Elde Uyuşma ve Karıncalanma Neden Olur?

Elde uyuşma ve karıncalanma genellikle obezite ve diyabet gibi rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Elde uyuşma ve karıncalanma nedenleri, belirtileri, risk faktörleri ve tedavi yöntemlerini detaylı olarak yazımızdan inceleyebilir ve sonuca ulaşabilirsiniz.

Elde Uyuşma ve Karıncalanma Neden Olur?

Elde karıncalanma olması genellikle obezite ve diyabet gibi ciddi sağlık problemlerinden kaynaklanmaktadır. Bu durum tıp dilinde nöropati olarak da adlandırılıyor. Kol bacak ve el ile ilgili olan sinir hastalıkları için hastanelerin nöroloji bölümlerinin uzmanlık alanına giriyor. Elde karıncalanma problemi yaşayan bir kişinin problemi ciddi olmayacağı gibi bazı ciddi sağlık problemleri yüzünden de bu problem meydana gelebilir. Yapılan araştırmalara göre toplumun yüzde 10’unda elde karıncalanma problemi görülüyor.

Ayrıca tansiyon hastasının gitmesi gereken doktorlara bakabilirsiniz.

Elde Karıncalanma Vakalarında Son Zamanlarda Artış Yaşanıyor

Elde karıncalanma  vakalarında yaşanan artış diyabet hastalığının artmaya başlaması ile paralel gidiyor. Özellikle aşırı kilolu olan kişilerin sayısı arttıkça buna bağlı çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkıyor. B12 gibi temel eksiklikler yüzünden de karıncalanma probleminin ortaya çıktığı biliniyor. Bağışık sistemi zayıf olan kişiler her türlü hastalıklara daha kolay yakalanıyorlar. Bu nedenle vakaların artışını durdurmak için bağışıklığın güçlendirilmesi için bir şeyler yapmak şart. Kişilerin dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekiyor. Sağlıklı yaşam tarzını yaşayabilen kişilerin bağışıklık sistemleri çok daha kuvvetli oluyor.

Elde Karıncalanma Problemi Olanların Yaşamları Nasıl Etkileniyor?

Elde karıncalanma vakalarının yaşamı etkilemesi olumsuz yönde oluyor. B u nedenle hastalar bir an önce iyileşip belirtilerden kurtulmak için doktorlara müracaat ediyorlar. Hastaların karıncalanma problemi yüzünden yaşam kaliteleri olumsuz yönde etkileniyor. Hastalığın ileri seviyede seyrettiği durumlarda kişilerin şikayetleri de daha çok oluyor. İleri evrelerde kişi his ve kuvvet kaybına giden ciddi problemler yaşıyor. Bu kişilerin en kısa sürede muayene olarak tedaviye başlamaları gerekiyor. İleri seviye olan rahatsızlıklarda genellikle şikayetler ciddi hastalıklara işaret ediyor.

Elde Karıncalanma Problemi Hangi Hastalıklara İşaret Ediyor Olabilir?

Elde karıncalanma hastalığının işaret ettiği hastalıklar arasında:

  • B12 vitamin hastalığı,
  • Diyabet,
  • Tiroit bozukluklar,
  • Şiddetlenen ateş,
  • Hormon seviyelerinde dengesizlik,
  • Sinirlerin zedenlenmesine bağlı meydana gelen rahatsızlıklar,
  • Folik asit eksikliğine bağlı gelişen hastalıklar,
  • Böbrek yetmezliği yer alıyor.

Diyabetin kontrolsüz olduğu durumlarda kişiler sıkça ellerde uyuşma problemi ile karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Böbrek yetmezliğine bağlı olarak sinirlerde toksik maddeler birikmeye başlıyor. Toksik maddeler çeşitli şikayetlerin başlamasına neden oluyor. Tiroid bozukluklar ise hormonların dengesizliği yüzünden meydana geliyor. Uzun süre hormon bozukluğu olması hastalığın şiddetlenmesine neden oluyor.

Elde Karıncalanma Problemi Ne Zaman Ciddi bir Sağlık Problemine İşaret Ediyor?

Elde karıncalanmanın ciddi sağlık problemine işaret etmesi mümkündür. Bu gibi bir durumda hızlıca önlem almak gerekir. Aksi halde tedavinin gecikmesi ile birlikte hastalıkları durdurmak için çok geç olabilir. Hastalıkların durdurulabilir olduğu durumlarda bile, tedavi için daha uzun süre harcanmış olur. Vücut ilaç kullanılıyorsa, kullanılan ilaçlar yüzünden yorulur.

Eğer elde karıncalanma ile birlikte kişiler his kaybı, uyuşma gibi diğer şikayetleri de tecrübe ediyorsa vakit kayıp etmeden nöroloji uzmanına danışmak önem taşıyor. Eğer hastanın şikayetleri zamanla birlikte artarsa bu durumda yine konu hakkında uzman hekimin yardımına başvurmak gerekiyor.

Elde Karıncalanma Probleminin Tedavisi Nasıl Sağlanıyor?

Elde karıncalanma probleminin tedavi edilmesi için mutlaka nöroloji uzmanının hastayı tedavi etmesi gerekiyor. Elde karıncalanma için tedavi planına başlamadan önce hastalığın tam olarak neden kaynaklandığını tespit etmek gerekiyor. Hastalık için tedavi planı yapılırken kişinin özelliklerinin değerlendirmeye alınması gerekiyor. Kişinin cinsiyeti, yaşı, kilosu, hastalığın şiddeti ve evresi gibi detaylı bilgiler tedavi sırasında işe yarıyor.

Tedavi için hekim EMG denilen yöntemden faydalanıyor. B u yöntemle birlikte sinir ve kasların çalışma sisteminin değerlendirilmesi mümkün oluyor. Herhangi bir bozukluk olması halinde testten sonuçlar çıkıyor. Eğer karıncalanma problemi vücutta bazı maddelerin eksik olmasından kaynaklanıyorsa bu maddelerin yerine konması gerekiyor.

Elde Karıncalanma Probleminin Nedenleri Nelerdir?

Elde karıncalanmanın nedenleri herkes için farklı olabiliyor. Bez sıkma, halı silkeleme, el bileği hareketleri bile sinirler üzerine basınç yaptığı zaman çeşitli problemlere neden olabiliyor. Böyle durumlardan meydana gelen hastalık halk arasında karpal tünel sendromu olarak adlandırılıyor.

Karıncalanma şikayetinin görülmesinin diğer önemli nedenlerinden bir tanesi de kolun dirsekten aşağı olan yerinde sinir sıkışmasının yaşanması oluyor. Teres sendromu adı verilen durum insanların ellerinde karıncalanma problemi ile hastaneye başvurmalarında sık karşılaşılan bir neden.

Karıncalanma görülmesinin diğer nedeni olarak boyun fıtığı ve beyne ait bazı hastalıklar söylenebilir. Bu hastalıkların kontrol altında tutulması ve tedavi edilmesi halinde karıncalanma problemi de kendiliğinden ortadan kalkmış oluyor.

Elde Karıncalanma Probleminin Görülmesine Neden Olan Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromunun görülmesi elde karıncalanmanın temel nedenleri arasında yer alır. Bu karıncalanma hissi koldan gelir ve avuç içinden parmaklara doğru yayılmaya başlar. Yani karıncalanma hissi bir nevi tünelin içinde geçmiş olur. Hastalığın ismine tünel denmesinin nedeni budur. Karıncalanma hissi bölgedeki median sinirinin hissedilmesinden kaynaklanmaktadır.

Karpal tünel sendromu ile birlikte ağrı, yanma, his kaybı ve buna benzer diğer şikayetlerin görülme ihtimali yüksektir. Hastalık patolojik bir olay olarak adlandırılır. İleri sefhalarda hastalarda kas erimeleri görülmeye başlayabilir. Özellikle hastalığın ağır seyrettiği durumlarda hastalar geceleri uykusundan uyanacak kadar çok ağrı duyabilirler.

Kişilerin ev temizliği yapması, el gücüne dayalı meslekleri olması, rutin işler ve buna benzer faktörlerin elde karıncalanma problemine davetiye çıkardığı bilinmektedir. Hekimin hasta öyküsünü dinlemesi gerekli muayene ve testleri yapması ile birlikte teşhisin konması mümkün olur. Hekim hastayı tedavi etmek için fizik tedavi ya da cerrahi müdahale yapılmasını uygun görebilir. Cerrahi müdahale yapılması için lokal anestezi uygulanması gerekir.

Elde Karıncalanma Probleminin Görülmesine Neden Olan Guyon Kanalı Sendromu Nedir?

Guyon kanalı sendromu ile birlikte dirsekten el bileğinin avucuna doğru gelen bir ağrı ile karıncalanma hissi olur. Bu sendromun oluşmasındaki neden ulnar sinirlerin sıkışmasıdır. Küçük parmakla yüzük parmağının yarısında ağrı hissedilebilir. Genellikle his kaybı da görülür. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte kas erimeleri başlar. Güç kayıpları olur. EMG ile teşhis konması gerekir. Hastalar için çoğu zaman lokal anestezi ile cerrahi işlemlerin yapılması uygun olur. Hangi tedavi yönteminin yapılacağına karar verirken hastalığın hangi evrede olduğu belirleyici etkendir. Guyon kanal sendromu ciddi sinir hasarlanmasına neden olabilir.

Sinüzit için gidilmesi gereken doktorları inceleyebilirsiniz.

Elde Karıncalanma Probleminin Görülmesine Neden Olan Kübital Tünel Sendromu Nedir?

Kübital tünel sendromu dirsek sinirinde olan bölgenin sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Karpal tünelinin yaptığı etkiden sonra en sık karşımıza çıkan neden kübital tünel sendromudur. Güç bozuklukları, his kaybı ve kaslarda erime gibi ciddi işlev bozukluklarının meydana gelmesine neden olabilir. B u nedenle hastalığın tedavisine bir an önce başlamak gerekir. Elde karıncalanma hissi genellikle elin yüzük parmağı ile serçe parmağında hissedilir. Bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığınızı anlamak için nöroloji uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Uzman fizik muayene ve EMG görüntüleme yöntemi gibi tanılardan faydalanarak teşhisi koyacaktır. Eğer hastalık ileri seviyede ise mutlaka cerrahi müdahale yapılması gerekir. Cerrahi müdahale yapılırken hasta anestezi altında olacağı için bir şey hissetmeyecektir. Cerrahi müdahalelerden elde edilen başarı oranı çok yüksek olduğu için genellikle bu yöntem tercih edilir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.