Erken Doğum Belirtileri Nelerdir, Doğum Sancısı Nasıl Başlar?

A+
A-

Zamanından önce (erken) doğum olması ya da olmaması için neler yapmalı; belirtisi nelerdir, ishal işareti midir? Erken doğumun tehlikesi var mı, sebebi ve zararları nedir; nasıl yapılır? Preterm doğum hakkındaki tüm detaylar yazımızda.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir, Doğum Sancısı Nasıl Başlar?

Özellikle hamile olan ve bebek bekleyen kişilerin en büyük endişelerinden birisi ve merak ettiği konuların başında erken doğum nedir ve nasıl anlaşılır konusu var.  Her ne kadar günümüzde modern tıp imkanları sayesinde erken doğumlar da normal doğumlar kadar kolay yapılabilse de yine de bilhassa anneler ister istemez bu korkuyu taşıyor. Diğer yandan erken doğum belirtilerinin özellikle erken doğum sürecinin yönetilebilmesi ve doktor kontrolünde en az risk ile atlatılabilmesi açısından bilinmesi son derece önemli.

Erken Doğum Nedir?

Erken doğum kaçıncı haftada olur diye sorulursa; 37. haftadan önce bebeğin doğumudur. Bu uterus kasılmalarının rahim boynunun normalden daha erken açılmasına neden olması nedeniyle oluşur. Sonuç olarak, bebek erken doğar ve sağlık sorunları için risk altında olabilir. Ancak günümüzün teknoloji ve tıp bilimi prematüre bebeklerin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olacak imkanlara sahiptir.

Erken doğum yapmak için bir araya getirebilecek birçok faktör vardır ve gebeliğin erken bitmesine neyin sebep olduğunu söylemek her zaman mümkün değildir. Erken doğumun nedenleri üç ana kategoriye ayrılabilir: doğum kendi başına gerçekleştiğinde, annenin suyu erken kırıldığında ve doktorlar bebeği almanın tıbbi olarak gerekli olduğuna karar verdiğinde. İlk iki kategori benzer ve birleştirilebilir ve kendiliğinden erken doğum olarak adlandırılabilir.

Hamilelik normalde mutluluk ve beklenti zamanıdır, fakat aynı zamanda belirsizlik zamanı da olabilir. Birçok kadın bebeği ile neler olup bittiği konusunda endişeleri vardır ve her şey yolunda mı diye merak eder. Bazı kadınların erken doğuma girme konusunda endişeleri vardır. Erken doğum, tüm gebeliklerin yaklaşık %12’sinde görülür. Bununla birlikte, belirtileri bilerek ve belirli risk faktörlerinden kaçınarak, bir kadın erken doğum eylemine girme şansını azaltabilir.

Hangi Risk Faktörleri Kadını Erken Doğum İçin Yüksek Risk Altında Tutar?

Erken doğumun spesifik nedenleri henüz bilinmemekle birlikte, bazı faktörler bir kadının erken doğuma sahip olma riskini artırabilir. Ancak, belirli bir risk faktörüne sahip olmak, bir kadının erken doğum yaşayacağı anlamına gelmez. Bir kadın bariz bir neden olmadan da erken doğum yaşayabilir. Aşağıdaki risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz, erken doğum belirtilerini ve ortaya çıkarsa ne yapmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. Bu açıdan doktorunuz Hafta Hafta Gebelik semptomlarını size anlatacaktır.

Kendiliğinden Gelişen Erken Doğumun Sebepleri

Ne zaman başlıyor olursa olsun, doğum karmaşık ve genellikle öngörülemeyen bir olaylar dizisidir. Kendiliğinden gelişen erken doğumda doğum erken başlar ve doktor doğum eylemini durduramaz. Kendiliğinden gelişen erken doğum eylemi tüm erken doğumların yaklaşık üçte ikisine neden olur. Kendiliğinden gelişen erken doğumda, doğum eylemi tipik doğum kasılmalarıyla veya su gelmesiyle başlayabilir. Annenin suyu 37. haftadan önce gelirse erken membran rüptürü söz konusudur. Ne yazık ki, doktorlar genellikle bir annenin erken doğuma girmesine neyin neden olduğunu tam olarak söyleyemezler. Genellikle, çeşitli riskler vardır. Doktorlar, aşağıdaki erken doğum nedenlerinin bir annenin erken doğum riskini arttırdığını bilmektedir:

Enfeksiyon

Pek çok doğal gelişen prematüre doğum vakasında bazı enfeksiyon tipleri mevcuttur. Her türlü sistemik enflamasyon veya enfeksiyon, bir annenin ağzındaki enfeksiyonlar, vajina, uterus ve böbrekler dahil, bebeğini erken doğmasına neden olabilir.

Servikal Problemler

Yetersiz serviks veya kısa serviks, özellikle annede doğum belirtileri varsa, erken doğum riskini arttırır.

Sigara

Her türlü tütün kullanımı annenin erken doğum riskini arttırır. Nikotin, rahim içindeki kan damarlarının daralmasına neden olur; bu, besinlerin ve oksijenin bebeğe ulaşmasını önleyebilir veya erken doğum eylemine katkıda bulunabilir.

Stres

Kronik, üst düzey psikolojik stres, doğum eyleminin erken başlamasını sağlayabilir.

Gebelikler Arasındaki Kısa Süre

Mevcut gebelikler altı aydan azsa erken doğum riski normalin iki katıdır.

İkiz veya Daha Fazla Bebek Beklemek

Birden fazla bebeğe hamile kalmak, uterusun aşırı ısınmasına neden olur ve bu doğum eyleminin erken başlamasına neden olabilir. Ne kadar çok bebek taşıyorsanız, erken doğum riski de o kadar yüksek olur.

Genetik Yatkınlık

Anneniz veya kız kardeşiniz erken doğum yaptıysa veya erken doğmuş bir bebeğiniz varsa, erken doğum yapma riskiniz daha yüksektir. Erken doğum için risk altındaysanız, doktorunuz tarafından yakından takip edileceksiniz ve yüksek riskli gebeliklerle uzman bir doktor tarafından takip edilmeniz önemlidir.

Doktor Kararıyla Erken Doğum Yapma Nedenleri

Çoğu kadın için hamilelik sadece hafif bir rahatsızlığa neden olur. Bazı kadınlarda, hamilelik anne ve bebeğin hayatını tehdit edebilecek ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu durumlarda, doktorlar doğum zamanı gelmese bile bebeği erken doğurtmaya kararı verebilir. Bir bebeğin erken doğmasının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Pre-eklampsi

Preeklampsi, idrarda yüksek tansiyon ve proteine ​​neden olan hayatı tehdit edici bir durumdur. Ciddi durumlarda, nöbetlere neden olabilir veya ölümcül olabilir. İlaçlar yardımcı olabilir, ancak bebeğin sezeryan ile acil doğumu preeklampsi için tek tedavidir.

Zayıf Fetal Büyüme

Bebeğin annenin içinde iyi büyümemesinin birçok nedeni olabilir. Plasenta problemleri, bazı enfeksiyonlar, ikiz gebelik veya bebekteki genetik anomaliler hepsinde bebeğin intrauterin büyüme kısıtlamasına neden olabilir. Bazı durumlarda bebeğin erken alınması gerekebilir.

Plasenta Ayrılması

Bazı gebeliklerde, plasenta bebek doğmadan uterustan ayrılmaya başlar. Plasenta ayrılması adı verilen bu durum anne ve bebeklerde aşırı kan kaybına neden olabilir ve ölümcül olabilir. Bebeğin acil çıkarılması gereklidir.

Fetal Rahatsızlık

Bazen bir bebek hamilelik sırasında bilinmeyen sebeplerden dolayı sıkıntıya girer. Kordon ile ilgili sorunlar, kan akışıyla ilgili sorunlar ve maternal karaciğer hastalığı, fetal rahatsızlığın birkaç nedenidir. Tıbbi olarak belirtilen erken doğumlar, doğum kararının çok hızlı bir şekilde alınması gereken acil doğumlardır.

Erken Doğumun Uyarı işaretleri ve belirtileri nelerdir?

Erken doğum yapabileceğinizi düşünüyorsanız, uyarı işaretlerini bilerek ve doktorunuzu arayarak erken doğumdan korunmak mümkün olabilir. Erken doğum eyleminin uyarı işaretleri ve belirtileri şunlardır:

 • Bir saat içinde beş veya daha fazla uterus kasılması
 • Vajinanızdan sızan sulu sıvı
 • Alt karın bölgesinde gelip giden ya da sabit olabilen adet benzeri kramplar
 • Belin altında gelip gidebilen veya sabit olabilen düşük, donuk sırt ağrısı
 • Bebeğiniz aşağı bastırıyor gibi hissettiren pelvik baskı
 • İshalli karın krampları
 • Vajinal akıntının artması veya değişimi

Hamlelik Kasılması Nedir?

Rahminizin kasları kasılırken karnınızın sertleştiğini hissedeceksiniz. Büzülme uzadıkça uterusunuz yumuşar. Hamilelik boyunca, uterusunuzun katmanları düzensiz bir şekilde sıkılır ve bu da genellikle acı verici olmaz.

Bunlar hamilelik kasılmaları olarak bilinir ve genellikle düzensizdirler ve serviksi açmazlar. Bu kasılmalar en az bir saat boyunca her 10-12 dakikada bir gibi düzenli veya daha sık hale gelirse, rahim ağzının açılmasına neden olabilecek erken doğum kasılmaları olabilir. Bu durumda, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Kasılmaları Nasıl Kontrol Edebiliriz?

Uzanırken, rahim gerginliğini ve yumuşamasını hissetmek için parmak uçlarınızı kullanın. Bir kasılma sırasında karnınız sadece bir bölgede değil, her yerinde kendinizi zor hissedecektir. Bununla birlikte, bebeğiniz büyüdükçe karnınızın bir bölgede daha sert ve sonra tekrar yumuşak hale geldiğini hissedebilirsiniz.

Erken Doğum Belirtileri Varsa Ne Yapılmalı?

Erken doğum belirti ve semptomlarını gösterdiğinizi düşünüyorsanız derhal doktorunuzu arayın. Bu süre zarfında biraz endişeli olmak doğaldır, ancak belirtilerin farkında olmak ve aşağıdaki adımları izleyerek erken doğumun önlenmesine yardımcı olabilirsiniz:

 • Sık sık idrara çıkın
 • Sol tarafınıza doğru eğik uzanın; bu belirti ve semptomları yavaşlatabilir veya durdurabilir.
 • Sırt üstü düz yatmaktan kaçının; bu kasılmaların artmasına neden olabilir.
 • Bol su içiniz, çünkü dehidrasyon kasılmalara neden olabilir.
 • Bir kasılmanın başlangıcından diğerine kadar olan dakikaları sayarak kasılmaları bir saat boyunca izleyin.

Erken doğum belirtileri bebek hareketleri bir saat sonra kötüleşir veya kaybolmazsa, doktorunuzu tekrar arayın veya hastaneye gidin. Erken doğumda olup olmadığınızı bilmenin tek kesin yolu serviksinizin incelenmesidir. Rahim ağzınız açılıyorsa, erken doğum nedeni olabilir. Bebeğiniz erken doğum yapacaksa, erken doğan bebekler için uzman tesislere sahip bir hastaneye yatmalısınız. Bu yeni doğan birimi olarak bilinir. 34 haftadan önce doğan bebekler nefes almak, beslemek ve sıcak tutmak için ekstra yardıma ihtiyaç duyabilir. Tüm hastanelerde çok erken yaştaki bebeklerin bakımı için imkanlar yoktur, bu nedenle doğumdan önce veya hemen sonra sizi ve bebeğinizi başka bir hastaneye transfer etmeleri gerekebilir. Erken doğum belirtileri ne kadar sürer sorusuna en iyi doktorunuz cevap verebilir.

Erken Doğumun Başlamasını veya Devam Etmesini Önleme Tedavisi Nedir?

Bebeğiniz rahimde ne kadar uzun olursa, sağlıklı olma şansı o kadar iyidir. Bu amaçla doktorunuz tavsiyesi ile bazı ilaçlar verilebilir. Magnezyum Sülfat, geçici olarak mide bulantısına neden olabilecek bir ağız yoluyla verilen bir ilaçtır. Başlangıçta büyük bir doz verilir ve daha sonra 12-24 saat veya daha uzun bir süre boyunca daha küçük bir sürekli doz verilir. Kortikosteroid, bebeğin akciğer ve beyin olgunluğunu hızlandırmaya yardımcı olmak için doğumdan 24 saat önce verilen bir ilaçtır. Oral ilaçlar bazen kasılma sıklığını azaltmak için kullanılır ve kadınların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayabilir.

Erken Doğumu Önleme Yolları

Erken doğum eyleminin ilk baştan başlamasının önlenmesine yardımcı olabilecek önlemleri almanız önemlidir. Erken doğum olmaması için neler yapılmalı diye soranlar için bu önlemler şöyle sıralanabilir.

 • Rahminizi tahriş edecek dehidratasyonu önlemek için her birkaç saatte bir 1-2 bardak meyve suyu veya su için.
 • Sağlıklı beslenin ve hamileliğiniz süresince ölçülü kilo alın.
 • İdrar yaptıktan veya bağırsak hareketi yaptıktan sonra daima önden arkaya doğru silin.
 • Bacaklarınızla her saat başı yükselterek oturun ve ağır cisimler kaldırmayın.
 • Fiziksel aktiviteyi durdurun ve kısa sürede durmayan kasılmalar yaşarsanız dinlenin.
 • Hayatınızdaki stresi azaltmaya çalışın.
 • Erken doğum olasılığı korkutucu olsa da, çoğu kadın sadece kasılmalarını yaşar.
 • Alışılmadık bir şey olursa doktorunla iletişime geç.

Erken Doğumun Hamilelik ve Bebek Üzerindeki Etkisi

Erken doğmuş bebeklerde beyin ve diğer nörolojik komplikasyonların yanı sıra solunum ve sindirim problemleri riski de yüksektir. Bazı prematüre bebekler gelişimsel bir gecikmeyle büyür veya okulda öğrenme güçlüğü çeker. Hamileliğin erken döneminde doğan bebekte daha fazla sağlık problemi gelişmesi olasıdır.

Erken doğum sinyali her zaman doğumla sonuçlanmaz. Erken doğum başlangıcı ve serviksin erken açılımı olan erken doğum yapanlar hamilelik ilerleyene kadar yatak istirahatine alınır. 24 haftadan önce doğan çoğu bebeğin hayatta kalma şansı çok azdır. Sadece% 50’si hayatta kalacaktır ve diğer% 50’si ölebilir veya kalıcı problemleri olabilir. Bununla birlikte, 32 hafta sonra doğan bebeklerin hayatta kalma oranları çok yüksektir ve genellikle uzun vadeli komplikasyonları yoktur. Yeni doğan yoğun bakım ünitelerine sahip hastanelerde doğan prematüre bebekler en iyi şekilde bakılır. Yeni doğan yoğun bakım ünitesi olmayan bir hastanede doğum yaparsanız, yakındaki bir hastaneye transfer olabilirsiniz.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.