere ilaveten d vitamini takviyesi almalarında fayda vardır.

Takviye Almadan Önce Dikkate Alınması Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Fakat bu kişilerin herhangi bir takviye almadan önce mutlak suretle bir doktora başvurmaları gerekmektedir. Yanlış ilaç kullanımının çok ciddi hastalıklara ve problemlere neden olabileceği unutulmamalı, sağlıklı olacağım derken kişiler sağlığından olmamalıdır. Çevredeki kişilerin önermesi ile ya da sağda solda okunan bilgiler ile kişiler kendi başlarına kendilerini tedavi etmeye kalkmamalıdırlar. Tedavinin bırakılması durumda da doktor haberdar edilmelidir. Kişilerin sağlıklarından olmamaları için bu durumun üzerinde titizlikle durulmasında fayda vardır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.