Eklem Ağrılarına Karşı Uygulanabilecek Tedaviler

Eklem Ağrılarına Karşı Uygulanabilecek Tedaviler

Eklem ağrıları için uygulanabilecek tedaviler özellikle büyüme çağındaki bireyler tarafından bilinmelidir. Eklem ağrıları, ergenlik çağında bulunan ve fiziksel gelişimi devam eden bireylerde sıklıkla gözlenen bir durumdur. Bu çağdaki bireylerin büyümenin hormonlarının kontrolü ve sürecin takibi için mutlaka bir doktora danışması gerekmektedir. Ancak sürecin devamındaki eklem ağrıları için kendi doğal tedavilerinizi yapabilirsiniz.

Eklem ağrılarının bunun dışında birçok sebebi olabilir. En bilinen eklem ağrılarından biri romatizmadır. Romatizma, çoğunlukla yaşlı insanlarda gözlenen ve eklem ağrısına neden olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın tedavisi için de aynı doğal tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Nedenini bilmediğiniz ve süreklilik arz eden eklem ağrıları için doktor görüşü almanızda fayda olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Az sonra bahsedeceğimiz yöntemler, daha çok eklemlerinizde meydana gelen ağrıları azaltacak özelliktedir. Eğer eklemlerinizde yer alan bir hastalık varsa bu yöntemler hastalığın tedavisi için kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili konularda bir uzmana danışmayı ihmal etmeyin. Ancak dönemsel eklem ağrılarınızdan kısa sürede kurtulmak için çeşitli yöntemlerimiz de mevcut.

Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Kas ve kemik ağrılarının en önemli nedeni zararlı beslenme alışkanlıklarıdır. Daha güçlü fiziksel özelliklere ve ağrımayan eklemlere sahip olmak için bu özellikleri destekleyen besinler tüketmeniz gerekmektedir. Bu besinlerden bazıları ıspanak, lahana, karnabahar, badem, ceviz, somon, ton balığı, portakal, mandalina, böğürtlen, çilek, zeytinyağıdır.

Bahsi geçen yiyecekleri beslenme programınıza dâhil ederseniz uzun vadede eklem ağrılarınızın azaldığını gözlemleyeceksiniz. Bu beslenme türü, eklem ağrıları dışında pek çok rahatsızlığında giderilmesine katkıda bulunur.

Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz eklem ağrılarının giderilmesi için en etkili çözümlerden biridir. Her gün kondisyonunuzu ve elastikiyetinizi arttıracak egzersizler yaparak kas ve kemin ağrılarının önüne geçebilirsiniz.

Eklem ağrılarını önlemek için yapacağınız egzersizlere bir spor hocası gözetiminde devam etmek sizin yararınıza olacaktır. Aksi takdirde bir yerinizi sakatlayarak daha büyük ağrılara yol açabilirsiniz. Bu nedenle egzersiz gibi fiziksel uğraşları bilinçsiz bir şekilde yapmak son derece zararlıdır.

Uyku Düzeni Oluşturmaya Çalışın

Eğer hâlihazırda bir uyku düzeniniz yoksa eklem ağrılarınızın olması da kaçınılmazdır. Düzenli ve sağlıklı bir uykunun psikolojik ve fizyolojik pek çok faydası vardır. Çünkü uyuma esnasında vücudun gelişimini denetleyen hormonlar salgılanır. Düzensiz ve az uyumak bu hormonlardan mahrum kalmanıza ve dolayısıyla kemik yapınızda ağrıların başlamasına neden olur.

Uyku düzeni oluştururken kaç saat uyuyacağınızı ve hangi saatler arasında uyumanın daha fazla verim sağladığını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bilimsel araştırmalara göre ideal uyku süresi 7- 8 olmaktadır. Daha az ya da daha fazla uyku bünyede negatif etkilere yol açar.

Fazla Kilolardan Kurtulun

Biraz acımasız olabilir, ancak eklem ağrılarının en büyük nedenlerinden biri fazla kilolardır. Özellikle orantısız bir vücuda sahip kişilerde eklem ağrılarına sıkça rastlanmaktadır. Sahip olduğunuz fazla miktarda yağ dokusu kaslara baskı yapabilir. Bu durum da, eklemlerinizin sıkışmasına ve ağrımaya başlamasına yol açar. Bu nedenle, eklem ağrılarınızın sebebinin fazla kilolarınız olduğuna kanaat getirirseniz diyetisyene danışmanız gerekebilir.

Sahip olduğunuz fazla kiloları sağlıklı ve bilinçli bir şekilde vererek iskelet sisteminizin sağlığını koruyabilirsiniz. Özellikle verdiğiniz kiloları sporla desteklemek bu süreçte oldukça faydalı olacaktır.

Zencefil

Zencefil de, eklem ağrıları için kullanılan en etkili doğal besinlerden biridir. Zencefili günlük hayatınızda çeşitli şekillerde tüketerek kemik ve eklem ağrılarına doğal ve hızlı bir çözüm sağlayabilirsiniz.

Zencefili kullanma yöntemlerine örnek olarak zencefil çayı veya toz zencefil verilebilir. Toz zencefil, kolay kullanılabilmesi nedeniyle yiyecek ve içecek yoluyla da tüketilebilir. Zencefil çayını ise her gün taze olarak hazırlayarak tüketmek eklem ağrılarının kesilmesini sağlayacaktır.

Sıcak Veya Soğuk Kompres

Ağrılara anlık çözümler arayanlar için en etkili yöntem ise kompreslerdir. Spesifik olarak ağrıyan bölgeye uygulayacağınız soğuk veya sıcak kompres ile eklem ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu yöntem kısa süreli bir rahatlama sağlayacaktır. Ayrıca sıcak veya soğuk kompres yöntemi ile kapsamlı bir tedavi uygulayamazsınız. Kompresler daha çok lokal çözümler için kullanılabilir. Bunun dışında sıcak veya soğuk kompres uygulamak hızlı ve etkili bir çözüm sağlar. Uygulayacağınız kompres türleri içerisinden en verimlisini, kendi deneyimlerinize göre belirleyerek kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.