Damak Ağrısı Nasıl Geçer, Damak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Damak Ağrısı Nasıl Geçer, Damak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Damak ağrısına iyi gelen yöntemleri bilebilmek için bu ağrıya sebep olan etkenlerin bilinmesi gerekmektedir. Damak ağrısını oluşturan sebeplerin bilinmesi ile bir tedaviye başlanması sorunun kısa sürede çözülmesini sağlayacaktır. Genellikle damak ağrıları tahrişler sonucu oluşmaktadır. Ağız içinde damak en hassas olan bölgelerdendir. Diş etlerinden bile daha ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda dil üzerinde bulunan tat alma duyuları kadar bir hassasiyete sahiptir. Damakta oluşan ağrılar kişinin tat alma duyusunu da değiştirecektir.

Damakta oluşan ağrı sonucu tat almakta ve konuşmada zorluk yaşanacaktır. Bazı damak ağrıları, aşırı baharatlı besinleri fazla tüketmekten kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda sigara ve nargile gibi kötü alışkanlıklar damak üzerinde hasara yol açacaktır.

Damak üzerindeki bazı yaralar ve zedelenmeler damakta ağrı ve sızı oluşmasına neden olur. Bazı yaraların çıkması damakta doku kaybına ve tat alma zorluklarını da beraberinde getirir. Damak ağrısı duyulduğunda ve geçmeyen damak ağrısı için mutlaka bir diş eti uzmanına görünmek gerekmektedir. Damaklarda oluşan bazı tümörler veya enfeksiyonlar kanser belirtisi olabilmektedir. Damak ağrısından korunmak için mutlaka ağız içi bakımı ve temizliğinin düzenli uygulanması gerekmektedir. Bazı damak ağrıları ve damak sorunları için dermatoloji bölümünden yardım alınmaktadır.

Damak Ağrıları Neden Oluşur?

Damak ağrılarına neden olan etkenler çok fazladır bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Damak dokusunun yanması, baharatlı ve acı besinleri tüketmek sonucunda oluşur ve damakta ağrıya sebebiyet verir.
  • Tahriş edici maddeler özellikle sigara kullanımı damaklarda ağrıya neden olabilir.
  • Bazı damak iltihaplanmaları da damakta şiddetli ağrıya neden olmaktadır.
  • Ağız içinde çıkan aftlar damaklarda ağrı olmasına sebebiyet vermektedir.
  • Ağız içinde oluşan herhangi bir enfeksiyon, damak ağrısına neden olmaktadır.
  • Boğaz enfeksiyonları veya bademcik iltihabı gibi hastalıklar da damaklarda ağrı yapabilecek etkenlerden sayılır.
  • Dişlerdeki sorunlar, bazı çürükler damak ağrısına neden olur.

Damak Ağrısını Geçirmek İçin Yöntemler Nelerdir?

Damaklarda oluşan ağrıları ne sebeple olursa olsun geçirebilmek için öncelikle zararlı alışkanlıklardan kurtulmak gerekmektedir. Sigara ve nargile gibi zarar verici alışkanlıkları terk etmek damak sağlığı ve tat alma duyusu için önemli bir adımdır. Damak ağrılarına iyi gelecek besinleri tüketmek gerekmektedir. Damak ağrısına neden olan bir tahriş ise daha yumuşak ve sıvı besinler tüketmek bir süreliğine ağrının geçmesine fayda sağlayacaktır. Diş veya diş etlerindeki sorunlar giderildiğinde damak ağrısı da son bulacaktır.

Düzenli olarak C ve B vitamini kullanımı damaklarda ağrı oluşumunu önler. Aynı zamanda bu vitaminler daha sağlıklı bir ağız için önemlidir. Damaklarda veya diş etlerinde oluşan iltihap sorunları için doktor önerisi ile antibiyotik kullanmak da ağrının önlenmesini sağlayacaktır. Damak ağrılarından kurtulmak için mutlaka daha ılık veya oda sıcaklığında sıvı besinler tüketilmelidir.

Damak Ağrısını Gidermek İçin Evde Uygulanacak Karışımlar Nelerdir?

Damak ağrısını giderebilmek için evde yapabileceğiniz bazı karışımlar vardır. Aynı zamanda doğal yöntemler ve bitkiler ile bu ağrı çeşidi tedavi edilebilir. Damakta oluşan ağrıların hafiflemesini sağlayacak karışımlardan biri kekik çayıdır. Sıcak bir su içinde demlenen kekik, üzerine limon suyu eklendiğinde ve düzenli tüketildiğinde damakta ağrı geçecektir.

Aynı şekilde karanfil ve karanfil yağı uygulaması da damakta oluşan ağrıları yok edecektir. Karanfil içeriğindeki uyuşturucu özellikleri sayesinde sinirleri uyuşturur ve ağrının sonlanmasına yardımcı olur.

Damak içine uygulanan kolonyalı pamuk, genellikle hızlı bir yöntem olarak bilinmektedir. Kolonya içindeki alkol sayesinde o bölgedeki enfeksiyonun da giderilmesi sağlanmış olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.