Doğal Yöntemlerle Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum?

Doğal Yöntemlerle Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum?

Doğal yollarla sivilceden kurtulmak için evinizde uygulayabileceğiniz çok pratik birçok yöntem vardır. Önemli olan bu yollardan size en uygun olanını bilmek ve cilt tipinizi, sivilcenin neden oluştuğunu anlamaktır. Akneler en sık görülen cilt problemlerinin başında geldiği için aynı zamanda en çok araştırılan konuların da başında gelmektedir. Teknolojinin de gelişmesiyle onlarca yeni ürün, cihaz cilt problemleri için kullanılsa da doğallıktan yanaysanız, aknelerden kurtulmak için doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Sivilceler genetik olarak karşımıza çıksa da en çok ergenlik çağındaki kişilerde gözükür. Fakat yapılan araştırmalar göstermiştir ki yetişkinlerde görülen akne problemi son yıllarda artmıştır. Çünkü strese bağlı da ortaya çıkan sivilce, yedikleriniz, yaşam tarzınız ve daha sayabileceğimiz pek çok durumla bağlantılıdır.

Aknelerden Kurtulmak İçin Evinizde Yapabileceğiniz Doğal Yöntemler Nelerdir?

Sivilce nasıl geçer evde çözüm bulmak istiyorsanız aşağıda anlatacağımız yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Asprin kullanmak: anti enflamatur olarak bilinen asprin aknenin azalmasında etkili olan bir ilaçtır. Üstelik hızlı sonuç gösterdiği için en çok tercih edilen yöntem olduğunu da söyleyebiliriz. Üç kaşık suda erittiğiniz asprini cildinize uygulayabilir ve beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.
  • Denize gitmek: kolr cildi kurutan etkenlerden biridir ve klorlu su cilde iyi gelir. Bu etkiyi hem havuzda hem de denizde bulabilirsiniz.
  • Aloe vera kullanmak: sadece cilde değil, saça ve benzeri pek çok bölgeye olumlu etkilerinden dolayı kullanılan aloe vera bitkisi özellikle ciltteki kızarıklığı azaltacak ve sivilcenin görünümünde sürüldüğü andan itibaren ciddi bir etki sağlayacaktır.
  • Diş macunu sürmek: Sivilce nasıl geçer 1 günde evde sorusu için macun yöntemi önerilir. Eğer bir an önce sivilce görüntüsünden kurtulmak istiyorsanız bunun en kısa yollarından birinin bölgeye diş macunu sürmek olduğunu söyleyebiliriz. Sivilcenin kurumasını sağlayan diş macunu etkisini kısa zamanda hissettirecektir.
  • Buhar banyosu: akne ve sivilce tedavisinde sık sık kullanılan buhar banyosu gözeneklerin açılmasını sağlayan bir yöntem olduğu için cildin toksinlerden kurtulmasını sağlar.
  • Sarımsak sürmek: yüksek bir antioksidan oranına sahip olan sarımsak anti virüs özelliği nedeniyle de sivilcelerin hızlıca yok olmasını sağlayacaktır.
  • Bal sürmek: doğal bir antibiyotik olan bak ciltte biriken kiri de uzaklaştırır. Sadece 10 dakika sivilce üzerinde tutarak daha temiz bir görüntü sağlayabilirsiniz.
  • Çay ağacı yağı: son zamanlarda popüler olan çay ağacı yağı cildi güzelleştirmesiyle bilinir. Pamukla bu yağı sivilceli bölgeye uygulayabilirsiniz.

Sivilce Çıkmaması İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Sivilce nasıl geçer evde maske yaparak sivilcelerden kurtulunur mu gibi soruları cevaplamak yerine sivilce çıkmasına engel olacak yöntemler geliştirebilirsiniz. Sivilce çıkmasına engel olmak istiyorsanız cilt temizliğini düzenli olarak yapmalı ve tüm önlemleri almanıza rağmen sivilcelerinizde artış yaşıyorsanız mutlaka bir cildiye doktoruna gitmelisiniz. Akne problemini yaşamamak için kozmetik ürünlerini kullanıyorsanız bunların orijinal ve kaliteli olmasına özen göstermeli, her sabah ve her akşam cildinizi temizlemelisiniz. Cildi nemlendirmemek de cilt problemlerine neden olduğu için yağlı bir cilde sahip olsanız bile cildinizi sabah akşam nemlendirmelisiniz. Ayrıca cildin ihtiyaç duyduğu nem günün farklı saatlerinde değiştiği için buna özel kremler kullanmalısınız.

Yastık kılıfınızı sık sık değiştirmeli, elinizi cildinize gün içerisinde çok sık sürmemelisiniz. Saçlarınız sürekli açık oluyorsa ve cildinize değiyorsa bu da cilt gözeneklerinde tıkanmalar yapabileceği için cildinizde sivilce oluşmasına neden olacaktır. Yedikleriniz de cildinizde sivilce yapabileceğinden düzenli ve sağlıklı beslenmeye, bol sebze tüketmeye özen göstermelisiniz. Bol su tüketmek de önemlidir ve cildin su ihitiyacını karşılamasına imkan tanımanız gerekir.

Sivilce İçin Kullanılabilecek Sabunlar Nelerdir?

Sivilceleri gidermek için aldığınız önlemler yetmiyorsa kozmetik markalarından ya da eczanelerden kolaylıkla sabun alarak cilt temizliğinizi sivilcelere özel bu sabunla yapabilirsiniz. Neutrogena sabun bunların arasında en çok bilinenidir. Kısa zamanda etki sağlayan ve uygun fiyatıyla da dikkat çeken sabunun kullanıcı yorumları da son derece olumlu olduğu için avantajlıdır. Sivilce izleri nasıl geçer doğal yöntemler bulmak istiyorsanız bu sabunları tercih edebilirsiniz.

Imex sivilce sabunu da en köklü sabunlardan biridir. Ancak bu sabun kuru bir cilde sahipseniz size tavsiye edilmez. Daha çok yağlı ciltle mücadele eden sivilceli kişiler bu sabunları kullanabilir. Günde iki kez sabunu sürebilirsiniz. Bıttım sabunu da egzama gibi pek çok deri hastalığına iyi gelen, bunun yanında akne problemlerine de çözüm sunan doğal sabunlardan biridir. Bella dora sivilce sabunu ve Sebamed sivilce sabunu da satın alabilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.