Elmanın Faydaları Nelerdir?

A+
A-
Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elmanın sağlığa faydaları incelendiği zaman sağlık konusunda karşı karşıya kalmış olduğunuz birçok problemi çözebilmeniz için kilit öneme sahip olan noktaların başında geldiği görülmektedir. Özellikle elmanın günlük hayatta düzenli olarak tüketilmesi bağırsak sağlığından başlayarak mide sağlığına kadar birçok noktada etkin bir çizgi ortaya koyabilmektedir.

Satın almış olduğunuz elmanın ithal olması durumunda dışında bir mum kısmının olabileceğini bilmelisiniz. Tırnağınız ile bu mum katmanını kazıyabilirsiniz. Bu şekilde kısa bir süre içerisinde ne denli işlemden geçmiş bir ürün tükettiğinizi de anlayabilirsiniz. Dış kısmında mum olan elmaların uzun süre dayanmaları ve bozulmamaları için bu tür bir işleme maruz kaldıkları bilinmektedir. Bu nedenle daha çok hormonsuz ve yerli olan ürünler yönelmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

Elmanın Sağlığımız Üzerinde Faydaları Nelerdir?

Elmanın faydaları ve vitaminleri incelendiği zaman akla ilk olarak gelen hususların başında şunlar gelmektedir;

 • İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde hem kansere hem de kış mevsiminde karşı karşıya kalacağınız soğuk algınlıkları ile daha hızlı ve detaylı bir biçimde mücadele etme imkanını elde edebilirsiniz.
 • En büyük C vitamini kaynaklarından bir tanesidir. C vitamini sayesinde hem sonbahar hem de kış mevsiminde çok daha kolay bir şekilde soğuk algınlıklarını ve gribal enfeksiyonları artırma imkanını elde edebilirsiniz. Hatta düzenli tüketildiği zaman bu rahatsızlıkları önlemede de etken bir rol üstlendiği belirtilmelidir.
 • Göz ve diş sağlığı konusunda vazgeçilmez bir yere sahip olan A vitamininde içerisinde bolca barındırmaktadır. Özellikle göz sağlığı konusunda ve diş etleri ile alakalı olarak problemler yaşayan kişilerin muhakkak hayatlarının bir parçası haline getirmeleri gerekmektedir.
 • Zayıflamak isteyen kişiler için sindirim sistemini tok tutmaya yarayan lifli bir dokusu bulunmaktadır. Bu doku ile beraber hem uzun saatler açlık ile mücadele etme gibi bir sorun yaşamazsınız hem de lifli dokusu sayesinde bağırsaklarınızın hareketlenmesini mümkün kılabilirsiniz.

Bu faydalar sayesinde günlük hayatınızı ve sağlığınızı destekleyecek olan bir besin tüketme imkanını elde edebilirsiniz. Elmanın düzenli olarak tüketilmesi ve bunun yanı sıra doğal olması faydaları çok daha net bir biçimde vücudunuza almanızı sağlayacaktır.

Elmanın hem yetişkinler için hem de çocuklar için uygun bir besin olduğu bilinmektedir. Özellikle ek gıdaya geçen çocuklar için elma pürelerinin ve elmayı diğer ürünler ile karıştırarak oluşturduğunuz kompostoların besin değeri bakımından oldukça tatmin edici olacağının da altı çizilmelidir.

Mideye Yararları Nelerdir?

Elmanın mideye faydaları denildiği zaman akla gelen detayların başında şunlar gelmektedir;

 • Midenizde ekşime gibi sorunlar varsa ve boğazınızda da bir yanma hissediyorsanız kırmızı tatlı elma tüketebilirsiniz.
 • Midenizde bir sindirim sorunu varsa bunu aşabilmek için muhakkak elmaya başvurmalısınız. Özellikle ülseri olan kişilerin midesinde yer alan yaraları tahriş etmeden doygunluk hissi veren nadir besinlerden biri olduğu da belirtilmektedir.
 • İshal ya da kabızlık gibi sorunlar yaşayan kişiler için de uygun bir besin öğesidir. Kabızlığın giderilmesi için en uygun bağırsakları harekete geçiren ürünlerin başında gelmektedir.
 • İshal olan kişilerin de kuru kurabiyeler ile tükettikleri zaman bağırsaklarında meydana gelen hareketliliğin dindirilmesi konusunda da oldukça önemli bir etki ortaya koymaktadır.

Ekşi elmanın hassas bir mideye sahip olan kişilerde hassasiyet yaratabildiği de ayrıca belirtilmelidir. Bu tür bir hassasiyeti olan kişilerin ekşi yeşil elmadan uzak durmaları önerilmektedir.

Elma ile Yapılan Saraçoğlu Kürleri

Elmanın faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından hazırlanmış olan kürler ile çok daha sağlıklı bir hale getirilebilmektedir. Bu kürlerden birini belirtmek gerekirse şu detayların ön plana çıktığı görülmektedir;

 • Elmanın kabukları ile beraber bol su içerisinde haşlamanız gerekmektedir.
 • Bu haşladığınız suyu ve elmaları blenderden geçirilmesi lazımdır.
 • Ortaya çıkarılan suyun içerisine bal da eklemelisiniz. Bu şekilde suyun hem toksinlerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca gripten kurtulmak isteyen kişiler bu karışımın içerisine demlenmiş bir bardak ıhlamur eklemeleri gerekmektedir.

Elma ile yapılan bu kürleri düzenli bir biçimde uyguladığınız zaman elde edeceğiniz etkinin çok daha net bir yapıya sahip olacağı ve faydasını da çok daha hızlı ortaya koyacağı ortaya koyulmaktadır. Kabuklu elmanın faydaları da aynı şekilde elma kadar ön plana çıkmaktadır. Siz de hem sindirim sistemini hızlandırabilirsiniz hem de meyvenin bütün detaylarından faydalanabilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM