Damak Kaşıntısı Nasıl Geçer? Damak Kaşıntısına Ne iyi Gelir, Neden olur?

Damak Kaşıntısı Nasıl Geçer? Damak Kaşıntısına Ne iyi Gelir, Neden olur?

Damakta meydana gelen kaşıntıların giderilmesi için çözüm yöntemleri bu sorundan muzdarip olan kişiler tarafından sıkça araştırılan bir konu olmuştur. Bu kişilerin yaşadıkları kaşıntılar ve damak ağrısı çekilmez bir hal alabiliyor. Damak kaşıntısını genellikle alerjilere yatkın olan bünyelerde görülürken, bazı diğer hastalıklar sebebi ile de damak kaşıntısı problemi ortaya çıkabiliyor.

Bu rahatsızlıktan şikayetçi kişiler damak kaşıntısı ile birlikte damakta karıncalanmalar, şiddetli öksürük, ardı arkası kesilmeyen hapşırıklar ve gözlerde yaşarma gibi ikincil belirtiler ile karşılaşabiliyorlar. Damak kaşıntısı bu etkilerin geçirilmesi için tedavi edilmesi gereken bir problemdir. Ayrıca diş damak kaşıntısının daha ciddi hastalıkların habercisi olabileceği unutulmamalıdır. Böyle bir durumda damak kaşıntılarının tedavi edilmesi, genel sağlık için çok daha önemli bir rol oynar.

Damak Kaşıntısına Sebep Olan Bazı Hastalıklar Nelerdir?

Peki, kulak ve damak kaşıntısı neden olur?

 1. Tiroid hormonunun az üretildiği vücutlarda ikincil belirti olarak damak kaşıntısı oluşmaktadır. Bu hastalığa tıp dilinde hipertiroid denir. Damak kaşıntısının geçirilmesi için hipertiroidin tedavi edilmesi şarttır.
 2. Ağızda hijyen eksikliğinden ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan mantar enfeksiyonları oluşabilir. Bu hastalık pamukçuk olarak da bilinir ve damakta kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunlara neden olur. Bu hastalıktan korunmak için kişilerin bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri gerekmektedir.
 3. Ağız kanserleri damak kaşıntısına neden olduğu bilinen diğer hastalıklardandır. Ağız kanserin yakalanan kişiler yutkunurken zorlanırlar, ağızlarında kaşıntı ile beraber ağrı da görülür. İleriki vakalarda ağız içinde şişlikler de gözlemlenmektedir.

 Damak Kaşıntısına Sebep Olan Dış Etmenler Nelerdir?

 1. Çok sıcak gıdaların tüketilmesi damak kaşıntısına sebep olan nedenlerden en yaygın olanıdır.
 2. Damak kaşıntısına damağın hasar görmesine sebep olabilecek keskin ve sert gıdalar da neden olabilir. Balık kılçığı gibi.
 3. Damak kaşıntısı neden olur diye merak ediyorsanız yapmanız gereken ilk iş kaşıntıya son vermek için alkol ve tütün ürünlerinden uzak durmaktır.
 4. Aşırı baharatlı gıdaların tüketimi damağın kaşınmasına sebep olur.
 5. Kola ve soda gibi asit oranı yüksek olan içecekler damakta hem tahriş hem de kaşıntı yapabilir.
 6. Reflü gibi ciddi mide problemlerinden dolayı kişiler damak kaşıntısı yaşadıklarını belirtmişlerdir.

Damak Kaşıntısının Belirtileri Nelerdir?

Damak kaşıntısı yaşayan kişilerde;

 1. Ağzın içinde hissizlik ve uyuşma,
 2. Yediklerinin tadını alamama,
 3. Normalde olduğundan daha tuzlu ya da tatlı yeme isteği,
 4. Damakta ve ağız içinde batma hissi,
 5. Konuşurken zorlanma,
 6. Akıntılı burun,
 7. Koyu renkli ve normalde olduğundan daha fazla tükürük gözlemlenir.

Damak Kaşıntısını Gidermek için Evde Kolaylıkla Uygulanabilecek bir Tedavi Yöntemi

Tuzlu su ile gargara yapmak kişilerin en çok tercih ettikleri yöntem arasında yer almaktadır. Bu yöntem için yalnızca su ve tuza ihtiyaç vardır ve her iki malzemede her evde bulunan malzemelerdir. 3 yemek kaşığı tuz ile 1 bardak ılık suyu güzelce karıştırın. Karışımınız ile boğazınıza ve ağzına gargara yapın. Bu gargarayı her sabah uyandıktan sonra ve akşamları dişinizi fırçaladıktan sonra yapın. Bebeklerde damak kaşıntısı nasıl geçer diye merak ediyorsanız, bu karışımı bebeklerinize gönül rahatlığı ile verebilirsiniz. Hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Damak Kaşıntısı için Sarımsaklı Tedavi Yöntemi

Damak kaşıntısını gidermek için bol miktarda sarımsak yenilerek damak kaşıntısını azaltmak mümkün. Bunun yanında sarımsak ile hazırlanacak bazı kürler ile de sarımsağın kaşıntı giderici etkisinden faydalanmanız mümkün. Sarımsak bitkisi uzun yıllar boyunca insanlar tarafından bir ilaç gibi kullanılmıştır. Kullanım alanlarından bir tanesi de kaşıntı gidericidir. 2 diş sarımsağı 1 su bardağında kaynatın. Kısık ateşte 5 dakika kaynattıktan sonra, demlenmesi için bir süre bekleyin. Daha sonra tadını yumuşatmak için içerisine bir miktar tarçın ya da bal ekleyebilirsiniz. Bu karışımı ağzınızda biraz beklettikten sonra yutmalısınız. Kişi her kaşıntı hissettiğinde bu kürü kolay bir şekilde hazırlayabilir.

Damak Kaşıntısı için Elma Sirkesi Tedavisi

Damak kaşıntısından şikayetçi olan kişiler, ilaç kullanmadan, doktora gitmelerine gerek kalmadan damak kaşıntısı bitkisel çözümler sayesinde ev rahatlığında kaşıntılarını dindirebilirler. Elma sirkesi içerisinde doğal bir antibiyotik barındırır. Bu nedenle damak kaşıntısını gidermede birebirdir. 3 yemek kaşığı elma sirkesinin içerisine bir yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Hazırladığınız bu karışım ile gargara yapın. Düzenli uygulamalarda kaşıntı problemi ortadan daha etkili bir şekilde kalkacaktır.

Bebeklerde Damak Kaşıntısı Belirtileri Nelerdir?

 1. Bebeklerde tükürük üretiminin artması,
 2. Huzursuz hareketlerde bulunmaları,
 3. Diş eti bölgesinde kızarıklıklar ve şişler,
 4. Devamlı yabancı maddeleri ısırma isteği,
 5. Yemek yerken zorlanma,
 6. Sık ağlama,

gibi belirtiler bebeğinizde görülüyor ise, bebeğinizde özellikle diş çıkarmaya bağlı olarak damak kaşıntısı yaşanıyor olabilir. Endişe edilecek bir durum yoktur fakat bebeğinizin konforu için kaşıntıyı gidermeye yarayacak yöntemlerin bulunmasında fayda vardır.

Bebeklerde Görülen Damak Kaşıntısının Giderilmesi için Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

Bebeklerde dişlenme adı verilen süreç yaklaşık 6 aylıkken başlayarak bebekler 2.5 yaşına gelene kadar devam eder. Bu süreçte bebeklerde diş ağrısı, damak ağrıcı ve damak kaşıntısı görülebilir. Bebekleri rahatsız eden bu durumdan kurtarmak için bebeklere bol su verilmelidir. İçtikleri sıvıların içerisine az miktarda elma sirkesi eklenebilir. Bunun yanında ağır besinlerden uzak tutulmalıdır.

Bebeklerin Diş Çıkarma Sürecinde Konforlu Olmaları için Neler Yapılabilir?

 1. Bebekleriniz damak kaşıntısından şikayetçi ise, onlara içerisinde yabancı madde bulunmayan diş kaşıyıcılarını verebilirsiniz. İçeriğinde plastik ve boya olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Bu kaşıyıcıları buzdolabında bekletirseniz, soğuk etkisi ile bebekleriniz daha hızlı bir şekilde rahatlayacaktır.
 2. Benzer mantıkla bebeklere soğuk gıdalar verilerek kaşıntılardan giderilmesi sağlanabilir. Soğuk meyveler bebeğiniz için hem sağlıklı hem de konfor getirecek alternatiflerdendir. Soğuk olduğu nedeni ile bebeğinize dondurma vermeyin.
 3. Kaşıntıların geçirilmesinde zorlanıyor iseniz ağrıyı ve kaşıntıyı giderek ilaçlardan faydalanabilirsiniz. İlaç tedavileri yan etkileri olduğundan ve genellikle bebeklerin bünyesi için uygun olmadığından tedavi yöntemi olarak son seçenek olarak tercih edilmelidir. Bu tedavi yöntemleri yerine doğal ve yan etkisi olmayan yöntemlerin tercih edilmesi bebeğinizin sağlığının korunması açısından daha önemlidir.

Damak Kaşıntısı Yaşayan Kişilerin Dikkat Etmeleri Gereken Noktalar Nelerdir?

 1. Her sabah uyandığınızda verilen tariflere uygun olarak bir bardak ılık su ile gargara yapmalısınız. Bu yöntem özellikle alerjiye bağlı damak kaşıntılarında etkili olmaktadır.
 2. Gün içerisinde bol miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Bu sayede ağız içinde yer alan yabancı maddeler ağızdan uzaklaştırılmış olur.
 3. Damak kaşıntısını gidermek için bitki çayları tüketilebilir. Adaçayı, yeşil çay ve ıhlamur çayları damak kaşıntısının giderilmesi için en sık kullanılan bitkilerdendir.
 4. İçeceklerinizin içerisine tüketirken bal ve tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu besinler boğazınızın yumuşamasına yardımcı olacaktır.
 5. Dondurma gibi soğuk gıdaları tüketirseniz, soğuk etkisi ile damak kaşıntınız son bulacaktır. Damak kaşıntısı için hangi doktora gidilir diye sorulmadan önce kişiler bu basit önerilerden faydalanarak hiç ir yan etki olmadan kaşıntılarını giderebilirler.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.