Dutun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Dutun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Dutun faydaları, bu meyveyi sık sık tüketen bireyler üzerinde etkisini göstermektedir. Dut meyvesinin insana sağladığı yararları gözlemleyen ve deneyimleyen bireyler, dutu günlük yeme alışkanlığına eklemeye çalışmaktadır. Pek çok hastalığın tedavisinde önemli rol oynayan dut, uzun yıllardır doğal tedavi yöntemleri içerisinde yer almaktadır.

Oldukça lezzetli olan bu meyveyi yakından tanımak ve mucizelerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Dutun insan sağlığına etkilerini kısa sürede öğrenerek çok daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat elde edebilirsiniz.

Dut Nedir?

Dut, ülkemizde yaygın olarak tüketilen bir meyvedir. Yaş halinin yanında kuru hali de sıklıkla tüketilen dutun, sağlık açısında pek çok yararı bulunmaktadır. Temini oldukça kolay olan bu lezzetli meyveyi siz de düzenli olarak tüketerek pek çok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Dut meyvesinin en önemli özelliği protein, mineral ve demir deposu olmasıdır. Gün içinde almamız gereken çoğu değeri bünyesinde barındırması nedeniyle, her mevsim tercih edilmesi gereken bir meyvedir.

Yaş haliyle yazın tüketilen dut, genellikle nisan ve mayıs aylarında toplanmaktadır. Ancak kurutularak her mevsim rahatlıkla tüketilebilir. Dut meyvesinin ülkemizde pek çok çeşidi bulunmaktadır. Ancak en çok bilinenleri beyaz ve kara duttur. Bu meyveler, A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Her türü ile çeşitli sağlık sorunlarına iyi gelen dut, düzenli olarak tüketilmelidir.

Dutun Faydaları Nelerdir?

Günümüzde, sağlık problemlerinin çözümü için meyvelere olan yönelim artmıştır. Bu konuda son derece şifalı olan meyve ve sebzeler, çoğu hastalığa kısa sürede tedavi sağlayabilmektedir. Dut, birbirinden farklı türleri ile bu tedavileri sağlayan meyvelerin başında gelmektedir. Düzenli olarak tüketildiği takdirde dut meyvesinin faydaları sırasıyla şunlardır:

 • Dut içeriğindeki demir, kalsiyum, B ve C vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hasta olmanızı önler.
 • Soğuk algınlığı durumlarında tüketildiğinde ateş düşürücü etki gösterir.
 • İçerdiği demir mineralleri sayesinde kansızlık problemini ortadan kaldırmaktadır.
 • Dutun kuru hali tüketildiğinde sindirim sistemi çalışmasını tetiklediği ve idrar söktürücü özellik gösterdiği görülmüştür.
 • Dutun düzenli olarak tüketilmesi bağırsaklarda bulunan kurtun düşmesine yardımcı olur.
 • Karaciğeri güçlendirerek karaciğer temelli hastalıkların önüne geçer.
 • Zengin içeriği sayesinde doğal bir antibiyotik görevi görür.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde damar açıcı bir etki göstererek kalp hastalıklarının meydana gelmesini önler.
 • Dutun düzenli kullanılması saç ve cilt sağlığını destekler.
 • Birçok kanserin oluşmasını engellemektedir.
 • Dut, diyabet hastaları tarafından tüketildiğinde şekerin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Düzenli dut tüketimi kolesterolü de düzenleyerek dengede tutar.
 • İştah sahibi olmayan bireylerin dut tüketmesi, iştah açıcı etki yaratacaktır.
 • İçerisindeki A vitamini sayesinde görme bozukluklarını giderek göz hastalıklarının önüne geçer.
 • Dut, kan dolaşımı arttırır ve bu nedenle kan pıhtılaşmasını engeller.

Dutun Zararları Nelerdir?

Dut meyvesi pek çok alanda insan sağlığı için yararlıdır. Düzenli olarak tüketildiğinde doğal bir tedavi sağlayan bu meyvenin, bazı durumlarda olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu etkileri yaşamamak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar şunlardır:

 • Dut ve duttan yapılan ürünlerin gereğinden fazla tüketimi kan şekerini aniden düşürebilir. Bu durum, özellikle diyabet hastaları için tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
 • Kemoterapi sürecinde olan hastaların dut tüketmesi tavsiye edilmemektedir.
 • Dut meyvesi, yine fazla miktarda tüketildiğinde baş dönmesi, bulanık görme, aşırı terleme, baş dönmesi gibi etkilere yol açabilmektedir.

Bunların dışında, dut meyvesine alerjisi olan bireylerin de, bu meyveyi tüketmesi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun dışında herkes, dutu gönül rahatlığıyla beslenme alışkanlığına ilave edebilir.

Dut Nasıl Tüketilir?

Dut meyvesinin tüketim alanı oldukça geniştir. Onlarca farklı şekilde tüketilebilen dut meyvesinin en yaygın tüketim şekilleri dut kurusu, dut pekmezi, dut şurubu ve dut suyudur. Kolayca hazırlayabileceğiniz bu seçenekler ile yaş dutun faydalarından yararlanabilirsiniz. Ancak bu tüketim şekillerinde de ölçü son derece önemlidir.

Dutun yan etkileriyle karşılaşmamak adına günlük bir avuçtan fazla dut tüketmemeniz gerekmektedir. Beyaz dutun mucizesi doğal antibiyotik etkisini deneyimlemek için bu ölçülere riayet etmek oldukça önemlidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM