Diş Eti Neden Kanar?

Diş Eti Neden Kanar?

Diş eti kanamasının nedenleri çok farklı sebeplere dayanabilmektedir. Tam da bu nedenle aslına bakılırsa genel sağlığınız hakkında bilgi verdiğini de unutmamalısınız. Diş eti kanamaları üstünkörü bir biçimde baştan savılırsa bunun daha büyük diş sorunlarına sebebiyet verebileceği de unutulmaması gereken noktalardandır.

Diş eti kanaması farklı hastalıkların göstergesi de olabilmektedir. Örneğin bağışıklık sistemi çökmüş olan kişilerin ya da direnci düşük olan bireylerin diş etlerinde meydana gelen kanamaların çok daha üst seviyede olacağı belirtilmelidir. Bu konuda kapsamlı bir araştırma yapılmalı ve bunun akabinde tedavi bakım aşamasına geçilmelidir.

Diş eti kanamasının şaşırtıcıdır ki stres ile de arasında kapsamlı bir bağ bulunmaktadır. Kişilerin stresli olan dönemlerde diş etlerinde meydana gelen kanamaların çok daha ön planda olduğu görülebilmektedir. Ayrıca stresin dolaylı da olsa bağışıklık sistemini düşürdüğünün altı çizilmelidir.

Diş Eti Neden Kanar? Bu Kanama Neyin Habercisidir?

Diş eti kanaması için ne yapmalı ve kanamalar nasıl durdurulmalıdır sorusu için şu noktaların kesinlikle dikkate alınması gerekmektedir;

  • Diş fırçalama aşamasının uzmanlar tarafından belirtilen şekilde yapılmaması sebebi ile sıklıkla meydana gelebilen sorunlardandır.
  • Kullanılan diş fırçasının diş yapımınıza ve diş etlerinize uygun olmaması da bu sorunu ortaya çıkarabilecek noktalar arasında bulunmaktadır. Diş fırçalarının kıllarının yumuşaklık derecesi paketlerin üzerinde belirtilmektedir. Diş eti hassas olan kişilerin bu konuda daha da hassas davranmaları ve en yumuşak türü tercih etmeleri önerilmektedir.
  • Diş macununuzun içerisinde yer alan kimyasal seviyesinin yüksek olması dişlerde büyük bir hassasiyetin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Daha doğal içerikli diş macunları kullanılmalıdır.
  • Diş ipi kullanımının bilinçsiz yapılması diş etlerinde kanamaların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Diş iplerinin hassas bir şekilde ve diş etlerini tahriş etmeyecek bir dokunuş ile uygulanması gerekmektedir. Ancak bu şekilde diş arasında yer alan kirlerden kurtularak ağız sağlığınızı en üst raddeye çıkarabilirsiniz.

Bu detaylar dikkate alındığı zaman diş etlerinizde meydana gelen kanamaları da en aza indireceğiniz belirtilmelidir. Kısa bir süre içerisinde hem diş eti kanaması hem de diş sağlığı sorunlarına çözüm bulabilirsiniz. Yukarıda sıralanmış olan bu noktaları dikkate alsanız bile kanamada herhangi bir azalma söz konusu değilse vücudunuzda meydana gelen farklı bir hastalığın habercisi olabileceğini de bilmelisiniz.

Mide kanaması, reflü, bağışıklık sistemi sorunları gibi konularda diş etki kanaması kendini ilk olarak gösteren belirtilerdendir. Aynı zamanda vitamin eksikliğinde de aynı sorunlar meydana gelebilmektedir.

Diş Eti Kanaması Tedavisi Nasıl Olur? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş eti kanaması tedavisi sırasında uzmanların size önerdiği gargaraları kullanabilirsiniz. Her diş fırçalama işleminden sonra gargara ile gerekli olan tedbirin alınması ile diş etlerinde meydana gelen hassasiyet en alt seviyeye indirilebilmektedir. Diş etlerinin yoğun bir biçimde kanamasının önüne geçmek için bitkisel ya da evde uygulanabilir gargaraları da tercih edebilirsiniz. Örneğin karbonat bu konuda en uygun fiyatlı seçeneklerin başında gelmektedir.

Diş eti kurduk yere neden kanar konu başlığı altında kişilerin dikkate almaları gereken temel nitelik genel sağlığınız ile alakalı da olabilir. Genel sağlığınızda meydana gelen kötüye gidişlerin sinyali diş etleriniz tarafından verilebilmektedir. Özellikle kansızlık ve vitamin eksikliğinin bu tür sorunlara sıklıkla neden olabildiği de belirtilmelidir. Bu şekilde bir sorun söz konusuysa daha kapsamlı bir tedavinin uygulanması gerekecektir. Kanamaların bu şekilde kökündeki sebep araştırıldıktan sonra tedavi edilmesi kişileri daha da memnun edecek nitelikler arasındadır.

Kanamalar İçin Uygulanabilecek Bitkisel Çözümler

Diş eti kanamasına bitkisel çözüm denildiği zaman uygulanabilecek olan seçeneklerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Diş etlerinde yer alan mikropların arındırılması için beyaz sirkeli su ile gargara yapmak son senelerde en sık kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir.
  • Sirke sizin dişlerinizde hassasiyet yaratıyorsa özellikle sirke oranını düşürebilirsiniz. Bu şekilde elde edilecek olan verim daha yüksek olacaktır.
  • Aynı işlem limonlu su ile de yapılabilir. Her iki maddenin de faydalandığımız özelliği antiseptik olmasıdır.

Belirtilen bu maddelerin herhangi birine alerjiniz varsa kesinlikle kullanmamalısınız. Gargara yapım işlemi sırasında ürün tam olarak yutulmasa da dil ile ve ağzın iç yapısı ile temas ettiği için kapsamlı sorunlara sebep olabilmektedir. Ürün seçiminde kendinizi tanıyarak doğal seçimler yapmalısınız.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM