Diş Eti Morarması Nasıl Geçer?

Diş Eti Morarması Nasıl Geçer?

Mor diş etinin geçmesi için evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerine bakabilir, eğer problem ilerlediyse bir uzmandan yardım isteyebilirsiniz. Ağız içi bölgesi vücudun en hassas noktalarından biri olduğu için aynı zamanda darbeye ve probleme de en açık bölgelerden biridir. Gün içerisinde yediğimiz ve içtiğimiz besinlerle beraber çok sık kullandığımız ağız içi bakterilere de bir o kadar açık hale gelmektedir.

Diş etleri bazı dönemler farklı sebeplerden kaynaklı olarak çok fazla hassaslaşabilir ve problem ortaya çıkarabilir. Bu nedenle diş morarması ve acıması hissediyorsanız öncelikle bunun nedenleri üzerinde durmalısınız.

Diş Eti Kızarıklığı Neden Olur?

Diş etinin tamamı ya da sadece bir bölgesi kızarabilir ya da morarabilir. Aynı zamanda bu bölgede kişi acı hissedebilir. Hassas dokusu nedeniyle özenli bakılması gerektiğini söyleyebileceğimiz diş etleri çeşitli enfeksiyonlar sebebiyle daha ciddi sorunlara neden olabilir. Diş eti morarması ve ağrı nedenleri de şunlardır:

  • Dişin çürümesi: diş eti kızarıklığının en yaygın olarak görüldüğü durum dişin çürümesi durumudur. Her bireyin diş yapısı birbirinden farklıdır ve çürümeye bağlı olarak daha hassas olanlarda diş eti morarması da gözükebilir. Düzenli diş fırçalıyorsanız bile kızarıklık ve şiş gözükebilir. Bu nedenle diş çürüklerine karşı dikkatli olmak gerekir.
  • Sigara kullanmak: hem dişlere hem de diş etlerine çok sayıda zararı olan sigara doğrudan ağız yoluyla alındığı için diş etlerine etki etmektedir. Sigara dumanının içinde yer alan zehirli maddeler hassas diş etine sahip olanları daha çok etkileyecek ve bu da diş etlerinde kızarma hatta morarma meydana getirebilecektir. Diş eti morarması sigara nedeniyle de olabileceği gibi sigarayı bırakmalı ya da azaltmalısınız.
  • Enfeksiyon kapmak: ağız içinin son derece hassas bir bölge olduğunu ve gün içinde enfeksiyon kapmaya çok açık olduğunu da söylemiştik. Bu nedenle çeşitli mikroplar da ağız içinde morarma gibi durumlara neden olabilir.
  • Diş etinin çekilmesi: dişin görünür şekilde ortaya çıkması ve diş etlerinin çekilmesi olarak tabir ettiğimiz bu durum erken tedavi edilmesi konusunda titiz davranılması gereken bir süreçtir. Aksi durumda tedavi güçleşir.

Diş Eti Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Az önce bahsettiğimiz gibi diş eti kızarıklığı ve morarıklığının birden çok nedeni olabilmektedir. Bunun için mutlaka bir sağlık kuruluşundan ve uzmandan yardım almak önceliğiniz olmalıdır. Evinizde gargara bulunuyorsa bu gargara ile ağızınızı daha hijyenik hale getirebilir, en azından bakterileri yok etmeyi düşünebilirsiniz. Kızarıklık olan bölgeye çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içecek değdirmemeye özen göstermelisiniz. Diş eti morluklarına ne iyi gelir sorusu için doktora danışmanızda fayda vardır.

Eğer doktora giderseniz ve jel benzeri bir ilaç tedavisine başlarsanız muhakkak bu ilaç tedavisini aksatmadan yerine getirmeniz de önemli olacaktır. Ağızın düzenli olarak temiz tutulması, 6 ayda bir diş hekimine giderek düzenli kontrol yapılması da çok önemlidir. Dişlerin günde en az 2 kere fırçalanması ve fırçalarken de süre olarak 2-3 dakika ayırmak önemli olacaktır. Eğer kullanabiliyorsanız diş ipinin kullanımı da bu tür problemlerin önüne geçmek için oldukça etkilidir diyebiliriz.

Diş Eti İltihaplanmalarının Nedeni Nedir?

Diş etinizde meydana gelen kızarıklık ve morluğun sebebi diş eti iltihaplanması da olabilir. Bu problem çözülmezse ileride çok daha zorlu diş problemleriyle uğraşmak zorunda kalacağınız için mutlaka önemsenmeli ve çözümü de bulunmalıdır. Yanlış diş temizliği uygulamak iltihaplanmaların en büyük nedenleri arasında gösterilmektedir. ayrıca çok sert diş fırçası kullanmak da zararlıdır ve iltihaplanmaya neden olabilir. Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız. Duygusal stres yaşamanız da her ne kadar psikolojik olarak gözükse de etkileri diş eti iltihaplanması olarak da görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.

Düzensiz beslenmek ya da beslenme eksikliği yaşamak da iltihaplanma meydana getirebilir. Belli gıda ve ilaçların tüketilmesi, kan incelticilerin kullanılması, antibiyotik kullanımı epilepsi ilaçları gibi bazı ilaçların yan etkileri de diş etlerinizde iltihap oluşmasına ve buna bağlı olarak morluklar yaşamanıza neden olabilir. Ağzınızı her akşam ılık su ve yarım çay kaşığı tuz ile çalkalamanız da mikropları öldüreceği için uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir diyebiliriz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.