Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer? Neden Olur, Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer? Neden Olur, Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Diş eti iltihabı nasıl geçtiği ve neden olduğu konusunda bireyler oldukça merak içindedir. Diş eti iltihabının teşhisi ve tedavisi uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Uzman doktorlar tarafından yapılmayan teşhislerde tedavi yöntemleri geçerli olmayabilir.

Diş Eti İltihabı Nedir?

Diş eti iltihabı; diş etini tahriş eden plaktan kaynaklanmaktadır. Diş eti hastalığının en erken evresi diş eti iltihabıdır. Bu hastalık ilerlediği zaman çok ciddi sorunları oluşturabilmektedir. Hastalığın belirtilerine bu anlamda dikkat edilmelidir.

Diş eti iltihabı ağız bakteri ve yemeklerden oluşan bir film tabakası halinde plak sebebiyle diş etlerinde oluşan kanama ve şişlik olarak bilinmektedir. Yetersiz ağız hijyeni veya bazı zararlı maddeler tüketildiğinde diş eti iltihabı yaşanabilmektedir. Diş eti iltihabı sonrasında tartar denilen hastalık ortaya çıkabilir ve diş dökülmesi veya çürümesi yaşanabilir.

 Diş Eti İltihabı Nasıl Olur?

Diş eti iltihabı sebepleri ve nedenlerini barındıran bireylerde yaşanabilmektedir. Diş eti iltihabı neden olduğu konusunda açıklamalar yapılmıştır. Diş iltihabı ilerleyen zamanlarda diş eti hastalıkları yapabilmektedir. Diş eti neden kanar diye merak eden bireylerin diş eti iltihabı olabilme ihtimali oldukça yüksektir.

Diş İltihabı Neden Olur?

Diş eti iltihabının yaşanmasında birden çok sebepten kaynaklanabilmektedir.

 1. Yanlış diş fırçalamak: Yanlış diş temizliği yaşandığında diş eti iltihabı olabilmektedir. Çok sert diş fırçalamak veya çok sert diş fırçası kullanmak, yemeklerden sonra dişleri fırçalamamak ve diş ipi kullanmamak gibi etmenler sebep olabilmektedir.
 2. Duygusal stres: Stres her hastalığın başı olarak bilinmektedir.
 3. Hormonal dengesizlik: Hamilelik veya ergenlik dönemlerinde yaşanabilecek sorunlar arasındadır. Aynı şekilde adet dönemlerinde de diş eti iltihabı yaşanabilmektedir.
 4. Beslenme eksikliği: Beslenme eksikliği diş konusunda birçok sorunu doğurabilir. Doğru besinler alınmadığında diş eti iltihabı yaşanabilmektedir.
 5. Belli gıdaların tüketilmesi: Kahve, sigara vb. ürünlerin çok fazla kullanılması diş eti iltihabını yaşatmaktadır.
 6. Belli ilaçların kullanılması: Kan inceltici ilaçlar, antibiyotiklerin, antidepresan gibi ilaçlar diş eti iltihabını etkilemektedir.
 7. Yaşın İlerlemesi: Diş eti hastalığı genel anlamda orta yaşlıları etkilemektedir.65 yaşın üzerindeki insanların %70’nde diş eti iltihabı gözükebilmektedir.
 8. Genetik: Diş hastalıkları genetik anlamda da gösterebilir.

Diş Eti İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti iltihabı tedavisi için uzman doktorla görüşmek sağlanmalıdır. Bu görüşme sonrasında teşhis ve tedavi uygulama aşamasına geçilmelidir.

Diş eti iltihabı nasıl tedavi edilir;

 • Hidrojen ve karbonatın eşit miktarda karıştırılması gerekmektedir. Bu karışımla dişler fırçalandığında iltihap hafifleyecektir. Karbonatın dişlerdeki etkisi sadece iltihap değildir. Aynı zamanda dişlerin plaklarını ortadan kaldırır, dişleri dezenfekte eder ve parlatmaktadır.
 • Gece yatmadan önce ağzın ılık su ve yarım çay kaşığı kadar tuz ile çalkalanması gerekmektedir.
 • Süt veya aloe vera kullanarak pişirilmiş incirleri diş etlerine günde birkaç kez ovalanması iyi gelecektir.

Diş Eti İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Diş eti iltihabı belirtileri;

 • Dişleri fırçalarken ya da diş ipi temizliği sırasında diş etlerinde meydana gelen kanamalar
 • Kırmızı, şişmiş ya da hassaslaşan diş etleri
 • Diş etlerinde çekilme
 • Diş hassasiyeti
 • Diş eti şişmesi
 • Dişler ve diş eti arasında irin oluşması
 • Dişlerde gevşeme
 • Çiğneme esnasında ağrı ve acı hissedilmesi
 • Takma dişlerin ağza uymamaya başlaması
 • Geçmeyen ağız kokusu
 • Ağız kuruluğu
 • Ağız yaraları
 • Diş eti kopması

Diş Eti İltihabı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Diş eti iltihabı için diş doktoruna gidilmelidir. Diş doktorları belirli teşhis ve tedaviyi birey üzerinde uygulayacaktır. Belirlenen teşhise uygun tedavi yöntemi belirlenecektir. Diş eti morarması nasıl geçer diye merak eden bireyler uzman doktora ayrı olarak sormalı ve tedavi yöntemleri denenmelidir.

Diş Eti İltihabı Evde Tedavi Edilebilir Mi?

Diş eti iltihabı tedavisi evde yapılabilmektedir.

 • Tuzlu su: En pratik yöntemlerden olarak bilinmektedir. Günde 2-3 defa tuzlu suyla gargara yapılması diş eti iltihabına iyi gelmektedir. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz atılmasıyla yapılmaktadır. Tuz, ağızdaki bakterileri uzaklaştırır ve enfeksiyonun geçmesini sağlar. Diş eti iltihabı tuzlu su ile geçebilmektedir.
 • Zerdeçal: Toz zerdeçala az miktarda su ilave edilmelidir. Parmak veya yumuşak bir çubuk yardımıyla diş etlerine masaj yapılmalıdır. 3-4 dakika bekletilen zerdeçal sonrasında masaj tekrar yapılmalıdır. Uygulama bittikten sonra ağız iyice çalkalamalıdır. Bu işlem günde 2-3 defa yapılmalıdır. Kesin sonuç alabilmek için iki hafta kadar uygulanmalıdır.
 • Aloe Vera: Diş eti iltihaplarında aloe vera etkili olmaktadır. Aloe vera bitkisini kesip elde edilen jel diş etlerine sürülmelidir. Parmak yardımı ile veya yumuşak bir çubuk ile yapılabilir. İltihap inene kadar uygulanmalıdır.
 • Zeytinyağ ve Aspirinli Tedavi Yöntemi: Zeytinyağı ve aspirin diş eti iltihabında oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Mikropları ve enfeksiyonları engellemek için oldukça etkilidir. Aynı zamanda ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağ direk olarak ağza alınmalıdır. 3-4 dakika kadar ağızda çalkalandıktan sonra tükürülür. Peşine aspirin alınır. Ağrı kesici ağızda eriyecek şekilde olmalıdır. Ağrı kesici ağızda 3 dakika tutulduktan sonra çıkartılmalıdır.

Diş Eti İltihabı Ciddi Bir Rahatsızlık Mıdır?

Diş eti iltihabı başta önemli bir hastalık gibi gözükmese de ilerledikçe ciddileşmektedir. Bu durum diş dökülmesine ve çürümesine kadar gidebilmektedir. Hatta diş eti kopması bile yaşanabilir.

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

Diş eti iltihabının geçmesi için önce uzman doktorla görüşme sağlanmalıdır. Sonrasında yapılacak işlemler doktor tarafından söylenebilir. Evde yapılacak tedavi yöntemleri arasında;

 • Diş Temizliği: Diş iltihabının yaşanmaması için öncelikle diş temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Dişler günde iki defa fırçalanmalıdır. Fırça özenle seçilmeli yumuşak kıllı fırça seçilmelidir.
 • Diş macunu: Diş fırçasından sonra büyük önem taşıyan ürün diş macunudur. Bakterilerin oluşturdukları hasarları önlemek ve plakları da aynı zamanda önlemek için diş macunu florür içermelidir.
 • Ağız bakım suyu: Diş fırçalama işleminden sonra ağız bakım suyu kullanılmalıdır. Ağız bakım suyu diş eti iltihabını önler ve aynı zamanda ağız kokusunu da gidermektedir.
 • Diş ipi: Günde en az iki defa diş ipi kullanmak gerekmektedir. Diş ipi diş arasında kalan yemek artıklarını temizlemektedir. Aynı zamanda plakları da temizlemektedir. Plaklar temizlendiğinde diş eti tahrişini engellemektedir.
 • İlaç tedavisi: Diş eti iltihabının geçmesi için uzman doktorla görüşme sağlandığında doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır.
 • Ameliyat: Diş eti hastalığı ilerlediği zaman tehlikeli olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ameliyat gerekebilir. Kök düzeltme yöntemi ile diş eti iltihabı tedavi edilebilir.
 • Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı diş eti iltihabında oldukça etkili yağlar arasındadır. Yağ direk olarak ağızda çalkalamalıdır. Gece yatarken yapılmalı, haftada 4 defa günde 3 kere uygulandığında etkili olacaktır. Aynı zamanda ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağı diş eti iltihabı yaşayan bireylerin oldukça ilgisini çekmekte ve sürekli olarak kullanmaktadırlar.

Çocuklarda Diş Eti İltihabı

Çocuklarda diş eti iltihabı yaşanabilmektedir. Evde yapılan tedavi yöntemleri çocuklar üzerinde denenmemelidir. Uzman doktor tarafından yardım alınarak tedavi olunmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.