Diz Önü Ağrısı Nasıl geçer? Neden olur, Ne iyi gelir?

Diz Önü Ağrısı Nasıl geçer? Neden olur, Ne iyi gelir?

Özellikle belli yaş gurubu insanların veya belli mesleklerle uğraşan insanların yaşadığı sağlık problemlerinden birisi de diz önü ağrılarının sebepleri ve tedavileri konusu. Diz önü ağrısı genellikle aşırı zorlama, kemiklerdeki kalsiyum kaybı gibi nedenlerle meydana gelip tedavi edilmese ilerleyen zamanlarda daha ileri sağlık problemlerine sebep olabilecek bir durumdur.

Diz Önü Ağrısı Nedir?

Diz önü ağrı sendromu, sinirler yumuşak dokularda ağrı ve dizkapağı çevresindeki kemik hissi oluştuğunda ortaya çıkar. Bu yumuşak dokular tendonları ve diz kapağı altındaki yağ tabakası ve diz eklemini tamamlayan dokuları içerir. Bu dokuların zaman içinde harekete ve diğer bazı sebeplere bağlı olarak aşınması veya zayıflaması kişilerin hareketlerini kısıtlayıcı bazı sağlık problemleri yaşanmasına veya ağrılara sebep olabilir.

Bazı Diz Ağrısı vakalarında, kondromalazi patella adı verilen bir durum da mevcuttur. Bu diz kapağının alt tarafındaki eklem kıkırdağının yumuşaması ve parçalanmasıdır. Eklem kıkırdağında sinir yoktur, bu nedenle kıkırdağın kendisinin hasarı doğrudan acıya neden olmaz. Bununla birlikte, altta yatan kemikte deformasyon ve ağrının iltihaplanmasına yol açabilir.

Diz Önü Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Diz önü ağrısının birçok sebebi olabilir. Bu sebepler genellikle zorlama veya aşırı bir etkiye maruz kalma gibi nedenlerdir.

Aşırı Zorlama

Dizinizi tekrar tekrar bükerek veya uzun koşular, ağır bisiklet antremanları veya sportif amaçlı tırmanma gibi yüksek stresli egzersizler yaparak yani kaslarınızın uzamasını ve güçlerini artırmak için kısalmasını sağlayan egzersizler yaparak dizkapağınızdaki ve etrafınızdaki dokuları tahriş edebilirsiniz

Dize Gelen Bir Darbe

Kalçalarınızdan ayak bileklerinize kadar olan kemiklerden herhangi biri, dizkapağı da dahil olmak üzere, belli noktalara çok fazla baskı uygulayan doğru pozisyonda uzun süre kalmak ve kemikleri aşırı sert darbelere maruz bırakmak diz çöküntüsü gibi ciddi sorunlara sebep olabilir. Dize gelen ters bir darbe ve bu sebeple oluşabilecek travmalar da diz önü bölgesinde acıya neden olabilir.

Ayaklarla İlgili Ortopedik Problemler

Bilhassa ayakların içindeki ve etrafındaki eklemler daha fazla hareket ettiğinde, sürekli olarak yan basıyorsanız, ortopedik problemler yüzünden yanlış basıyorsanız bu tip problemler de diz ağrılarına sebep olabilir.

Zayıf Veya Dengesiz Uyluk Kasları

Özellikle uyluk önünüzdeki büyük kaslar, eklemi bükerken veya gerdiğinizde diz çökmesini yerinde tutar. Ancak bu kaslar fazla zayıf veya sıkı ise diz kapağınız doğru yerde olmayabilir. Bu durum ise zamanla dizkapağınızın altındaki kıkırdağı parçalayabilir.

Diz Önü Ağrısı Kimlerde Görülür?

Diz önü ağrısı belirli gurup kişilerde daha sıklıkla görülür. Bunlar şu şekildedir:

 • Aşırı kilolu insanlar ve obezite hastaları
 • Diz çökmesine dislokasyon, kırık veya başka bir yaralanması olan kişiler
 • Çoğunlukla egzersiz yapan koşucular, atlamacılar, kayakçılar, bisikletçiler ve futbolcular
 • Gençler ve sağlıklı genç yetişkinler, daha sık ergenlik çağındaki kız çocukları
 • Hareket sırasında diz iç astarının sıkıştırılması (sinoviyal sıkışma veya plaka sendromu olarak adlandırılır)

Diz Önü Ağrısı Nasıl Teşhis Edilebilir?

Diz önü ağrıları teşhis edilirken bazı hafif veya ağır belirtiler verirler. Bunlardan hareketle doktorlar hem problemin tam olarak yerini hem de ilerleme derecesini tespit ederler. Diz kızarık ve hafifçe şişmiş olabilir. Ayrıca, diz kapağı uyluk kemiği (femur) ile mükemmel şekilde dizilmiş olmayabilir. Dizinizi esnettiğinizde diz kapağının altında bir taşlama hissi hissedebilirsiniz. Diz düzleştiğinde diz kapağına basmak ağrılı olabilir. Doktorunuz sizden kas dengesizliğine ve eklem stabilitesine bakmak için tek bacaklı bir çömelme yapmanızı isteyebilir. Diğer yandan görüntüleme yöntemleri ile teşhis ve tedavi planlaması için sıklıkla kullanılmaktadır.

Diz Önü Ağrısının Belirtileri

Diz Kapağı Ağrısı rahatsızlığının en sık görülen belirtileri şu şekildedir:

 • Dizde ve bilhassa diz kapağı üstünde görülen olağan dışı kıvrımlı görüntü ve derin diz kıvrımları
 • Merdivenden aşağı inerken çok fazla zorlanma ve dizde ağrı
 • Yokuş yukarı koşarken dizde ve bilhassa diz kapağında ağrı ve zorlanma
 • Uzun süre aynı pozisyonda oturduktan sonra ayağa kalkamamak veya kalkarken çok fazla acı duyulması

Diz Önü Ağrısı Hangi Bölgelerde Görülür?

Diz önü ağırsısının özellikle görüldüğü yerler ve ağrının özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Diz önü ağrısı, çoğu zaman diz ve eklemde hissedilen derin ve ağrılı bir rahatsızlıktır
 • Diz kapağının arkasında özellikle gençlerde ve yürüme problemi yapanlarda görülür
 • Dizkapağın altında özellikle sporcularda ve koşucularda görülür. Diz kapağı yanı ağrısı fizik tedaviye iyi cevap veren bir rahatsızlıktır.
 • Diz kapağının yanında özellikle bisiklet gibi sporları yapan ve diz kapağı eklemini dairesel çok fazla zorlayanlarda görülebilir
 • Yaygın bir semptom da diz flekslendiğinde (ayak bileği uyluğun arkasında) dokunulduğunda bir ızgara veya sertlik hissi görülebilir. Siyatik Ağrı ile de benzerdir.

Diz Önü Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diz önü ağrısının ilaçla tedaviden cerrahi müdahalelere kadar birçok tıbbi tedavi yöntemi olduğu gibi. Ortopedik ve fizik tedavi tabanlı alternatif ve daha sürdürülebilir tedavi yöntemleri de söz konusu. Bu tedavi yöntemleri şu şekilde:

Kısa Vadeli Tedavi Şekilleri

İlk tedavi şekli ağrıyı hafifletmek için daha ideal bir pozisyonda tutmak için diz kapağının bantlanmasını içerebilir. Ayrıca diz egzersizleri menisküs gibi sorunlarda da yapılan bazı diz hareketleri kısa vadede iyileştirici etki gösterebilir. Bir spor doktoru ya da fizyoterapist dizinizi doğru bir şekilde geriye doğru çekmek için nasıl bantlanacağını gösterecektir. Bunun dışında parasetamol ve bazen steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar gibi basit ağrı kesici ilaçlar ve diz ağrısına iyi gelen kremler de yardımcı olabilir. Semptomlar ilk ortaya çıktığında, genellikle 10-20 dakika boyunca dize buz uygulaması ile tedavi edilir. Ağrıyı arttıran herhangi bir aktiviteden kaçınmak da tavsiye edilir.

Uzun vadeli Tedavi Şekilleri

Diz kapağı çevresindeki stabilize kasların doğru dengesini sağlamak için spesifik kaslar için germe ve kuvvetlendirme egzersizlerini içeren rehabilitasyon uygulamaları yapılır. Stabilize edici kalça kaslarının güçlendirilmesi, düzgün bir şekilde aktive edildiğinde, dizlerin kasların daha etkin çalışmasını sağlar. Protezler ise biyomekanik anormallikler, özellikle ayağın aşırı pronasyonu (yuvarlanma) için yararlıdır. Doktorunuz veya fizyoterapistiniz sizin için bireysel bir egzersiz programı da tasarlayabilir. Böyle bir program, etkinlikte dereceli bir artış içerecektir. Genellikle 6 hafta süren iyileşme şansını en üst düzeye çıkarmak için bu alıştırmaları günlük olarak yapmak önemlidir. Ancak dizde belirgin bir şişme varsa, daha fazla değerlendirme ve araştırmaya ihtiyaç duyulur.

Cerrahi Olmayan Tedavi Şekilleri

Cerrahi olmayan tedaviler özel eğersizlerden, fizik tedaviye veya özel ayakkabı desteklerine kadar tıbbi tedavilere ve ilaca ek olarak verilen örneğin diz ağrıları için kürler gibi doktorunuz tarafından tavsiye edilmesi gereken tedavi şekilleridir:

Fizik tedavi egzersizleri

Özel diz önü ağrısı egzersizleri, hareket, dayanıklılık ve dayanıklılık aralığını geliştirmenize yardımcı olacaktır. Esas olarak diz önü kasları diz kapağınızın ana stabilizatörleri olduğundan, kuadrisepslerinizi güçlendirmeye ve bu kasları germeye odaklanmak özellikle önemlidir. Diğer temel egzersizler, karnınızdaki kasları güçlendirmek ve vücut şeklinizi dizlerinize en az yükü vermek üzere geri almak için de önerilebilir. Diz ağrısı egzersizleri uzman fizyoterapistler tarafından önerilmelidir ve dikkatli uygulanmalıdır.

Tabanlıklar

Ayakkabı tabanlıkları, ayağınızı ve ayak bileğinizi hizalamaya ve stabilize etmeye yardımcı olabilir, alt bacağınızın gerilmesini engeller. Bu özel ortopedik tabanlıklar ya ayağınız için özel olarak üretilebilir veya eczanelerden hazır olarak satın alınabilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.