Diz Kapağı Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Diz kapağı ağrısı neden olur, nasıl geçer, iyileşir? Sağ ve Sol diz kapağı ağrısı nasıl tedavi edilir? Diz kapağının kayması, diz kapağı yanı, arkası, altı, kemiği ağrısı ve şişlik sebebi; nedeni ve egzersizleri nelerdir? Evde, doğal, bitkisel tedavi yöntemleri. Diz kapağı ağrısına ısırgan otu ve sirke ile tedavi iyi gelir mi? Diz kapağı ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer ve hangi kremler iyi gelir detaylar yazımızda.

Diz Kapağı Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Diz kapağı ağrısının geçirilmesi diz kapağı ağrısından muzdarip olan kişiler tarafından sıklıkla araştırılan bir konu olmuştur. Diz ağrısı toplumda en çok görülen ağrılardan biri olmaktadır. Diz eklemleri en çok kullandığımız eklemlerden bir tanesi olduğu için diz ağrısı görülme ihtimali de artar.

Ağırlıklar ve Yanlış Hareketler Diz Ağrısının Başlıca Nedeni

Dizlere ağırlık kaldırırken, merdiven çıkarken ya da günlük aktivitelerimizi gerçekleştirirken  aşırı yük binebilir. Binen bu yük sonucunda ise diz kapağının içerisinde yer alan kıkırdak da işlev kaybı ve yumuşama meydana gelir. Bu yumuşama ile birlikte de dizlerimizde yer alan sinir uçları kendisini koruyamaz hale gelir ve normalde acı vermeyecek hareketler bile acı hissetmemize sebep verir. Dizde hissedilen bu ağrılar, dizde önceden meydana gelmiş olan bir hasarı haber verdiğinden bu ağrılara kulak verilmeli ve Diz Ağrısını oluşturan neden mutlaka bulunmalıdır. Özellikle diz ağrıları uzun süredir devam ediyorsa ve evde uygulanan yöntemler ağrıyı dindirmeye yetmiyorsa, mutlaka bir doktora giderek, diz ağrısı için ilaç isimleri alıp, tıbbi tedavi yöntemlerinden faydalanılmalıdır.

Bilinçsiz Yapılan Spor Dizlerde Ağrıya Sebep Oluyor

Spor sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazıdır. Fakat bilinçsiz yapılan bir spor sizi sağlığınızdan edebilir. Yanlış spor yaptığınız takdirde sakatlanmalardan tutun ölüme kadar varan bazı etkilerle karşılaşmanız mümkün. Diz ağrısı da yanlış yapılan bir sporun habercisi olabilir. Yanlış spordan kaçınmak sakatlanma riskini ortadan kaldıracak ve sağlıklı bireyler olmamızı sağlayacaktır.

Sert Zemin Üzerinde Koşu Yapmayın

Örneğin; sert zeminlerde yapılan koşular diz ağrısına yol açan ve en sık karşılaşılan sakatlık nedenlerinden bir tanesidir. Koşmak son derece faydalı bir egzersizdir. Fakat yanlış zeminde özellikle uzun süre boyunca egzersiz yaptığınız zaman dizinizi ve vücudunuzun kalan kısımlarını sakatlarsınız. Sert zeminler vücudun bütün ağırlığının her adımda dize binmesine sebep olur. Vücudunuzun ağırlığını ani hareketlerinizle taşımaya dayanamayan dizinizde zamanla ağrı duyulmaya başlar. Bu dizinizde aşınmış olan dokuların yaşattığı bir ağrıdır. Koşu yalnızca tek bir örnek. Yanlış yapılan sporlara pek çok örnek verilebilir. Bilinçli spor yapın. Yaptığınız egzersizlerin doğru nasıl yapıldığını araştırın. Diz ağrısı yaşıyorsanız diz ağrısı egzersizleri yapın.

Diz Ağrısına Evdeki Malzemeler ile Yapılabilecek Doğal Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

Diz ağrısına ne iyi gelir evde çözüm yöntemleri nedir diye merak edenler için farklı tarifler bulunmakta. Evde bulunan malzemelerinizi kullanarak diz ağrınızı hafifletebilirsiniz. Bir miktar yulafı pişirdikten sonra içerisine yarımşar bardak ananas suyu, portakal suyu ekleyin. Bu karışımı 10 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Daha sonra karışımın içerisine bir tutam tarçın bir çay kaşığı bal ekleyin ve güzelce karıştın. Bu karışımı sabah kalktığınızda aç karnınıza ve akşamları tok karnınıza içmeyi ihmal etmeyin. Düzenli olarak günde 2 defa olmak üzere bu karışımı tüketin.

Diz Ağrısına Sirkeli Kolay Tedavi ile  Son

Sirke geçmişten beri tıbbi bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Sirkenin içeriğinde yer alan özler ile bu maddenin ağrıları yatıştırıcı bir etkisi olduğu uzun zamandan beri bilinmektedir. Siz de sirke yardımı ile diz kapağı ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Bir bardak sirke içerisine bir çay kaşığı bal ve yarım su bardağı limon ekledikten sonra güzelce karıştırın. Ve 15 dk kadar kaynatın. Bu karışımı oda sıcaklığında soğumaya bırakın ve ağrı hissettiğiniz bölgede 10 dk kadar bekletin. Bu karışım Bacak Ağrısı için de birebirdir. Karışımı günde 2 sefer temiz cildinize uygulayabilirsiniz. Diz ağrısına sirke tedavisinden sonuçları almanız yaklaşık 1 hafta kadar süre alacaktır.

Diz Kapağı Ağrılarına İyi Gelen Portakallı Tedavi Sayesinde Diz Ağrılarına Son

Bu tarifin içerisinde ağrıyı azaltıcı ve iltihap giderici sirke ile yatıştırıcı özelliğe sahip portakal kullanılıyor. Bu iki doğal madde sayesinde hem yan etkiler olmadan tedavi oluyor hem de bu malzemeleri bir marketten kolayca alabiliyorsunuz. Bu tarif için bir bardak sirkeyi yarım bardak portakal suyu ile güzelce karıştırın. Daha sonra bu karışımı bir kaba alarak bir süre kısık ateşte kaynatın. Kaynayan karışımın içerisine isterseniz tarçın da ekleyebilirsiniz. Bu karışım güzelce kaynadıktan sonra ocaktan alınarak ağrı olan bölgeye sürülmelidir.

Diz Kapağı Ağrılar için Bitkisel Yağlar

Doğada yer alan pek çok bitki içerisinde son derece faydalı özler barındırmaktadır. Bu özler sayesinde pek çok hastalık iyileşmektedir. Diz kapağı ağrısı bu hastalıklardan bir tanesidir. Zencefil bitkisinin yağının diz ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir. Zencefil yağını ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulayın ve bir müddet bekletin. Bu işlemi günde iki kere tekrarlayın.

Sıcak ve Soğuk Terapi Yöntemi ile Diz Ağrılarınızı İyileştirin

Diz ağrısına iyi gelen kremleri, yan etkisi olan ilaçları denemeden önce, hiçbir yan etkisi bulunmayan ve kolay uygulanan bazı yöntemleri denemenizde fayda var. Bu yöntemlerden bir tanesi sıcak ve soğuk terapi yöntemi adı verilen yöntem. Bu yöntem sayesinde iltihaplanma problemi olan hastalar ağrılarından kurtulduklarını söylemişlerdir. Menisküs Ağrısı, diz ağrısı ve bacak ağrısı olan kişilerde bu yöntemi uygulayarak ağrılarından kurtulabilirler. Ağrıya sebep olacak bir sakatlanma yaşadıysanız ilk 48 saat boyunca sıcak kompres yapılması önerilmemektedir. İlk saatler boyunca sıcak tedavi uygulanması durumu iyileştirmek yerine daha kötü yapmaktadır. Bu nedenle ilk sakatlanma yaşandığı an sıcak kompreslerden kaçınarak soğuk jel paketlerini ağrıyan bölgenize uygulayın. Sıkıştırma bandajından da faydalanabilirsiniz. Daha sonra ağrı olan bacak yukarı doğru kaldırılarak kompres yapılmaya devam edilmeli, siz hareket ettirilmeyerek bir süre dinlendirilmelidir.

Diz Kapağı Ağrılarınız Geçmiyor ise Giydiğiniz Ayakkabılara Bakın

Diz ağrısından muzdarip olan kişilere bakıldığında genellikle yanlış ayakkabı tercihi yaptıkları görülür. Yanlış ayakkabı tercihi yapılması ağrıların başlıca nedenlerinden bir tanesidir. Doğru ayakkabının seçilmesi ile birlikte ise diz ağrıları kayıp olmaktadır. Ayakkabı seçerken özellikle ayakkabı tabanlarına dikkat etmek gerekir. Ayakkabı tabanları ayağın doğal duruşuna uygun olmalıdır. Ne çok sıkmalı ne de ayak içerisinde çok gevşek durmalıdır. Ayakkabıdan kaynaklı olan diz ağrıları olabileceği gibi kimi zaman başlıca neden ayakkabı değildir. Diziniz bir başka nedenden dolayı ağrıyor ve yanlış ayakkabı seçimi diz ağrınızı şiddetlendiriyor olabilir. Bu nedenle diz ağrısının altında yatan asıl nedeni bulmak gereklidir. Bunun için de konusunda uzman olan bir hekime danışmak ve gerekirse ilaç tedavisi uygulamak gerekir. Ağrının ayakkabı seçiminden dolayı oluştuğu söyleniyor ise ayağın yere vurma şiddetini yumuşatan özel tabanlıklar tercih edilmeli. Diz ağrısını hafifletmeye yaratan tabanlar arasından seçim yapılmalıdır.

Diz Kapağınız Ağrıyorsa Vücudunuzu Dinleyin ve Durun

Diz ağrısı için krem isimleri aramadan, tonlarca kremi ve ilacı kullanmadan önce yapılabilecek en basit ve bekli de en etkili tedavi yöntemi durmak ve vücudu dinlemektir. Bir yerimizin ağrıması aslında bize o yerimizi çok zorladığımızı ve durmamızı söyler. Vücudumuza mutlaka yan etkisi olan ilaçları almadan önce bu yöntemi denemekte fayda var. Ağrıyan eklemler daha fazla zorlanmamalı ve mutlaka dinlendirilmelidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.