Ellerde Karıncalanma Neden Olur?

Ellerde karıncalanma nedenleri, tedavisi ve çözüm yolları hakkında bilgilere yazımızdan bakabilirsiniz. Karıncalanma diyabet başta olmak üzerede bazı rahatsızlıklardan dolayı olabilmektedir. Bu yüzden önem vermeniz gereken ellerde karıncalanma hakkında tüm bilgilere yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

Ellerde Karıncalanma Neden Olur?

Ellerde karıncalanma olması diyabet başta olmak üzere çeşitli hastalıkların meydana gelmesinden kaynaklanıyor olabilir. Özellikle çeşitli hormonların eksik olmasından dolayı ellerde karıncalanma olabilir. Ellerde karıncalanma problemi olan kişinin mutlaka zaman kayıp etmeden uzman hekim ile görüşmesi gerekir. Uzman hekim çeşitli testler yaparak ve görüntüleme tekniklerinden faydalanarak karıncalanmanın neden kaynaklandığını tespit edebilir. Hasta eğer zamanla karıncalanma probleminin arttığını gözlemliyorsa ciddi bir hastalık söz konusu olabilir. Problemin neden ortaya çıktığının tespit edilmesi son derece önemlidir.

Ellerde Karıncalanma Sinir Sıkışması Yüzünden Meydana Geliyor

Sinir sıkışması ile birlikte ellerde karıncalanma problemi görülmesi söz konusu olabiliyor. Özellikle kişinin travma geçirmesinden sonra sinir sıkışmasına sık denk gelmek mümkündür. Sinirler yalnızca el bölgesinde sıkışmaz. Bunun dışında bacaklarda, başta ve yüz bölgesinde dahi sinir sıkışması sorunu yaşanabilir. Bu bölgelerde karıncalanma yaşanmasının temel nedeni bölgede bulunan sinirlerin sıkışmasıdır.

Sinirlerde görülen iltihap vakaları da karıncalanma probleminin görülmesine sebebiyet verebilir. İltihap olması halinde mutlaka hastalığın tedavisi yapılması gerekir. Aksi halde bir bölgede meydana gelen iltihap vücudun çeşitli yerlerine sıçrayabilir. Özellikle yeterince B12 vitamini almayan kişiler ve MS hastalarının sinirlerinde iltihaplanma sorunu ortaya çıkabilir.

Vücutta karıncalanma psikolojik midir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Ellerde Karıncalanmaya Neden Olan Hastalıklara Dikkat Edin

Elde karıncalanmaya neden olan hastalıklar yüzünden karıncalanma probleminizin olabileceğini biliyor muydunuz? Özellikle diyabet gibi hastalıklar yüzünden ortaya çıkan problemlerden bir tanesi de ellerde karıncalanmadır. Şikayetlerin yaşanmaması için mutlaka hastalığın kontrol altında tutulması gerekir. Hastalığın kontrol altında tutulması için hekiminizin verdiği perhizi düzenli olarak uygulayın. Hekim önerilerinin dışında sağlıklı yaşam için gerekli olan önerileri göz ardı etmeyin. Diyabet hastalığından kaynaklanan karıncalanma problemine çoğu zaman ağrı gibi ikincil şikayetlerin de oluştuğu bilinmektedir.

Eğer tiroid hormonunuzun seviyesi olması gerektiğinden daha yüksek ya da alçak olursa bu durumda karıncalanma başta olmak üzere çeşitli problemlerle karşılaşabilirsiniz. Hormonlarınızın seviyesini hekiminizin ölçmesi gerekir. Hormon seviye tespiti yapıldıktan sonra da geriye yükleme yapmak ya da çıkarma yapmak kalır. Tiroid hormonunu yüklemek isteyen kişilerin beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir.

Böbrek Yetmezliği Ellerde Karıncalanmanın Görülmesine Neden Oluyor

Böbrek yetmezliği yüzünden ellerde karıncalanma problemi görülmesi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Eğer böbrekler yeterince işlem yapamazlarsa, kanda toksik madde birikimi başlar. Toksik madde birikimi yüzünden kollara yeterince kan gitmemiş olur. Bu durumda kişinin elleri ve kolları beslenememiş olur. Karıncalanma gibi şikayetler meydana gelmeye başlar. Hastalığın tespit edilmesi ve buna uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekir. Hastalığın erken teşhisi ne kadar çabuk yapılırsa o kadar iyi olur. Özellikle ciddi hastalıklarda erken teşhis hayat kurtarır.

Ellerde Karıncalanmanın Görülmesi Ne Zaman Tehlikeli Oluyor?

Ellerde karıncalanma görülmesinin tehlikeli olması söz konusu olabilir. Bu durumlarda yine anahtar kelime erken teşhis olacaktır. Ellerde karıncalanma probleminin ne zaman ciddi olduğunu anlamak için hastalık belirtilerinin neler olduğuna bakabilirsiniz. Çoğu zaman karıncalanma ile birlikte başka belirtilerin görülmesi tehlikeli bir durumun görülmesine işaret ediyor olabilir. Kesin tanının konması için hastanın mutlaka uzman bir nöroloji hekimine görülmesi gerekir. Hekim gerekli testleri yaparak hastanın ne problemi olduğunu anlayabilir. Bu testlerin bazen yenilenmesi de gerekebilir. Çünkü özellikle kadın hastalarda test sonuçları dönemsel olarak yanlış sonuç verebilmektedir.

Ellerde Karıncalanma için Tedavi Yapılması

Ellerde karıncalanma problemine karşı tedavi yapılması için ilk önce hekimin hastayı detaylı şekilde muayene etmesi gerekir. Muayene sonrasında çeşitli hormonal bozuklukların olduğu tespit edilebilir. Bazı muayene sonrasında ise sonuç almak mümkün olmayabilir. Çünkü karıncalanma problemi illa bir şeylerin ters gitmesinden kaynaklı değildir.

Hekim tedavi yapılması için EMG adı verilen görüntüleme tekniğinden faydalanabilir. Bu teknik son zamanlarda sık kullanılan popüler bir görüntüleme tekniğidir.  Herhangi bir zararı yoktur. Muayeneden kesin sonuç almak mümkündür. Hekimler bu yöntemden sonra hasta için kişisel oluşturulmuş tedavi planını oluşturmaya başlayabilirler.

Bağışıklık ve Dolaşım Sisteminden Kaynaklanan Ellerde Karıncalanma Problemini Yaşıyor Olabilirsiniz

Bağışık ve dolaşım sisteminden kaynaklanan ellerde karıncalanma probleminde sorunun çözümü büyük ölçüde kişinin kendi ellerinde olur. Bağışıklık sistemi düşük olan bir kişinin özellikle beslenme düzenine dikkat etmesi gerekir. Bol bol meyve ve sebze tüketilmeli, zararlı olan gıdalardan uzak durmak gerekir. Gün içinde alınan sıvı miktarına dikkat etmek gerekir. Alınan sıvı miktarı 3 litrenin altına düşmemelidir. 3 litrenin en az yarısı su olmalıdır. Özellikle yazın vücuttan ter yolu ile su atıldığı için bu dönemlerde alınan su miktarının daha yüksek olmasına dikkat etmek gerekir.

Dolaşım probleminin seviyesine bağlı olarak iyileştirilmesi gerekebilir. Ufak dolaşım problemleri olduğu zaman kişinin kendi başına alacağı ufak önlemler dahil problemin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Fakat hastalığın daha ileri olduğu durumlarda ilaç kullanılması gerekebilir. Dolaşım problemlerinde kullanılan ilaçlar yan etkili olduğu için hastalar bu ilaçları kullanmayı reddedebilir. Rahatsızlığınız hakkında hekiminizi bilgilendirmeniz yeterli olacak. Bu ilaçların alternatifi olduğu için hekim rahat edeceğiniz bir ilaç verecektir.

Parmak uçlarında karıncalanma detaylarına bakabilirsiniz.

Ellerde Karıncalanma Neden Olan Hastalıklar Hangileridir?

Ellerde karıncalanmaya neden olan hastalıklar arasında:

 • Böbrek yetmezliği,
 • Sinirlerin zedelenmesine bağlı hastalıklar,
 • Tiroid bozukluklar (Özellikle hormonların dengesizliği),
 • Şeker hastalığı,
 • B12 vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişen hastalıklar,
 • Folik asit eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar,
 • Yüksek ateş yüzünden oluşan hastalıklar yer alır.

Hastalıkların kontrolde olmaması halinde kişinin vücudunun gördüğü zararlar artmış olur. Bu zararları telafi etmek için vücudun daha fazla ilaç alması gerekir. Bu da vücutta yeni bir tahribatın yaşanması anlamına gelir. Oysa en başından hastalık ilerlemeden yapılacak olan müdahale çok daha kısa süreli ve etkili olacaktır.

Ellerde Karıncalanma ve Karpal Tünel Sendromu

Ellerde karıncalanmanı karpal tünel sendromundan görülmesi hastalığın en sık karşılaşılan nedenleri arasında yer alır. Karpal tünel sendromunda karıncalanma şikayeti elin uç kısmında başlar ve zaman geçtikçe elin daha iç kısımlarına doğru yayılmaya devam eder. Karıncalanma hissinin tünelden geçiyor gibi olmasından kaynaklı hastalığa tünel sendromu adı verilmiştir. Hastalığın ortaya çıkmasındaki temel nedenin median sinirinin sıkışmas ile ilgili olduğu bilinmektedir.

Karpal tünel sendromu çeşitli faaliyetlerle birlikte tetiklenebilir. Özellikle kişinin ele dayalı işler yapması ve bu işleri rutine binmesi karıncalanma şikayetlerinin artmasına neden olacaktır. El gücüne dayalı meslekleri icra eden kişilerde bu tarz hastalıkların görülmesi daha olası bir ihtimaldir. Yapılan işe ara verilmesi ve elin dinlendirilmesi problemin geçici olarak çözülmesini sağlayacaktır. Ne var ki hastalık işin yeniden yapılması ile birlikte tetiklenir.

Ellerde Karıncalanmanın Geçmesini İstiyorsanız…

Ellerde karıncalanmanın geçmesi için aşağıdaki önerilere kulak verebilirsiniz:

 • Ellerinizi kullanarak rutin işler yapmayın,
 • El bakımınızı ihmal etmeyin,
 • Özellikle sık zaman aralıkları ile ellerde karıncalanma problemi ile karşılaşırsanız mutlaka hekimize kontrole gidin,
 • Düzenli olarak muayene olun,
 • Doktora gitmek için hasta olmayı beklemeyin,
 • Hayatınızın kalitesi için sağlıklı tercihler yapmaya özen gösterin,
 • Ellerinizi temiz tutun,
 • İlaçlarınızı aksatmadan kullanın.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.