Doğal Yollarla Saçları Uzatmak

Doğal Yollarla Saçları Uzatmak

Doğal yollarla saç uzatmak her kadının en büyük hayalidir. Saçlarını yıpratmadan hızlı bir şekilde uzatmanın yollarını arayan kadınlar, bu süreçte birçok yönteme başvurur. Çoğu etkisiz olan bu saç uzatma yöntemlerin içerisinde çeşitli eliminasyonlar yaparak saçlarınızı sağlıkla uzatacak yöntemler bulduk.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Yağların kişisel bakımındaki yeri ve önemi uzun yıllardır herkes tarafından biliniyor. Sadece saçlar için değil, yüz, vücut hatta el ve tırnaklar için bile bu alanda işe yarayan bakım yağları kullanılıyor. Bu yağların, diğer pahalı kozmetik ürünlerinden daha işlevsel olmasının nedeni, tamamen doğal içerikli olmasıdır. Bu özelliği ile saçınızın uzaması için gerekli desteği sağlarken aynı zamanda saçı besler.

Bu anlamda pek çok bakım yağı saçlar için uzatıcı etki göstermektedir. Ancak bu etkiyi gösteren yağların başında, son dönemlerde yıldızı parlayan Hindistan cevizi yağı gelir. Hindistan cevizi yağı, son dönemde çoğu bakım rutininde kendine yer bulan bir malzeme haline geldi. Peki, bu hayat kurtarıcı yağı, saç uzatmak için nasıl kullanacağız?

Bunun için tamamen organik bir Hindistan cevizi yağı temin etmeniz gerekmektedir. Burada, yağın organik olması çok önemli olduğu için güvenilir bir yerden almanız tavsiye edilir. Daha sonra, ilk başta katı halde olan Hindistan cevizi yağını 1 avuç alarak elinizin ısısıyla eritin. Daha sonra sıvılaşan Hindistan cevizi yağını, saçınızın kökünden ucuna kadar her yerine iyice sürün. Tüm saçınıza yedirdiğiniz yağı saçınızda yaklaşık 1 saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Yıkama aşamasında saç derinize bu yağ ile masaj yaparsanız saç uzatma sürecini desteklemiş olursunuz.

Avokado Maskesi

Saçları besleyerek uzaması için gereken proteinleri sağlayan doğal besinlerin başında avokado gelir. Evde kolayca yapabileceğiniz avokado maskesi ile saçlarınızı çok daha hızlı bir şekilde uzatabilirsiniz. Avokado, maske olarak cilt ve saç bakımında kullanılmasının yanı sıra tüketilmesi halinde de son derece faydalı bir besindir. Bu nedenle avokadoyu günlük öğünlerinize dâhil ederek maksimum verimi alabilirsiniz.

Avokado maskesini yapmak için ihtiyacınız olan şeyler:

  • 1 adet olgunlaşmış avokado
  • Badem yağı
  • Zeytinyağı

1 adet olgunlaşmış avokadoyu kabuğundan ve çekirdeğinden ayırın. Daha sonra, elde ettiğiniz içi badem yağı ve zeytinyağı ile iyice ezerek püre haline getirin. Elde ettiğiniz karışımı saçınızın her yerine yedirerek sürün. Bu noktada maskenin daha iyi etki etmesi için saçınızı havluya sarabilirsiniz. Maskenin saçınızda 1 saat beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada bir kere yaparak kısa sürede saçınızın uzamasını sağlayabilirsiniz.

Aloe Vera Kürü

Saçın uzamasını destekleyen doğal yöntemlerin başında aloe vera kürü gelir. Aloe vera bitkisi, bakım konusunda son derece kullanışlıdır. Her türlü cilt problemi için kullanılabilir ve içeriği sayesinde saç maskesi olarak kullanıldığında saçların uzamasını destekler.

Günümüzde aloe vera jeli elde etmenin pek çok yolu vardır. Hazır satılan aloe vera jellerini satın alabileceğiniz gibi, evinizde aloe vera bitkisi yetiştirerek yapraklarındaki jelden faydalanabilirsiniz. Evinizde bu bitkiyi yetiştirmeniz çok daha güvenilir ve tavsiye edilen bir yöntemdir. Ancak büyük marketlerden aldığınız hazır organik aloe vera jelleri de, yapacağınız maske için iş görecektir.

Bu maskeyi hazırlamak için, temin ettiğiniz aloe vera jelini, yarım limonun suyu ile karıştırarak bir kür haline getirmeniz gerekiyor. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerine yoğunluk verecek şekilde tüm saçınıza yedirerek sürün. Karışımı, saçınızda 20 dakika kadar beklettikten sonra gönül rahatlığıyla durulayabilirsiniz. Aloe vera jeli, saç köklerinizi besleyerek saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.

Doğal Yağlardan Yardım Almayı Unutmayın

Hızlı saç uzatma yöntemlerinin kilit noktası yağlardır. Bu nedenle birçok yağı bu amaç doğrultusunda kullanabilirsiniz. Hepsini aynı yöntemle saçlarınıza uygulayacağınız yağlar kısa sürede saçlarınızın uzamasını sağlayacaktır.

Saçlarınızı besleyen ve uzamasına katkı sağlayan diğer yağlara örnek olarak badem yağı, zeytin yağı, nane yağı ve Hint yağı verilebilir. Bu yağları saçınızın kökünden ucuna kadar her yerine sürdükten sonra bir saat beklemeniz gerekiyor. Daha sonra saçlarınızı duruladığınızda, saçlarınız hiç olmadığı kadar parlak ve sağlıklı olacak. Üstelik bu yağlar saç köklerinizi besleyerek hızlı uzaması için gereken desteği sağlamış olacak.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.