El Uyuşması Nasıl Geçer? El Ağrısına Ne İyi Gelir, Neden Olur?

El Uyuşması Nasıl Geçer? El Ağrısına Ne İyi Gelir, Neden Olur?

El uyuşması rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde, öncelikle doğru bir teşhis yapmak ve belirlenen rahatsızlığa göre tedavi yöntemi uygulamak en doğru yöntemdir. El ağrılarının kişilerde rahatsızlığa ulaşan farklı sebepleri ve farklı çözümleri bulunmakla birlikte bazı ağrılar ise günlük hayatın akışında yorgunluk ve aşırı çalışmaya bağlı olarak görülen ağrılardandır. Bu ağrıların ilerleyen boyutlarda sancılara dönüşmesi ve sürekli tekrarlanması ise hastalık boyutuna ulaşan ve tedavi edilmesi gereken ağrılardandır.

El Uyuşması ya da El Ağrısı Tam Olarak Nedir?

Ellerde karıncalanma olarak belirtilerini gösteren el uyuşmaları ve el ağrıları aslında iki sebebe bağlı olarak kendisini ağrı olarak ortaya çıkarmaktadır. Bunlar:

 1. El uyuşmasının genel sebebi el bileğimizde ve kollarımızla ellerimizi birbirine bağlantı sağlayan sinirlerimizde meydana gelen sinir sıkışmasından kaynaklanan rahatsızlıklardır.
 2. El uyuşması sorunlarının genel sebebini oluşturan boynumuzdan kaynaklanan düzleşmeler ve gerginliklerdir. Vücudumuz bir bütündür ve bu bütünlük içinde kollarımız boynumuzla yakından ilişkilidir. Boyunda meydana gelen hasarlar ellerimizde ve kollarımızda ciddi ağrılara sebep olabilmektedir.

El Uyuşmaları ve El Ağrıları Neden Olur?

El uyuşması; yukarıda belirtilen sebeplere bağlı olarak görülen rahatsızlıklarda hastalık başlangıcı olarak değerlendirilebilmektedir. El uyuşması ağrı çeken kimsenin duruş pozisyonundaki yanlışlıktan meydana gelebileceği gibi sürekli aynı hareketleri tekrar etmek sebebiyle sinirlerin aşırı zorlanması sebebiyle de meydana gelebilmektedir. El uyuşmasının nedenleri ve sebep olduğu hastalıklar şunlardır:

 • Karpal Tünel Sendromu; el uyuşması ve ağrılarında yaygın görülen hastalıklardandır. Karpal tünel elin bileğinde bulunan kemik ve doklardan oluşan ve içinde sinir barındıran kanaldır. Bu kanalın içindeki sinirlerin gerilmesi ve şişmesi ile bu rahatsızlık oluşmakta ve ellerde ağrı ve uyuşma meydana gelmektedir. Bu rahatsızlık daha çok el bilekleriyle sürekli aynı hareketi yapan marangoz, bilgisayar kullanıcıları, paketleme görevlileri ve buna benzer meslek gruplarında çalışanlarda elin hep aynı hareketi tekrarlamasından dolayı sinir zedelenmeleri sebebiyle meydana gelir.
 • Boyun fıtığı ve troid bezi rahatsızlıkları; boyun fıtığı ve boyna bağlı rahatsızlıklarda kollarda ve elde bulunan sinirler hasar görmekte ve oluşan ağrılar boyun fıtığına bağlı gelişmektedir. Kol ve ellere çekilecek MR ile bu ağrıların sebebinin boyun rahatsızlıklarından kaynaklandığı görülecektir. Ellerde karıncalanma ve uykudan uyandıracak şekilde el ağrısı olarak karşımıza çıkan bu rahatsızlıkta boyun rahatsızlıklarının giderilmesi el ağrılarının azalmasına sebep olacaktır.
 • Kollarda sinir sıkışması; sinir sıkışması kas, kemik ve tendonların bir bütün olarak vücudumuzda bulunduğu dokularda sinirlerin baskı ve dış etkenler sonucu kemik tarafından baskılanmasıdır. Kollarda meydana gelen bu sıkışmalar ellere sirayet etmekte ve el uyuşmasına neden olmaktadır. Sinir sıkışmalarına yanlış bir hareket ya da kol gücüyle sürekli tekrarlanan hareketler sebep olmaktadır.

Birinin El Uyuşması Çekip Çekmediğini Belirleyen Husus Nedir?

Herkes günlük hayatın olağan akışına bağlı olarak ellerin uyuşmasına ve karıncalanması rahatsızlığına maruz kalabilir. Fakat

 • Geceleri uykuları kaçıracak şekilde dayanılmaz ağrılar
 • His kaybına ulaşan karıncalanma ve uyuşukluklar
 • Elleri kapatamamaya ve parmakları oynatamamaya varan el ağrıları
 • Sakatlanma da denebilecek elleri hareket ettirememek

Şeklinde görülen rahatsızlıklar riskli bir grubu oluşturmaktadır.

El Ağrısı Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

El ağrısı yaşanan durumlarda ilk yapılması gereken bu durumu takıntı haline getirmemektedir. El ağrısının sebebine göre uygun bazı tedbirler kişiler tarafından alınabilmektedir. Örneğin boyun ağrısı kaynaklı el ağrılarında;

 • Boyuna yönelik olarak şekil bozukluğunun engellenmesi,
 • Kamburluğun ve öne bakmasın engellenmesi,
 • Boynun sürekli aşağı eğik olmasının engellenmesi gibi şekil bozuklukları önlenerek çözüm sağlanabilir.

Ayrıca sinir sisteminden ve kas sıkışmasından kaynaklı bir ağrı söz konusu ise;

 • Ellerle aynı işlem sürekli tekrarlanıyor ise elleri aşırı germek ve bükmekten uzak durmak
 • Kolların açısını çalışırken ve iş yaparken iyi ayarlamak ve kolları vücuttan çok uzak veya çok yakın olacak şekilde tutmamak
 • Vücudun dolaşımını hızlandıracak egzersizler ile kan dolaşımını hızlandırmak

Gibi alınacak tedbirler ile el ağrıları ve el uyuşmaları önlenebilmekte ve ağrılar hafiflemektedir.

Sol El Ağrısının Yaygın Sebepleri Nelerdir?

Sol el parmak uyuşması kalp krizi arasında ilişki olup olmadığı ellerde ve özellikle sol el parmaklarında uyuşma hissedenler için oldukça merak edilmektedir. Sol el uyuşması kalp krizi ile ilişkilendirilse de her sol el uyuşması kalp krizi geçirileceği anlamına gelmez. Birçok sol el uyuşmaları kas ve iskelet sisteminin yıpranması ve kötü kullanılmasından dolayı meydana gelen rahatsızlıklar sebebiyle ağrımakta ve boyun ve sırt rahatsızlıklarının olası etkileri parmak ve ellerde hissedilmektedir.

Sol el uyuşması kalp krizi riskinin habercisi olabilmesi için tüm kol ve omuzlarda ciddi ağrı ve uyuşmalar gerçekleşmeli ve bu ağrı sırasında göğüs kemiğinin altında bıçak kesiği gibi acılar ve ağrılarla birlikte nefes yetmezliği, terleme ve dudaklarda şişme gibi belirtiler birlikte yaşanmalıdır. Bu durumlarla karşılaşılması halinde kalp doktoruna muayene olmak oldukça önem arz eder.

El Uyuşmasının ve El Ağrısının Sık Görülen Belirtileri Nelerdir?

El uyuşmasının ve el ağrısının en belirgin özelliği bu durumun yalnızca bir bölge ile sınırlı kalmasıdır. El uyuşması ve sebepleri şu belirtiler üzerine ortaya çıkmaktadır:

 • Bilek, avuç içinde dayanılmaz ağrı
 • Özellikle başparmak ve parmakların tamamında meydana gelen uyuşukluk hissi
 • Uykudan ağrıyla uyanma ve geceleri ağrının şiddetlenmesi
 • Ellerde his kaybı ve elle tutulan malzemelerin iyi kavranamaması

Gibi sebepler el uyuşukluklarında yaygın olarak görülen belirtilerden olmasının yanında bu durumların sıklıkla devam etmesi halinde doktor tavsiyesi alınmalıdır.

El Ağrısı ve Uyuşmalarına Ne İyi Gelir?

El uyuşması ve bilek ağrısı şeklinde ağrıları olanlar el uyuşmasına ne iyi gelir sorusunun cevabını aramaktadır. El uyuşmasını engellemek için şu şekilde çözümler üretilebilir;

 • Boyun, troid, beyin rahatsızlıkları gibi hastalıklardan tedavi ile kurtulmak el uyuşmalarının azalmasına ve sona ermesine yardımcı olacaktır.
 • Vücut duruş pozisyonları el uyuşmalarının en önemli nedeni olduğundan oturuş pozisyonları olmak üzere ellerimizin duruşuna dikkat etmek ve sürekli yapılan işlerden sonra bolca istirahat etmek el uyuşmalarına iyi gelmektedir.
 • Ani hareketlerden çalınmak aşırı zorlanmaların önüne geçmek sinir sisteminde meydana gelen hasarları en aza indirmektedir.
 • El becerileriyle yapılan işlerde ellerin yoğun kullanıldığı mesleklerde elimizin sinirlerini aşındıracak büzülme ve kasılmalardan özellikle kaçınmak ve kontrollü yapmak el ağrılarına iyi gelmektedir.

El Uyuşmalarında Doktora Gitmek Şart Mıdır?

El uyuşmalarının sürekli hale gelmesi ve giderek artması doktor muayenesini gerekli kılmaktadır. El uyuşmaları sadece geceleri ya da sadece gündüzleri değil sürekli olarak hissedilen parmak ve bilek ağrılarıdır. Özellikle cerrahi müdahale gerektiren boyun fıtıklarında bir elde uyuşma olur ve o elin parmaklarında uyuşmalar meydana gelmektedir. Sağ el uyuşması yaşanan durumlarda boynun sağ kısmında fıtık ve boyun rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir. Ayrıca sinir sıkışmalarında geceleri uykudan uyandırmaya varacak ağrılar yaşanabilir. Bu ağrılar zamanla kaslarda erime ve güçsüzlüğe sebep olacağından bu durumlarla karşılaşan kimselerin doktor tavsiyesi alması şarttır. Zaman geçirmeden yapılacak ilaçlı ve tıbbi çözümler hastalığın ileri aşamalara ulaşmadan sona erdirilmesinde çok etkilidir.

El Uyuşmalarında Hangi Doktora Gitmek Gerekir?

El uyuşmasına sebep olacak belirtiler başka hastalıkların etkileri olabileceğinden çok yönlü bir araştırma gerekmekle birlikte bu alanla faaliyet yürüten fizik tedavi doktorlarının almış olduğu eğitimler el uyuşmasının sebebinin ortaya çıkartılmasında yeterli düzeyde olduğundan ilk muayene olmamız gereken doktor fizik tedavi doktoru olmalıdır. Daha sonra ise hastalığın çeşidine göre nöroloji, ya da daha ağır durumlar söz konusu ise genel cerrahi bölümlerine sevkler sağlanabilmektedir.

El Uyuşması ve El Ağrılarında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

El uyuşmasında ve ağrılarında el uyuşması egzersizleri ve basit fizik tedavi yöntemleri başarılı sonuçlar vermekte ve ağrıların iltihap ve şişmelere dönüşmesine engel olmaktadır. Ellerde uyuşması egzersizleri parmak hareketleri, bilek hareketleri gibi kasların hareket kabiliyetini arttıracak işlemlerden oluşmaktadır.

Cerrahi müdahale ve ilaç tedavisi ise diğer yöntemlerin başarısız olması durumunda uygulanmalı önce ilaç tedavisi sonrasında ise ameliyatla tedavi edilmeye çalışılmalıdır. Karıncalanmaların ve uyuşuklukların başka bir bölgedeki rahatsızlık nedeniyle olabileceği asla unutulmamalı ve MR ve EMG cihazlarıyla sinir sıkışmaların durumu ve tıbbi müdahale gerekip gerekmeyeceği uzman doktorların ortak görüşüyle belirlenmelidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.