Diz Eklemi ve Kıkırdak Ağrısı Nasıl geçer? Neden olur, Ne iyi gelir?

Diz Eklemi ve Kıkırdak Ağrısı Nasıl geçer? Neden olur, Ne iyi gelir?

Bilhassa orta yaş sonrası kadın ve erkeklerin karşısına çıkan en önemli sağlık problemlerinden birisi diz eklemi ve kıkırdak ağrılarının tanı, teşhis ve tedavisi konusu. Esasen tek bir sebebi olmayan diz ve eklem ağrıları zaman zaman yaşa zaman zaman ise kişinin çalışma ve hata yaşam koşullarına bile bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Diz Ağrısı ve eklem ağrıları için doktorlar tarafından önerilen tedavi şekilleri ise beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinden veya basit egzersizler yapılmasından ciddi cerrahi müdahaleye kadar uzayabiliyor.

Diz Eklemi Ve Kıkırdak Ağrısı Nedir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki tüm diz ağrılarının sebebi ciddi değildir. Ancak bazı diz yaralanmaları ve kireçlenme gibi tıbbi durumlar tedavi edilmediği takdirde artan ağrı, eklem hasarı ve sakatlığa yol açabilir. Diz yaralanması veya sakatlıklarına sahip olmak da gelecekte benzer yaralanmalara sahip olmanızı daha olası kılar. Bu sebeple küçük ve ciddi olmayan ağrıların da mutlaka takibi yapılmalıdır.

Diz Eklemi Ve Kıkırdak Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Diz eklemi ve kıkırdak ağrıları gelişimi için ortak bir risk faktörü yaştır. Diz eklemi ve kıkırdak ağrıları olan kişilerin çoğu 55 yaşın üzerindedir. Ancak hastalığın oluşma ihtimalini arttıran veya gelişimini hızlandıran diğer bazı faktörlerde vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Kişinin Kilosu

Fazla kilolu olmak, özellikle dizler ve kalçalarda eklemler, kıkırdak ve kemikler üzerinde ek bir stres yaratır. Ayrıca fiziksel olarak aktif olma olasılığınızın daha düşük olduğu anlamına gelir. Düzenli fiziksel aktivite, günlük yürüyüş gibi, Diz Kapağı Ağrısı yaşama olasılığını büyük ölçüde azaltabilir.

Genetik Yatkınlık

Genetik, bir kişinin diz eklemi ve kıkırdak sorunları geliştirme olasılığını artırabilir. Hastalığı olan aile üyeleriniz varsa, diz eklemi ve kıkırdak sorunları yaşama riskiniz artar.

Cinsiyet

45 yaşından önce erkeklerin diz eklemi ve kıkırdak sorunları geliştirmesi daha olasıdır. 50’den sonra kadınlar erkeklerden diz eklemi ve kıkırdak sorunları geliştirmeye daha yatkındır. Diğer yandan normal şartlarda her iki cinsiyette de diz eklemi ve kıkırdak sorunları geliştirme olasılığı neredeyse 80 yaşlarında bile olur.

Meslek

Bazı meslekler, kişinin diz eklemi ve kıkırdak sorunları geliştirme riskini artırır, örneğin:

  • İnşaat işlerinde çalışanlar
  • Tarım işlerinde ve tarlada çalışanlar
  • Temizlik işlerinde çalışanlar
  • Perakende satış işlerinde çalışanlar sürekli mağaza ortamında ayakta duranlar

Bu mesleklerdeki insanlar, işlerinin bir parçası olarak bedenlerini daha kuvvetli kullanırlar. Bu, eklemlerinde daha fazla yıpranma ve yıpranma anlamına gelir ve daha fazla inflamasyona neden olur.

Daha genç, daha aktif insanlar da diz eklemi ve kıkırdak sorunları yaşayabilirler. Bununla birlikte, genellikle bir spor yaralanması veya kaza gibi bir travmanın sonucudur. Fiziksel yaralanmalar veya kazaların öyküsü, kişinin daha sonra diz eklemi ve kıkırdak sorunları yaşanması olasılığını artırabilir.

Diz Eklemi Ve Kıkırdak Ağrısı Teşhisi Nasıl Konulur?

Diz eklemi rahatsızlıklarının teşhisinde doktorlar genellikle aşağıda yer alan durumların gerçekleşip gerçekleşmediğine bakarlar:

  • Dizinizi şişlik, ağrı, hassasiyet, sıcaklık ve görünür morarma açısından incelerler.
  • Alt bacağınızı farklı yönlere ne kadar ilerletebildiğinizi kontrol ederler.
  • Dizinizdeki yapıların bütünlüğünü değerlendirmek için eklemi çekip gererler.

Bazı durumlarda, doktorunuz aşağıdaki testleri önerebilir:

Röntgen

Doktorunuz ilk olarak kemik kırıkları ve dejeneratif eklem hastalıklarının tespit edilmesine yardımcı olabilecek bir röntgen isteyebilir.

Bilgisayarlı Tomografi (CT) taraması

Bilgisayarlı tomografi tarayıcıları, vücudunuzun iç kısmının kesit görüntülerini oluşturmak için birçok farklı açıdan alınan X ışınlarını birleştirir. BT taramaları kemik problemlerini teşhis etmede ve gevşek organları tespit etmede yardımcı olabilir.

Ultrason

Bu teknoloji, dizinizin içindeki ve etrafınızdaki yumuşak doku yapılarının gerçek zamanlı görüntülerini ve nasıl çalıştıklarını göstermek için ses dalgalarını kullanır. Doktorunuz, belirli sorunları kontrol etmek için dizinizi ultrason sırasında farklı pozisyonlara yönlendirmek isteyebilir.

MR

MR dizinizin içine 3 boyutlu görüntüler oluşturmak için radyo dalgaları ve güçlü bir mıknatıs kullanır. Bu test özellikle ligamentler, tendonlar, kıkırdak ve kaslar gibi yumuşak dokulara yönelik yaralanmaların ortaya çıkarılmasında faydalıdır.

Laboratuvar testleri

Eğer doktorunuz bir enfeksiyon, gut ya da yalancı şüphesi olduğundan şüphelenirse, muhtemelen kan tahlili ve bazen de artrosenteziniz istenir, bu yöntemde diz eklemi içinden az miktarda sıvının bir iğne ile çıkarıldığı ve analiz için bir laboratuvara gönderildiği bir prosedür vardır.

Diz Eklemi Ve Kıkırdak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diz eklemi ve kıkırdak ağrısının kesin bir tedavisi yok. Bunun yerine, tedavi amacı ağrıyı yönetmek ve daha sonra hastalık belirtilerini daha da kötüleştiren katkıda bulunan nedenleri azaltmaktır. Hastalığın tedavisinde ilk adım ağrıyı azaltmaktır. dizdeki kıkırdak aşınmasına ne iyi gelir diye doktora danışanlara genellikle ilaç, egzersiz ve fizik tedavi kombinasyonu önerilir. Diğer yandan bu hastalığın tedavisi için bir dizi tedavi seçeneği mevcuttur. Bunlar:

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi Diz Önü Ağrısı ve kıkırdak ağrısının tedavisinden daha çok mevcut ağrı ve ağrıdan kaynaklanan sorunları gidermek için uygulanmaktadır. Örnekler arasında steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar – örneğin aspirin (Bufferin) ve ibuprofen veya Tylenol bulunmaktadır. Bununla birlikte, ağrı kötüleşirse veya ilaçları etkili olmazsa, daha güçlü ağrı kesici ilaçlar gerekebilir. Ancak diz ağrısı için ilaç isimleri ararken mutlaka öncelikle doktora danışmak gereklidir.

Enjeksiyonlar

Kortikosteroid ve hyaluronik asit enjeksiyonları, etkilenen eklemlerdeki ağrının azaltılmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, steroid enjeksiyonları genellikle tekrar tekrar kullanılmaz çünkü zamanla ek eklem hasarı oluşturabilirler. Hyaluronik asit enjeksiyonları sadece diz için onaylanmıştır. PRP (plazma zengini protein) ve kök hücre enjeksiyonları gibi diğer enjeksiyonlar deneysel olarak kullanılmaktadır.

Cerrahi Tedavi

Cerrahi genellikle ağır diz eklemi ve diz kıkırdak ameliyatı hastalıkları olan kişiler için uygulanmaktadır. Hastalık, eklem hareketine müdahale ederse kemik mahmuzlarının boyutunu azaltabilen bir çıkarma prosedürüdür. Eklem cerrahisinden kaçınmak isteyenler için osteotomi daha kolay bir seçenektir. Osteotomi iş yaramazsa, doktorunuz ciddi şekilde bozulmuş eklemleri tedavi etmek için kemik füzyonu önerebilir. Kalça ya da diz artrodezisi nadiren yapılır, ancak parmak ya da el bileği gibi diğer eklemlerde yapılabilir. Kalça ve diz eklemleri için, son çare eklem replasmanıdır.

Tıbbi Tedaviler Haricindeki Tedavi Uygulamaları

Ağrınızı kontrol altına almak ve semptomlarınızı azaltmak için, eklemleriniz ve kemikleriniz üzerinde işleri kolaylaştırmak için bazı yaşam tarzı ayarlamalar yapmayı deneyebilirsiniz. Bu ayarlamalar, yaşam kalitenizin yanı sıra işlevi de geliştirebilir. Seçenekler şunları içerir:

Egzersiz

Diz ağrısı egzersizleri mutlaka doktor tarafından onaylanmalıdır. Düşük etkili egzersiz, kasları güçlendirmeye ve kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olabilir. Egzersiz aynı zamanda eklem hareketliliğini artırır. Tenis ve futbol gibi ağır egzersizler önerilmez. Daha çok golf, yüzme, yoga ve bisiklet turları gibi eklemleri az zorlayıcı egzersizler önerilir. Spor ile birlikte diz ağrısına iyi gelen kremler beraberinde uygulanabilir.

Sıcak / Soğuk Terapi

Şiş veya ağrılı olduğunda eklemlere sıcak kompres veya soğuk paketler uygulayın. Bu, ağrıyı hafifletmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Bilhassa diz ağrısına ne iyi gelir evde çözüm arayanlar için son derece uygulanabilir bir çözümdür.

Dinlenme

Ağrılı, ağrılı eklemlere yeterli dinlenme, ağrıyı hafifletebilir ve şişliği azaltabilir.

Zayıflamak

5 kilo kadar az kaybetmek, özellikle kalça ve diz gibi büyük eklemlerde diz eklem ağrısı ve kıkırdak ağrısı semptomlarının azalmasına yardımcı olabilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.