Egzama Nedir, Bulaşıcı mıdır? Egzama Nedenleri?

Egzama Nedir, Bulaşıcı mıdır? Egzama Nedenleri?

Egzama hastalığı nedir sorusunun cevabı bu hastalıktan muzdarip olan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Egzama ciltte kızarık görüntüye, pul pul görünüme neden olan, dışarıdan bakıldığında yara  gibi görünen bir cilt hastalığıdır.

Bu cilt hastalığı yüzünden hastalar ciddi kaşıntılardan şikayetçi olurlar. Egzama başlangıcında bu belirtiler çok yoğun değildir fakat önlem alınmadığı zaman, ciltte yayılarak belirtilerin şiddeti artar. Ciltteki estetik görüntüyü de bozduğundan özellikle yüz bölgesinde egzaması olan kişiler bu durumdan son derece rahatsızlık duyarlar.

Egzama Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

Peki, egzama neden olur? Egzama ya da tıp dilindeki adı ile dermatit, genellikle cilt yüzeyinin yabancı maddeler ile teması sonrasında oluşur. Söz konusu bu maddeler kişilerin alerjisi olduğu polen, kir, hayvan tüyü gibi maddeler olabilirken kimi zaman alerjen olmayan bir madde yüzünden de egzama oluşabilir. Egzama tedavisi var mı diye merak ediyor olabilirsiniz. Neyse ki, egzamanın hangi sebepten ötürü oluştuğunu tespit ederek, egzamanın tedavisi yapılması mümkündür.

Hijyeninize Dikkat Etmiyorsanız Egzamaya Yakalanabilirsiniz

Egzamadan şikayetçi olan kişilerin genellikle düşük hijyen koşullarında oldukları tespit edilmiştir. Hastalar egzama nasıl geçer diye merak ediyorlarsa, öncelikle daha hijyenik bir yaşam sürmeye başlamalıdırlar. Gün içerisinde sık sık eller sabunlu su ile yıkanmalıdır. Ciltte oluşan bakterilerin ciltten uzaklaştırılmasını sağlayacak doğru temizlik malzemeleri ile cilt temizlenmelidir. Kişiler saçlarını uzun süre yağlı bırakırlarsa saç derisinde de egzamalar görülebilir. Doğru şampuan seçerek saçlar düzenli olarak yıkanmalıdır. Cildi tahriş edecek, alerjilere ve kaşıntılara sebep olacak ürünler tercih edilmemelidir.

Egzaması Olan Kişilerde Görülen Belirtiler Nelerdir?

Egzamanızın olup olmadığını anlamak için aşağıdaki belirtilerin size ne kadar uyduğunu kontrol edin. Bu belirtilen hastalık tanısı için yeterli olmadığını, her türlü hastalıkların tanısı için bir doktor ile temasa geçmeniz gerektiğini unutmayın.

 • Özellikle el, yüz ve dirseklerde kızarıklar ve kaşıntılar. Bu bölgelerde kuru ve pul pul görüntü.
 • Deride döküntüler.
 • El çizgilerinin belirginleşmesi.
 • Kaşımakla geçmeyen kaşıntı.
 • Deri altında sıvı birikmesi.
 • Deride kuruluk.

Bu belirtiler siz de varsa egzamanız olabilir. İnternette yer alan egzama görselleri taratılarak, egzamanız olup olmadığı konusunda ipucu edinebilirsiniz.

Egzamalarınız Alerjilerinizden Kaynaklanıyor Olabilir

Çoğu insanın kendilerinin bile bilmediği alerjileri vardır.  Bu nedenle egzama ortaya çıktığından kişiler egzamalarının oluşma nedenlerinin alerjiden olduğunu anlamayabilirler. Alerjen madde ile temas halinde bu tip egzamalar artar ve şiddetli kaşıntılarla birlikte ciltte yanma hissi kendini gösterir. Peki bu tür egzama geçicimidir? Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır. Alerjen ile temas kesilmez ise geçici değildir, devam eder. Alerjen tespiti doğru yapılır ve temas engellenirse de evet geçicidir. Alerjen tespitinin yapılması için kişiler eczanelerde satılan alerji testlerinden yardım alabilecekleri gibi hastanelere giderek de detaylı alerji testleri yaptırabilirler.

Egzamalarınız Alerjiden Kaynaklanıyor ise Bunlara Dikkat Edin

Egzamadan şikayetçi iseniz kendi kendinize kaşıntılar nasıl geçer?, kızarıklardan ve şişliklerden nasıl kurtulurum, yanma hissinden nasıl kurtulabilirim diye bir süre soruyor olabilirsiniz. Aşağıdaki maddelere dikkat ederseniz, kaşıntılarınızı azaltabilir, kızarıklıklarınıza son verebilir ve yanma hissinin önüne geçebilirsiniz.

 • Cildinizi dış etmenlere karşı korumaktan ihmal etmeyin. Koruyucu eldivenler eldeki egzama nasıl geçer sorusuna güzel bir cevaptır. Korunmuş ellerde egzama ve buna bağlı olan şikayetlerde azalma görülecektir.
 • Ne kadar kaşınıyorsa kaşınsın, egzamalı olan yeri kaşımayın. Bu yalnızca egzamanın yayılmasına sebep olacaktır ve kaşıntılarınız kaşımakla geçmeyecektir.
 • Egzamanız varsa, dışarıya çıkarken yoğun güneş ışığı altında ya da sert rüzgarlı bir yerde durmayın. Bu egzamalarınız için kötü bir etkiye sahiptir.
 • Doktorunuzun size önerdiği ilaçları önerdiği şekillerde kullanmaya önem gösterin.
 • Doktorunuzun önerdiği ilaçlar hariç, ilaç kullanmayın. Başka bir hatalık için ilaç kullanıyor iseniz mutlaka doktorunuzu bu durumdan haberdar edin.
 • Egzama olan bölgenin gün içerisinde temiz hava aldığından emin olun.

Egzamadan Kurtulmak İstiyorsanız Bu Maddelerden Uzak Durun

Egzamanız olması için illa bir alerjiniz olmak zorunda değil. Günlük hayatınızda kullandığınız ve zararlı olduğu aklınızın ucundan bile geçmeyen maddeler yüzünden egzama oluşumu yaşanabilir. Bu maddelerin tespitinin yapılması için hastanın gözlem yeteneğine sahip olması gerekir.

 • Tarihi geçmiş makyaj malzemeleri kullanımı,
 • Kirli fırçalar ile makyaj uygulamak,
 • Kimyasal içeriği yüksek kozmetik ürünlerinin kullanılması,
 • Deriyi tahriş edebilecek kumaş tercihi,
 • Sürtünme yaratan ayakkabılar gibi nedenlerden ötürü egzama problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Egzama Tedavisi için Hangi Doktora Gitmem Gerek?

Egzama başlı başına bir hastalık olabilecekken, diğer hastalıklardan dolayı da ortaya çıkan ikincil bir semptom olabilir. Bu duruma açıklık getirmek için bir doktor muayenesi şarttır. Farklı hastalıklardan şüphe ediyor olabilirsiniz.

Peki hangi doktora gitmeli? Hastanelerin dermatoloji bölümlerinden randevu almanız gerekecektir. Doktorlar sizden hasta öyküsü, mantar ve bakteri enfeksiyon testleri, çeşitli alerjik tahliller ve benzeri isteklerde bulunacaktır. Bu istekler sayesinde doktor egzamanın altında yatan ana sebebi bulacaktır.

Bazı Hastalıklar Egzama Oluşumunu Tetikliyor

Testler sonucunda egzamaların dış etmenlere bağlı olarak oluşan bir reaksiyon olduğunu öğrenebileceğiniz gibi, egzamanın daha ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıktığını da öğrenebilirsiniz.

Cilt kanseri, bağışıklık sisteminin zayıflanması, mantar ve enfeksiyonlar ve sinir hastalıkları gibi daha ciddi hastalıklar egzamaya neden olmaktadır. Bu hastalıkların tespiti yapılırsa size uygulanan egzama tedavi yöntemi de, ana hastalığı ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi yöntemi olacaktır.

Egzamaları Evde Geçirmek Mümkün

Egzamadan ve kaşıntılarından şikayetçi iseniz aloe vera jeli sayesinde bu şikayetinizden kurtulabilirsiniz. Aloe vera jeli yüzde yüz doğal olan bir ürün olduğundan ilaçlar gibi yan etkisi olmayacaktır. Bu nedenle bu tedavi yöntemi küçük çocuklar için de uygundur. Bu tarif için 3 yemek kaşığı aloe vera jelini bir kabın içerisine alın ve jeli 10 dakika buzluk içerisinde soğumaya bırakın.

Soğumuş jeli direk olarak cildinize uygulayabileceğiniz gibi eğer cildinizde iltihap da varsa karışımın içerisine birkaç damla limon da damlatarak bakterilerin ölmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu karışımı kaşıntı duyduğunuz her an uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında cildinizi yıkamanıza gerek yok. Ayrıca aloe vera jelinden faydalanmak için kendi evinizde bir saksı içerisinde aloe vera yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Egzama nasıl geçer evde neler yapılabilir diye merak eden kişiler bu karışımı düzenli uyguladıkları zaman, egzamalarının azaldığına şahit olacaklardır.

Evde Uygulanan Tedavi Yöntemleri Hakkında Unutulmaması Gerekenler

 • Hiçbir ev tedavi yönteminin doktor muayenesi ve doktor tedavisinin yerini alamayacağı unutulmamalıdır.
 • Ev tedavi yöntemleri belirtilerin azaltılmasına yardımcı olmak içindir. Bu tedaviler kişiler için özel olarak yazılmadığından dolayı, kişileri yüzde yüz iyileştiremez. Egzama ve diğer hastalıklarınızdan kurtulmak için doktorunuzun size özel olarak yazdığı tedavi yöntemlerinden faydalanmanız gerekmektedir.
 • Doktora gitmeden önce herhangi bir tedavi yöntemi uygulandıysa bu durum doktor ile mutlaka paylaşılmalıdır.
 • Ev tedavi yöntemleri faydalı olduğu iddiasında bile olsa, yöntem size iyi gelmiyorsa bu tedavi bırakılmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.