Diş Lekeleri Nasıl Geçer?

Diş Lekeleri Nasıl Geçer?

Diş lekelerinin geçirilmesi için doğal bakım teknikleri uygulanarak, dişlere zarar verilmeden de sarılık ve siyah lekelerin çıkarılması mümkündür. Diş etlerinden başlayarak, dişin ucuna kadar görünebilen bu tarz problemler sadece diş fırçalama işleminin düzenli olarak yapılmasıyla geçirilemez. Diş lekelerinden nasıl kurtuluruz?

Kalıcı bir hale gelen sarılık veya siyah leke oluşumlarının temelinde, belirli ürünlerin kullanımı ve aşırı bakteri oluşma durumu bulunur. Bunun için mutlaka önlem alınması ve lekelerin bulunduğu bölgelere zarar verilmeden, oval bir şekilde fırçalanması gerekir.

Diş Sararması Nasıl Önlenir?

Uzun yıllardır kullanılan teknikler sayesinde dişlerin beyazlatılmasıyla ilgili tüm işlemlerde başarılı sonuçlar alınacaktır. Dişlerde leke bulunması, sararan bölgelerin yoğun olması durumunda özellikle doğal tekniklerden yararlanılabilir. Ön veya arka fark etmeksizin dişlerin sarardığı fark edildiği taktirde, öncelikle ortalama bir hafta boyunca günde üç kez fırçalanması gerekir.

Dişlerin kanatılmaması ve üzerinde sivri cisimlerle herhangi bir kazıma işleminin yapılmaması gerekir. Bu tarz durumlar dokuyu etkileyeceği gibi, alt tabakalardaki sarı lekelerin üste çıkarılması için istenen bir durum değildir. Başarılı sonuçlar elde edebilmek amacıyla, diş lekeleri için doğal çözümler kullanılmalıdır. Fırçalama işlemlerinin aşırı baskı uygulayarak gerçekleştirilmesi yerine, özellikle leke bulunan bölgeler ağırlıklı yapılması gerekir.

Eğer lekelerin geçmesi gibi bir durum söz konusu değilse, bu durumda aşağıdaki malzemeler sayesinde oldukça başarılı bir sonuç alınacak olan karışım hazırlanabilir. Mutfaktaki malzemelerle bir karışım hazırlanabiliyor olması, dişler için de beyazlatma işleminin hızlıca sonuçlanmasını sağlıyor. Kabartma tozu, lekeleri açığa çıkartacak ve tam olarak fırçalama sürecinde ortadan kaldırılması için gereken ortamı oluşturacaktır. Adaçayı ise sürtünmeyi artıracak ve bölgedeki yumuşak dokuyu zedelemeden sadece lekelerin silinmesine yardımcı olacaktır.

  • Bir tatlı kaşığı öğütülmüş adaçayı
  • Bir çay kaşığı dolusu kabartma tozu

Dişlerdeki Lekelerden Kurtulmanın Doğal Yöntemi

Dişlerde oluşan lekelerin minimuma indirilmesi, düzenli bir şekilde uygulandığı taktirde ortadan kalkması için doğal yöntemden yararlanılabilir. Yarım limon ve adaçayı kullanılarak doğal bir temizleme karışımı hazırlanabiliyor. Dişlerin sadece bu karışımla hafta içerisinde düzenli olarak fırçalanması halinde, 3 günde bir fırçalama yeterli olacaktır. Dişlerin sararma medeni bulunmalıdır. Aksi taktirde sürekli olarak aynı problemlerle karşılaşılacak ve sararma daha uzun süre boyunca devam edecektir. Çay, kahve veya sigara nedeniyle sararma oluşabilir. Bu ürünlerin kullanılması halinde, kısa bir süre sonra dişlerin fırçalanması yeterlidir. Böylelikle sarılık ve lekeler tekrar kalıcı bir hale gelmeden tamamen ortadan kaldırılabilir.

Hem temiz bir hale gelmesi sağlanacak hem de bakteri oluşumunun önüne geçilecektir. Ağız için bu durum her zaman için yararlanılabilecek, lekelerin bir anda geçirilmesini sağlamaya uygun yöntemler arasında bulunuyor. Adaçayı veya limonla ilgili bir kullanım probleminiz bulunuyorsa, bu durumda farklı karışımlar yaparak beyazlatma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Diş üzerindeki siyah lekeler nasıl temizlenir? Sadece şu iki malzemenin karıştırılması ve fırça yardımıyla dişe sürülmesi durumunda başarılı sonuç alınabilir;

  • 1 çorba kaşığı dolusu adaçayı
  • Rendelenmiş yarım limon kabuğu

Diş Lekelerini Geçiren Karışım

Diş lekesi bulunan bölgeler yerine, dişin geneline bakım yapılması son derece önemlidir. Hem zararlı bakterilerin yayılmasını engellemek hem de sararma veya siyahlaşma gibi durumların önüne geçilmesi için düzenli fırçalama işlemi şarttır. Diş etlerinden itibaren yapılacak olan hafif bir şekilde fırçalama işlemlerine dil de dahil edilmeli ve ağızdaki tüm zararlı bakterilerin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır. Dişteki kahverengi lekeler ile oluşan kirli görünümün geçirilmesi için şu malzemelerin bir kasede karıştırılması ve dişin bu karışıma batırılacak olan fırçayla fırçalanması gerekir;

  • 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 2 Yemek kaşığı karbonat
  • 1 çay kaşığı zerdeçal

Haftada bir kez fırçalanması hiçbir zaman için dişin sağlıklı bir yapıya sahip olmasını sağlamaz. Gün içerisinde öncelikle sabah, daha sonra akşam olmak üzere yemeklerden sonra fırçalanabilir. Zerdeçal, karbonat ve Hindistan cevizi yağının bulunduğu kaseye bandırılacak olan fırça, ortalama bir dakika boyunca tüm dişlerin üzerinde gezmelidir. Bu ilk işlem öncelikle dişlerin ön yüzeyi için yapılmalıdır. Diş fırçayı ağızdan çıkarılıp yıkandıktan sonra, tekrar kaseye batırılmalı ve bu kez de dişlerin arka kısmı fırçalanmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.