El Ağrısı Nasıl Geçer, El Ağrısına Ne İyi Gelir?

El Ağrısı Nasıl Geçer, El Ağrısına Ne İyi Gelir?

El ağrısına iyi gelen yöntemlerin bilinmesi için öncelikle el ağrısına neden olan etkenlerin bilinmesi gerekmektedir. El ağrılarına genellikle yorgunluk ve yanlış bir hareket yapılmasının sebep olduğu bilinmektedir. Daha çok el ağrıları çok kullanımdan kaynaklanan dokuların zedelenmesi veya kaslardaki gerginlikten kaynaklanır. El ağrısı bazı eklemlerdeki kireçlenmelerin de sebebi olabilir.

Çok fazla yazı yazan, kalem veya klavye kullanan kişilerde ve el işi yapan kişilerde çok fazla görülmektedir. El ağrısı günlük yaşamdaki bazı işlerin aksamasına veya elleri kullanmaya engel olabilmektedir. Bazı el ağrıları farkında olunmayan travmatik sebepler sonucu ortaya çıkmaktadır. Kişinin günlük hayatını etkileyen birden ortaya çıkan zonklamalar şeklinde de olabilir. Bu ağrı çeşidine göre elleri dinlendirmeyi veya bazı esnek bandajlar ile hareketlerini yavaşlatmak gerekebilir. Esnek bandaj kullanımı aynı zamanda el ve bilek kaslarının da dinlenmesini sağlayacaktır. Bazı el ağrıları fazladan güç kullanılması veya el kemiklerinin zorlanması sonucu oluşmaktadır. Düşme veya incinme sonucu oluşan el ağrılarının mutlaka takip edilmesi gerekmektedir.

Travma sonucu oluşan ağrıların bir fizik tedavi uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekecektir. Bu muayene sonucunda bazen ileri tetkikler alınması için MR çekimi gibi tekniklere başvurulabilir. El kemiğinde veya parmak kemiklerinde oluşan bazı çatlaklar bir süre sonra ağrı yapabilir. Kemiklerdeki çatlakların daha ileride ağrılar şeklinde ortaya çıkmasına mutlaka müdahale edilmelidir. Aksi halde daha zor durumlarda kalınması mümkündür. El ve bilek kaslarının zedelenmesi sonucu ağrı oluşması genellikle kısa zamanda geçecektir. Fakat eldeki bazı ağrılarda aynı zamanda uyuşma, karıncalanma hissi de varsa mutlaka bir sinir uzmanına görünmekte fayda vardır. El içindeki bazı sinirlerde veya damarlarda tıkanıklıklar, sıkışmalar el ağrılarına neden olabilmektedir.

El Ağrısına Neden Olan Etkenler Nelerdir?

El ağrısına neden olan etkenlerin başında bazı travmaların yaşanmasıdır. Elin bir baskı altında kalması, el bileğindeki bazı hasar görmüş dokular veya düşme, çarpma, yaralanma gibi sebepler ile el ağrısı görülebilir. Ancak el ağrısı denilip geçilmeyecek kadar ciddi durumlarda söz konusu olabilir. El ağrısı da hafife alınmayacak bir ağrıdır.

Çok uzun bir zaman bilgisayar klavyesi kullanmak, uzun bir süre el işi yapmak, örgü örmek veya eli zorlayıcı hareketleri tekrar etmek el kaslarında ve parmak kaslarında ağrılara sebep olabilir. El ağrısı, bilek içinde veya el parmakları içindeki dokuların zedelenmesi sonucu ortaya çıkabilir.

El Ağrısı Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

El ağrısı eğer travma sebebi ile oluşmamışsa başka bir hastalığın belirtisinden kaynaklanabilir. Son yıllarda ismi sıkça duyulan karpal tünel sendromu hastalığının ilk belirtilerinden biri değişmeyen el ağrılarıdır. Bu hastalık tedavi edilmediği veya önemsenmediği taktirde el kasları kullanılamayacak hale gelebilir. Bu açıdan el ağrıları da önemli kabul edilecek ağrılardan sayılmaktadır.

Karpal tünel sendromu rahatsızlığının yanı sıra bir de ulnar oluk sendromu el ağrılarına neden olabilmektedir. Elinizdeki ağrının sebebini ve bir hastalığın belirtisinden çıkıp çıkmadığını anlayabilmek için uzman bir doktordan yardım almalısınız. Elinizdeki ağrı sebebi ile hareket kısıtlılığı yaşamadan en kısa zamanda bir muayene olunması gerekmektedir.

El Ağrısı İçin Çareler Nelerdir?

El ağrısının sebebi bilindiğinde uygulanacak bazı çareler bulunmaktadır. Bu çarelerin başında ağrı kesici kullanımı gelmektedir. Ağrı kesici kullanmak istemeyen kimseler ağrıyan elini kalp hizasından yukarıda tutarak bekletmesi ağrının azalmasını sağlayacaktır. El ağrısı için bir diğer yöntem ise bilek ateli veya bilek bandajı ile sarılması gelmektedir. El ve bilek bir süre dinlendirilmeli ve kan akışının düzene girmesi beklenmelidir. El üzerine yapılacak soğuk ve sıcak kompresler aralıklı zamanlar halinde ağrının azalmasını sağlayacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM