Egzama Nasıl Geçer? Egzamaya Ne iyi Gelir, Neden olur?

Egzama Nasıl Geçer? Egzamaya Ne iyi Gelir, Neden olur?

Egzamanın geçirilmesi için yöntemler bu hastalıktan muzdarip olan kişiler tarafından sıklıkla araştırılan konular arasında yer almaktadır. Egzama yüzünden kişilerin ciltlerinin estetik görünümleri bozulmakta ve bununla beraber ciltte yoğun bir şekilde kaşıntı, yanma ve batma hissi gibi ikincil problemler ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle yüz gibi bölgelerde yer alan egzamalar, kişiler için büyük bir sıkıntı olmaktadır. Egzamadan muzdarip kişiler egzamadan kaynaklı kaşıntılar yüzünden geceleri uykuya dalmakta problem yaşadıklarını ve uykularından uyandıklarını belirtmişlerdir.

Egzama Neden Olur?

Egzama, tıp dilinde dermatit adı ile bilinmektedir. Cilt yüzeyinin bazı maddeler ile teması sonucunda cilt bu maddelere tepki verebilmektedir. Bu maddeler alerjen olabileceği gibi kimi zaman sıradan maddelerde olabilmektedir.

Bununla birlikte egzama için genetik ve çevresel faktörlerin de önemli etkisi olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Genellikle iltihaplı seyreden hastalıklardan olan egzama, kaşıntı alerjisi başta olmak üzere kişilerin sürekli kaşınmalarına bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Düşük Hijyen Egzamaya Sebep Oluyor

Egzama neden olur nasıl geçer diye merak eden kişiler, sahip olduğu hijyen koşullarını gözden geçirilmelidir. Özellikle ellerin az yıkanmasına bağlı olarak, elde üreyen bakteriler sıklıkla ellerde egzamaya sebep olmaktadır. Aynı şekilde ayakların hijyenine dikkat edilmemesine bağlı ayaklarda da egzama problemi sıkça görülür.

Saçların uzun süre yıkanmaması ve yağlı bırakılması saç derisinde egzamaya sebep olabilir. Egzama nasıl çabuk geçer sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Nörodermatitler yani egzamaların iyileştirilmesi için öncelikle kişilerin temiz olması gerekmektedir. Eller ve ayaklar bol sabunlu su ile gün içerisinde yıkanmalıdır. Düzenli aralıklarla banyo yapılmalıdır. Ter ve kirler ile deride üreyen bakterilerden uzaklaştırmaya yarayacak sabunlar ile cilt güzelce temizlenmelidir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

 • Egzaması olan kişilerin özellikle ellerinde ayaklarında ve yüzlerinde kızarıklıklar görülmektedir. Kızarıklıklar ile beraber bu kişilerde deri dökülmesi, deride pul pul görünüm ve deride batma hissi vardır.
 • Dirseklerde görülüyor ise dirseklerde önce kuruluk ve döküntüler başlar
 • Göz altında koyu halkalar oluşması ve ellerdeki çizgilerin daha belirgin hale gelmesi atopik dermatitte sıkça karşılaşılan bulgulardan bazılarıdır.
 • Geçmeyen ve kaşıdıkça yayılan kaşıntı.

Alerjiden Kaynaklanan Egzamalar

Alerjiden kaynaklanan egzamaların sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Alerjen madde ile temas sonucunda egzamalar azabilir. Tahriş edici maddeler de alerjik egzamaların artmasına sebep olmaktadır.  Alerjenin güçlü ise kızarıklık şiddeti ve kaşıntı dereceleri yüksek şiddette olabilir. Bu tip egzamalarda hastaların kaşıntısı alerjen maddeye temas etmesi halinde geçmez.

Bu kişilerin öncelikli olarak alerjenden uzaklaştırılması gerekir. Eğer kaşıntılarınızın egzamadan mı kaynaklandığın yoksa farklı bir nedenden mi olduğunu anlamak istiyorsanız, internetten egzama görsellerine bakabilir. Bu sayede kişi kendi yarası ile bu görseller arasında karşılaştırma yaparak egzaması olup olmadığını tespit edebilir.

Alerjik Egzaması Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar

Egzama Nasıl Geçer Evde neler yapılabilir diye merak ediyorsanız, dikkat etmeniz gereken bu noktalar işinize yarayacak.

 • Cildinizi tahriş edebilecek deterjan gibi maddelerden korunmak için koruyucu eldiven kullanmayı ihmal etmeyin. Deterjan gibi içerisinde yüksek kimyasal madde içeriği bulunan maddeler egzamalarınızın artmasına neden olur ve cildinizi tahriş eder.
 • Koruyucu maske kullanın. Toz alerjisi, polen alerjisi ve sigara dumanı alerjisi gibi alerjileri olan kişiler solunum yollarını koruyacak maskeler tercih etmelidirler.
 • Kaşınsanız bile egzama olan yeri kaşımayın.
 • Egzamalı olan bölgenin hava almasına engel olacak bandajlama yapmayın.
 • Egzamalı olan bölgeyi güneş ışığından, sert rüzgarlardan ve tahriş edici etkiye sebep olabilecek her türlü zararlı etkenden koruyun.
 • Doktorunuzun size verdiği kremler haricinde egzama olan bölgeye kozmetik kremler ya da benzeri ürünler uygulamayın.

Egzamaya Sebep Olan Maddeler Nelerdir?

Kişilerin hayat kalitesini düşüren bu hastalığın altında yatan sebepleri öğrenmek için kendi kendinize egzama nasıl olur diye soruyor olabilirsiniz. Egzamanın oluşmasında pek çok farklı neden vardır. Bununla birlikte deri yolu ile temas halinde egzamaya sebep veren etmenler arasında;

 • Yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımı,
 • Makyaj malzemeleri,
 • Kıyafet kumaşları,
 • Kesici ve tahriş edici yüzeyler,
 • Alerjen madde ile derinin teması vardır.

Bu maddeler ile cildin teması kesilmesi halinde egzama şikayetlerinde azalmalar görülecektir.

Egzamalara Son Vermek için Evde Uygulanabilecek Bitkisel Yöntemler

Egzama Nasıl Geçer Bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir diye merak eden kişiler için evde kolay bir şekilde uygulayabilecekleri bir tarif hazırladık. Bu yöntemler kişinin egzamasının seviyesine göre ilaç tedavisine başlanmadan önce ya da ilaç tedavisine ek olarak uygulanabilir.

3 yemek kaşığı yoğurdun içerisine eşit miktarda aloe vera jeli ekleyin. Aloe vera jelini eklemeden önce buzlukta soğutun. Karışımı bir 5 dakika buzlukta soğumaya bıraktıktan sonra temizlenmiş cilde uygulayın. 15 dakika sorunlu bölgede bekletildikten sonra temiz su ile bolca yıkanmalıdır.

Yüzdeki Egzamalara Son Veren Aloe Vera Jelli Bitkisel Çözüm

Yüzdeki egzamalar kişiler için en can sıkıcı olan egzamalardan bir tanesidir. Bu nedenle yüzde yer alan egzamaların geçirilmesi kişiler için yüksek önem taşır. 5 yemek aşığı aloe vera jelini bir kabın içerisine alın. Ayrı bir kabın içerisinde buz küplerini ezin ve buz küplerini küçük parçalar haline getirdikten sonra jelin içerine ekleyip karıştırın.

Karışımı 10 dakika kadar buzlukta beklettikten sonra egzama olan bölgeye karışımı sürün. Yüzünüze bu karışımı uygularken, makyaj olmamalıdır. Yüzünüzü önceden yıkadıktan sonra bu karışımı uygulayın. Yüzdeki egzama nasıl geçer diye merak eden kişiler bu tarifi günde iki kez uygulayarak egzamalarının ve egzama kaşıntılarının azaldığına şahit olacaklar.

Geçmeyen Egzamalar ve İnatçı Kaşıntılar Varsa…

Evde tedavi yöntemleri fayda etmiyorsa, kaşıntılarınız dayanılmaz bir halde ise, öncelikli olarak bir doktora gitmenizde fayda var. Peki egzaması olan hastalar hangi doktora gitmeli?

Egzama probleminden yakınan kişiler bir dermatoloğa gitmelidirler. Doktor bu kişilerden hasta öyküsü, alerji testleri, mantar ve enfeksiyon testleri gibi testler ve tahliller isteyecektir. Bunların istenmesinin amacı egzamanın altında yatan sebebin bulunmasıdır. Bu sebeplerin tespiti doğrultusunda tedavi uygulanacaktır.

Egzaması Olan Kişiler için Bazı İpuçları

Egzamadan şikayetçi olan kişiler aşağıdaki ipuçlarından bazılarını hayatlarında uygulayarak, egzamalarının şiddetlerini azaltabilir, kaşıntılarını rahatlatabilirler.

 • Uyurken kaşınıyorsanız, yatmadan önce eldiven takın.
 • Bazı egzema türlerinde cildin alt tabakasında sarımsı renkte bir sıvı birikir. Bu sıvın patlamaması için ani hareketler yapmaktan, bölgeyi bir yere sürtmekten kaçınmalısınız. Özellikle ellerde yer alan egzamalar, ellerin gün içinde sürekli kullanılmasından dolayı geç iyileşir. Eldeki egzama nasıl geçer diye merak ediyorsanız, ellerinizi mutlaka darbelerden, sürtünmelerden, yoğun güneş ışığından yani kısaca tahrişe neden olacak dış etmenlerin tümünden korumalısınız.
 • Kötü sağlık koşulları iyileştirilmeli ve hijyenik olunmalıdır.
 • Stresten uzak durulmalıdır.
 • Kalitesi düşük makyaj malzemeleri ve makyaj fırçaları kullanılmamalıdır. Kullanım tarihi geçmiş makyaj malzemeleri yüze hiçbir sebepten sürülmemelidir.
 • Dermatite yol açan sebeplerin tespiti doğru yapılmalı, sebep doğrultusunda tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM