Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Evde Elma Sirkesi Yapımı

Elma sirkesinin yapımı, tarifi ve tüketimi nasıldır? Elma sirkesi yapmak için Canan Karatay, Feridun Kunak, İbrahim Saraçoğlu, Ümit Aktaş’ın tavsiyelerini; evde nasıl yapabileceğinizi ve diğer tüm ayrıntıları yazımızdan okuyabilirsiniz.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Evde Elma Sirkesi Yapımı

Elma sirkesini evde yapabilmek için, birçok farklı yöntem ve tarif sizleri beklemektedir. Sağlık için çok önemli faydaları bulunan sirke farklı çeşitlerde piyasada satılıp ihtiyaçlarınızı giderdiği gibi evde çok basit tariflerle elma sirkesi yaparak rahatsızlıklarınıza çare olabilir mutfağınızda kendi ürettiğiniz elma sirkesini her türlü ihtiyacınızda kullanabilirsiniz.

Elma sirkesinin evlerde birçok farklı kullanım alanına sahip olması bu ürüne olan ilgiyi fazlasıyla arttırmıştır. Hem besin olarak tüketilen elma sirkesi hem de ilaç olarak cilt problemlerinde fazlaca tercih edilmektedir. Ayrıca ev hanımlarının vazgeçilmezi olan elma sirkesi temizlik malzemesi olarak dezenfekte edici özelliği sebebiyle temizlik malzemesi olarak da kullanılmaktadır.

Yukarıda sayılan birçok özelliğinin yanı sıra elma sirkesi hem evde kolay üretilebilmekte ya da marketlerden temin edilebilmektedir. Her şeyde olduğu gibi elma sirkesinin doğal yöntemlerle evde yapılanı organik ve daha yararlıdır. Sizlerde vereceğimiz tariflerle ünlü isimlerden elma sirkesi tariflerini evinizde yapabilir bu sayede daha sağlıklı bir cilde ve sindirim sistemine ve aklınıza gelmeyecek birçok hastalığa doğal yollarla çözüm bulabilirsiniz.

Elma Sirkesi Nedir?

Elma sirkesi, elma suyu yapımında kullanılan kabuk ve meyvesindeki şekerlerin mayalanması ile üretilen ham maddesinin besin olarak tükettiğimiz elmanın oluşturduğu bir üründür. Sağlıklı tarifler alanında en sık tercih edilen bu ürün renk ve kokusunu mayalanmasıyla elde edilen malik asitten almakta ve elma biraz eksi ve sert bir tada dönüşmektedir. Elma sirkesi;

 • Kozmetik,
 • Tıp,
 • Gastronomi,

Gibi birçok alanda ekonomik ve yararlı bir maddedir. Evde yapımı oldukça kolay olan bu ürün cildi güzelleştirmede ve sağlık alanında da alternatif ilaçlardandır.

Ev Yapımı Elma Sirkesi Ne İşe Yarar?

Elma sirkesinin evde yapımı kolay ve düşük maliyetli olduğu için oldukça merak edilmektedir. Elma sirkesinin faydaları hem kozmetik hem de sağlık alanında oldukça fazladır. Yemeklerde elma sirkesini kullanma alışkanlığı edinmek özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmanıza aracılık etmektedir.

Elma sirkesi saç derisine uygulandığında ve saçlara sürülüp kısa süre içerisinde yıkandığında saç derisinin korunmasına ve saçların canlı ve parmak bir görünüm kazanmasında oldukça etkilidir. Cilt lekeleri, akne ve sivilce tedavisinde de sıklıkla tercih edilen elma sirkesi cildin kuruyarak lekelerin dışarı atılmasında etkin bir role sahiptir.

Elma sirkesi sindirime olan faydası, kan şekeri ve kolesterol değerlerini dengelemesi bakımından bu tarz sorunlar yaşayanlarında imdadına yetişmektedir. Grip ve nezle tedavisinde ev yapımı elma sirkesi ile burun tıkanıklıklarınızın ve sürekli akan burnunuzun doğal yollarla tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Evde Elma Sirkesi Yapımda Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Evde elma sirkesi yapımında gerekli olan malzemeler uygulanacak tarife göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle doğal elma sirkesi için;

 • 2-3 kilogram elma,
 • 1 litre kadar su,
 • Mayalanmayı sağlayacak doğal bal, ekmek kabuğu veya hazır elma sirkesi
 • Cam kavanoz

Yukarıda bulunan malzemeler elma sirkesi yapımı için hazırlanırken elma kabukları soyularak ve suda kaynatılarak cam kavanozun içine alınır. Kabın kapağı kapatılmadan tülbent ile örtülerek elma sirkesinin mayalanması için kuru ve serin bir yerde bekletilir. Ara ara kabın içinde bulunan malzemeleri karıştırmak her tarafın aynı anda mayalanmasına katkı sağlayacak ve mayalanma işlemini hızlandıracaktır. Yaklaşık 2 ay içerisinde kavanozunuzda elma sirkesi doğal yollar ile elde edilmiş olur.

Elma Sirkesi Kaç Günde Olur?

Evde doğal yolardan elma sirkesi yapanlar elma sirkesi kaç günde olur sorusunun cevabını merak etmektedir. Kullanılan malzemenin kalitesi ve miktarına göre evde doğal elma sirkesinin tam kıvamına gelmesi için sizlere en az 2 aylık bir süre gerekecektir. Elma sirkesi yapımında mayalanma etkisi yapacak malzemeler verilen tariflere göre farklılık göstermektedir. Kimi uzmanlar elma kabukları ve elma suyunun mayalanması için elma sirkesi ve ekmek gibi malzemeler önerirken kimileri ise doğal bal kullanarak mayalanmanın sağlanabileceğini belirtmişlerdir. Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın en az 2 ay geçmesi elma sirkesinin kıvam almasına ve doğallığına kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

Ev Yapımı Elma Sirkesinin Olduğunu Nasıl Anlarız?

Sirkenin olduğunu nasıl anlarız sorusu evde ilk defa elma sirkesi yapanları oldukça ilgilendirmektedir. Elma sirkesinin olup olmadığını anlamanın en iyi yolu tadına bakmaktır. Yeterli süre sonunda hazırladığımız sirkenin keskin ve yoğun bir kıvama ulaşması ve tadının hazır elma sirkelerini andırması doğal yolla elde edeceğimiz elma sirkesinin olup olmadığının en belirgin özelliğidir. Sirkeye ait has kokunun hazırladığınız elma sirkesinde de bulunması elma sirkesinin doğal yollardan doğru bir şekilde elde edildiğinin en belirgin göstergesidir.

Ev Yapımı Elma Sirkesinin Yapımında Püf Noktalar

Ev yapımı sirke yapmanın püf noktaları uygulanan farklı tariflere göre değişse de alınacak birtakım önlemler daha iyi ve daha doğal elma sirkesi elde etmenize katkı sunacaktır. Elma sirkesi yapılırken;

 • Kullanacağımız malzemelerin kaliteli ve doğal olmasına dikkat edilmeli,
 • Hazırladığımız ev yapımı elma sirkesinin kapağı kesinlikle kapatılmamalı,
 • Elma sirkesinin bekleme aşamasında karıştırma işlemi 2-3 günde bir mutlaka gerçekleştirilmeli,
 • Elma sirkesi üzerinde kurtlaşma veya sinekleşme olmasının sürecin bir parçası olduğu asla unutulmamalı,
 • Elma sirkesi yapılırken sabırlı olunmalı ve en az 2 aylık bekleme süresine riayet edilmeli

Gibi özellikleri dikkate alarak evinizde daha ucuza ve doğal elma sirkesi yaparak hastalıklardan korunabilir ve birçok alanda ihtiyacınız olan elma sirkesini kolayca temin edebilirsiniz.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitirilmeyecek kadar çoktur. Evde doğal çamaşır suyu ve kireç sökücü olarak kullanabileceğiniz elma sirkesinin faydaları şunlardır:

 • Cildi güzelleştirmektedir,
 • Üst solunum yollarında tedavi amaçlı kullanılır,
 • Kabızlığı giderir,
 • Elma sirkesi zayıflamaya yardımcıdır,
 • Sivilce ve akne tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kan şekerini ve kandaki kolesterolü düzenleyici işleve sahiptir,
 • Ağız ve diş sağlığında diş beyazlatma ve bakterilerin önlenmesinde tercih edilmektedir,
 • Saçların güzelleşmesinde ve parlak bir görünüme kavuşmasında fayda sağlar.
 • Kramplara ve kas ağrılarına şifa veren doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.

Doktor Feridun Kunak’tan Evde Elma Sirkesi Tarifi

Feridun Kunak tarafından hazırlanan evde elma sirkesi tarifinde gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • 10 adet elma kabuğu,
 • 1 litre su,
 • 1 parça ekmek kabuğu,
 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi,
 • 1 çay kaşığı tuz

Elma sirkesi yapımı Feridun Kunak tarafından yukarıdaki malzemeler kullanılarak hazırlanmaktadır. Öncelikle elma kabukları 1 saat suyun içerisinde kaynatılmakta ve daha sonra diğer malzemeler eklenmektedir. Kavanoz veya cam kap içerisine alınacak tüm malzemelerin 10 gün serin bir yerde mayalanması sonrasında ev yapımı doğal elma sirkeniz hazırdır.

Canan Karatay’ın Elma Sirkesi Tarifi Evde Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi nasıl yapılır Canan Karatay hocadan öğrenmek için gerekli olan malzemeler ise şunlardır:

 • 3 kg köy elması,
 • 3-4 yemek kaşığı doğal bal,
 • Cam kavanoz

Hazırlanışı: yaz aylarında ve son baharda yapılacak evde elma sirkesi yapımında elmalar yıkandıktan sonra katı meyve sıkacağında sıkılarak suları cam kavanoza alınmaktadır. Cam kavanozda bulunan elma suyuna doğal baldan yeteri kadar ilave ederek kavanoz kapağı tülbent yardımı ile kapatılmalı ve 2-3 günde bir elma suyu kaşık yardımıyla karıştırılmalıdır. Doktor Canan Karatay 4-6 hafta içerisinde elma suyunun sirkeye dönüşmeye başlayacağını ve sirkenin üzerinde denizanası şeklinde maya ve kavanoz üzerinde kurtçuklar oluşacağını belirtmektedir.

6 veya 8 haftadan sonra elma sirkesi kıvama gelmiştir. Kavanozdan sirkeyi daha küçük şişelere alabilir ve şişelerin ağızlarını kapatarak uzun süre elma sirkesine herhangi bir zarar gelmeden kullanabilirsiniz. Hiç bal kullanmadan da yapabileceğiniz evde elma sirkesi yapımı 6-7 ay gibi daha uzun süreler gerektireceğinden bir miktar balı sirkenize karıştırmanız sirkenin daha hızlı mayalanmasına katkı sağlayacaktır.

Ev Yapımı Elma Sirkesinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Elma sirkesinin mayalanma süreci diğer fermente sirke çeşitlerine göre daha uzun sürede gerçekleşmektedir. Bu sebeple sirkenizi evde yaptığınızda sirkeyi kurduğunuz kavanozda bazı değişimler meydana gelmesi doğaldır. Özellikle kavanozun üstünde elma küflerinin oluşması sirkenizin bozulduğu anlamına gelmemelidir. Elma sirkesinin bozulduğu nasıl anlaşılır sorusu aslında yanlış bir sorudur. Çünkü evde bile yapılsa sirke bozulmaz. Bazı durumlarda sirke aşırı mayalanmaktan dolayı alkole dönüşebilir. Bu durumu anlamanın en iyi yolu sirkenizde oluşacak keskin alkol kokusudur.

Evde yapılan sirkenin üzerinde bekleme süresine bağlı olarak kurtlanma ve sineklenme olabilir. Bu durum elma sirkenizin bozulduğuna değil başarılı bir mayalanma gerçekleştiğine işaret etmektedir. Elma sirkenizin alkole dönüşmesini önlemek için elma sirkesinin malzemelerini koyduğunuz kabın kapağını çok sıkı kapatmak yerine hafif hava almasını sağlamak daha isabetli bir çözümdür.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.