Diz Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Diz Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Diz ağrısının geçirilmesi bu ağrılardan şikayet eden kişiler tarafından en çok araştırılan ve merak edilen konulardan bir tanesi olmuştur. Diz ağrıları yüzünden kişiler günlük aktivitelerini yapmakta zorlanmakta, hayat kalitelerinde düşüş yaşanmaktadır. Bu nedenle öncelikle bu ağrının neden kaynaklandığının bulunması daha sonra da bu ağrının giderilmesi için doğru tedavi yöntemlerine başvurulması gerekmektedir.

Dizinizdeki Bozukluklardan Dolayı Diziniz Ağrıyor Olabilir

Dizinizde hissettiğiniz ağrı yaptığınız hareketlerden kaynaklanmıyor olabilir. Kimi zaman diz ağrısına sebep olan nedenin arkasında dizin anatomik yapısı yatar. Yani ağrının kaynağı siz olmayabilirsiniz. Örneğin bazı kişilerde düzensiz diz kapağı yapısı vardır. Bu yapı kişilerin acı çekmesine neden olur.  Bu gibi yapısal bozuklukların tedavisini ancak uzman bir hekim yapabilir. Artroskopik gevşetme yöntemi adı verilen yöntemler ile dizdeki yapısal bozukluk giderilebilir.

Dışa Doğru Açılmaya Meyilli Dizler de Ağrı Problemi Yaşanıyor

Harekete bağlı olmayan diz ağrılarının altında yatan sebeplerden bir diğeri de dizlerin dışa doğru açılmaya meyilli olması. Bu dizler kişilerin yaptığı yanlış bir hareketten dolayı ağrımaz. Bununla birlikte yanlış yapılan hareketler ağrıyı artıran etkiye sahiptir. Bu sorun da yine diğer tüm yapısal bozukluklar gibi cerrahi bir işlemle düzeltilebilir. Dışa meyilli olan dizler de diz ağrısı kaçınılmaz olarak görülmektedir. Bu ağrının sebebi olarak dizlerin yaptığı açının dizde yer alan kıkırdakların yapısını bozarak kıkırdak da hasara yol açmasıdır.

Yanlış ve Bilinçsiz Yapılan Spor Dizin Düşmanı

Spor sağlıklı bir hayat için şart olsa da yanlış yapılan spor insanların ölümüne dahi yol açabilmektedir. Bu nedenle kişiler spor yaparken ne yaptıklarını bilerek yapmalı ve spor konusunda bilinçli olmalıdırlar. Yanlış yapılan spordan araştırmalara göre en çok hasar gören bölgelerden bir tanesi diz. Dizler vücudun ağırlığını taşıyan bölge olduğundan spor yaparken ani hareketler ve gereğinden fazla kaldırılan ağırlıkların hepsi hemen diz bölgesine binerek dizin sakatlanmasına sebep oluyor. Diz ağrıları vücudun diğer bölgelerine de yayılarak bacak ağrısı gibi diğer ağrılara da sebep oluyor.

Yanlış Duruş Yüzünden Dizleriniz Ağrıyor Olabilir

Doğru bir postüre sahip olmak sağlıklı bir vücut için gereklidir. Günümüzde sürekli masa başında oturmaktan ve yeteri kadar hareket etmemekten dolayı vücut duruşumuzda bozukluklar olmaktadır. Yanlış duruş ise başta sırt ve diz olmak üzere vücudun her yerini etkilemektedir. Doğru bir duruşa sahip olarak vücudunuzun ağırlığını vücuda eşit bir şekilde dağıtır, ani hareketlerden kaçınır ve menisküs ağrısı gibi olası ağrıların ve sakatlanmaların önüne geçmiş olursunuz.

Ayakkabılarınızı Doğru Seçiyor musunuz?

Yanlış ayakkabı seçimi de diz ağrısına sebep olan nedenlerden bir tanesi. Ayakkabılar yanlış seçildiği takdirde ağrılarla birlikte duruş bozuklukları ve ayak ağrıları gibi daha pek çok sağlık için sakıncalı durumlar ortaya çıkıyor. Ayakkabılarınızı seçerken içerisinde ayağınızın en rahat ettiği ayakkabıyı seçmelisiniz. Duruşu bozan ve ayak sağlığı için uygun olmayan topuklu ayakkabıları bir iki saatten daha uzun süre giymemelisiniz. Dizinizde ağrı var ise, ağrınızı gidermeye yönelik tabanlıklı ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Diz Ağrısını Gidermek için Evde Yapılan Doğal Sirke Tedavisi

Sirke yüzyıllardır hem yemeklere katılarak hem de cildin çeşitli yerlerine uygulanarak bir tedavi yöntemi olarak faydalanılmaktadır. Diz ağrısına sirke tedavisinin uygulanışı da oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Sirke içerisinde yer alan maddeler dizde oluşan iltihabın alınmasını sağlar ve yatıştırıcı bir etki gösterir. Bu tarif için bir bardak sirkenin içerisine yardım bardak ananas suyunu karıştırdıktan sonra 10 dk kadar kısık ateşte kaynatmanız gerekiyor. Kaynattığınız karışımın içerisine dilerseniz tatlanması için bal ve sirke de ekleyebilirsiniz. Bu karışımı düzenli olarak tüketin ve ağrılarınızın geçtiğine şahit olacaksınız.

Diz Ağrısının Geçmesi için Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin

Her ne kadar dizi ağrıyan kişiler dizlerini hareket ettirmekte zorlansa da biraz spor yapılması hem diz sağlığı için hem de genel sağlık için olumlu etkiler doğuracaktır. Diz ağrısı egzersizleri yaparak ağrılarınızı azaltmanız mümkün. Vücudunuzu hem esnetmenize yarayacak hem de zihinsel dinginliğe kavuşmanızı sağlayacak bir tedavi yöntemi olarak yogayı tercih edebilirsiniz. Diz ağrısına ne iyi gelir evde çözüm diye merak edenler eve yoga yaparak ağrılarından kurtulabilirler. Yüzme, hafif yürüyüş, basit jimnastik hareketleri de kişilerin genel sağlığı ve diz sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Diz Ağrısı için Bitkisel Yağlar ile Kendinizi Tedavi Edin

Diz ağrısı için ilaç isimleri araştırmaya başlamadan önce aktarlardan kolayca bulabileceğiniz ve tamamen doğal olan bitkisel yağlar yardımı ile tedavi olabilirsiniz. Diz ağrısına zeytinyağı son derece faydalıdır. Yüzde yüz doğal zeytinyağı ile ağrıyan bölgenize birkaç dakika boyunca masaj yapın ve yağı bir süre ağrıyan bölge üzerinde beklettikten sonra ılık su yardımı ile yine masaj yaparak durulayın. Zeytinyağının içerisine yarım çay kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Eklediğiniz malzemeler ile yağı özleşene kadar güzelce karıştırın.

Isırgan Otu ile Diz Ağrılarınız ile Sonsuza Kadar Vedalaşın

Diz ağrısına hangi krem iyi gelir diye araştırmadan önce doğal yöntemleri deneyin. Isırgan otu içerisinde mucizevi içerikler barındıran ve ağrıları gidermeye yarayan güçlü bir bitkidir. Bu bitki sayesinde diz ağrısından yakınan kişiler kısa süre içerisinde tamamen tedavi olmuş ya da ağrılarında gözle görülür azalmalara şahit olmuşlardır. Bu tarif için ısırgan otunu iki su bardağı kadar suyun içerisinde kaynatın. Isırgan otunu doğal olduğundan emin olduğunuz bir mağazadan satın almaya özen gösterin. Kaynattınız karışımın içerisine bir miktar bal ile, 1 limonun suyunu ekleyerek karıştırın. Daha sonra bu karışımı oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Karışım hala sıcak iken bu karışımı ılık bir şekilde aç karnınıza için. Bu karışım hem sabahleyin hem de akşam vakti aç karnına ılık bir şekilde günde iki defa düzenli olarak tüketilmelidir.

Diz Ağrısına Ballı Çözümler ile Veda Edin

Diz ağrısı yaşayan kişilerin nasıl beslendikleri de ağrıya etki eden faktörlerdendir. Evde kolayca hazırlanabilecek bazı tarifler ile beslenme düzeninize ekleyeceğiniz kolay tarifler yardımı ile ağrılarınızın etkisini azaltabilir ve ağrılarınızı kökten sonlandırabilirsiniz. Bal hem tatlandırıcı hem de iltihap atıcı etkisi ile bilinmektedir. Balın bu etkisinden faydalanarak bir karışım hazırlayacaksınız ve bu karışımı sabah ve akşam olmak üzere günde iki sefer içeceksiniz. Bu karışımın aç karnına içilmesi önemlidir. Gelelim tarife. Bir bardak suyun içerisine biraz kurutulmuş acı biber, bir avuç ısırgan otu, biraz tarçın, yarım bardak portakal suyu ve son olarak bir çay kaşığı balı ekledikten sonra bu karışımı güzelce homojen olana kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı kısık ateşin üzerinde bir miktar kaynatın ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Daha sonra bu karışımı karnınız açken ılık bir şekilde tüketin. Bu karışım etkisini düzenli tüketildiğinde gösterecektir.

Evde Tedavi Yöntemleri ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Evde yapılan tedavi yöntemleri destek amaçlıdır. Hiçbir tedavi konusunda uzmanlaşmış bir hekimin tedavisinin yerine alamaz. Bu nedenle bu tedaviler destekleyici olarak düşünülmeli ve ağrısı dinmeyen kişiler mutlaka bir doktora görünmelidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.