Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

A+
A-
Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısını geçirmek için öncelikle dişte ağrı yapan nedeni bulmak gerekmektedir. Diş ağrısına neden olan en büyük etkenlerden biri dişte oluşan çürüklerdir. Diş çürükleri belirli bir zaman içinde artarak diş içindeki sinirlere ulaşır ve diş minesi üzerinde büyük hasara yol açar. Bu hasardan dolayı hassaslaşan diş sinirleri ağrı bölgesini uyarır ve çok şiddetli ağrılara neden olur. Diş ağrısının tamamen kaybolması için mutlaka bir diş doktorunun müdahale etmesi gerekmektedir. Bazı diş ağrıları dışarıdan bir çürük sorunu görünmemesine rağmen ağrı şiddetlidir. Bu durum genellikle diş kökünde oluşan bazı çürük oluşumundan kaynaklanır. Diş ağrılarının en büyük diğer nedenlerinden birisi de dişlerdeki iltihaplanmadır.

Diş ve diş etlerindeki iltihaplar kişinin hayat kalitesini olumsuz etkileyecek kadar şiddetli olabilmektedir. Diş hasarları, diş çürükleri ve diş iltihapları sonucu oluşan ağrılar tedavi edilmezse diş kayıplarına neden olabilmektedir. Diş ağrıları hafife alınmayacak önemdedir. Mutlaka tedavi gerektirir. Bazı diş ağrıları ağrı kesici ilaçlar ile geçebilmekte,  bazıları için ise ağrı kesici yeterli gelmemektedir. Diş iltihabı ağrılarında mutlaka antibiyotik tedavisi gerekecektir. Antibiyotik tedavisi doktor tarafından önerilen ve ilaç dozu tamamlanmadan bırakılmaması gerekilen bir tedavi yöntemi sayılmaktadır. Diş iltihaplarında antibiyotik alımı dişteki iltihabın geçmesini sağlar fakat daha sonrasında diş tedavi gerektirecektir. Ağrıyan ve iltihaplanan diş mutlaka ağrı geçse bile tedavi edilmelidir. Diş ağrılarındaki sorunların çoğu ağrı yapabilir. Diş etlerindeki çekilme diş köklerinin dışarıda kalmasına neden olur ve bu durum da ağrı oluşumuna neden olur. Diş ağrıları çekilmez şiddette olabilir. Şiddetli diş ağrıları çoğu zaman kişinin yemek yemesini hatta konuşmasını olumsuz yönde etkileyecektir.

Her diş ağrısı farklılık göstermektedir. 20’lik diş denilen çene kemiğinin en sonunda yer alan yassı dişlerin düzgün çıkamaması çok şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. 20’lik dişlerin gömülü olması gibi durumlar da ağrı çok daha şiddetli olacaktır. Bu tür rahatsızlıklarda çoğu zaman hafif cerrahi müdahaleler gerek edilmektedir. Bazı çene kemiği iltihaplanmaları da diş ağrıları şeklinde ortaya çıkmaktadır. Çene kemiğindeki ve eklemindeki sorunlar ağrılara sebebiyet verir ve müdahale edilmesi gereklidir. Diş ağrıları genellikle dişlerin bakımının ve temizliğinin yetersiz gelmesi halinde ortaya çıkmaktadır.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına bazı ağrı kesiciler geçici bir çözüm olabilir. Ancak ağrının tamamen geçebilmesi için mutlaka diş doktoru tarafından muayene edilmesi ve teşhis sonucu tedaviye başlanması gerekmektedir. Diş ağrısını geçirebilecek yöntemlerin başında bazı uyuşturucu özellik gösteren bitkiler gelmektedir. Diş ağrısını en kısa sürede hafifletecek yöntemlerim başında sarımsak gelmektedir.  Bir diş sarımsak ikiye bölünüp ağrıyan dişe bastırıldığında o dişte bir uyuşma meydana gelecek ve ağrı kısa süreliğine gelecektir. Diş ağrısının ilk hissedildiği anlarda hemen dişlerin fırçalanması yine geçici bir çözüm olacaktır. Diş ağrılarında diş fırçalama ve ağız bakım suyu ile gargara yapılması iyi gelecektir.

Diş Ağrılarına Evde Yapılacak Yöntemler Nelerdir?

Diş ağrılarına evde yapılacak yöntemler,  genellikle ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Özellikle karanfil diş ağrısı için çok etkili bir besindir. Karanfil bir havanda dövülüp,  toz haline gelmesiyle ağrıyan diş üzerine konulduğunda ağrının geçtiği görülür.  Aynı şekilde karanfil yağını bir ufak pamuk üzerine damlatarak ağrıyan diş üzerine tampon yapılması ağrı için etkili bir yöntemdir.

Aynı şekilde diş ağrısı için karbonatlı su ile gargara yapılması diş ağrısının şiddetini azaltacak yöntemlerden biridir. Karbonat diş hassasiyetlerini en aza indirecektir. Ağrısı olan diş üzerine buz uygulama da ağrıyı hafifletecek ve ağrıdan dolayı oluşan şişkinliği giderecektir. Tuzlu ve sirkeli su ile yapılacak gargara da ağrıyı hafifleten çarelerden biridir.

Diş ağrıları için en etkili yöntemlerden biri de çay ağacı yağıdır.  Ağrılı bölgeyi uyuşturarak uzun süreli rahatlık sağlayacaktır.

Diş Ağrısına Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Diş ağrısına neden olan sebeplerin başında dişlere doğru ve düzenli bakım yapılması gelir. Dişlerin temizliğine önem gösterilmemesi sonucunda diş aralarındaki yemek artıkları bakteri oluşumuna sebebiyet verir ve bakteriler bir zaman sonra dişleri çürütebilir. Diş çürükleri çok şiddetli ağrılara sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda diş etlerindeki rahatsızlıklar sonucu dişlerin ve diş köklerinin hassaslaşması da ağrı oluşumunun nedenlerindendir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.