Dizden Aşağı Ağrı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Dizden Aşağı Ağrı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Dizden aşağı bölgelerin ağrılarının tedavisinde öncelikle hastalığın ne olduğunun iyi tanımlanması ve hastalığa göre tedavinin uygulanması önem arz eder. Vücudumuzda bacaklarımızda bulunan yapılar çok karmaşık yapılardır. Diz ve ayak kaslarımız ya da kemiklerimiz bizim ağrı çekmemize neden olmakla birlikte belki de lif ve eklemlerimizde diz ağrısı ve ayaklarımızın ağrımasına sebep olabilmektedir.

Diz Ağrısı ve Dizden Aşağı Ağrılar Tam Olarak Nedir?

Diz ağrıları genelde bacaklarda ağrı ve sızlama olarak kendini göstermektedir. Bacaklarımız ve dizlerimiz bizim vücut ağırlığımızı taşıyan organlarımızdır. Bu sebeple vücut ağırlığımızın normalden fazla olması yani obezite bizim dizlerimizin ve ayaklarımızın fazla zorlanması sebebiyle maruz kaldığı ağrılardandır.

Diz ağrısı ve dizden aşağısı ağrılarında daha önce görülen kemik kırılmaları ya da yumuşak doku zedelenmeleri de dizlerimizdeki iyileşmenin tam olarak geçmediği uyarısını bize vermekte ve bu dokular ağrımaktadır. Darbe ya da aşırı zorlanma sebebiyle dizlerimizde bulunan yumuşak dokular zedelenmekte kılcal damarlardan çıkan kan birikmeleri ciltte morarmaya ve ağrıya sebep olmaktadır.

Özellikle dizimizde ve diz aşağısında bu bölgelerde bulunan ve sinir sistemimizi oluşturan eklem, kas, tendon, lif ve bunlar arasındaki bağlantıyı kuran sinirlerin aşırı zorlanması gibi dış faktörler bacaklarımızın ağrımasını arttırmaktadır.

Diz Ağrısı ve Dizden Aşağı Ağrılar Neden olur?

Diz ağrısı ve dizden aşağısı ağrılarının birçok sebebi olabilir. Bunları şu şekilde maddeleyebiliriz:

 1. Diz ve ayak travmaları; spor ya da yürüyüş yaparken istenmeyen bir hareket ve vücudun fazla zorlanması ayak ağrılarının en büyük sebebidir. Ayrıca bel ağrıları ve belde meydana gelen travmalar dizlerimizin ve diz altı bölgelerimizin ağrımasına sebep olmaktadır.
 2. Siyatik; sırtın alt kısmından ayaklara inen sinirlerde meydana gelen büyük bir alanı kaplayan ağrılar diz ve ayaklardaki kemiklerin sinirleri sıkıştırması sonucu oluşan ağrılardır ve diz ağrılarının en belirgin hissedildiği ağrılardandır.
 3. Zorlama ve burkulmalar; kendisini bacak kas gerilmesi ya da kas sertleşmesi olarak gösteren aşırı bacak zorlanmaları ve burkulmalara bağlı ayak ve dizlerde oluşan zedelenmeler ağrıya sebep olmaktadır.
 4. Kompartman sendromu; damar ve sinir içi boşluklarda özellikle dizlerde görülen damar içi basıncın artması sonucu öncelikle basit ağrılara ve uyuşmalara sonrasında ise felç ve yürüyememeye kadar giden sinir hastalıklarındandır.
 5. Romatizma; Dize bağlı eklemlerde şişlik ve ayaklarda hareket kısıtlılığı şeklinde kendini gösteren romatizma hastalıkları da diz ve diz altı ağrılarının en önemli sebebidir.
 6. Derin damar trambozu; ana toplardamarda meydana gelen kan pıhtılaşmaları diz ve diz altından geçen damarların bulunduğu bölgelerde morarma ve ağrılara sebep olduğu bilinmektedir.
 7. Diyabet; kan dolaşımının yavaş yapılması sebebiyle dizlerde karıncalanma olarak kendini gösteren diyabet belirtileri de dizlerde ağrıya sebep olmaktadır.
 8. Kanser; kemik kanseri ve kadınlarda sık görülen rahim kanseri ve erkeklerde sık görülen prostat kanserinin başlangıç evresinde ağrı ilk olarak ayakta ve dizlerde ağrı olarak hissedilmektedir.
 9. Varis; bacaklarda bulunan damarların genişlemesi sonucunda bacaklarda şişmeler ve ağrılara bağlı olarak neden olan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta ciddi anlamda diz altı ağrısı ve morarmalar yaşanmaktadır.

Dizden Aşağısı Ağrılarında Ne Yapmalısınız?

Bacak ağrısı egzersizleri dizden aşağısı ağrılarını hafifletme de ve vücuda hareket kazandırmada önemli bir işlev görmekte ve ağrı duyulan bölgedeki acıları hafifletmektedir. Yapılabilecek egzersizler dizleri aşırı zorlamamalı ve ani kasılmalara sebep olmamalıdır. Bu hareketler; esneme, rahatlama egzersizleri, pilates ve yogadır.

Dizden aşağısı ağrılarına en önemli çözümlerden birisi çalışma hayatında olsun çalışmayan ev hanımları olsun ayaklarını yüksekte tutarak kan dolaşımını hızlandırabilir. Ayakların yüksekte tutulması ağrıları hafifletmekle birlikte vücuttaki kan dolaşım hızını arttıracak ve diz altı uyuşmalarını engelleyecektir.

Eğer ağrılar yukarıdaki basit yöntemlerle azalmıyorsa doktor muayenesi olmak ve gerektiği durumlarda fizik tedavi almak ya da ilaç kullanmak lazım gelebilir. Oluşan ağrının boyutuna göre kırılma ve burkulmalarda tıbbi malzeme desteği ile diz ve ayaklardaki kas ve kemikler korunmalı ve ağrı hafifletilmelidir.

Diz Aşağısında Eklem Ağrısının Olası Belirtileri Nelerdir? 

Diz aşağısı ağrıları kendisi eklem ağrısı olarak da göstermektedir. Bu ağrılar ciddi sebepli olmayan basit zorlanmalara bağlı eklem ağrısı olabilmekle birlikte ani acılar ve uyuşukluklar ile kendisini gösteren tendon yaralanmaları şeklinde de ortaya çıkmaktadır. Diz eklemi ağrısı belirtileri;

 • Eklemlerin aşırı kullanılması ve aşınması
 • Kesecik iltihabı; tendonları koruyan sıvının şişmesi
 • Ön diz ağrıları
 • Septik artrit denen eklem enfeksiyonuna bağlı bacaklarda meydana gelen ağrılar

Dizden Aşağısı Ağrılarını Azaltmak İçin Tüketilebilecek Besinler Nelerdir?

Diz aşağısı ağrıları çok yaygın olarak görülen ağrılardandır. Diz ağrılarımı hafifletmek için hangi besinleri tüketmeliyim sorusuna cevap olarak almamız gereken birtakım besinler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Vücudun ihtiyacı olan C vitamini ihtiyacının sebze ve meyvelerden düzenli olarak alınması ağrıların hafifletilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Geleneksel yöntemlerden olan kelle paça yemeği gibi kasların ihtiyacı olacak halojen maddesinin karşılanmasını sağlayan yiyeceklerin tüketilmesi kaslara ve liflerin gelişimine faydalıdır.
 • Kemiklerin aşınımını engelleyecek olan D vitamini takviyesini sağlayan kavrulmamış kuruyemiş ve güneş ışığından istifade etmek dizdeki ağrıları önemli ölçüde azaltmaktadır.
 • Kaslı dokuların enerjiyi kullanması sebebiyle kalsiyum tüketimi son derece önemlidir ve özellikle deniz ürünlerinden kasların ve kıkırdakların ihtiyacı olan kalsiyum temin edilmektedir.

Hangi Durumlarda Dizden Aşağısı Ağrıları İçin Doktora Gidilmeli

Bacak ağrıları önceleri önemsiz görünen fakat devamında kişilerin yaşam kalitelerini ve günlük işleyişlerini aksatan bir rahatsızlık olması sebebiyle üzerine gidilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bazen psikolojik sebeplerini hastalarda görmekle birlikte eğer;

 • Uzun süren ve alınan tedbirlere bağlı geçmeyen diz altı ağrıları söz konusu ise
 • Diz altında ağrılar şişme ve iltihaplarla birlikte görülüyorsa
 • Lif ağrısına benzer şekilde başlayan ağrılar şiddetlenip kas ağrısına dönüşmüşse ve kasların hareket işlevi kaybolmuşsa
 • Ciddi sakatlanmalara bağlı kişinin hareket kabiliyeti ağrı sebebiyle engelleniyorsa

Doktor muayenesine durumumuzu aksatmamadan gitmeliyiz. Aksi halde basit tıbbi ilaçlar ve müdahaleler ile çözülecek ağrılarımız ileri düzeyli ameliyat ve sakatlanmalara sebep olabilir.

Dizden Aşağısı Ağrılarında Hangi Doktora Gitmek Gerekir?

Bacakta şişlik için hangi doktora gidilir gibi sorular dizden aşağısında ağrı çeken kimselerin cevabını merak ettiği sorulardandır. Uzun süreli kronikleşmiş ağrılarda artık kişisel olarak alınan tedbirler işe yaramıyorsa Ortopedi alanında uzman doktorlardan randevu alarak muayene yaptırılmalıdır. Daha kompleks görülen ve geçmişe bağlı yaralanmalardan kalan izler sebebiyle ağrı çekildiği düşünülüyorsa Fizik Tedavi doktorlarına da müracaat edilebilir. Ayrıca Travmatoloji bölümüne başvurarak buradaki uzmanlardan kas ağrıları ve şişlikleri ve eklemlerde meydana gelen diz altı yaralanmaları hakkında destek ve tedavi alabilirsiniz.

Diz Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Dizlerde ve dizlerle bağlantılı olarak diz kapak altından ayak parmaklarına kadar olan bölgede hayatın akışına bağlı birçok ağrı ve rahatsızlık meydana gelmekte kişiler bu durumdan kurtulmanın yollarını araştırmaktadır. Bacak ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz;

 • Soğuk masaj ve yağlı masaj; ağrıların hafifletilmesinde ağrı hissedilen bölgeye uygulanacak hafif dokunuşlarla yapılan masajlar ciddi ağrıları hafifletmektedir.
 • Beslenme düzeni; kas ve kemiklerin ihtiyacı olan vitamin ve proteinleri sağlayan yeşil sebzeler, kavrulmamış kuru yemişler, süt ve süt ürünleri ile kelle paça çorbası gibi hayvansal gıdalar vücudumuzun ihtiyacı olan eksiklerin giderilmesine ağrılarımızın hafiflemesine yardımcı olur.
 • Limon ve elma sirkesi; kaslarımızdaki zararları maddelerin atılımını kolaylaştıracak bu ürünler günlük olarak yeterli miktarda kullanıldığında ağrıların hafiflemesi sonucunu ortaya çıkarmaktadır.

Yatınca Başlayan Diz Altı Ağrılarına Neler Sebep Olur?

Yatınca başlayan bacak ağrısı hemen hemen herkesin karşılaştığı ağrılardandır. Bu rahatsızlıkta dikkat edilmesi gereken durum iyi bir dinlenme sonucunda rahatsızlığın iyileşip iyileşmediğidir. Yoğun bir tempoda çalışan çok hareketsiz işlerle meşgul olan ya da ayakta uzun süre kalan kimselerde bu rahatsızlık fazlasıyla görülebilir. Fakat artık rahatsızlığın boyutu gece uyuyamayacak ağrı ve dizlerde uyuşmalara sebebiyet veriyorsa doktor tavsiyesi alınmalı ve hastalığın boyutu irdelenmelidir.

Diz Ağrıların Tedavisinde Uygulanacak Yöntemler Nelerdir?

Diğer hastalıklarda olduğu gibi diz ağrılarında da erken tanı hastalığın boyutunu çok ileri götürmeyi engellemekte ve uygulanan bazı yanlış yöntemler düzeltilerek ağrılar azaltılmakta hatta sonlandırılmaktadır. Bu yöntemlerin başında vücut duruş pozisyonlarımızın çalışırken ve otururken düzeltilmesi gelir. Ayaklarımızın yorulmasını engelleyecek tedbirler almak, vücudun ihtiyacı olan düzenli hareket kabiliyetini fıtrat haline getirmek belki de en önemlisi dizlerimize baskı yapan aşırı kilolarımızdan kurtulmak tedavimize tıbbi müdahaleyi gerektirmeyen yöntemlerdendir.

Ayrıca olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için doktor tavsiyeli basit ilaç tedavileri de diz aşağısında ağrıları olan kişilere uygulanan yöntemlerdendir. Fizik tedavi yöntemleriyle ağrılardan kurtulmak da ülkemizde rahatsızlığı bulunan kişiler için oldukça tercih edilmektedir. Son çare olarak da ameliyata varan sonuçları olan diz altı ağrılarında gelecekte daha kötü sonuçlarla karşılaşmamak ve ileride daha sağlıklı bir yaşam sürmek için ameliyat olmak çözüm olarak uygulanan ve başarıya ulaşan yöntemlerdir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.