El Uyuşmasının Sebepleri, Eller Neden Uyuşur ve Karıncalanır?

El Uyuşmasının Sebepleri, Eller Neden Uyuşur ve Karıncalanır?

El uyuşmasına neden olan ve ellerin karıncalanması şeklinde belirtiler gösteren bilek ve ellerde meydana gelen uyuşukluklara birçok husus etki etmektedir. Uyuşmanın gerçekleştiği bölgenin yeri, ağrının sıklığı ve uyuşukluğun türü el uyuşmasının sebeplerini incelemek açısından dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Bu hususların irdelenmesi sonrasında iyi bir tedavi yöntemi uygulamak için el uyuşmasına sebep olan faktörler başarılı bir şekilde ortaya koyulacak ve ağrı ve uyuşukluğa neden olan etkiler ortadan kaldırılacaktır.

El Uyuşması ve Karıncalanması Tam Olarak Neyi İfade Eder?

Ellerim uyuşuyor karıncalanıyor diyen birisinin ellerinde yahut kollarında gerçekten bir rahatsızlık vardır demek için çeşitli araştırmaların yapılması gerekmektedir. Ellerde meydana gelen rahatsızlıklar genellikle sinir sıkışmaları sonucunda meydana gelen hastalık belirtileridir. Bazen yanlış bir hareketi ani olarak yapmak bazen ise sinirleri aşırı zorlayan ve sinirlerin gerilmesine ve kasılmasına neden olan hareketleri fazla tekrarlamak ellerde ve parmaklarda karıncalanmalara ve uyuşukluklara sebep olmaktadır. Bu durumların tekrar etmesi ve ağrının şiddetlenmesi ciddi bir belirti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir diğer önemli husus ise el uyuşuklukları ve karıncalanmaların başka bir rahatsızlığın yan etkisi olarak vücudumuzda ortaya çıkmasıdır. Vücudumuz ve organlarımız bir bütündür. Bu sebeple başka bir bölgedeki hassasiyet ellerimize ve parmaklarımıza etki edebilir. Nitekim kollarımızdaki sinirler uzantı olarak boynumuzdan gelmektedir. Boyun rahatsızlıklarında, troid bezlerinin rahatsızlıklarında, şeker hastalığında ve bazı sinir sistemini ilgilendiren beyin fonksiyonu hasarlarında yaygın olarak ellerde uyuşmalar ve karıncalanmalar görülmektedir. Bu sebeple bu rahatsızlıkların olası etkileriyle el ve bileklerde bulunan sinir sistemi rahatsızlıkları iyi ayırt edilmelidir.

Ellerde Uyuşma ve Karıncalanma Neden Olur?

Ellerin uyuşması ve karıncalanması başka bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi yalnızca el bölgesinde meydana gelen rahatsızlık kaynaklı da olabilmektedir. El uyuşması ve sebepleri şu başlıklar altında incelenebilir:

 1. Karpal tünel sendromu; ellerde ve bileklerde görülen bu rahatsızlığın sebebi kemik ve dokularla birbirine bağlanan ellerdeki sinirlerin zarar görmesiyle meydana gelir. Ellerdeki bağlantıyı sağlayan sinirler tünel şeklinde yapıların içinden geçmekte ve parmaklar ve bilek arasında bağlantıyı sağlamaktadır. Bu sinirlerde meydana gelecek herhangi bir şişme ve kasılmalar önce uyuşukluğa, sonra ağrıya en son ise hastalığa dönüşmektedir.
 2. Kas, sinir ve yumuşak doku zedelenmeleri; özellikle aynı işi sürekli tekrar eden meslek gruplarında aynı hareketin sürekli olarak tekrarlanması sebebiyle yoğun olarak çalışan dokular aşınma, kasılma ve gerilmelere bağlı olarak incinmekte ve ellerde uyuşma ve karıncalanma olarak kendini göstermektedir. Başlangıçta basit görülen bu uyuşukluklar ileride dayanılmaz ağrılara sebep olmakta ve çok hafif bir bardak kaldırmada bile bilekler yetersiz kalmaktadır.
 3. Şeker hastalığı; kan dolaşımının yavaş gerçekleşmesinden dolayı parmak uçlarında ve el bileklerinde karıncalanmalar görülmekte ve uyuşukluklar başka hastalıkların belirtisi olarak kendini göstermektedir.
 4. Boyun rahatsızlıkları; El uyuşmalarına en çok neden olan sebeplerin başında gelmekle birlikte karıncalanma ve uyuşmalar başka bir rahatsızlığın sebebi olarak kendisini göstermektedir. Boyun fıtıkları ve troit bezi hastalıkları kolların birleşim noktası olan boyundaki sinirlere etki etmekte ve bu sebeple el bileklerinde bulunan sinirlerde uyuşukluklar ve karıncalanmalar meydana gelmektedir.

El Uyuşması Neyin Belirtisidir?

Ellerin uyuşması ve karıncalanması basit bir ağrı ve yanlış bir hareketten kaynaklanmış olabilir. Bu sebeple öncelikle soğuk kanlı olunması ve psikolojik olarak bu uyuşukluklardan etkilenilmemesi gerekmektedir. Ancak uzun süren el ağrısı ve bilek ve parmaklarda görülecek şişlik ve kasılmalar sinir sistemi rahatsızlıklarının en büyük belirtisidir. Ayrıca geceleri uyuşukluk ve karıncalanma sebebiyle uykudan uyanma ve ağrıların şiddetlenmesi sebebiyle hareket kabiliyetinin azalması boyun fıtıklarının ve boyun kireçlenmelerinin en önemli sebebi olabilir. Bu sebeple bu hastalıkların daha en başında tedavi edilmesi için bu belirtiler önem arz etmektedir.

Uykuda El Uyuşmasının Sebepleri Nelerdir?

Uykuda el uyuşması sıklıkla görülen bir rahatsızlık ise bu durum tedavi edilebilir özelliktedir. Bazen elimizi başımızın altına koymak ve elimizin üzerine yatmak şeklinde görülen karıncalanmalar ve uyuşukluklar içinse endişelenmeye gerek yoktur. Uykuda el uyuşmasını tetikleyen sebepler şunlardır:

 • Çok çalışmak; marangoz, terzi, paketleme görevlileri ve bilgisayar kullananlar ve buna benzeri sürekli elleriyle aynı işi tekrar edenler kasların gerilmesine ve yıpranmasına bağlı olarak uykularında sık sık ellerinde uyuşmalar yaşamaktadır.
 • Boyun ve sırt rahatsızlıkları: özellikle boyun fıtıkları ve kireçlenmelerinde el bileklerine ait sinirler çok hasar görmekte ve uykuda uyuşukluğa ve uyuşukluğa bağlı ağrılara sebep olan rahatsızlıklar nedeniyle eller ve bilekler uyuşmaktadır.
 • Sıvı Birikmesi; kilolu olmak ve egzersiz yapmamak ellerde ve eklem yerlerinin birleşim yerlerinde şişmelere ve sıvı birikmesine neden olmakta ve uykuda bile el uyuşmaları yaşanmaktadır.
 • Vitamin eksikliği ve yetersiz beslenme; uyuşukluk ve karıncalanmalara sebebiyet vermekle birlikte uykudaki uyuşmalar daha ileri boyutta gerçekleşmektedir. B vitamini eksikliği uyuşukluğa ve yorgunluğa sebebiyet verdiğinden B vitamini bakımından yoğun olan süt ve süt ürünleri, hayvansal gıdalar ve deniz ürünleri bol bol tüketilmelidir.

Ellerin Karıncalanması Nasıl Geçer?

Ellerde uyuşma karıncalanma başka hastalıklarla ilgili değilse ufak tedbirler alınarak etkileri önlenebilir ya da azaltılabilir. Ancak başka hastalıklarla ilgili olarak ellerde karıncalanma yaşanıyorsa diğer rahatsızlığın etkileri de ortadan kaldırılmalıdır. Ellerdeki karıncalanmaların azaltılması için;

 • Çalışırken hep aynı pozisyonda durmaktan kaçınmak
 • Boynun ağrımasına sebebiyet veren vücudumuza ait şekil bozukluklarını önlemek
 • Sürekli iş yapılan elimizdeki sinirlerin gerilmesini ve bükülmesini sık sık dinlenerek engellemek
 • Yatarken ellerimizi desteklemek ve ellerimizi vücuttan çok uzakta ya da çok yakında taşımaktan kaçınmak
 • Sadece destek elimizle değil çok kullanmadığımız elimizle de iş yapmak
 • El ve bilek egzersizleriyle kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı aktivitelerde bulunmak

Sol El Uyuşması Kalp Krizine Davetiye Midir?

Sol El Uyuşması ve özellikle sol el parmaklarda görülen kasılmalar ve uyuşukluklar toplumumuzda kalp krizi belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Her sol el uyuşması kalp krizi riski oluşturmadığından bu değerlendirme yanlış ve kısmen hatalı bir değerlendirmedir. Sol el uyuşmaları ve sağ el uyuşmaları boynun fıtık olan ya da kireçlenen bölgesi sebebiyle uyuşabilmekte yahut bir elin daha fazla kullanılması sebebiyle o el bileklerinde karıncalanmalar ve uyuşukluklar meydana gelmektedir. Bu durum yalnızca kalp krizi ile değil diğer başka rahatsızlıklarla ilgilidir.

Kalp krizi belirtilerinde sadece sol el değil omuzlardan başlayarak sol kol ve ellerde yoğun bir ağrı meydana gelmekte ve sanki sol tarafına felç inmişçesine bu uyuşukluk hissedilmektedir. Sol tarafın tümüyle uyuşmasıyla birlikte göğüs üzerinde çok ciddi kalp ağrısı ve bıçak kesiğine benzer bir acı göğüste hissedilmektedir. Bütün bu belirtilerin yanında kalp krizine sebebiyet veren uyuşukluklarda nefes darlığı ve soğuk terlemeler görülmekte dudaklarda ise şişme ve ekimozlar oluşmaktadır.

Sabah Uyanırken Ellerde Uyuşukluk ve Karıncalanmalar Ne Anlama Gelir?

Sabah uykudan uyanırken ya da ara ara gece uykudan uyandığınızda ellerinizin uyuştuğunu hissetmeniz sandığınız kadar tehlikeli değildir. Ellerin uykudaki pozisyonundan kaynaklı ellerinizin uyuşabilir ya da karıncalanabilir. Gece yatarken ellerinizi başınızın altına koymamaya dikkat etmeniz bu uyuşuklukları yaşamanızı azaltacaktır. Gece kan dolaşımı uykuda olduğumuz için yavaştır. Bu sebeple kan dolaşımının yavaş olmasından dolayı sabah uyandığımızda ellerimizde uyuşukluklar yaşanmaktadır.

Ellerin Uyuşmasında Uygulanacak Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ellerinde ve bileklerinde el uyuşması ve karıncalanması yaşayan birçok insan el uyuşması nasıl geçer sorusunun cevabını aramakta ve bu rahatsızlığın tedavi yöntemlerini araştırmaktadır. Ellerin uyuşması ve karıncalanmasında uygulanacak bazı yöntemler şunlardır:

 • Uyuşuk ellerimizi dinlendirme ve basit egzersizler ile kaslarımıza hareket kabiliyeti kazandırma
 • Atel tedavisi ile özellikle vücut pozisyonunu düzeltme ve ellerin bükülme ve gerilmesini engelleme
 • Buz tedavisi ile meydana gelen uyuşuklukları önleme ve kan dolaşımını hızlandırma
 • Masaj ile kasılan ve sıkışan sinirleri iyileştirme

Ellerin Uyuşmasında Tedavi Başarısız Olursa Ne Yapmak Gerekir?

Parmak uyuşması kol ağrısı şeklinde geniş bölgelere yayılan el uyuşmaları ve karıncalanmaları sonuncunda uygulanan tedavi yöntemlerinin başarısız olması hemen kişileri umutsuzluğa sevk etmemelidir. Hastalığa etkisi olan başka sebepler olabileceğinden ve birçok hastalığın yan etkisi olarak el uyuşmaları görülebileceğinden yeni tedavi yöntemleri araştırılmalı v sinirlerden kaynaklı bir rahatsızlık söz konusu ise ilaç tedavisi ve ameliyat gibi cerrahi müdahaleler tercih edilmelidir.

El Uyuşmasında Hangi Doktora Gidilir?

El Uyuşması ve karıncalanmalarına bakan bölüm Nöroloji bölümüdür. Yapılan tetkik ve hastalığın görüldüğü durumlara göre kişiye uygun tedavi yöntemlerin uygulanmasına başlanmaktadır. Hastalığın tespiti ve etkilerinin gözlemlenebilmesi için mutlaka sinirlerin durumlarını belirlemek üzere MR ve sinir güçlerini ölçmek üzere EMG tetkikleri yapılmalıdır. Bu tetkikler yapılırken yalnızca el bilekleriyle sınırlı kalınmamalı boyun ve kollarında tetkikleri yapılmalıdır.

Ayrıca fizik tedavi doktorları da ameliyat gerektirmeyen durumlarda el uyuşuklukları ve karıncalanma tedavilerinde aktif rol almaktadır. Özellikle bayanların çok el işi örgü örmesinden kaynaklanan rahatsızlıkların tedavisinde basit fizik tedavi uygulamaları başarılı sonuçlar vermektedir. Erken tanı konması hayat kalitesinin maksimum seviyede sağlanması bakımından önemli olduğundan el ve bileklerde meydan gelen uzun süreli uyuşukluk ve ağrılar göz ardı edilmemeli ameliyata ve belki de felçli bir insan olmaya gidecek bu süreç doktor muayenesiyle ve uygun tedavilerle önlenebilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.