Diş Taşlarına Karşı En Etkili Yöntemler

Diş Taşlarına Karşı En Etkili Yöntemler

Diş taşlarını temizleme yöntemleri, bitkisel malzemeleri de içerisinde barındırmaktadır. Diş taşları zaman zaman hepimiz için bir problem haline gelebilir. Böyle zamanlarda, profesyonel destek istemeyen insanların evinde kolaylıkla uygulayabileceği diş taşı temizleme yöntemleri de mevcut. İsterseniz hemen bu yöntemlerin neler olduğuna ve nasıl uygulanması gerektiğine geçelim.

Portakal Kabuğu İle Diş Taşı Temizleme

Portakal kabuğu, diş taşı temizlemek için uygulayabileceğiniz en kolay yöntemdir. Evinizde kolaylıkla bulabileceğiniz portakalın kabuğu ile diş taşlarınızı çok kısa bir sürede diş taşlarından arındırabilirsiniz.

Bu yöntemi uygulamak için yapmanız gereken, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere bir portakalın kabuğunu dişlerinizin üzerinde gezdirmektir. Bu işlemi düzenli olarak tekrar ettiğinizde dişlerinizin beyazladığını ve taşlardan arındığını göreceksiniz.

Portakal, içeriğindeki vitaminler sayesinde dişte yer alan bakterileri öldürerek tartar ve taş gibi oluşumların önüne geçer. Aynı zamanda leke oluşumunu da engelleyerek dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlar.

Limon İle Diş Taşı Temizleme

Limon, etken maddesi nedeniyle dişte oluşan taşları kısa sürede yok eden bir besindir. Limonun fiş taşı tedavisi için kullanılması da son derece pratik ve hızlı bir yöntemdir. Limon ile diş taşlarından kurtulmak için yapmanız gereken, öncelikle normal bir şekilde dişlerinizi fırçalamanızdır.

Her zamanki diş macunu ve diş fırçanız ile yaklaşık 3 dakika boyunca dişlerinizi fırçaladıktan hemen sonra, diş fırçanızı limon suyuna batırarak birkaç dakika daha dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Tüm dişlerinizi detaylı bir şekilde fırçaladıktan sonra dişlerinizde oluşan diş taşlarını önlemiş olursunuz. Bu yöntem de son derece ulaşılabilir ve pratiktir.

Otomatik Ve Şarjlı Diş Fırçası Kullanma

Diş taşlarının oluşmasının en önemli nedeni, dişleri gerektiği gibi fırçalayamamaktır. Dişlerinizde kalan ve sizin erişemediğiniz noktalarda çoğalan bakteriler, dişlerinizin her yanın sararak diş taşlarını meydana getirir.

Siz diş fırçalama işlemine gereken özeni gösterdiğinizi düşünseniz de, dişlerinizde yer alan kör noktalar erişiminize engel olur. Otomatik fırçaların amacı da, dişlerinizde erişemediğiniz noktalara erişmek ve kapsamlı bir temizlik sağlamaktır.

Bu özelliği ile birlikte, otomatik diş fırçalarını kullanmak diş taşı oluşumunu önemli ölçüde engeller. Dişlerinizin her zaman temiz ve sağlıklı kalmasını sağlayan otomatik diş fırçalarının her bütçeye uygun modeli bulunmaktadır. Bu nedenle, dişinizde bütünüyle bir temizlik sağlamak istiyorsanız siz de otomatik ve şarjlı diş fırçalarına bir şans verebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı İle Diş Taşı Temizleme

Hindistan cevizi yağı, insan sağlığı için sayısız faydası olan bir doğal malzemedir. Cilt bakımından saç bakımına, nemlendirmeden iyileştirmeye kadar her alanda Hindistan cevizi yağından faydalanılabilir.

Hindistan cevizi bu kadar popülerken, doğal diş taşı tedavisi için de bu yağdan yararlanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını diş taşı tedavisinde kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken tek şey, kullandığınız yağın organik olmasıdır. Hindistan cevizi yağının organik olması için aktarlardan veya aynı güvenceyi veren süper marketlerden temin etmeniz gerekmektedir.

Organik Hindistan cevizi yağını temin ettikten sonra diş taşı tedavisi için bu yağı kullanmak oldukça kolaydır. Her zamanki diş fırçası ve diş macunuyla fırçalandığınız dişlerinizi, sıvı hale getirdiğiniz Hindistan cevizi yağı ile fırçalayarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı, içeriği sayesinde dişlerde bulunan zararlı bakterileri öldürerek diş taşı oluşumunun önüne geçer. Bu özelliği sayesinde, mevcut diş taşlarının da azalarak gitmesini sağlar. Oldukça kolay olan bu yöntemi, siz de evinizde deneyebilirsiniz.

Kabartma Tozu İle Diş Taşı Temizleme

Kabartma tozu diş taşı tedavisi için az bilinen ama etkili bir yöntemdir. Yine, herkesin evinde bulunan kabartma tozu ile kısa sürede diş taşı şikayetinizden kurtulabilirsiniz. Ancak kabartma tozunu diş taşı tedavisi için bir kez kullanmak yeterli değildir. Bu işlemi düzenli olarak birkaç defa tekrarlayarak istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Temiz dişlerinizi, kabartma tozuna batırdığınız diş fırçası ile fırçaladığınızda diş taşı oluşumuna neden olan etkenlerin önüne geçmiş olursunuz. Kabartma tozu, aynı zamanda diş yüzeyinde bulunan lekeleri gidererek dişlerinizin çok daha beyaz gözükmesini sağlar.

Tüm bu yöntemler, dişlerinizde doğal ve kalıcı bir tedavi sağlar. Ancak buna rağmen diş taşı şikâyetinizden kurtulamıyorsanız profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ederiz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.