Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

Emirgan korusu parkı, temiz hava almak ve zamanını en iyi şekilde geçirmek isteyenler adına avantajlı seçeneklerden bir tanesidir. İstanbul’un özellikle yaz aylarında en çok ziyaret edilen mekanları arasında gösterilen Emirgan konusu, tarihi ve doğal yapısıyla dikkat çeker.

Emirgan korusu nerede diye merak edenlerin, toplu taşıma kullanarak ulaşım sağlamaları son derece kolaydır. Havalar sıcak olduğu dönemlerde aileler ve çiftler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Emirgan Korusuna Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’nda yer alan Emirgan korusuna toplu taşıma araçları ile gidebilmek adına 25E, 22, 40T, araçlarını kullanmak faydalı olacaktır. Arnavutköy ya da Bebekten otobüse binenler trafik olmaması durumunda en fazla 20 dakika içerisinde koruya ulaşabilirler.

 • Emirgan korusu ulaşım seçenekleri arasında taksi ve özel araç alternatifleri de vardır.
 • Sahile yakın olan koruda birbirinden farklı bitki türleri dikkat çeker.
 • Trafiğin yoğun olduğu hafta sonu gibi dönemlerde özel araç yerine toplu taşıma kullanmak daha kısa sürede ulaşım sağlamaya yardımcı olacaktır.

Beşiktaş sahil yolu üzerindeki koruya Kadıköy ya da Üsküdar’dan vapurla da ulaşım sağlamak mümkündür.

Emirgan Korusu Giriş Ücreti

Emirgan korusu, devlet işletmesinde olan yerler arasında gösterilir ve giriş ücreti 10 TL olarak belirlenmiştir. Her yıl belirtilen tutar güncellendiği için bilgi edinmek adına iletişim servislerini kullanmak faydalı olacaktır. Araç ile gelmeyen vatandaşların giriş ücreti ödemelerine gerek yoktur.

Otopark imkanı: Parka daha kolay bir şekilde giriş yapabilmek adına otopark hizmeti de vardır. Vatandaşlar otopark kullandıklarında koru içerisinde bulunan köşkleri de daha kolay bir şekilde ziyaret etme imkanı bulurlar. Günün her saatinde otoparkı kullanmak mümkündür. Hafta sonları ise yoğunluk daha fazla artar.

Emirgan Korusundaki Köşkler

Ziyarertçilerin keyifli vakit geçirebilmeleri adına Emirgan korusu içerisinde farklı köşk seçenekleri vardır. Sarı, pembe ve beyaz köşkler, tarihi yapıları sevenler açısından avantajlıdır. Belirtilen köşklerin içerisinde gece saat 23.00’e kadar kahvaltı ve yemek seçenekleri de bulunur.

 • Emirgan korusu tarihi eski olduğundan dolayı bu tür yapılar turistler tarafından ilgi görür.
 • Beyaz köşkte kahvaltı yapmak isteyenler adına ziyaret saatleri 09.00- 14.00 olarak belirlenmiştir.
 • Pembe ve sarı köşkte ziyaretçilerine aynı saatler arasında hizmet verir.
 • Kahvaltı fiyatları ise 2018 yılı ile birlikte ortalama 35 TL olarak belirlenmiştir.

Hafta sonunu değerlendirmek, sevdikleri ile keyifli vakit geçirmek isteyenler açısından köşkler son derece avantajlıdır.

Koru İçerisinde Kahvaltı Seçenekleri

Koruda bulunan köşkler dışında, açık alanda da kahvaltı yapmak mümkündür. Havanın güzel olduğu dönemlerde simit ve çay eşliğinde zamanı en iyi şekilde değerlendirme imkanı oluşur. Birbirinden farklı çiçekler, ağaçlar ve bitkiler ile temiz hava alırken çevrenin tadını çıkarmak mümkün hale gelir.

 • Kahvaltı yapacaklar için köşklerde bütçelere göre alternatifler fazladır.
 • Bal, tereyağı, peynir, zeytin gibi son derece çeşitli açık büfe kahvaltı hizmeti sunulur.
 • Yaz aylarında ya da havanın sıcak olduğu dönemlerde yoğunluk fazla olacağından dolayı erken davranmak ya da rezervasyon yaptırmak önemlidir.

0 ve 5 yaş arası çocuklardan köşkler içerisinde kahvaltı yaparken ücret talep edilmez. 6 yaş üstündeki çocukların kahvaltı ücretleri ise ortalama 25 TL şeklinde belirlenmiştir.

Bahar Aylarında Lale Festivali

Emirgan korusu, tarihi ve doğal güzelliklerin yanında ayı zamanda bahar aylarında düzenlenen lale festivaliyle de dikkat çeker. Korunun her yerine ekilen birbirinden farklı laleler, görsel bir şölenin hazırlanmasına yardımcı olur.

 • Her yıl düzenlenen lale festivali sayesinde koru içerisinde birbirinden farklı etkinlikler hazırlanır.
 • Koru ile birlikte İstanbul’un farklı noktalarına da binlerce lale dikilir.
 • Bitkileri sevenler için belirtilen dönemde koruyu ziyaret etmek faydalı olacaktır.
 • Festival boyunca koru içerisinde farklı konserler ya da yarışmalarda düzenlenir.

Eğlenceli bir aktive arayışında olanların Mart ya da Nisan aylarında gerçekleştirilen festivali takipte kalmaları faydalarına olacaktır.

Doğal Yürüyüş Alanları

Birbirinden farklı bitki türleri dışında Emirgan korusu içerisinde doğal yürüyüş alanları da mevcuttur. Temiz hava almak isteyenlerin, mutlaka ziyaret etmeleri gereken noktalardan bir tanesidir. Özellikle İstanbul’un gürültülü hayatından uzaklaşmak adına koru, son derece ulaşılabilir seçenekler arasındadır.

 • Bisiklet ve yürüyüş alanları sayesinde her sezon birbirinden farklı turist ve vatandaşlara ev sahipliği yapar.
 • Dikkat çekmesi adına ağaçlara birbirinden farklı motifler işlenmiştir.
 • Emirgan korusu boğazın kenarında olması nedeniyle de turistler tarafından ilgi görür.
 • Özellikle her yıl yabancı turistler koruyu ziyaret ederek temiz havanın tadını çıkarma imkanı elde ederler.

Koruya girişler araçsız olan vatandaşlar için ücretsiz olduğundan dolayı herkesin bütçesine hitap eder.

Piknik Yapma Fırsatı

Emirgan korusu kahvaltı imkanları dışında aynı zamanda piknik yapmak isteyenler açısından da avantajlıdır. Havaların ısınması ile birlikte vatandaşlar, boğaz manzarasına karşı piknik yapma ve zamanlarını değerlendirme fırsatı bulurlar.

 • Koruya Reşitpaşa tarafından giriş yapıldığında ağaçlık alanlar karşınıza çıkar.
 • Evden yiyeceklerini getirenler belirtilen bölgede piknik yapma ve aileleri ile keyifli vakit geçirme imkanı elde ederler.
 • Çevreye, dokuya ve bitkilere zarar vermemesi adına ise mangal yakılması yasaktır.
 • Mangalsız piknik yapmak isteyenler adına avantajlı seçeneklerden bir tanesidir.

Piknik alanı her yıl temizlendiği gibi vatandaşlar adına masa ve oturaklarda bulunur.

Emirgan Korusu Ziyaret Saatleri

Emirgan korusu günün her saatinde, 7/24 açık değildir. Koruyu ziyaret etmek ve farklı bitki türlerini inceleyebilmek adına giriş saatlerine dikkat etmek faydalı olacaktır. Emirgan korusu açılış saati 07.00, kapanış saati ise 23,00 olarak karşımıza çıkar.

 • Koruyu ilk kez göreceklerin problem yaşamamak adına ziyaret saatlerine dikkat etmeleri faydalarına olacaktır.
 • Emirgan korusu içerisinde bulunan sarı, beyaz ve pembe köşkler ise gün içerisinde 09.00 ve 23.00 saatleri arasında açıktır.
 • Ziyaret saatleri yaz ve kış aylarında değişiklik gösterdiği için iletişim numaraları üzerinden bilgi almak gerekir.

Kalabalık ve sıkışık mekanlar yerine daha doğal ve sade ortamları sevenler için Emirgan korusu, uzun yıllardır talep gören seçeneklerden bir tanesidir.

İletişim Bilgileri Ve Adres

Emirgan korusu bilgi sürecinde iletişim servislerini kullanmak faydalı olacaktır. Reşitpaşa mahallesi, Emirgan sokak, 34467 Sarıyer/ İstanbul korunun adresi olarak karşımıza çıkar.

 • İlk kez ziyaret edeceklerin navigasyonlarına belirtilen adresi kaydetmeleri yeterlidir.
 • Araç, otobüs ya da minibüs gibi seçenekler ile koruya gidebilmek mümkündür.
 • Anadolu Yakası’nda geleceklerin vapur ile birlikte taksi kullanmaları önerilir.
 • Telefon numarası ise 0 212 600 00 00 olarak belirlenmiştir.
 • Günün her saatinde hizmet veren iletişim servisleri, koru hakkında bilgi almak isteyenler açısından avantajlıdır.
 • İletişim servisleri sayesinde koruya ulaşım, giriş ücreti ya da köşklerin çalışma saatleri hakkında da fikir edinmek mümkün hale gelir.

İstanbul’un uzun yıllardır korunan tarihi değerlerinden bir tanesi olan Emirgan korusu, gelişimini her geçen gün biraz daha sürdürür. Koru içerisinde bitki ve hayvan türlerinin korunmasına özen gösterilir ve düzenli olarak bakım yapılır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.