Doğum Kontrol Hapı Kanser Yapar mı?

Doğum kontrol hapı kanser yapar mı, zararları nelerdir, faydası var mı ve nasıl kullanılmalı? Bu tarz soruların cevaplarını birçok insan merak etmektedir. Yazımızda doğum kontrol hapına dair tüm bilgileri sizler için derledik. Kısa süre içerisinde hap ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Kanser Yapar mı?

Doğum kontrol hapından kanser yapıp yapmadığı net olarak bilinmemektedir. Kimi hekimler doğum kontrol hapı kullanımı  ile meme kanseri arasında doğrudan ilişki bulduklarını söylerken, diğer hekimler doğum kontrol hapı kullanmanın meme kanseri miti olduğunu söylüyorlar. Konu hakkında net sonuca oluşmak için yeterli araştırma henüz bulunmuyor. Doğum kontrol hapı kanser çalışmalarından bir tanesi bilinenin aksini gösteriyor. The lancet oncology dergisi tarafından yayımlanan araştırmaya göre doğum kontrol hapı kullanan kişilerde rahim içi kanseri riski aza iniyor. Doğum kontrol hapı ile ilgili yapılan bu çalışma şu ana kadar bildiklerimizi alt üst ediyor.

Nescafenin kanserle ilişkisi bilgilerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Bazı Çalışmalara Göre Doğum Kontrol Hapı Kanser Yapıyor

Doğum kontrol hapının kanser yapması bazı çalışmalara göre kanıtlanmış bir gerçekliktir. Uluslar arası kanser araştırmaları kurumu 2012 yılında meme kanseri, diğer kanserler ve doğum kontrol hapı arasında ilişki buldu. Kurum tarafından yayınlanan rapora göre, erken yaşlarda doğum kontrol hapının kullanılması yüzünden meme kanseri yaşanma riskinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. İlk gebelik gerçekleştikten sonra kanser gelişimi ihtimalinin düştüğü bilinmektedir. Ancak bu çalışma hiçbir zaman kanser riskinin sıfıra inmediğini gösteriyor. Doğum kontrol hapı kullanan kişilerin kullanıma bağlı olarak riskin devam ettiği biliniyor.

Doğum Kontrol Hapı Rahim İçi Kanseri Yapar mı?

Doğum kontrol hapı kullanımında rahim içi kanseri olması hakkında araştırmalar yürütülmektedir. Bu çalışmaya göre kanser ile ilişkinin tespit edilmesi için aşağıdaki etkenlerin değerlendirmeye alınması gerekiyor:

 • Kişinin sigara kullanıp kullanmadığı,
 • Menopozda olup olmadığı,
 • Vücut kitle indeksi,
 • Tanı yaşı,
 • Etnik köken,
 • Doğum kontrol hapı kullanım süresi,
 • İlk adet olma yaşı etkenleri kanser ile doğrudan ilişki kurulmasına neden oluyor.

Yayımlanan çalışmaya göre yaklaşık 10 ile 15 yıl boyunca bu haplardan kullanan kişilerin rahim içi kanseri riskinin azalacağı biliniyor. Risk azalsa bile ve doğum kontrol hapı kullanılmamasına rağmen 30 yıl boyunca riskin sürdüğü bilinmektedir.

Ailenizde Meme Kanseri Olan bir Kişi Yoksa Bile Kanser Riski Taşırsınız

Ailede meme kanseri olmamasına rağmen kanser riski bulunur. Ailesinde kanser geçirmeyen kişiler olduğu için kesinlikle anormal durumların göz ardı edilmemesi gerekir. Unutulmamalıdır ki hr kadın meme kanseri açısından risk altında olabilir. Kalıtsal meme kanseri hastalığının bütün meme kanseri vakaları ile kıyaslandığı zaman yalnızca yüzde 5 gibi küçük bir oranı kapsadığı bilinmektedir. Bu durumda meme kanseri olan kadınların büyük bir çoğunluğunun aslında genetik bir bozukluğunun olmadığı ve aile öyküsünün bulunmadığı söylenebilir. Kadınların mutlaka, her şey yolunda gidiyor olsa bile önerilen tarama programlarını yaptırmaları ayrıca meme muayenelerine girmeleri gerekiyor. Bu tarz muayeneler sayesinde kişiler varsa hastalıklarını erkenden teşhis etme fırsatı elde etmiş oluyorlar. Özellikle kanser vakalarında erken teşhis konması hastanın çok işine yarıyor.

Doğum Kontrol Hapının Nasıl Kullanılması Gerekir?

Doğum kontrol hapının kullanılması şu şekilde olur. Her kutunun içinde çoğu zaman toplam 21 tane hap bulunur. Bazı markaların içinde 28 tane hap bulunabilir. Doğum kontrol hapına başlamak için adetin ilk günü beklenmelidir. Kişi adetin ilk 3 gününe kadar ilacı kullanmaya başlayabilir. Her gün aynı saatte olmak şartı ile kutudaki ilaçlar içmeye devam edilir. Kutunun içindeki ilaçlar bitene kadar devam etmek gerekir. Doğum konrol haplarının tamamı bitmeye yakın ya da bitince kanama başlayabilir. Bu durum tamamen normal kabul edilir. Kutu bitince ilacı almaya bir hafta kadar ara vermek gerekir. Daha sonra kanama az şekilde devam ediyorsa bile yeni kutuya başlamak gerekir. Bu sistem aynı şekilde devam ettirilmelidir.

Doğum Kontrol Hapının Kullanılmasının Faydaları Nelerdir?

Doğum kontrol hapının kullanılması faydaları sayesinde tercih ediliyor. Doğum kontrol hapı kanser yapıyor dense de bazı faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu haplar sayesinde gebelikten 7 gün 24 sa korunmak mümkündür.
 • Diğer doğum kontrol yöntemleri ile kıyaslandıkları zaman daha etkili koruma sağlarlar.
 • Adet kanamalarının daha düzenli olmasına yardımcı olurlar.
 • Gebelik planlanabilir hale gelir.
 • Kemiklerde zayıflama, anemi, ağrılı adet görme, adet görme sırasında aşırı kan gelmesi gibi durumların meydana gelmesine engel olurlar.
 • Koruyucu etkileri vardır.
 • Kombine haplara oranla daha yüksek oranda güven sağlarlar.

Doğum kontrol hapının bu faydaları olsa da yinede hapları kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekim önerisi almak gerekir. Hekiminizin kullanmanızı istememesi halinde ilaçları kullanmayın. Kafanıza göre ilacı kullanmaya başlayıp ardından bırakmayın.

İmplant kanser yapar mı? Detaylar yazımızdadır.

Doğum Kontrol Hapının Kullanılmasının Zararları Nelerdir?

Doğum kontrol hapını kullanmanın zararları da vardır. Bu zararlar arasında en sık karşılaşılanlar arasında:

 • Cinsel istekte azalma,
 • Duygu durum değişiklikleri,
 • Kıllanma,
 • Baş ağrısı,
 • Ara kanama,
 • Mide bulantısı yer alır.

Eğer bu belirtile düzelmiyorsa konu hakkında mutlaka uzman bir hekimin bilgilendirilmesi gerekir. Bu belirtilerin görülmesi yaygındır. Fakat belirtiler en geç 1 ay içinde kendiliğinden son bulur. Eğer kişi için yan etkiler ağır gelirse hekim yeni bir doğum kontrol hapı kullanımı yöntemi belirleyecektir. Hekim kimi zaman başka bir hap çeşidine geçerken kimi zaman da tamamen farklı bir tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir.

Doğum Kontrol Hapının Kombine Kullanılması Sağlığınıza Zarar Verebilir

Doğum kontrol hapının kombine kullanılması halinde pıhtı oluşma riski meydana gelebilir. Pıhtı riski ile birlikte inme, kalp krizi, derin ven trombozu problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu riskin meydana gelme olasılığının oldukça düşük olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalar on bin kadından on tanesinde pıtı oluşumu olduğunu göstermiştir. Bazı durumlar pıhtı oluşumunun daha hızlı gerçekleşmesi için uygun ortamı hazırlıyor olabilir. Bu durumlar arasında:

 • Ailede damar tıkanıklığı problemi olması,
 • Aşırı kilolu olma,
 • Hareketsiz yaşam tarzına sahip olma,
 • Sigara kullanma,
 • Diğer tütün ürünlerini kullanma ya da pasif içicilik yapmak yer alır.

Kişilerin pıhtı oluşma şüphesine karşı algılarını açık tutması gerekir. Pıhtı oluşum ile birlikte aşağıdaki durumlar meydana gelebilir:

 • Konuşma sorunu yaşama,
 • Şiddetli bacak ağrıları,
 • Mide ağrısı,
 • Karın ağrısı,
 • Nefes darlığı,
 • Göğüs ağrısı pıhtılaşma ile birlikte ortaya çıkan ortak problemler arasında yer alır. Bu durumlarda mutlaka uzman bir hekim ile görüşmek ve gerekli önlemleri almak gerekir.

Doğum Kontrol Hapının Kullanımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Doğum kontrol hapının kullanılması ile ilgili bilinmesi gerekenler bulunuyor. Doğum kontrol hapları kullanılmaya başladıkları ilk günden itibaren kişi için koruma sağlamaya başlar. Toplumda doğum kontrol haplarının kısırlığa yol açtığına dair söylentiler olsa da bu durum doğru değildir. Bu hapların kısırlık yaptığına dair hiçbir kanıt bulunmaz. Hapı kullanmayı bıraktıktan sonra kadınların adet döngüleri 1 ile 2 ay içinde eski haline döner. Bu süreçte gebelik planlaması yapmak mümkün olur. Genç kızların doğum kontrol hapı kullanmalarında hiçbir problem yoktur. Doğum kontrol hapı kanser gibi tehlikeleri saçtığı söylense de asılsız olan ithamlara kulak asmamak gerekir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.