Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

A+
A-
Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti uygulaması nasıl olmalıdır sorusu son senelerde en sık dile getirilen soruların başında gelmektedir. Diyet trendleri konusunda ayrıca dikkatli olunmalıdır. Bu süreç içerisinde sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek olan kriterlerin de bulunabileceğinin ayrıca altı çizilmelidir. Siz de bu şok diyetleri uygulamak yerine sağlıklı beslenmeyi kendinize prensip olarak belirlemeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde uzun süre kilonuzu koruma imkanını elde edebilirsiniz.

Diyetlerin uygulanmasının öncesinde bünyenizin buna uygun olup olmadığını muhakkak kontrol etmelisiniz. Bu konuda diyetisyenlere gittiğiniz zaman hem kan hem de idrar tahlili talep edilmektedir. Dukan diyeti uygulaması öncesinde de muhakkak bu tür bir teste tabi olmalısınız. Test uygulamadan ya da bilinçsiz bir biçimde bu tip uygulamalar ortaya koyulduğu zaman kan değerlerinde büyük düşüşler meydana gelebilmektedir.

Dukan Diyeti Temel Öğeleri Nelerdir?

Dukan diyeti nasıl yapılır tarifi ve temel öğretileri konusunda kişilerin şu noktaların muhakkak sıralanması gerekmektedir;

 • Öncelikle atak evresi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu aşamada beslenme düzeni değiştirilerek kilolara karşı savaş açma aşamanız başlamaktadır. Normal rutinlerinizde beslenmiş olduğunuz gıdalardan kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.
 • Atak evresinde kişilerin temel olarak da protein grubunu tüketmeleri gerekmektedir. Özellikle yağsız dana, koyun ya da hindi eti tüketilebilmektedir. Tüketilen bu ürünlerin kesinlikle kızartılmaması önerilmektedir. Ayrıca etlerin içerisinde yer alan yağ oranının da düşük olması lazımdır.
 • Seyir evresi ise atak evresinden sonra ortaya çıkmaktadır. Kişilerin atak evresinde almı oldukları protein grubunun içerisine bu seviyede sebzeler de eklenmektedir. Sebzeler ile beraber çok daha doyurucu ve kapsamlı bir liste karşımıza çıkmaktadır.
 • Kullanılan sebzelerin ve etlerin olabildiğince doğal ve taze yapıda olmasına da dikkat etmelisiniz. Bu şekilde elde edeceğiniz diyet akışının çok daha memnun edici olacağının da unutulmaması gerekmektedir.

Bu detaylar içerisinden dilediğiniz gibi diyet uygulamanızı tamamlayabilir ve kısa bir süre içerisinde kilo verme aşamasına geçiş yapabilirsiniz. Dukan diyetinin ortaya çıkmasından ve popülerleşmesinden bu yana 18 yıl geçmiş olmasına rağmen hala popülerliğinin artması diyetin ne denli etkili olduğu konusunda bilgi vermektedir.

Dukan diyetini proteine karşı hassasiyeti olan kişilerin kesinlikle dikkate almaması ve uygulamamsı gerekmektedir. Aksi takdirde uzun vadede sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Hatta Dukan diyetinin kalp kaslarını güçsüzleştirdiği konusunda da farklı görüşler söz konusudur. Bu görüşlere katılan ya da tam manası ile reddeden birçok uzman bulunmaktadır. Hangisine katıldığınızı belirlemek için uzmanların makalelerine bir göz atabilirsiniz.

Diyet Listesi İçerisinde Neler Bulunmaktadır?

Dukan diyet listesi haftalık listeler içerisinde bulunması gereken temel öğelerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Hindi eti, dana eti, kuzu eti ( yağsız )
 • Yumurta, süt ve diğer süt ürünleri ( yağsız )
 • Yulaf, yulaf kepeği
 • Enginar, patlıcan, kuşkonmaz

Dukan diyeti testi ile bu diyete uygun olup olmadığınızı kontrol etme imkanını elde edebilirsiniz. Sadece diyet kontrolleri değil aynı zamanda kan ve idrar tahlilleri konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde sağlıklı bir biçimde diyetinizi uygulama imkanını elde edebilirsiniz.

Dukan diyetinin hayati organların çalışmasını yavaşlatmaması için hem vitamin hem de mineral desteğini uygun gören farklı uzmanlar da bulunmaktadır. Bu konuda alınan vitamin ve mineral desteğinin doğal olabilmesi için doğal olan ürünlerin tercih edilmesi önerilmektedir. Örneğin maden suyu tüketmek sizin için daha uygun olacaktır. Bu şekilde kemik gelişimi ya da kuvvetlendirme aşamalarına da güç verebilirsiniz.

Dukan Diyeti Yapan Kişilerin Yorumları ve Uzmanların Görüşleri

Dukan diyeti yapanlar ve uzmanların bu konuda yağmış oldukları yorumlara bakıldığı zaman şu noktaların ön planda olduğu daha net bir biçimde görülmektedir;

 • Protein tüketiminin üst noktada olması sebebi ile su ile bunun dengelenmesi gerekmektedir. Su tüketimi minimum seviyede tutulduğu zaman proteinin parçalanması zorlaşmaktadır.
 • Tatlı tüketimi gibi kaçamakların kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kilo vermenizi hızlı bir hale getirebilirsiniz.
 • Bitki çaylarının seçimi konusunda da dikkatli olunmalıdır. Bitki çaylarının kilo verme gibi aşamaları yavaşlatıp hızlandırabileceği de bildirilmelidir.

Bu uzman görüşlerini ve yapılan yorumlara göz atıldığı zaman ne denli etin bir diyet listesinin söz konusu olduğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Uygulama sırasında vücudunuzda herhangi bir sağlıksızlık ya da yorgunluk meydana gelirse yarıda bırakmanız önerilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.