Erkek Sperm Testi İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Erkek sperm testi hangi bölümde yapılır? Erkek sperm testi aç karınla mı yapılır? Sperm testi ileri hızlı hareketlilik kaç olmalı? Sperm testi sonucu sorgulama nasıl yapılır? Erkek sperm testi hakkında merak edilenlere yazımızdan içerisinden ulaşabilirsiniz.

Erkek Sperm Testi İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Erkek sperm testi yaptırmak için gidilecek doktor androloji doktorudur. Tüp bebek merkezlerine başvurarak da sperm testi yaptırabilirsiniz. Test yapılacak yerin tam donanımlı olması gerekir. Erkek sperm testi için merkez seçerken, merkezde yeterli sayıda doktorun olduğundan emin olun. Tedavilerin kişilere özel olarak hazırlanması gerekir. Bu test erkeklerin üreme potansiyelinin tespit edilmesi için yapılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre her 6 çiftten birinde kısırlık problemi görülüyor.

Erkek Sperm Testi Nedir?

Erkek sperm testi çiftlerin korunma olmaksızın 1 sene boyunca cinsel ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamadıkları zaman yapılmaktadır. Günümüz dünyasında evlilik yaşının artmasına bağlı olarak, çocuk sahibi olmanın yaşı da artmaktadır. Bu nedenle kadınlar ileri yaşlarda olduklarından gebe kalma problemi yaşamaktadırlar. Böyle bir durumda erkek ve kadının birlikte muayene olması gerekir. Muayene sırasında çiftler, çeşitli testlere tabi tutulurlar. Hormon testleri, genetik incelemeler ve fiziksel muayeneler bu testler arasında yer alır. Bu testlerin güvenilir ve tam donanımlı bir merkezde yapılması zorunludur.

Kabızlık sorunu için hangi doktora gidilmeli yazımıza bakabilirsiniz.

Erkek Sperm Testi Neden Yapılır?

Erkek sperm testi yapılması sperm kalitesinin artırılması ve sayının değerlendirilmesi için gereklidir. Testisi etkileyen çeşitli hastalıklar olabilir. Bu hastalıkların tespiti için de testten faydalanmak mümkündür. Test yapılmadan önce çiftler ayrı bir odaya alınır. Erkek için ergenlik döneminden itibaren hikayesi dinlenir. Varsa cinsel hastalıklar, şeker, tiroid ve buna benzer hastalıkların tümü araştırılır. Hekim çiftlere alkol ve sigara kullanım oranlarını sorar. Daha sonra detaylı muayene başlar.

Erkek Sperm Testinin Sonucu Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Erkek sperm testi sonucu işlemden sonra en geç 1 saat içinde belli olacaktır. Test sonucu belirlendikten sonra morfolojik değerlendirme yapılması gerekir. Bunun için sperm boyama yönteminden faydalanmak gerekir. Özel boyalar kullanılarak sperm hücreleri boyandıktan sonra bu hücreler mikroskop altında incelenir. Hücre en azından 100 kata kadar büyütülür. Hücre incelendiği sırada hücrenin yapısal özellikleri belirlenir. Bütün bu süreç tamamlandıktan sonra semen analizi bitmiş olur.

Erkeklerde Kısırlık Olmasının Sebebi Nedir?

Erkeklerde kısırlık sebebi bir çok farklı hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Kısırlık oluşmasının temel nedenleri arasında:

  • İltihaba bağlı hastalıklar,
  • Genetik sorunlar,
  • Kimyasal faktörler,
  • Cerrahi operasyonlar,
  • Doğum sırasında oluşan anormallikler,
  • Varikosel yer alır.

Erkeklerin nasıl bir beslenme tarzına sahip olduğu da kısırlık üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Sigara ve alkol kullanan, beslenmesine dikkat etmeyen kişilerin kısır olma ihtimali daha yüksektir. Yapılan araştırmalar fazla kilolu bireylerde görülen kısırlık vakalarının yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri Var mıdır?

Erkeklerde kısırlık belirtileri yoktur. Kişinin kısır olduğunu anlaması için mutlaka erkek sperm testi yaptırması gerekir. Kısır olan erkeklerde idrar sırasında akıntı ve yanma şikayetleri görülebilir. Bu şikayetler siz de görülüyorsa test yaptırmak için hekiminiz ile görüşmenizde fayda var. Sperm testine gelmeden önce son 3 gün içinde cinsel ilişkiye girmemiş olmak gerekir. Ayrıca erkek mastürbasyon yolu ile de boşalmamış olmalıdır. Bu sürenin 3 günü geçmemesi gerekir. Süre uzadığı anda, sperm sayısı artar evet fakat bu spermlerin kalitesinde düşüş yaşanır. Dördüncü günde test yaptırmak isteyen aday test merkezine gider. Merkezde erkek kendisine verilen kabın içine boşalır. Örnek lab ortamında incelenmeye alınır. En geç ertesi gün içinde merkezden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Baba Olmak İsteyen Erkeklerde İdeal Sperm Sayısı Kaçtır?

Erkeklerde baba olmak için sperm sayısı en az 15 milyon olmalıdır. Bu sayı Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiştir. Baba olmak için gerekli semen örneğinde 40 milyon sperm bulunması gerekir. Erkekte bu sayıların sağlanamadığı durumlarda kısırlık vardır ve tedavi edilmesi gerekir.

Kısır Erkeklerin Ne Zaman Doktora Gitmesi Gerekir?

Erkeklerde kısırlık için doktora gitmek çocuk sahibi olmak isteyenler için şarttır. Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da kısırlık problemi olabilir. Kadınlar 35 yaşından küçük iseler ve  1 sene boyunca cinsel ilişkiye (korunma olmaksızın) girmesine rağmen çocuğu olmuyorsa kısırlık problemi olabilir. 35 yaşından büyük olan anne adaylarında bu süre 6 aya düşer.

Erkek Sperm Testi için Sperm Örneği Vermekte Zorlananlar Ne Yapmalı?

Erkeklerde sperm testinde sperm örneği vermekte zorlananlar olabilir. Özellikle hastane ortamının stresi kişilerin sperm örneği vermesine engel olabilir. Ya da bazı hastalarda boşalma problemleri olabilir. Ereksiyon kaybı olan durumlarda, mastürbasyon yolu ile boşalamayanlarda sperm testi bir işkenceye dönebilir. Kişinin eğer böyle bir problemi varsa, mutlaka hekimi bilgilendirmesi gerekir. Ereksiyon problemi yaşayan hastalar için testten önce ilaç tedavisi uygulamak gerekebilir. Bazı hastalarda ilaç tedavisi cevap vermez. Bu durumda testisten sperm elde etme yöntemlerinden faydalanılacaktır. Bu yöntemlere MESA örnek verilebilir.

Erkek Sperm Testini Bir Kere Yaptırdığım Zaman Doğru Sonucu Alabilir miyim?

Bir kere sperm testinin yapılmasında doğru sonucu elde etmek mümkün olmayabilir. Hastalıklar ve stres gibi durumlara bağlı olarak erkeklerde sperm sayısında değişiklikler olabilir. Bir kere tahlili yapıldığında sperm sayısı olması gerektiğinden daha düşük olabilir. Bu durum illa erkeğin kısır olduğu anlamına gelmez. Erkeklerde sperm yapımı ortalama 3 ayda bir olmaktadır. Bu nedenle 2 ya da 3 hafta ara vererek en az 2 kere sperm testi yapılması gerekir. En doğru sonucu bu yöntem verecektir. Azospermi hastası olanların işlem sonrasında çöküntü olup olmadığını incelemek gerekir.

Alzheimer için gidilmesi gereken doktorları inceleyebilirsiniz.

Erkek Sperm Testinde Santrifüj Sonrasında Sperm Görülmesi

Santrifüjde sperm görülmesi durumu ile nadir de olsa karşılaşmak mümkün. Merkezlere azospermi şikayeti ile başvuran hastalarda yüzde 30 oranında sperm tespit edilir. Menide az ya da hiç sperm olmayabilir. Bu durum her zaman sperm görülmemesi anlamına gelmez.

Erkek Sperm Testinde Şekil Bozuklukları

Erkek sperm testinde şekil bozuklukları olabilir. Herhangi bir bozukluk olup olmadığını tespit etmek için mikroskop altında bakılması gerekir. Aynı sperm örneği, farklı merkezlerde değerlendirmeye alındığı zaman, farklı sonuçlar elde edilebiliyor. Bu nedenle analizin mutlaka konu hakkında yeterli bilgi sahibi uzman tarafından yapılması gerekiyor. Aksi halde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin boşu boşuna zamanı boşa gidecektir. Herhangi bir aksilik olmamasına rağmen testte kısır görünen çiftler aslında gerek olmamasına rağmen tedavi görecektir.

Kruger sınıflandırmasında spermler kuyruk, orta ve baş bölümlerindeki bozukluklara göre değerlendirilirler. Spermlerde özellikle baş bölgesinde olan bozukluklar ICSI’deki başarısızlıklara işaret edebilir. A normal baş yapısına sahip erkeklerde DNA yapısının da bozuk olduğu tespit edilmiştir. Kişilerde embriyo kalitesi düşüklüğü olduğu için hamileme kalamam riski oldukça yüksektir. Spermlerde kuyruk kısmında olan bozukluklar ise hareket kabiliyetinin bozuk olmasına neden olur. Bu kişilerde başarı şansının yine düşük olduğu bilinmektedir.

Semen Analizinde Az Miktarda Sperm Olması

Semen analizinde az miktarda sperm olması genellikle kısmi bir tıkanıklıktan kaynaklanır. Erkek sperm testinde karşımıza çıkan bu durumun temel nedeni şeker hastalıkları ve mesane boynudur. Kısmi tıkanıklık olması halinde prostat bölgesinde sperm kanallarında enfeksiyon görülebilir. Hatta burada taşlar da olabilir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.