Diyabete Karşı En Etkili 7 Yöntem

Diyabete Karşı En Etkili 7 Yöntem

Diyabet hastalığı nedir kısaca bahsedecek olursak; halk arasında şeker hastalığı olarakta bilinen bu hastalığın bir diğer bilimsel adı ise ‘’diabetes melitus’’ dur. Kan şekerinde gerçekleşen hızlı ve olağan dışı artış bu hastalığın bir sonucudur. Diyabet, kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun; eksikliği ve yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta düzgün bir biçimde kullanılmaması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Normal sağlıklı kişilerde kanda şeker ve insülin düzeyleri, biribirine paralel şekilde ve dar sınırlar içinde değişir. Örneğin; yemek yenildikten sonra yükselir, uyku ve dinlenme dönemlerinde düşer ancak diyabet rahatsızlığı yaşayan bireylerde bu durum dengesiz bir biçimde değişiklik gösterir.

Diyabet Türleri Nelerdir?

Bilinen diyabet için sıklıkla tip 1 ve tip 2 diyabet olarak adlandırılan iki tip diyabetten bahsetmek mümkündür.

 • Tip 1 diyabet: Genelde genç yaşlarda başlayan bu tip diyabette teşhis konulduktan itibaren insülin tedavisi kullanılması gerekmektedir.
 • Tip 2 diyabet: Tip 1 diyabetten farklı olarak orta yaş ve üstü bireyler de görülür. Bu tip diyabeti tetikleyen en büyük etmen sağlıksız beslenme alışkanlıkları, genetik olarak ailede şeker hastası bireylerin bulunması, hareketsizlik ve kan şekerini düzenleyici ilaç tedavisi ile kontrol edilebilen bir tiptir.
 • Gizli şeker (diyabet): Tip 2 diyabette açıkladığımız üzere, tip 2 diyabet daha ileri yaşlarda özellikle orta yaş ve üzeri bireylerde görülür. Tip 2 diyabet başlangıç aşamasında belirtileri gözlemlenebilir olmadığı için ancak sık sık kan testi yaparak teşhis edilebilir. Halk arasında gizli şeker olarak bilinen bu hastalık bozulmuş glukoz toleransı ismiyle de anılır.

Diyabete Neden Olan Etkenler:

Yukarıda ara ara bahsettiğimiz diyabetin nedenlerini bir arada sizlerle paylaşmak gayet yerinde olacaktır. Çünkü tip 2 diyabete yakalanma riski oldukça yüksek ancak diyabete neden olan etmenler iyi bilinirse bu etmenlerden kaçınmakta kolaylaşabilir. Diyabete neden olan önemli bazı etmenler ise şunlardır;

 • Genetik yatkınlık: Ailede ve özellikle birinci dereceden yakınlarda diyabet rahatsızlığı olması sizin de diyabete yakalanma riskinizi iki katına kadar çıkarabilir. Sağlıklı ve kaliteli hayat koşullarıyla diyabete yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.
 • Aşırı kilolar: Çoğu hastalığı tetikleyen ve hastalıkların ilerlemesine neden olan en belirgin nedenlerden biri aşırı kilolardır. Aşırı kilolu bireylerin vücudunda biriken aşırı yağlar diyabete davetiye çıkarıyor.
 • Hareketsizlik: Gelişen teknoloji ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeniyle hareketsizlik oranı her geçen gün artmaktadır. Hareketsiz kalan bireylerde özellikle ilerleyen yaşlarda diyabet vb. birçok hastalık görülme riski oldukça fazladır.
 • Gebelik bazlı diyabet: Sık gebelik yaşanması nedeniyle gebelik sırasında oluşan değişimlere binaen diyabet riski artar.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığı üzerinde dikkatle durulması gereken bir hastalıktır. Diyabet hastalığı belirtileriden birini ya da birkaçını gösteriyorsanız mutlaka uzman bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

 • Sık sık idrara çıkma
 • Sürekli olarak susama
 • Yorgunluk, halsizlik
 • Ağızda aşırı kuruluk
 • Hızlı kilo kaybetme

En sık rastlanan belirtiler bu şekildedir.

Diyabeti Karşı Etkili 7 Öneri:

 1. Bol bol su tüketmek: Her hastalığın önlenmesi ve tedavisinde en sık önerilenleri başında bol bol su tüketilmesi gelmektedir. Diyabet hastalığında da bol su tüketmek oldukça yararlıdır.
 2. Sağlıklı yeme alışkanlığı: Sağlıklı ve düzenli yeme alışkanlığıyla diyabete yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Özellikle hafif ve güçlü öğünler tüketmeniz önerilir ve asla kahvaltıyı ihmal etmeyin. Bunun yanında aşırı yağlı, şekerli ve karbonhidrat içerikli yiyeceklerden uzak durun.
 3. Aşırı kilolara sahipseniz mutlaka uzman bir diyetisyen eşliğinde diyet uygulayın bunun yanında sporu da ihmal etmeyin unutmayın fazla kiloların ve hastalıkların ana sebeplerinden biri hareketsizliktir. Günde yalnızca yarım saat yürüyüş ya da basit egzersizler sizi formda ve dinç tutacaktır.
 4. Sebze, salata ve yoğurt gibi gıdaları yemeklerde bol bol tüketin.
 5. Aşırı şerbetli ve şekerli tatlılardan uzak durun bunun yerine meyve yemeyi tercih edebilirsiniz.
 6. Çay, kahve gibi içecekleri şekersiz ya da tatlandırıcılarla kullanın bununla birlikte aşırı şekerli kola, gazoz vb. içeceklerden uzak durun
 7. Son olarak düzenli ve sağlıklı beslenin ve ara ara sıklıklarla diyabet kontrolü yaptırmak için hastaneye gidin.

Bu ve bunun gibi birçok tavsiyeyi hayatınıza koyduğunuz takdirde daha sağlıklı bir hayat yaşamanız mümkün. Bu tavsiyelerin diyabet tedavisinde yardımcı olduğunu ve tavsiyelere uymadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı da unutmayın.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.