Dış Gebelik (Dış Gebelik Gebelik) Nedir? Dış Gebelik Nasıl Olur ve Anlaşılır?

A+
A-

Ektopik gebelik (dış gebelik) ne demektir, nasıl olur, belirtileri nelerdir, nasıl geçer, kürtaj mı yapılır, testte çıkar mı? Ağrı, kanama varsa hangi tedavi yoluna gidilmesi gerektiğini ve sonrasında yapılması gerekenleri inceleyebilirsiniz.

Dış Gebelik (Dış Gebelik Gebelik) Nedir? Dış Gebelik Nasıl Olur ve Anlaşılır?

Birçok kadının karşısına gelen bir durum olan dış gebelik nedenleri ve nasıl ortaya çıktığı konusu son derece merak edilen bir konudur. Genellikle başta kimse tarafından anlaşılmayana ve ancak bir doktora görüldükten sonra farkına varılan dış gebelik sorunu mutlaka bir kadın doğum uzmanı denetim ve gözetiminde değerlendirilmesi gereken bir konudur.

Dış Gebelik Nedir?

Döllenmeden, doğuma kadar hamilelik bir kadının vücudunda birkaç adım gerektirir. Bu adımlardan biri, döllenmiş bir yumurtanın uterusa yapışmasıdır. Dış Gebelik bir hamilelik durumunda döllenmiş yumurta uterusa yapışmaz. Bunun yerine, fallop tüpüne, karın boşluğuna veya servikse bağlanabilir.

Hamilelik testi bir kadının hamile olduğunu ortaya çıkarsa da, döllenmiş bir yumurta uterustan başka bir yerde düzgün şekilde gelişemez.  Tedavi edilmeyen dış gebelik bir hamilelik acil bir tıbbi olabilir. Acil tedavi dış gebelikten kaynaklanan komplikasyon riskinizi azaltır, gelecek için de sağlıklı hamilelik şansını arttırır ve gelecekteki sağlık komplikasyonlarını azaltır.

Dış Gebelik Sebepleri

Dış Gebelik bir hamileliğin sebebi her zaman net değildir.

 • Önceki bir tıbbi durumdan, enfeksiyondan veya ameliyattan fallop tüplerinin zarar görmesi
 • Hormonal faktörler
 • Genetik anormallikler
 • Doğum kusurları
 • Fallop tüplerinin ve üreme organlarının şeklini ve durumunu etkileyen tıbbi durumlar

Dış Gebelik Konusunda Kimler Risk Taşır?

Cinsel olarak aktif olan kadınların tümü dış gebelik bir hamilelik için bir risk altındadır. Risk faktörleri aşağıdakilerden herhangi biriyle artar. Dış Gebelik bir hamilelik geçirme olasılığınızı artıran bazı şeyler:

 • 35 yaş veya üstü annelik yaşı
 • Pelvik cerrahi öyküsü, abdominal cerrahi veya çoklu kürtaj
 • Kapalı veya hasarlı bir fallop tüpünü düzeltmek için yapılan ameliyat dış gebelik riskini artırabilir.
 • Pelvik inflamatuar hastalık öyküsü (PID)
 • Doğurganlık ilaçları ya da prosedürleri ile desteklenen gebe kalma
 • Hamile kalmadan hemen önce sigara içmek dış gebelik hamilelik riskini artırabilir. Ne kadar çok sigara içerseniz, risk o kadar büyük olur
 • Daha önce bu tür bir hamilelik geçirdiyseniz, bir tane daha yaşama ihtimaliniz daha yüksektir
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların öyküsü
 • Bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, tüplerde ve yakındaki diğer organlarda iltihaplanmaya neden olabilir ve dış gebelik hamilelik riskinizi artırabilir.
 • Fallop tüplerinde, yumurta hareketini zorlaştıran yapısal anormallikler

Yukarıdaki risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz, doktorunuzla konuşun. Gelecekteki dış gebeliklerin risklerini en aza indirmek için doktorunuzla konuşmalısınız.

Dış Gebelik Belirtileri

İlk başta hiçbir şey fark etmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, dış gebelik hamileliği olan bazı kadınların, normal bir erken hamilelik belirtileri veya hamileliği vardır. Hamilelik testi yaptırırsanız, sonuç olumlu olacaktır. Yine de dış gebelik bir gebelik normal şekilde devam edemez. Döllenmiş yumurta uygun olmayan yerde büyüdükçe belirti ve semptomlar artar. Dış gebelik ilişkiye girmeden olur mu diye sorulacak okursa cevabı hayırdır.

Dış Gebelik Komplikasyonları

Düzensiz vajinal kanama veya kaybedilen bir süre, dış gebelik hamileliği olan bazı kadınların adet görmeye devam etmesine rağmen, dış gebelik belirtisi olabilir. Dış Gebelik gebeliklerin çoğu, kadın hamile olduğunu bilmeden önce keşfedilir. Bazı belirtiler Düşük Belirtileri gibi olur.

Büyüyen fetüs, üreme organlarının etrafındaki dokuya zarar verebilir veya yırtılarak iç kanamaya ve ciddi ağrıya neden olabilir. Hamilelik dokusu çok büyürse, fallop tüpünün duvarlarına zarar verebilir. Sonuçlanan kanama ağrılı olabilir ve karın bölgesinde dolgunluk hissi yaratabilir. Şiddetli kanama, kadının kan basıncının, solukluk, terleme, halsizlik ve solukluk gibi şok belirtileri gösterdiği noktaya düşmesine neden olabilir.

Fallop tüpü yırtılmış bir kadın aniden ortaya çıkan şiddetli ağrı hissedecek ve karın içindeki büyük iç kanama nedeniyle sıklıkla soluklaşacaktır. Gebeliğin ilerleyen saatlerinde meydana gelen yırtılma çok tehlikelidir ve ölüme neden olabilir.

Dış Gebelikte Erken Uyarıcı Faktörler

Genellikle, Dış Gebelik Belirtileri için ilk uyarı işareti pelvik ağrısıdır. Hafif vajinal kanama da görülebilir. Fallop tüpünden kan sızıntısı olursa, karın ağrısının artması, bağırsak hareketi veya pelvik rahatsızlık hissinin artması hissedebilirsiniz. Ağır kanama (kanama) meydana gelirse, kan pelvisinizi ve karnınızı doldururken omuz ağrısı hissedebilirsiniz. Özel semptomlarınız, kanın nerede toplandığına ve hangi sinirlerin tahriş olduğuna bağlıdır.

Acil Semptomlar

Döllenmiş yumurta fallop tüpünde büyümeye devam ederse, tüpün yırtılmasına neden olabilir. Karın içinde ağır kanama olması muhtemeldir. Hayatı tehdit edici bu olayın belirtileri arasında aşırı baş dönmesi, bayılma, şiddetli karın ağrısı ve şok bulunur. Diğer yandan dış gebelik testte çıkar mı diye sorulursa bunun cevabı evettir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Aşağıdakiler dahil, dış gebeliğe dair herhangi bir belirti veya semptomunuz varsa, acil tıbbi yardım alın:

 • Hamilelik sırasında şiddetli karın veya pelvik ağrı
 • Anormal vajinal kanama
 • Aşırı baş dönmesi veya bayılma
 • Semptomlarla ilgili diğer, özellikle dış gebelik bir hamilelik için risk faktörleriniz varsa

Bulantı ve meme ağrısı hem dış gebelik hem de uterus gebeliklerde sık görülen semptomlardır. Aşağıdaki belirtiler dış gebelik bir gebelikte daha sık görülür ve tıbbi bir acil durumu gösterebilir:

 • Karın, pelvis, omuz veya boyundaki keskin ağrı dalgaları
 • Karın bir tarafında meydana şiddetli ağrı
 • Hafif ila ağır vajinal lekelenme veya kanama
 • Baş dönmesi veya bayılma
 • Rektal basınç

Hamile olduğunuzu biliyorsanız ve bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, doktorunuza başvurmalısınız.

Dış Gebelik Teşhisi

Dış Gebelik olabileceğinden şüpheleniyorsanız hemen doktorunuza görünün. Dış Gebelik fizik muayeneden teşhis edilemez. Bununla birlikte, doktorunuz hala diğer faktörleri ekarte etmek için bir tane yapabilir. Tanı koymanın bir diğer adımı ise ultrasondur. Bu, vajinanıza özel bir değnek benzeri bir alet yerleştirilmesini içerir, böylece doktorunuz, uterusta bir gebelik kese olup olmadığını görebilir.

Doktorunuz ayrıca HCG ve progesteron seviyelerinizi belirlemek için bir kan testi kullanabilir. Bunlar hamilelik sırasında mevcut olan hormonlardır. Bu açıdan dış gebelik kan tahlilinde belli olur mu sorusunun cevabı evet olur.

Dış Gebelik Tedavisi

Dış Gebelik gebelikler anne için güvenli değildir. Ayrıca, embriyo gelişemeyecektir. Annenin acil sağlık ve uzun süreli doğurganlığı için embriyoyu en kısa sürede çıkarmak gerekir. Tedavi seçenekleri dış gebelik gebeliğin yerine ve gelişimine bağlı olarak değişir.

İlaç Tedavisi

Doktorunuz acil komplikasyonların olası olmadığına karar verebilir. Bu durumda doktorunuz dış gebelik kitlesinin patlamasını engelleyebilecek birçok ilaç verebilir.  Metotreksat, dış gebelik kütlenin hücreleri gibi hızla bölünen hücrelerin büyümesini durduran bir ilaçtır. Bu ilacı alırsanız, doktorunuz size enjeksiyon olarak verir. Ayrıca ilacın etkili olduğundan emin olmak için düzenli kan testleri almalısınız. Etkili olduğunda, ilaç düşük benzeri semptomlara neden olur. Bu gerçekleştikten sonra nadiren ameliyat gerekir. Metotreksat, ameliyatla birlikte gelen aynı fallop tüpü hasar riskini taşımamaktadır. Bununla birlikte, bu ilacı aldıktan sonra birkaç ay hamile kalamazsınız. İlaç metotreksat, dış gebelik gebeliğin düşük yırtılma riski altında olduğuna inanıldığı durumlarda erken gebeliklerin tedavisinde kullanılır. Gebeliğin bozulmasına neden olur.

Cerrahi Müdahale

Birçok cerrah embriyoyu çıkarmayı ve herhangi bir iç hasarı onarmayı önerir. Bu işleme laparotomi denir. Cerrah embriyoyu çıkarır ve fallop tüpüne gelen hasarı onarır. Ameliyat başarısız olursa, cerrah bu kez daha büyük bir kesi ile laparotomiyi tekrarlayabilir. Doktorunuz ayrıca, eğer hasar görürse, ameliyat sırasında fallop tüpünü çıkarması gerekebilir.

Hamilelik fallop tüpünde ise, tüp kesilir ve doğal olarak iyileşmesi için bırakılır, böylece yaradaki yara dokusu fallop tüpünü tıkamaz. Bloke edilmiş bir fallop tüpü, bir kadının başka bir bebeğe sahip olmasını zorlaştırabilir. Birçok vakada, fallop tüpü çıkarılmalıdır, çünkü dış gebelik hamilelik sonucu ciddi şekilde hasar görür. Sadece bir fallop tüpü olan bir kadın hala hamile kalabilir. Şiddetli kanama olmuşsa, kan transfüzyonu gerekebilir.

Evde Bakım

Doktorunuz ameliyattan sonra bakım konusunda size özel talimatlar verecektir. Başlıca husus iyileşirken yarayı temiz ve kuru tutmaktır. Aşağıdakileri içerebilecek enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin:

 • Aşırı kanama
 • Kötü kokan drenaj
 • Ateş
 • Kırmızılık
 • Şişme

Ameliyattan sonra hafif vajinal kanama ve küçük kan pıhtıları bekleyebilirsiniz. Bu işlemden altı hafta sonra ortaya çıkabilir. Alabileceğiniz diğer kişisel bakım önlemleri şunlardır:

 • 10 kilodan daha ağır hiçbir şeyi kaldırmayın
 • Kabızlığı önlemek için bol miktarda sıvı için
 • Cinsel ilişkiden kaçınma ve tampon kullanımı
 • Ameliyat sonrası ilk hafta mümkün olduğunca dinlenin ve sonraki haftalarda aktiviteyi artırın
 • Ağrınız artarsa ​​veya sıra dışı bir şey hissederseniz her zaman doktorunuza haber verin.

Önleme

Tahmin ve önleme her durumda mümkün değildir. İyi üreme sağlığı bakımı ile riskinizi azaltabilirsiniz. Doktorunuzla düzenli ziyaretler yapın. Sigarayı bırakmak gibi kişisel sağlığınızı iyileştirmek için adımlar atmak da iyi bir önleyici stratejidir.

Tüm dış gebelik formlarını önlemek mümkün olmasa da, en sık görülen dış gebelik türü olan tubal dış gebelik riskini azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Pelvik enflamatuar hastalık ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, tubal dış gebeliklerin sık görülen nedenleridir. Her ikisi de önlenebilir. Prezervatif kullanmak ve cinsel organların, karın bölgelerinin veya mesane alanlarının herhangi bir enfeksiyonuna karşı hızlıca tedavi aramak riskinizi azaltmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun. Bu açıdan dış gebelikte erkeğin rolü hijyen noktasında önemlidir.

Uzun vadeli görünüm nedir?

Dış gebelik sonrası uzun vadeli görünüm, herhangi bir fiziksel hasara neden olup olmamasına bağlıdır. Dış gebelik geçirenlerin çoğu ileride sağlıklı gebeliklere devam eder. Her iki fallop tüpü hala sağlamsa veya sadece bir tanesine sahipse, yumurta normal şekilde döllenebilir. Ancak, önceden var olan üreme sorunlarınız varsa, bu gelecekteki doğurganlığınızı etkileyebilir ve gelecekteki dış gebelik hamilelik riskinizi artırabilir. Bu özellikle, önceden var olan üreme probleminin daha önce dış gebelik bir gebeliğe yol açmış olması durumunda geçerlidir.

Cerrahi müdahale fallop tüplerini yaralayabilir ve gelecekteki dış gebeliklerin daha muhtemel olmasını sağlayabilir. Bir veya iki fallop tüpünün çıkarılması gerekirse, olası doğurganlık tedavileri hakkında doktorunuzla konuşun. Bir örnek, döllenmiş bir yumurtanın uterusa yerleştirilmesini içeren tüp bebek uygulamasıdır.

Gebelik kaybı, ne kadar erken olursa olsun, yıkıcı olabilir. Doktorunuza, bölgede kaybettikten sonra daha fazla destek sağlayacak destek grupları olup olmadığını sorabilirsiniz. Bu kayıptan sonra istirahat, sağlıklı besinler yemek ve mümkün olduğunda egzersiz yaparak kendinize iyi bakın. Unutmayın ki birçok kadın sağlıklı hamileliklere ve bebeklere sahip oluyor. Hazır olduğunuzda, gelecekteki hamileliğinizin sağlıklı olduğundan emin olmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

Topikal tedavi

Analjezikler ve anti enflamatuar etkileri olan topikal ilaçlar, rahatsızlık, ağrı ve kanamadan kısa süreli lokal rahatlama sağlar. Küçük dozlar ve sınırlı sistemik emilim nedeniyle, hamile kadınlar tarafından kullanılabilir ancak hamilelikte hiçbirinin güvenliği doğru şekilde belgelenmemiştir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.