Dolaşım Bozukluğu Teşhisi ve Tedavisi

Dolaşım bozukluğu teşhisi, tedavisi, belirtileri ve ilaçları nelerdir? Dolaşım bozukluğunda hastalık ardında yer alan nedenin tespit edilmesi önemlidir. Hastalık çoğu zaman damar sertleşmesinden dolayı olabilmektedir. Dolaşım bozukluğu ile ilgili ayrıntılı bilgilere yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

Dolaşım Bozukluğu Teşhisi ve Tedavisi

Dolaşım bozukluğu hastalığında teşhis ve tedavi için ilk olarak hastalığın ardında yatan nedenin tespit edilmesi gerekir. Dolaşım bozukluğu hastalığının altında çoğu zaman damar sertleşmesi yatar. Hastalar özellikle ayak ağrılarından, karıncalanmalardan ve şişmelerden şikayetçi şekilde hastaneye başvururlar. Elller ve ayaklar dolaşım bozukluğundan en çok etkilenen yerlerdir. Sağlıklı bir vücutta dolaşımın düzenli olması gerekir. Dolaşım sayesinde vücutta bulunan hücrelere kan ve oksijen iletilir. Bu sırada karbondioksit maddelerin dışarı atılımı gerçekleşir. Kan dolaşımında oluşan bir bozukluk bir çok farklı hastalıkların meydana gelmesine yol açabilir.

Ayrıca astım teşhis ve tedavi yollarını inceleyebilirsiniz.

Dolaşım Bozukluğu ile Görülen Belirtiler Nelerdir?

Dolaşım bozukluğunda görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kesik kesik topallama duygusu hissedilir.
  • Cilt maviye yakın renk alır. Bu durum kan hücrelerine yeteri miktarda oksijen gitmediğini anlatır.
  • Nabız düşmesi olabilir.
  • Bacakları kullanırken ağrı olabilir.
  • Hareket halinde olunmasına rağmen kişinin kollarında ve bacaklarında uyuşma görülebilir.
  • Yüzde sarkma meydana gelebilir.
  • Konuşmada bozukluk oluşabilir. Bu durum beyne yeteri kadar kan gitmediği anlamına gelir.
  • El ve ayaklarda soğukluk olur.

Bütün bu belirtilerin ciddiye alınması gerekir.

Dolaşım Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Dolaşım bozukluğunun ortaya çıkmaya nedenleri arasında en sık karşımıza çıkan damar sertleşmesidir. Kan damarlarında sertleşme olduğu zaman, vücuda yeteri miktarda kan pompalanamamış olur. Ellerde ve ayaklarda kan dolaşım bozukluğunun belirtileri belirgin şekilde görülür. Derin ven trombozu da dolaşım bozukluğunun görülmesinde ayrı bir sebeptir. Sık aralıklarla spor yapmayan kişilerde daha sık dolaşım bozuklukları görüldüğü bilinmektedir. Dolaşım bozukluğundan korunmak için çok dar kıyafetler giymekten korunmak gerekir. Mümkün olduğu kadar bol ve rahat kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir. Stres de dolaşım bozukluklarının oluşmasını artırmaktadır. Stresten uzak bir yaşam sürmek bu problemin ortaya çıkmasını önemli ölçüde azaltır. Sevdiğiniz işlerle meşgul olarak, mümkün olduğu kadar stresli ortamlardan uzak durarak dolaşım bozukluluğunun önüne geçebilirsiniz.

Cildinizdeki İzler Dolaşım Bozukluğunu Gösteriyor Olabilir

Ciltteki izler ve dolaşım bozukluğu birbiri ile yakından ilgili olan iki durumdur. Eğer vücudunuzda renk değişiklikleri ile karşılaşıyorsanız, dolaşım bozukluğundan şüphe etmeniz gerekir. Kanınız düzgün bir biçimde hareket etmezse, vücudunuzda bu belirtiler görülecektir. Dolaşım bozukluğu olduğu zaman ayak parmakları morarmış görünür. Tırnaklarda mor renge dönüşebilir. Eğer cildinizde renk yoksa, bu durum damarlardan akan kanın yeterli olmadığı anlamına gelir. Bu duruma tıpta siyanoz adı verilir.

Alzheimer teşhis ve tedavisine yazımızdan bakabilirsiniz.

Dolaşım Bozukluğunun Önüne Geçmek için Neler Yapmak Gerekir?

Dolaşım bozukluğunun önlenmesi için yapılması gerekenler bulunuyor. Kan basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Sağlık probleminizin olmadığını düşünüyorsanız bile kan basıncınızı ölçtürmeniz gerekir. Su içmenin dolaşım bozukluklarına karşı iyileştirici etkisi vardır. Günde en az 8 barak su içilmesi önerilmektedir. Eğer hava sıcak olduğu için vücudunuzdan daha çok sıvı atılıyorsa, içtiğiniz su miktarını artırmanız gerekir. Egzersiz yapanların da daha çok su içmesi gerekir.

Sağlıklı Beslenmek Dolaşım Bozukluğunun Önüne Geçiyor

Sağlıklı beslenerek dolaşım bozukluğunun önüne geçebilirsiniz. Fast food tarzı besinleri tüketmeyin. Bunun yerine evde yapılmış yemekleri tercih edin. Yemeklerin içine fazla yağ eklemeyin. Yağ kullanacaksınız doğal yağları tercih edin. Dolaşım bozukluğuna karşı avokado, yeşil yapraklı sebzeler ve mevsim meyvelerini tercih edin. Günde 2 porsiyon meyve ve sebze yiyebilirsiniz. Yedikleriniz için kalori hesaplaması yapın ve mümkün olduğu kadar bu sınırı aşmamaya özen gösterin. Yediğiniz besinlerin mutlaka kaliteli içerikli olmasına özen gösterin. Doğal gıdalar tüketin.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.