Deodorant Kanser Yapar mı?

Deodorant kanser yapar mı, zararları nelerdir, nasıl kullanılmalıdır ve risk faktörleri nelerdir? Tüm merak edilen soruların cevaplarına yazımızdan bakabilirsiniz. Deodorantın bilinçsiz kullanılmaması gerekmektedir. Deodorant kullanımı ve özelliklerine dair bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Deodorant Kanser Yapar mı?

Deodoranttan kanser olması mümkündür. Bu nedenle deodorantların bilinçsiz şekilde kullanılmaması gerekiyor. Kadınlarda son zamanlarda yaşanan meme kanseri görülme riskinin artmasının bir nedeni olarak da deodarant kullanımı olduğu ortaya çıktı. Bu ürünler  ter kokusunun önlenmesi için kullanılıyor. Ter kokusu özellikle sosyal ilişkilerin kötü etkilenmesine neden oluyor. Fakat bu ürünlerin bilinçsiz kullanılması halinde kanser gibi daha ciddi ve ölümcül hastalığın meydana gelme olasılığı söz konusu oluyor. Konu hakkında uzmanlar, özellikle epilasyon yönteminden sonra deodorant kullanılmaması konusunda insanları uyarıyor. İşlem yapıldıktan sonra en az 2 gün boyunca yalnızca su ve sabun ile temizlenmek gerekiyor. Deodorant kanser vakası bu gibi önlemler sayesinde bir miktar önlenebilmiş oluyor.

Rahim polipleri kanser yapar mı? Yazımıza da bakabilirsiniz.

Deodorant Sabah Sürüldükten Sonra Akşam Temizlenmelidir

Deodorantı sabah sürdükten sonra akşam temizlemek bütün uzmanların üzerinde anlaştığı noktadır. Uzmanlar sürülen miktarın çok önemli olduğu konusunda insanları uyarıyor. Aşırı deodorant kullanımı kanser başta olmak üzere çeşitli problemlerin görülme riskinin artmasına neden oluyor. Deodorantlar tahrişe neden olabiliyor. Özellikle alerjik cilt tipine sahip olan kişilerin deodorant tercihini çok daha dikkatli yapmaları gerekiyor.

Deodorant Kanser Yapmaması için Tercih Nasıl Yapılmalıdır?

Deodorantın kanser yapmaması için tercih yapılması önemli bir noktadır. Eğer doğru ürünleri kullanırsanız kanser ya da diğer cilt problemlerine yakalanmazsınız. İlk dikkat edilmesi gereken nokta ürünün içinde koku giderici alüminyum bileşenlerinin bulunmamasıdır. Alüminyumun emilmesi halinde, madde kan dolaşımına karışmış olur. Madde zaman içinde vücutta birikime neden olarak zarar görülmesine neden olabilir. Bu ve benzeri maddeler Alzheimer hastalığına neden olabilir.

Eğer deodorant içinde aşağıdaki maddeler varsa, bu ürünleri almaktan kaçının:

 • Benzil,
 • Butil,
 • Metil alkol,
 • Etil alkol.

Bütün bu maddeler paraben denilen toksik maddelerden elde edilen çeşitli kimyasallardır. Petrol bileşik türevi olarak da adlandırılırlar. Bu maddelerin yutulması halinde kişiler sarhoş olabilir. Yalnızca solunması değil, deri ile doğrudan temas etmesi de maddenin vücuda zarar vermesine yol açar. Yapılan araştırmalar bu maddelerin üreme sağlığını olumsuz etkilediğini ortaya koymuştur.

 Kanserden Korunmak için Her Kadının Kendisini Muayene Etmesi Gerekir

Kanserden korunmak için kendi kendini muayene etme önemli bir yöntemdir. 2015 senesinde 27 bin tane kadının kanser yüzünden hayatını kayıp ettiği bilinmektedir. Bunların arasından 4 bin tane kadın meme kanseri yüzünden hayatlarını yitirmişlerdir. Bütün bu nedenlerden dolayı kadınların konu hakkında dikkatli olup gerekli muayeneleri yapmaları gerekiyor. Eğer kadının yaşı 40’ın üzerinde ise yılda 1 kere mamografi yapılması gerekiyor. Eğer kadınlar bu önerilere uyarak önlemler alırlarsa kansere yakalanma ihtimallerini yüzde 30 oranında azaltmış oluyorlar.

20 yaşın üzerinde olan her kadın, adet dönemleri bittiği zaman, 5 gün içinde meme kontrolü yapmalıdır. Her iki meme için kontrol yapılması gerekir. Küçük dairesel hareketlerin yapılması gerekir. Kişiler kendi başlarına hastaneye gitmelerine gerek kalmadan kısa süre içinde kendi meme haritalarını çıkarmış olurlar. Eğer kontrol sırasında memede ele kitle ya da yabancı bir cisim gelirse hemen kanserden şüphe etmemek gerekiyor.

Meme Kanseri ile Birlikte Görülen Belirtiler Nelerdir?

Meme kanseri ile görülen belirtiler hastalığın erkenden teşhis edilmesine yardımcı olur. Bu belirtilerden en sık karşılaşılanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Meme boyutunda önemli ölçüde değişiklik olması belirtilerden en sık karşılaşılanlar arasında yer alır.
 • Meme başından akıntı gelebilir. Akıntılar kanlı ya da kansız olabilir.
 • Koltuk altı bölgesinde ele şişlik gelir. Bu şişliklere dokunduğunuz zaman ağrı hissedebilirsiniz.
 • Meme başında genişleme olabilir.
 • Memede portakal kabuğuna benzeyen görüntü oluşabilir.
 • Memedeki şişlik zaman içinde büyüme gösterir.
 • Damar genişlemesi meydana gelebilir.

Yukarıda sayılan meme kanseri belirtileri kanserin belirlenebilir olması açısından büyük önem taşır. Risk faktörleri bilinirse ve kişi kendi başına muayene yapmayı öğrenirse, kanserden korunmak mümkün olur.

Meme Kanseri Vakalarında Risk Faktörleri Nelerdir?

Meme kanserinde risk faktöründe olan kişilerin diğer kişilere göre daha dikkatli davranmalarında yarar var. Meme kanserine toplumda bilinenin aksine erkekler d yakalanabilmektedir. Fakat bu kanser türü erkekler arasında yaygın görülmez. Kadın olmak meme kanseri konusunda risk faktörü anlamına gelir. Yaş ilerledikçe meme kanseri görülme riskinin arttığı bilinmektedir. Yapılan bir çalışmaya göre ten renginin kansere yakalanma konusunda belirleyici bir etken olduğu ortaya çıkmıştır. Beyaz tenli kadınların kansere yakalanma anlamında yüzde 20 daha fazla risk altında oldukları tespit edilmiştir. Esmer tanlı olan kadınlar bu durumdan daha az etkilenirler.

Uzun süre sigara tüketen kişiler arasında kanser vakalarının daha sık görüldüğü bilinmektedir. Bu nedenle sigara tüketiminin yapılmaması gerekir. Sigara içilen ortamda bulunmak dahil, kanser oluşumu ihtimalinin yükselmesine neden olur. Sigara dışında kozmetik ürünlerin kullanımı da risk faktörleri arasında yer alır. Deodorant kullanımı ile meme kanseri arasında yakın zamanda ilişki olduğu tespit edilmiş. Deodorant kanser vakası ile karşılaşmamak adına kullandığız deodarantları iyi seçmeniz gerekiyor.

Rahim büyümesinin kanserle ilişkisini de inceleyebilirsiniz.

Yağlı Yiyecekler Kanser Vakalarının Artmasına Neden Oluyor

Yağlı yiyeceklerin yenilmesi ile kanser olmak mümkündür. Özellikle dışarıda hazır satılan hamburgerlerin kanser yaptığı bilinmektedir. Fast food türü yiyecekler yerine evde hazırlanmış besleyiciliği yüksek olan yemeklerin tercih edilmesi gerekiyor. Bu besinler kalori anlamında hazır yiyecekler ile kıyaslandıkları zaman daha düşük olurken besleyici içerikleri çok daha yüksek oluyor. Kişi hem vücudunun ihtiyaç duyduğu besinleri alırken bir yandan kendini daha uzun süre tok hissediyor. Aşağıdaki beslenme önerileri daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacak:

 • Kızartma tarzı besinler tüketmek yerine buharda pişirilmiş ya da haşlanmış besinleri tüketin.
 • Besin içeriği yüksek olan gıdalar ile beslenin.
 • Yemeklerinizi tv karşısında yemeyin. Yemek yediğinizin farkında olun.
 • Şekerden uzak durun.
 • Kafein oranı yüksek olan içeceklerin tüketimini sınırlandırın. Kahve yerine bitki çaylarını tercih edin. Asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve sularını tüketin.
 • Dışarıdan yemek söylemek yerine evde yemek yapmayı deneyin.
 • Gün içinde bol miktarda sıvı almaya özen gösterin. Alınan sıvıların en az yarısının su olması gerekir. Sıcak aylarda su tüketim miktarının diğer aylara göre daha yüksek olması gerekir.
 • Mevsim meyve ve sebzelerinden oluşan bir beslenme planı uygulayın.

Spor Yaparak Kansere Yakalanma İhtimalinizi Düşürebilirsiniz

Spor sayesinde meme kanserine yakalanma oranını düşürmek mümkündür. Eğer daha önceden spor yapmadıysanız endişe etmenize gerek yok. Vücudunuzu yavaş yavaş ısındırarak egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Egzersizden alacağınız güzel sonuçlar sayesinde motive olacak daha fazla egzersiz yapmayı isteyeceksiniz. Daha önceden hiç spor ile uğraşmayan kişilerin yürüyüş gibi daha hafif sporlar ile uğraşması anlamlı olacaktır. Vücut alıştıkça ağırlık ve hızlı kardiyo gibi diğer etkinliklere geçilebilir. Spora başlamadan önce mutlaka hekim önerisi almaya özen gösterin. Doktorun uygun bulmadığı sporları yapmayın. Spordan sonra ılık su kullanarak duş alın. Duştan sonra hangi deodorantı kullandığınız önemlidir. Deodorant kanser vakalarının özellikle son dönemlerde arttığı bilinmektedir. Seçim yaparken mutlaka ürün arkası etiketleri okuduğunuzdan emin olun.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.